Джон Террі – останній із представників класичного футболу Англії. Система цінностей британських фанатів дуже заплутана. Мало бути зіркою, яка закохує у себе лише грою, потрібно бути ще порядною людиною. Коли у 2017 році Джон Террі покидав “Челсі” та АПЛ, фанати “синіх” проводжали його як велику легенду, втім інші не надто сильно сумували – в їхніх очах Джон себе надто сильно скомпроментував до того часу.
Сьогодні Террі виповнюється 40 років і ми не могли пройти повз та не згадати головні події з його брутального життя.
Террі – “синій аристократ”, який міг бути “червоним дияволом”
Джон Джордж Террі народився в Баркінґу (містечко на стику графства Ессекс та східного Лондона) 7 грудня 1980 року.
Цікаво те, що знайомство Террі з футболом почалося саме з нав’язування його батька любові до “Манчестер Юнайтед”. Пізніше факт визначення подальшого місця роботи Джона стане причиною сварки між ними. Та про це згодом.
Найкращий спосіб почати свою професійну спортивну кар’єру – змішати освіту з футболом. Тому батьки записали малого Джона в школу Істбері, де він не тільки вчився, а ще й грав за місцевий клуб “Сенраб” в недільній лізі. До речі, в цій команді грали Сол Кемппбелл, Джермейн Дефо, Боббі Замора та інші.
В 11 років він вступає до футбольної школи “Вест Гему”. Після росту в юнацьких командах “молотобійців”, на нього почали звертати свою увагу скаути із трьох клубів – “Арсеналу”, “Челсі” та “Манчестер Юнайтед”. І щонайцікавіше, майбутній капітан “синіх аристократів” міг стати легендою “червоних дияволів”. Ось він як про це згадує:
“У мене був вибір – “Арсенал”, “Челсі” та “МЮ”. Мій батько нізащо не хотів, аби я переходив у “Челсі”. Коли я підписував свій юнацький контракт з клубом, тато відмовився виходити зі мною на поле. Уявіть, я стою в тунелі, проходять гравці й тут мій батько каже: “Ти не підпишеш контракт з цим клубом, ти повинен підписати його з “Юнайтед”. Я вже тоді був тим, ким є зараз, тому відповів йому так: “Я однозначно залишуся тут. Якщо ти не підеш зі мною, я піду і підпишу контракт сам”.
Правда, мені потрібен був один із батьків для укладання контракту. Мати погодилася допомогти мені в цьому питанні, не дивлячись на те, що батько був проти. Тієї ночі тато був злий на мене, а я був задоволений тим, що проявив свій характер, оскільки був впевнений, що “Челсі” мені підходить. Ніч, яка повинна була стати однією з найкращих в моєму житті, виявилась для 14-річного юнака однією із найважчих”.
Все, що відбувалося далі в кар’єрі Террі на футбольному полі всі чудово знають: і його дебют в 17 років за першу команду в кубковому матчі проти “Астон Вілли” (ця команда стане тим місцем, де він через 20 років завершить свою кар’єру), і про його перші кроки в ролі віцекапітана у 21 рік, а згодом вже і капітана з 24 років, і голи в надважливих поєдинках, і про гру на воротах проти “Редінґа” (2006 рік), і постійні травми та операції, після яких він все одно повертався на поле. Його характеристики гравця та класного захисника відомі всім фанатами, а ось, що відбувалося з ним поза межами?
Секс, наркотики та расизм
Він завжди був вірним лиш “Челсі” і не раз доводив це. Але за межами поля Джон не був ідеальним настільки, щоб його наслідувати. В ЗМІ прізвище Террі часто з’являлося у двох прикладах – історії, які були пов’язані рідше з футболом і частіше зі скандалами навколо нього та його родини.
Не беремо до уваги його перші відомі скандальні ляпи, пов’язані з образами американських туристів або побиття охоронця нічного клубу. Тоді Террі був молодим, зеленим і нетверезим. Найцікавіші теми для розгляду, які супроводжували протягом його певної частини кар’єри й мали вибуховий резонанс в інформаційному просторі Англії – “расизм”, “секс” та “наркотики”.
“Расизм”
В листопаді 2006 року Джон Террі вперше був вилучений із поля в поєдинку проти “Тоттенгема” за расистські висловлювання. Пізніше він був виправданий, але вже перші дзвіночки теми продзвеніли, адже вже через 5 років знову “Джей Ті” вляпався в цю ж саму калюжу. В жовтні 2011 року в матчі проти “КПР” між Террі та Ентоні Фердінандом (рідний брат Ріо Фердінанда) вибухнув конфлікт на полі, під час якого капітан “синіх” нібито до своєї брутальної лайки додав слово “чорний”.
Згодом футболіст був звинувачений у расизмі. “Справа Террі” отримала широкого розголосу у світі. Свою провину Джон повністю заперечував.
“В ході моєї футбольної кар’єри у чому мене тільки не звинувачували, але расистом не називали ні разу”,
заявляв Террі.
Футбольною асоціацією Англії було проведено ретельне розслідування. Не дивлячись на виправдання, Джон отримав чотириматчеву дискваліфікацію і штраф у 220 тисяч фунтів стерлінгів. Крім того, його капітанську пов’язку збірної Англії було віддано Джеррарду.
В інтернеті розвернулася широка компанія проти включення Террі до лав збірної на Євро-2012, але новий тренер англійців Рой Ходжсон все одно включив його до заявки. Джон навіть зіграв декілька хороших матчів, але цього виявилося замало, щоб повернути до себе національну любов.
“В моєму житті було три мрії: потрапити в збірну Англії, стати її капітаном та зіграти за неї 100 поєдинків. Я був дуже близьким до третьої мрії, але скандал 2012 року поставив на кар’єрі хрест. Я мріяв зіграти соту гру і піти зі збірної з почестями, адже заради цього я не раз ламав кістки, рвав зв’язки та жертвував здоров’ям. Не буду приховувати, я шкодую, що все закінчилося саме так”,
скаже потім Террі.
“Наркотики”
З наркотиками напряму Джон не пов’язаний. Ця пригода трапилася з його батьком Тедом у 2010 році. Теда звинувачували у торгівлі кокаїном.
55-річний Тед Террі був постійним клієнтом гучних закладів. В одному із пабів невеличкого містечка графства Ессекс, куди навідався журналіст видання “The Sun”, батько капітана “аристократів” дивився недільний матч АПЛ “Челсі” – “МЮ”. Тед був в дуже хорошому настрої та багато жартував з присутніми в закладі. Загостривши свій погляд на журналістові, який підсів до Террі старшого з пінтою пива, він запропонував купити наркотики. “Товар – що треба. Я сам його іноді вживаю”, – з довірою сказав Тед. Журналіст явно не очікував такого, але погодився.
Безробітний Тед Террі, одягнений в дорогі речі, також встиг похвалитися перед чоловіком, що з легкістю може дістати велику кількість кокаїну. Поблискуючи годинником “Ролекс” за 120 тисяч фунтів стерлінгів, дилер просив називати його “водієм”, який займався доставлянням наркотиків багатим бізнесменам.
“Тільки нікому не кажи, що я батько Джона Террі, капітана “Челсі”. Все, що зараз відбувається повинно залишитися між нами, окей?”, – сказав Тед журналістові.
Після цього продавець і покупець спустилися до пабівського туалету, де “водій” попросив у репортера 120 фунтів за три дози кокаїну, а також захотів додаткових 40 фунтів у вигляді персонального гонорару за якісний товар.
Коли все було зроблено, Террі старший розповів, де і як можна його знайти, якщо раптом потрібна була б “добавка”.
Цікаво, що після цієї історії громадськість винним зробила Джона. На той час він отримував у клубі 90 тис фунтів стерлінгів в неділю і тому англійці вважали його поганим сином, який не може допомогти своєму батькові.
До речі, трохи пізніше Тед Террі вляпався в ще одну скандальну історію, пов’язану з расизмом. Батько футболіста напав на вихідця з Близького Сходу Амаржіта Талафейра. За словами свідків події, Террі старший, одягнений у футболку “Вест Гема”, посварився в одному з пабів з людиною на ім’я Бакеба Мансуе, якому загрожував розбити голову пляшкою, при цьому вигукував расистські образи на його адресу. У той же вечір Тед Террі попрямував на залізничну станцію, де вступив у перепалку зі службовцем Талафейрою, на якого спробував напасти, зав’язавши суперечку через сигарету. Амаржіт обеззброїв Террі та викликав поліцію. Все закінчилося мирно, Теда випустили під заставу.
“Секс-скандали”
Важко собі уявити, в яких тільки скандальних історіях не був замішаний сьогоднішній ювіляр. Зі своєю майбутньою дружиною Террі познайомився у 2000 році, а через сім років пара зіграла весілля. Перед тим як одружитися з Тоні Пул, Джон признався, що до цього зраджував їй як мінімум 8 раз. Яким чином вона погодилась вийти за нього заміж – загадка.
Одного разу Террі закрутив невеликий роман з 17-річною фанаткою “Челсі” Дженні Барнер. Пізніше вона розповіла пресі як футболіст запросив її проїхатися на його “Бентлі” і там її майже зґвалтував. Пізніше, вона стверджувала, що все ж таки не встояла перед його чарами та напором. Але ця інтрижка лише звичайна квітка, в порівняні з його романом з Ванессою Перронсель.
Січень 2010 року став найгіршим місяцем в житті Джона Террі. З рольової моделі та ідола англійських фанатів незламний захисник перетворився в ганьбу нації. Британські ЗМІ вибухнули новиною про те, що капітан “Челсі” та національної збірної зраджував дружині Тоні з колишньою дівчиною гравця “Манчестер Сіті” Вейна Бріджа, Ванессою Перронсель. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що Террі та Брідж були колишніми одноклубниками “Челсі” та разом виступали за збірну Англії.
Британські журналісти та вболівальники завжди переживали напередодні великих турнірів. Вони вже готувалися до ЧС-2010 в ПАР і тепер гадали про те, яка атмосфера в команді складеться після цієї інформаційної бомби.
Сама історія трохи пізніше обросла цікавими подробицями. Виявилось, що на початку календарного року Террі добився судової заборони на публікацію новин про його особисте життя. Але вже через тиждень суддя скасовував заборону і британські видання, ділячись своїми інсайдами, розповіли всьому світу історію зради Джона.
Коли Террі зблизився з Ванессою, її стосунки з Бриджем були на грані розриву. У пари був 3-річний син, але навіть це не зупинило пару розійтися.
Террі зблизився з дівчиною під приводом допомоги в примиренні з її громадянським чоловіком. Між Джоном та Ванессою спалахнула пристрасть. Вже скоро коханці розробили детальний план, щоб про їх відношення ніхто не дізнався. Джон відправляв Ванессі повідомлення і вона завчасно відкривала ворота для його машини. Скоро з’ясувалося, що Перронсель завагітніла від Террі. Тоді футболіст переконав її зробити аборт і оплатив операцію.
Незабаром після аборту пішли чутки про зв’язки Террі з Ванессою. Представники футболіста приходили до неї та прохали підписати папери про те, що вона не розкриє подробиці відносин з Террі. Дівчина погодилася, оскільки не збиралася заробляти на цій історії, яка вже зруйнувала її власне життя.
Через декілька днів після публікації подробиць тренер збірної Англії Капелло зустрівся з Террі. Він не виключив футболіста із команди, але віддав капітанську пов’язку Ріо Фердінанду. Сам Джон ніяк не коментував секс-скандал, а ось Брідж пішов на радикальний крок і демонстративно завершив кар’єру в збірній Англії:
“Для мене було за честь грати в збірній Англії, але я не повинен залишатися в складі – це лише додасть збірній непотрібних хвилювань”,
вирішив Вейн.
Товариші по збірній не відвернулися від Террі, хоча атмосфера в команді погіршилася. Зате гравці “Манчестер Сіті” організували акцію солідарності в підтримку Бріджа: перед матчем проти “Челсі” в чемпіонаті Англії, вони вийшли на розминку в джерсі з надписами “Команда Бріджа”. Сам Вейн не подав руки своєму колишньому одноклубнику перед свистком арбітра. “Сіті” виграв той поєдинок з рахунком 4:2.
Все ж Террі зберіг місце в збірній Англії та поїхав разом з нею на ЧС-2010 в ПАР. Британці з великими потугами вийшли з групи, а в 1/8 програли Німеччині 1:4 в тому самому матчі, коли не зарахували чистий гол Лемпарда. Після цього Джон відкрито розкритикував Капелло, хоча більшість розуміла через що збірна продемонструвала таку слабку гру та про токсичну атмосферу в команді.
Не дивлячись на скандал, Террі зберіг свій шлюб. А його дружина Тоні у 2018 році вкотре повністю вибачила його: “Ми знаємо, що справжнє, а що ні. Саме тому ми залишаємося разом”, – сказала вона.
До цих його скандальних історій можна додати й бійку з Рафаелем Бенітесом, і продаж своєї перепустки журналістам, аби ті потрапили на клубну базу “Челсі”, заплативши Террі хороші гроші. Але всі ці пригоди не зіграли такої серйозної ролі в його майбутньому, як вищезгадані.
Парадоксальність фіналів Ліги Чемпіонів
В історії кар’єри Джона Террі було два особливих парадоксальних розіграшів Ліги Чемпіонов, коли в одному до перемоги забракло фарту, а в іншому – холоднокровності.
У фіналі 2008 року, який проходив у Москві, “Челсі” програв “Манчестер Юнайтед” в серії пенальті. Чомусь багато хто вважає, що саме промах Террі з 11-метрової позначки привів до поразки “синіх”, хоча це не так. Після його промаху серія продовжувалася і була зупинена лише після невдачі Анелька. Втім, все могло закінчитися ще раніше, якби Джон Террі в додатковий час не відбив м’яча, що летів у ворота безпорадного Чеха після удару Ґіґґза.
А переможний для “Челсі” фінал 2012 Террі пропускав через дискваліфікації. В 1/2 фіналу проти “Барселони” він підвів свою команду, здійснивши просто хуліганський вчинок – у звичайній ситуації ні з того ні з сього Террі лигнув ногою Алексіса Санчеса. За цей вчинок капітана “аристократів” було вилучено з поля. На той час рахунок був 1:0 на користь каталонців (1:1 у сумі двох матчів) і попереду ще було більше тайму гри.
“Барселоні” не вдалося переломити хід гри, а “Челсі” без Террі вийшов до фіналу, де переміг мюнхенську “Баварію” в серії пенальті.
Террі та Україна
Так сталося, що для капітана “Челсі” Україна – не чужа. За свою кар’єру він устиг зіграти як проти клубних грандів УПЛ, так і проти національної збірної “синьо-жовтих”.
У Лізі Чемпіонів (сезону 2012/2013) “сині” двічі зустрічалися зі “Шахтарем”. В сезоні 2015/2016 доля англійців звела з київським “Динамо”. Найбільше, звісно, Джон Террі запам’ятався вболівальникам збірної України по двох поєдинках (у третьому він грав, але не так, як в цих двох). Перший відбувся у квітні 2009 року в Англії. Це був матч відбору на чемпіонат світу в ПАР. Тоді перемогу святкували британці, а Террі забив переможний м’яч у ворота наших хлопців на 85 хвилині, при рахунку 1:1. Для Джона це був перший гол в офіційних поєдинках за збірну. До речі, у тому матчі Террі зламав носа Андрію Вороніну і замість нього вийшов Шевченко, який відзначився голом.
Другий – груповий поєдинок на Євро-2012, який проходив в Україні. Та гра запам’яталася не лише відчайдушною грою Террі в захисті, а ще й одним випадком, який увійшов в історію світового футболу (і в якому Террі відіграв не останню роль).
Проте, зла на Джона ми вже не тримаємо (правда ж?), адже він був справжнім футбольним бруталом, з усіма необхідними для цього компонентами в житті.
John Terry picks up his first booking in 1,014 days 😁 pic.twitter.com/xam5gqJurN
— Goal (@goal) November 30, 2020
Джон продовжує займатись улюбленою справою і нещодавно знову отримав жовту картку. Вже, щоправда, у ранзі помічника головного тренера Діна Сміта в “Астон Віллі”. Нестримний хлопець у всіх аспектах…