Резонансна . “панамська справа” підняла на вуха всю світову громадськість – в злощасний список “відмиваючих” мільйони потрапили не тільки відомі політики, “селебріті” але й ціла дюжина спортсменів. Серед них можна знайти футболістів і навіть функціонерів, роками керуючих найпопулярнішою грою у світі. Хоча, це когось вже дивує?
Центр по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP) і Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) можуть собою пишатися – близько чотирьохсот журналістів провідних світових видавництв під егідою організацій здійснила масштабне розслідування, яке тривало в цілому більше року. Як з’ясувалося, у так званому “панамському архіві” налічується понад 11 мільйонів документів, що повністю розкривають діяльність скандально відомої панамської фірми Mossack Fonseca. Протягом майже сорока років вона займалася реалізацією офшорних схем, допомагаючи знаменитостям приховувати мільярдні доходи від очей громадськості.
“Це злочин, кримінальний злочин. Конфіденційність є фундаментальним правом людини, яке все більше і більше розмивається в сучасному світі. Кожна людина має право на конфіденційність, принц він чи жебрак” – днями заявив один із засновників фірми Рамон Фонсека.
Ось у чому Фонсека був правий, так це в конфіденційності – в ідеалі, всі наявні документи, у разі запиту правоохоронних органів або владних структур автоматично знищувалися. Однак “зливу” на початку квітня запобігти не вдалося, і отримана інформація наочно підтверджує факт плідної співпраці з Deutsche Bank, HSBC, Credit Suisse і іншими, не менш відомими банками, які підтримали “клієнтів” у приховуванні своїх заощаджень від податкової та поліції. Розглянемо, хто з футбольних діячів “на прицілі” журналістів.
Мішелю Платіні, який і так заплямував своє ім’я відносно недавнім корупційним скандалом, істотно додасться головного болю. Француз зв’язався з Mossack Fonseca у 2007 році (цікаво, що в той рік він став президентом УЄФА), доручивши вести справи його офшорної компанії Balney Enterprises Corp, яка функціонувала ще в минулому місяці. Адвокат Мішеля спішно підкреслив, що “швейцарська влада знає про всі його банківські інвестиції, рахунки і вклади”.
Жером Вальке, в минулому генсек ФІФА – власник Umbelina SA, фірми, що з’явилася на світ в 2013 році. Передбачається, що з її допомогою Жером придбав яхту за три мільйони євро. Функціонер розповів, що “компанія більше не існує, у неї ніколи не було власних коштів та банківського рахунку, і вона ніколи не займалася ніякою комерційною діяльністю”.
Хуан Педро Даміані – член комітету з етики (!) ФІФА і за сумісництвом президент не останнього уруґвайського клубу – “Атлетіко Пеньяроль”, створив J. P. Damiani & Asociados. Він підтримував ділові стосунки з Еухеніо Фігередо і обслуговував п’ять офшорних компаній віце-президента ФІФА і керівника КОНМЕБОЛ. Ще Даміані пов’язують із аргентинськими підприємцями Уго і Маріано Хінкісами, що очолюючи Cross Trading SA, давали мільйонні хабарі за отримання прав на телетрансляцію матчів в Латинській Америці.Всі ці люди були замішані в травневому скандалі 2015 року. Цікаво, що OCCRP поглядає і в бік Джанні Інфантіно.
Ґабріель Хайнце, найбільш відомий за виступами за “ПСЖ”, “Манчестер Юнайтед” і мадридський “Реал”, теж замішаний у “панамському скандал” – фінансовими угодами зірковий захисник захопився як раз під час англійської періоду кар’єри. У 2005 році він створив Galena Mills Corp, що формально перебувала на Британських Віргінських островах (далі -БВО), де зовсім відсутній податок на прибуток, а директором установи значилася його власна мати.
Практично тоді ж футболісту посміхнулася удача у вигляді п’ятирічного рекламного контракту з “Puma”, яка, згідно з умовами, зобов’язувалася виплачувати мільйон доларів щорічно. Природно, всі гроші проходили через офшорну компанію.
У 2008 році Puma припинила співпрацю з Хайнце – Ґрінго просто переїхав до Мадриду. Архів Mossack Fonseca також вказує на рахунки екс-футболіста в швейцарському банку UBS.
Інший виконавець і легенда “вершкових”, член ФІФА 100, Іван Саморано в 90-х роках “передав” іміджеві права Fut Bam International Ltd. Компанія зареєстрована на тих же БВО на ім’я самого чилійця. “Ґалактікос” за використання цієї послуги довелося заплатити приблизно 1,3 мільйона доларів.
Підозрюється в минулому опорний півзахисник “Оденсе”, “Мальме” і “Фенербахче” Бріан Стеен Нільсен, що теж, як вважають в Данії, опинився на БВО. Місцевий уряд, після ретельного вивчення отриманих паперів, працює над експертизою підпису футболіста і зазначеного в документах. Нільсену приписують володіння Ress Star Team Inc., але той всіляко відкидає будь-яку інформацію.
“У мене не було компанії взагалі”, – зазначив він. Але ось Mossack Fonseca чітко описує грошові операції і пособництво філії одного з датських банків в Люксембурзі.
Серед фігурантів справи виявився і Леонардо Ульоа – нападник гучного і нині лідируючого в АПЛ “Лестер Сіті”. Правда, такою відверто сумнівною діяльністю форвард зайнявся в 2008-му році, коли безпосередньо захищав кольори аргентинського ” Сан-Лоренсо де Альмаґро”. Ульоа підписав деякі документи про передачу своїх іміджевих та економічних прав компанії Jump Drive Sport Rights LLC, яка зареєстрована в Нью-Йорку.
В угоді голова і акціонер Jump Drive Хосе Мануель Ґарсія Осуна зазначений не як фізична особа, а як дві компанії із Самоа. Між іншим, зараз Осуні несолодко – бізнесмена і футбольного чиновника переслідують, звинувативши у шахрайстві: він приховав вагому частину грошей, яку, власне кажучи, повинен був отримати Лео.
Мануель звернувся в ICIJ, акцентувавши на тому, що нібито допоміг Ульоа влаштуватися в “Кастельон”, “не взявши з команди ні цента за послуги”.
Дарко Ковачевіч, в минулому відомий бомбардир “Реал Сосьєдада”, “Ювентуса” і ряду інших клубів, в сезоні 2006-2007, граючи за “біло-блакитних”, повідомив іспанській прокуратурі, що щомісяця заробляє всього лише 2000 доларів. Втім, дані Mossack Fonseca вказують на зовсім інші, більш значні цифри – “Реал” в тому році перерахував на рахунок серба близько півтора мільйона доларів, скориставшись послугами нідерландської компанії IMFC Licensing.
Після детального розслідування з’ясувалося, що керівництво клубу було особисто зацікавлено в подібних схемах і таким чином вело справи семи легіонерів протягом довгих восьми років. Тобто, поки гроші переводилися на Ніуе (острівний карлик в Тихому океані з населенням приблизно 1600 чоловік), Панаму, Швейцарію та Нідерланди, обидві сторони пристойно так зменшували податки.Ніхат Кахведжі, Сандер Вестерфельд, Тайфун Коркут, Маттіас Аспер, Габріель Шурер і навіть Валерій Карпін свого часу щільно “співпрацювали” з басками.
Генеральний директор сан-себастьянців Іньякі Ортеґа з цього приводу небагатослівний і коментувати подію не має наміру. Пізніше прес-секретар клубу додав, що “Ортеґа попросив зателефонувати і розповісти, що такі схеми з використанням іноземних компаній для виплат іноземним гравцям застосовувалися і застосовуються у всіх іспанських футбольних клубах”.
Дві датських тижневика – “Trouw і Financieele Dagblad”, які брали участь у розслідуванні, оприлюднили перелік документів, в яких згадується Кларенс Зеєдорф. У 2005 році півзахисник італійського гранду домовився із міланською ювелірною компанією про спонсорство своєї команди мотоциклістів. Однак, через кілька років контракт був неодноразово перепроданий через офшори, а його ціна зросла приблизно в п’ять разів. Втім, особи, які представляють інтереси голландця, розповіли“що Кларенс невинний і навіть втратив у грошах”.
Ну і, звичайно ж, справжньою “вишенькою на торті” вважається сімейство Мессі, яке є власниками офшорної компанії Mega Star Enterprises. Якщо вірити документам Mossack, п’ятикратний володар Золотого м’яча підписав як мінімум один папір, що свідчить про те, що саме він, нехай і тимчасово, очолював Mega Star. У 2015 році, коли ропочалася нова судова справа проти Ліонеля, підприємство одноосібно очолив його батько Хорхе.
Офіційний сайт “Барселони” висловив підтримку своєму лідеру і надасть юридичну допомогу. Варто згадати, що аргентинця неодноразово звинувачували у несплаті податків, і тепер у загальну “скарбничку” додасться шість із половиною мільйонів доларів, “відмитих” завдяки Mega Star.
Як повідомили представники ICIJ, повний список із іменами, що так чи інакше причетні до панамського скандалу, буде опублікований на початку травня. Нам залишається лише гадати, хто ж і ще попався на гарячому. Чекаємо з нетерпінням.