Український футбол потребує реформ. Наразі балом правлять олігархи. Цілком ймовірно, що коли дядькові з мішком грошей набридне утримувати клуб – той може цілком зникнути. Всі ми пам’ятаємо історію з “Дніпром” та й “Верес” оступився з Копитком. Із актуального – рахунки та активи президента ФК “Минай” Валерія Пересоляка заблокували і наслідки не за горами. Як захиститися від повторення таких сценаріїв?
Рівненський клуб вирішив піти альтернативним шляхом. 11 березня 2021 року НК “Верес” став публічним акціонерним товариством та отримав тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій. Це безпрецедентний випадок в історії України. Вже 12 квітня акцій надійдуть у вільний продаж і кожен зможе приміряти на себе роль акціонера. Але що це взагалі означає, що це дає клубу, і яка вигода для майбутніх акціонерів? Давайте розбиратися.
Чому “Верес” обрав саме такий варіант?
The first reason*. Насамперед, це гарантія того, що більше ніякий львівський клуб (та й взагалі будь-який) не зможе забрати собі місце “червоно-чорних” у лізі. Ні рокіровкам! Велика кількість акціонерів дозволить бути впевненими у цьому. Керівництво сподівається, що вболівальники та представники бізнесу будуть охоче купувати акції.
” Для себе ми це розцінюємо як механізм функціонування футбольного клубу, коли він належить не одній людині, а вболівальникам. Сподіваюся, акції куплять уболівальники, місцевий бізнес, і не тільки український, а й міжнародний”
президент “Вереса” Іван Надєїн.
The second reason. Звичайно, що грошова вигода. Клуб планує продати акції на 50 млн гривень, які підуть на необхідні потреби. “Верес” має просто катастрофічну ситуацію з інфраструктурою. Вихід на фондовий ринок частково вирішить цю проблему. У проспекті емісії вказано, що виручені кошти будуть поділені так:
- 60% – на побудову спортивно-тренувальної бази у м.Рівне (30 млн грн);
- 20% – закупівля спортивного обладнання (10 млн грн);
- 10% – навчально-тренувальні збори (5 млн грн);
- 5% – реклама та телетрансляції (2,5 млн грн);
- 3% – транспортні послуги (1.5 млн грн);
- 2% – розвиток дитячо-юнацької спортивної школи (1 млн грн).
Зауважте, що числа приблизні і можуть варіюватися в залежності від ситуації та потреб клубу.
The third reason. Ми звикли до того, що клуб позиціонує себе, як народний. Однак багато разів важливі рішення приймалися поза очима та вухами вболівальників. До думки відданих фанів, звичайно, прислуховувалися, але бувало, що й ігнорували. Наприклад, взимку на посаду генерального директора призначили Антона Назарука. Це викликало негативну реакцію, адже цей пан у свій час з конфліктом покинув клуб, прихопивши з собою паролі від сайту, та й від деяких джерел можна було почути, що він збирався подавати в суд на клуб. На онлайн-зустрічі з вболівальниками Іван Надєїн (президент) вислухав від представника вболівальників позицію фанів, але все ж тримався своєї думки. Всім незадоволеним довелося змиритися. Варто зазначити, що Антон Назарук вибачився перед вболівальники за вчинки у минулому.
Зрозуміло, що фанатам ніколи не дадуть суттєво впливати на рішення клубу, але інша справа – акціонер. Тепер, маючи відповідний статус, вони зможуть впливати на рішення, брати участь в управлінні та діяльності футбольного клубу.
The fourth reason. Хороший іміджевий та рекламний хід. Про “Верес” знову заговорили всі. Цього разу не лише на футбольних ресурсах, а й всеукраїнських. Особливо ця подія зацікавила економічні та інвестиційні видання. Все-таки не щодня в Україні з’являється публічне акціонерне товариство. Доволі гучно рівненський клуб увірвався в інформаційний простір і запропонував українцям “диковинку”. До речі, можливість спробувати себе в ролі акціонера та інвестувати у футбол може цілком зацікавити не лише вболівальників “Вереса”. Не часто з’являється шанс реально взяти участь у будівництві клубу та ще й впливати на певні рішення. Тепер ви можете солідно сказати дружині чи мамі: “Сьогодні мене не чекайте, я їду на збори акціонерів”.
“А плюшки будуть?” . В чому вигода такої інвестиції
Окрім +10 балів до карми вам насиплять ще деякі привілегії. Наскільки вони буть суттєвими залежить від того, скільки акцій ви придбали. У клубі “плюшки” поділили на 4 рівні:
Хочу одразу попередити, що виплата дивідентів наразі не планується. Для цього клуб має заробляти, а поки це збиткова організація. Все, що ви можете зробити – продати свої акції на біржі. Якщо вони виростуть в ціни, то у вашу кишеню потрапить ще й прибуток.
“Якщо тренер гарно виконує свою роботу, якщо гравці гарно грають, то вболівальники підтримуватимуть клуб купівлею акцій — ціна йде вгору. Коли клуб піде у Прем’єр-лігу акції взагалі вилетять в космос. Це є єдиним найсправедливішим засобом визначити, яка справедлива ціна клубу”,
розповів генеральний директор інвестиційної комапнії Concorde Capital Ігор Мазепа.
Варто розуміти, що передбачити ефект виходу на українську фондову біржу складно, адже до “Вереса” там ніколи нікого не було. Експерти взагалі мають сумніви, що з цього щось вийде і клуб вийде на прибуток. На їх думку, це лише іміджевий проєкт та хороша реклама.
“Хочу бути акціонером”, або де ж придбати акції
Офіційний дебют НК “Верес” на фондовому ринку запланований на 12 квітня 2021 року. Цей крок він буде робити разом із “Concorde Capital” (одна з провідних інвестиційних компаній України). У продаж надійдуть акції на 50 млн гривень. До речі, ці акції “червоні-чорні” зможуть продавати до 1 березня 2022 року. Усього випустять 500 тис акцій номінальною вартістю 100 грн кожна. Президент клубу Іван Надєїн збирається викупити контрольний пакет акцій, другим за величиною акціонером буде громадська спілка (далі – ГС), куди входять вболівальники, які стали членами клубу.
Якщо ви є одним із 4579 членів клубу – ви зможете отримати 1 акцію вартістю 100 грн безкоштовно. Витрати за послуги брокера теж бере на себе ГС. Додатково жодної гривні ви не витратите. Всю інформацію розмістив президент ГС Олексій Хахльов на своїй сторінці у Фейсбук.
Додам, що брокер Павло обслуговує майбутніх акціонерів по буднях до 13:30. Перед цим обов’язково попередьте про свій візит по телефону. Загалом оформлення документів та підпис договорів займе у вас не більше 15-ти хвилин.
Якщо ж ви не маєте жодного відношення до ГС, то вам підійде один із нижче зазначених варіантів:
Варіант 1
Ідеальний для жителів Рівного. Потрібно взяти з собою паспорт (якщо це ID-картка, не забудьте прихопити документ про місце реєстрації), ІПН, за наявності: свідоцтво реєстраціі ФОП. Далі доведеться підписати договори на відкриття брокерського рахунку і рахунку в цінних паперах та, нарешті, провести оплату і за акції, і за послуги брокера (приблизно 100 грн). Дочекайтеся 12 квітня і тоді на вашому рахунку з’являться акції.
Варіант 2
Живете в іншому місті ? Захворіли на Covid-19 і не можете почекати 2 тижні? Рішення є. Але трохи більше заморочок. Потрібно написати на пошту [email protected] або зателефонувати за номером +38-(044)-391-55-77. Далі – відправити скан документів (перелік див. у Варіант 1). Зараз буде найскладніша частина:
- отримати по електронній пошті пакет документів на відкриття брокерського рахунку і рахунку в цінних паперах:
- підписати отримані документи і відправити скан-копії засобами електронної пошти;
- відправити оригінали підписаних документів поштою або кур’єрською службою.
Справилися? Ви ж мої киці! Тепер будьте ласкаві заплатіть за акції та за послуги брокера.
Варіант 3 і 4. Для юридичних осіб!
Все те саме, що у верхніх варіантах, але необхідний пакет документів для вас такий:
а) Виписка / витяг з ЄДР
б) Статут
в) Документи, що підтверджують повноваження керівника / підписанта
г) Копію паспорта та довідки про присвоєння ІПН для керівника / підписанта
д) Довідка банку, в якому відкрито рахунок
е) Документ, який підтверджує інформацію про структуру власності (до кінцевого бенефіціарного власника)
є) Для кожного бенефіціарного власника необхідно надати: паспорт і документ, що підтверджує адресу постійного проживання
ж) Фінансова звітність на останню звітну дату.
Варіант 5.
Вам допоможе ПАТ “МТБ Банк”, якщо напишете їм на пошту . Знову ж паспорт, ІПН, вкажіть контактний номер телефону, сімейний стан і місто, в якому плануєте оформлення договорів. І вже тоді вам скажуть, в яку філію банку можна завітати.
Вітаю! Після нарахування акцій можете спокійно хвалитися всім, що ви акціонер. І не важливо, що у вас там аж 1 акція на 100 грн 😊
Революція в українському футболі чи все ж просто красива вивіска?
Важко відповісти на це питання. Створення публічного акціонерного товариства однозначно нове слово в українському футболі. Але також це все ж в більшій мірі іміджева історія, яка створена для того, щоб залучити більше вболівальників та об’єднати навколо себе компанії-інвестори. Останніх ще потрібно зацікавити. Все ж клуб наразі грає у Першій лізі та не має навіть стадіону в Рівному. В разі виходу в УПЛ знову доведеться шукати прихисток у інших містах. Це не зовсім те, що хочуть бачити інвестори.
Клуб таким чином зможе вирішити нагальні питання і існувати, як народна команда. Вихід на фондовий ринок зобов’язує компанію вести прозору діяльність та регулярно публікувати фінансову звітність. Щодо заробітку, то наразі клуб не буде заробляти і акціонерам фінансової вигоди не слід чекати. Як буде далі – покаже лише час. Будемо чекати 12 квітня та поспостерігаємо за ситуацією на біржі.
До речі, така практика у світі розповсюджена. Футбольні клуби також розпродають свої акції. В кожного своя мотивація. Наприклад, іспанський “Реал Мурсія” пішов на цей крок, щоб не стати банкротом. 10 акцій можна придбати за 1,22 євро. До речі, автори “Брутального футболу” Павло Кушнєрук та Євген Музика є акціонерами цього клубу. Вони зробили символічний вклад, щоб команда не зникла з футбольної карти Іспанії. За це вони отримують щотижневий звіт про роботу клубу, програмки матчів, знижки на продукцію фан-шопу та право участі у загальних зборах акціонерів, які відбуваються раз у 3 місяці.
На фінансовій карті Європи сусідами “Вереса” є такі клуби, як “Манчестер Юнайтед” (акція по 16,32 доларів), Лаціо (1,21 євро) “Рома” (акція по 0,31 євро), “Боруссія” (акція по 5,4 євро) “Тотенгем”, “Бенфіка” (2,78 євро) і так далі.
Це приклади клубів, які успішно вийшли на фондовий ринок. Щоправда, всі вони відомі та грають у єврокубках, що дозволяє кубам заробляти. Навіть їм довелося не солодко в час пандемії. Акції суттєво здешевіли. Тому маєте шанс придбати їх зараз за вигідної ціною. Навіть за таких розкладів “Вересу” ще до того далеко. Поки доведеться задовільнятися малим та вчитися робити перші кроки у ролі публічного акціонерного товариства.
*The first reason – причина перша ( second – друга; third – третя; fourth – четверта).
Фото: НК “Верес”