Як повернути “Манчестер Юнайтед”.
Уболівальники “Манчестер Юнайтед” планують масову акцію протесту проти Ґлейзерів. Прихильники “червоних дияволів” розчаровані американськими власниками і віце-президентом Едом Вудвордом – ця позиція буде публічно продемонстрована під час найближчого домашнього матчу АПЛ проти “Вулвергемптона”.
Фани “Юнайтед” планують організовано покинути “Олд Траффорд” на 58-й хвилині матчу, причому 58-ма хвилина обрана організаторами акції для максимального ефекту. Число 58 – знакове в історії “манкуніанців”. Саме в 1958 році трапилася авіакатастрофа у Мюнхені, за підсумками якої загинули 8 футболістів клубу.
Цей сезон – вже восьмий поспіль, в якому “Манчестер Юнайтед” не стане чемпіоном Англії. “Червоні” програли останні два матчі чемпіонату з однаковим рахунком 2:0. І якщо поразку від “Ліверпуля” ще можна виправдати, то домашнє фіаско проти “Бернлі” стало черговим розчаруванням. До речі, “бордові” виграли на “Олд Траффорд” вперше з 1962 року – “МЮ” продовжує переписувати історію.
Ніхто навіть не міг припустити, що період турбулентності після епохи сера Алекса Фергюсона триватиме так довго. Найкращий результат з того часу продемонстрував Жозе Моурінью, з яким команда посіла 2-е місце у сезоні 17/18. Зараз відрив від лідера чемпіонату, “Ліверпуля”, становить неймовірні 33 очки. Відрив величезний як у таблиці, так і у розвитку цих клубів.
Дивно, однак вирішення всіх проблем “червоних дияволів” лежить буквально на поверхні. Воно досить просте, але водночас і складне. По-перше, фактор головного тренера. Цікавий факт – Уле-Ґуннар Сульшер має негативний баланс перемог і поразок в АПЛ з моменту затвердження на посаді. В чемпіонаті програно – 12 матчів, виграно – лише 11.
46-річний норвежець став “в.о.” у грудні 2018 року після звільнення Моурінью, а в березні 2019-го був повноцінно затверджений на посаді. Ні, панове, це явно не тренер для такого великого клубу, яким без сумніву ще є “Юнайтед”. Звичайно, тому ж Клоппу теж потрібен був час, щоб збудувати свою машину. Але у німця був серйозний бекграунд за спиною у вигляді дортмундської “Боруссії”. А що Сульшер? Чемпіонат Норвегії і провал на посаді тренера “Кардіффа”. Ця витівка з його призначенням заздалегідь виглядала провальною. Цей сезон він, звісно ж, ще допрацює, але далі крутити педалі потрібно з новим коучем.
По-друге, сильно позначається відсутність у клубі спортивного директора з футбольним минулим. Зараз в “МЮ” всім заправляє Ед Вудворд. Безумовно, він відмінний фінансист. І не в останню чергу завдяки йому клуб продовжує бути серед лідерів за доходами. Проте, що стосується суто спортивних питань – таких, як вибір головного тренера, купівля нових футболістів, зв’язок між командою і вищим керівництвом – то тут його рішення далеко не завжди правильні і надзвичайно часто критикують уболівальники. Той випадок, коли в клубі явно не завадить людина з “манчестерским серцем”. Колишній голкіпер “червоних дияволів” Едвін ван дер Сар наразі успішно справляється на аналогічній посаді в “Аяксі”. Є впевненість, що він не зможе відмовити, коли його покличуть на роботу в Манчестер.
Ну і, по-третє, просто погляньте на нинішній склад “Манчестер Юнайтед”. Деякі гравці просто-напросто не відповідають рівню топ-клубу. Джессі Лінгард цілий рік не може зробити хоч одну результативну дію. Хуан Мата і Неманья Матіч старішають, їхній найкращий час точно залишився позаду. Молоді Мактоміней, Вільямс, Джеймс і Ґрінвуд ще не досягли того рівня, щоб тягнути клуб. Шоу, Марсіаль і Ліндельоф далеко не безгрішні та часто критикуються експертами і вболівальниками. Або Андреас Перейра, який незрозуміло за які заслуги досі грає за “МЮ”. Дійсно топ-футболістів можна перерахувати на пальцях однієї руки. Вони і мають скласти кістяк нової команди, доповненої новими гравцями. Так, влітку керівництву “червоних дияволів” доведеться серйозно попрацювати.
Екс-захисник “Манчестер Юнайтед” Ріо Фердінанд виступив з критикою трансферної політики колишнього клубу після домашньої поразки від “Бернлі” у матчі 24-го туру англійської Прем’єр-ліги: “Дивишся на деяких футболістів, які з’явилися в команді – вони взагалі були по-справжньому гравцями “МЮ”? Хто їх купує –тренер або клуб? На цю команду витратили 600 млн. фунтів, а найкращими гравцями в сезоні виявляються свої вихованці. Це багато про що говорить, зокрема про те, як набирали гравців, як паршиво це робилося. Подивіться на “Ліверпуль” – вони купують футболістів, які найкраще підійдуть під їхню систему. І справа не в короткостроковій перспективі. Команді потрібна людина, яка прийде з розумінням того, що потрібно зробити. Потрібно все зібрати воєдино, а не шукати проблему в чомусь одному. Я люблю цей клуб і бажаю йому всього найкращого. Але після перемоги над “ПСЖ” в Лізі Чемпіонів у команди дуже тернистий шлях”.
Як може виглядати склад “МЮ”, який буде боротися за найвищі місця? Можемо собі уявити:
Де Хеа – Ван-Біссака, Магуайр, Кулібалі/Ліндельоф, Алаба/Чілвелл/Шоу – Фред, Мактоміней – Санчо/Зієх/Заа, Бруну Фернандеш, Решфорд – Вернер/Марсіаль.
Купівля 3-5 висококласних гравців є життєвонеобхідною для “Юнайтед”. Тим паче, що клуб може собі дозволити такі витрати. Наразі ж ситуація виглядає, як у вічній фразі – “Средства у нас есть, у нас (пока что) ума не хватает”.
У цьому ж сезоні команді абсолютно точно потрібно виконати місію “Ліга Чемпіонів в наступному році”. Адже ЛЧ – це гроші, престиж і можливість запросити найкращих футболістів. Існує два шляхи для цього: потрапити в топ-4 АПЛ, або виграти Лігу Європи. І невідомо, який шлях буде простішим, тому потрібно до кінця змагатися на два фронти. Лише б потім не пролунало прислів’я про двох зайців.
Отже, як виглядає ідеальна формула успіху для “червоних дияволів”: новий спортивний директор + новий головний тренер + трансфери якісних футболістів, список яких складає наставник команди. Просто і геніально. Як нам, великим експертам, здається на наших українських диванах. Можливо, у високих англійських кабінетах думають геть по іншому. І даремно. Подивіться на міланський “Інтер”. Там ця формула спрацювала ідеально: Беппе Маротта на посаді спортивного директора, Антоніо Конте на тренерській лавці та декілька нових висококласних футболістів, які йому потрібні. “И легким движением руки “нерадзурри” превращаются с нестабильного коллектива в элегантного претендента на Скудетто”. Тим паче, що “МЮ” є з кого вибирати, наприклад Массіміліано Аллегрі і Маурісіо Почеттіно зараз абсолютно вільні. Останній, здається, ідеально підходить для переїзду на “Олд Траффорд”. Хоча б для іронії долі – подивитися на те, як Моурінью з Почеттіно помінялися клубами.
Одним словом, “червоні дияволи”, ваша відпустка затягнулася. Канікули закінчилися, час повертатися до роботи.