Тут за класикою — розглядаємо чергового суперника українських команд в єврокубках.
“Динамо” продовжує виступ у Лізі чемпіонів і на черзі — “Баварія” Мюнхен. Команда не потребує зайвого представлення, проте “БФ Інфо” має що сказати: ми докопалися до деталей і ретельно їх розжували.
Що за команда?
“Баварія” є беззаперечним лідером німецького футболу. Клуб, який було засновано 27 лютого 1900 року, до сьогодні накопичив 80 трофеїв, завдяки чому носить горде прізвисько “рекордмайстер”. Прикметно, що найближчий переслідувач, — “Боруссія” Дортмунд, — володіє 22 престижними нагородами. Різниця між принциповими конкурентами колосальна — не дивно, чому гегемонія “червоних” триває з 2013 року і, ймовірно, не скоро завершиться.
Особливий привід для гордості — 3 Кубки європейських чемпіонів і стільки ж “вухатих” чашок, взятих у новітній період історії. Також не забуваймо про володарів “Золотого м’яча”: Ґерда Мюллера, Франца Беккенбауера та Карла-Гайнца Румменіґґе — люди, які творили “золоту” епоху “ротен”.
Тренер
Юліан Наґельсманн почав тренувати в 20-річному віці. Причина: важка травма хрестоподібних зв’язок, яка завершила його кар’єру професійного футболіста.
Перший крок у статусі тренера він зробив під наглядом Томаса Тухеля у “Ауґсбурзі”, з 2008-го по 2016-й роки набирався досвіду в молодіжних системах “Мюнхена 1860” та “Гоффенгайма”.
У лютому 2016-го Юліан очолив “селян”, замінивши на посту Губа Стевенса. Таким чином 28-річний Наґельсманн став наймолодшим спеціалістом, який коли-небудь працював з клубом Бундесліги.
Треба сказати, що Юліан відмінно впорався із завданням: у сезоні 2016/17 “Гоффенгайм” увірвався до четвірки найкращих, а через рік розвинув успіх і фінішував третім. Приголомшливі результати відкрили перед молодим тренером нові перспективи — у червні 2018-го німецькі ЗМІ повідомили, що з настанням кампанії 2019/20 Наґельсманн прийме “РБ Лейпциґ”.
Загалом на новому місці Юліан не спасував і підтвердив статус одного із найпрогресивніших коучів світу. Він докрутив механізм Ральфа Газенгюттля та Ральфа Ранґніка, після чого перетворив “биків” на грізну силу німецької першості, до того ж гучно вистрелив з ними на міжнародній арені. Півфінал ЛЧ 2019/20, звання віцечемпіона Бундесліги розіграшу 2020/21 та фінал національного кубка — прекрасний доробок. “Баварія” таких людей напризволяще не залишає.
У квітні 2020-го мюнхенці не зуміли домовитися з Гансом-Дітером Фліком щодо подальшого співробітництва і миттєво запросили в клуб Наґельсманна. У серпні коуч виграв дебютний трофей у кар’єрі — Суперкубок Німеччини.
Тактика
Юліан Наґельсманн вважається тактичним ґіком: він надзвичайно легко маніпулює схемами, через що робить своїх футболістів непередбачуваними в очах суперників. Глибина тактичної складової вражає — впродовж лише одного сезону 2019/20 він застосував 8 ігрових малюнків. Це робиться, ясна річ, не для кількості, а відштовхуючись від особливостей матчу і поставлених завдань.
У Наґельсманна є базові заготовки у вигляді 3-4-2-1 та 3-4-3, однак сам поєдинок нагадує шахову партію: тренер тонко відчуває момент і знає, як відреагувати на дії того чи іншого опонента. Наприклад, за захисного сценарію переважно використовується 3-5-2, тоді як у фазі нападу колектив може зупинитися на формаціях 4-2-3-1 або навіть 4-2-2-2.
Головні вимоги Юліана: універсалізм, педантизм, вертикалізація футболу, швидкий перехід від оборони в напад та контрпресинг, націлений на відбір м’яча. Всі ці фактори постійно комбінуються, чим дезорієнтують — саме тому гравці того ж “Гоффенгайма”, очевидно нетопового коллективу, сміливо кидали виклики і реально боролися за високі місця.
Найдорожчі гравці, за версією Transfermarkt
Думаємо, ні для кого не новина, що “Баварія” оперує найдорожчим складом Бундесліги. Перша команда “червоних” оцінюється в майже 853 мільйони євро і за цим показником є шостою на загальноєвропейській арені.
Як стверджує портал Transfermarkt, найбільш дороговартісними активами баварців є такі гравці: Йозуа Кімміх (90 млн євро), Леон Ґорецка, Серж Ґнабрі, Альфонсо Дейвіс (всі — по 70 млн евро), Кінґслі Коман (65 млн євро) та Роберт Левандовський (60 млн євро).
Ключові гравці
Тут коротко, бо імена відомі. Всім заправляють такі визнані зірки, як Роберт Левандовський, Томас Мюллер, Мануель Ноєр, Йозуа Кімміх, Лерой Сане та Леон Ґорецка. Також виокремимо Дайо Упамекано та Марселя Забітцера, з якими Наґельсманн працював у “Лейпциґу”
Історія протистояння
Зустрічі “Баварії” і “Динамо” минулих часів – вже класика єврокубків. Взяти хоча б знамениті заруби з київським клубом у “совковий” період. Тоді суперники зустрілися 4 рази — у Суперкубку Європи 1975 та чвертьфіналі Кубка європейських чемпіонів кампанії 1976/77. У всіх випадках “біло-сині” шокували німців — чи то легендарним перформансом Олега Блохіна, чи проходом в одну другу Кубка європейських чемпіонів. Між іншим, станом на березень 1977-го “ротен” були діючими володарями трофею, причому оформили його тричі поспіль.
За незалежності України команди провели ще 6 зустрічей, тільки от тепер ініціативу перехопила “Баварія” — 4 перемоги, 1 нічия та 1 поразка. Найвідоміший двобій датується сезоном 1998/99 — покоління Реброва-Шевченка, кероване Валерієм Лобановським, ледь не продерлося до фіналу турніру, але за драматичних обставин поступилося із загальним рахунком 3:4.