Напередодні зустрічі між римськими клубами розповідаємо про тих, хто дістав найбільшу порцію лайна.
Багато хто відверто недооцінює Дербі Вічного міста, на автоматі віддаючи перевагу хайповій срані на кшталт Ель Класіко, або пересічним матчам англійської Прем’єр-ліги, бо там “ги-ги-ги, аутсайдер ладний йобнути фаворита”. Справжні ж поціновувачі футболу знають, що таке суперництво між “Ромою” та “Лаціо”, закладене ледь чи не на генетич/ному рівні. Як тільки ти з’являєшся в Римі, з боку оточуючих (не азіатів, готових продати печінку заради фотки в Ватикані) назріває логічне питання: друже, а ти за кого? І тут не вийде перевзутися, як це нещодавно зробила журналістка Дар’я Чирах — у 2014-му панянка закликала звільнити Донбас від української армії, а сьогодні працює на проросійському “112” і рюмсає в камєнтах про “помилки дитинства”.
Дербі Вічного міста — це піт, сльози, кров, скандали, сірник, здатний одним жестом руки роздмухати давнє вогнище війни. Корінні проти “понаєхавших”, неприкриті фашисти, які глумляться над пам’яттю Голокосту і п’ятнадцятилітньою Анною Франк, у боротьбі фашистами в минулому, сьогоднішніми центристами.
Аж ніяк не моралфагами — фанати періодично влаштовують феєричні бійки, які вряди-годи плавно перетікають в погроми: так відбувалося у 2003-му, 2010-му, 2013-му, 2015-му роках. Шик!
Одна із вагомих причин взаємної неприязні — трансфери. Історія знає серію випадків, коли футболісти змінювали прописку в межах міста. Між іншим, не всі з них підпалювали пердаки — дехто зіграв занадто мало, дехто напрацював на неймовірний кредит довіри, як Анджело Перуцці. Тим не менш, ми відібрали тих, хто дійсно став об’єктом ненависті. Не дивуйтеся, коли побачите в списку зірок сивої давнини — ворожнеча клубів триває не перший день, бере початок з 20-х років минулого століття. Ноунейми? Де там!
Фульвіо Бернардіні
Національність: італієць
Позиція: нападник
Роки перебування в “Лаціо”: 1919-1926 рр.
Статистика виступів: 58 матчів, 66 голів
Трофеї: —
Роки перебування в “Ромі”: 1928-1939 рр.
Статистика виступів: 292 матчі, 46 голів
Трофеї: —
Свого часу Фульвіо Бернардіні пробувався воротарем, але найкраще зарекомендував себе в якості півзахисника та нападника. Був палким прихильником “Лаціо” і навіть обіцяв батьку перед його смертю, що ні за що не покине улюблений клуб. На жаль, слова виявилися порожніми — у 1926-му Бернардіні змінив прописку заради “Інтернаціонале”, який, на відміну від “орлів”, пропонував реальні гроші (перехід здійснювався у роки, коли футбол носив любительський характер).
Через два роки Бернардіні вкотре кинджально поранив “Лаціо” — долучився до “Роми”, чим заслужив клеймо зрадника. Провів 12 сезонів у обоймі “джаллороссі”, декілька разів особливо болюче дошкуляв “біло-блакитним” — наприклад, дублем в листопаді 1933-го.
Аттіліо Ферраріс
Національність: італієць
Позиція: опорний півзахисник
Роки перебування в “Ромі”: 1927-1934 рр., сезон 1938/39
Статистика виступів: 231 матч, 3 голи
Трофеї: —
Роки перебування в “Лаціо”: 1934-1936 рр.
Статистика виступів: 40 матчів
Трофеї: —
Аттіліо Ферраріс став першим капітаном після формування “джаллороссі”. Цілком заслужено — півзахисник підкупив тотальною самовіддачею і жагою до перемоги. Однак не обійшлося без мінусів — будучи професіоналом в межах гри, Ферраріс систематично підривав авторитет, смалив цигарки, бавився з випивкою і жіночками до ранку.
Кожний брутал би позаздрив, але в “Ромі” втомилися читати нотації і “сплавили” Аттіліо в “Лаціо”. Президент “жовто-червоних” Ренато Сакердоті вдався до хитрого кроку — відпускаючи підопічного, вніс у контракт пункт, що футболіст не має права з’являтися у Дербі Вічного міста. В стані “орлів” оцінили жест і натомість заплатили компенсацію в 25 тисяч лір, щоб Ферраріс вийшов у матчі — той, до речі, підсумувався з рахунком 1:1.
Найцікавіше те, що в 1938-му Ферраріса прийняли назад — фанати “Роми” трохи поплювалися і зрештою обм’якли: як не крути, перед ними постала легенда і чемпіон світу 1934 року. Сьогодні Аттіліо є членом зали слави римлян і невід’ємним персонажем, коли мова йде розвиток футболу в провінції.
Арне Сельмоссон
Національність: швед
Позиція: нападник
Роки перебування в “Лаціо”: 1955-1958 рр.
Статистика виступів: 101 матч, 31 гол
Трофеї: Кубок Італії (1957/58)
Роки перебування в “Ромі”: 1958-1961 рр.
Статистика виступів: 95 матчів, 32 голи
Трофеї: Кубок Ярмарок (1960/61)
Представник культового шведського покоління 50-х був байдужим до статусу дербі, однак за іронією долі потрапив прямісінько у епіцентр гучного конфлікту. Сельмоссон заслужив повагу через два м’ячі, організовані у ворота “джаллороссі”, і втратив її у 1957-му, коли “Лаціо” опинився у фінансовій кризі. Клуб розпочав пошуки потенційного покупця, як тут на стежину вийшли добрі сусідоньки — торги тривали більше року, оскільки неодноразово гальмувалися невдоволеними ультрас, які раз-по-раз виходили на вулиці.
Тим не менш, сторони потиснули руки — “орли” зірвали куш в 132 мільйони лір і частково покрили борги у 800 мільйонів лір, “Рома” ж підмахнула контракт з кваліфікованим виконавцем, чиїми послугами користувалася впродовж трьох сезонів. Пікантності додає той факт, що скандинав був першим, кому вдалося відзначитися у протистоянні за обидва колективи.
Франко Кордова
Національність: італієць
Позиція: півзахисник
Роки перебування в “Ромі”: 1967-1976 рр.
Статистика виступів: 267 матчів, 9 голів, 7 результативних передач
Трофеї: Кубок Італії (1968/69)
Роки перебування в “Лаціо”: 1976-1979 рр.
Статистика виступів: 103 матчів, 2 голи
Трофеї: —
Франко Кордову обожнювали в “Ромі”: півзахисник звалив на свої плечі місію лідера і вражав скіллами на полі. Втім, не без заковики: будучи генієм, італієць запам’ятався буйним та підступним характером. Дізнавшись, що президент “вовків” Гаетано Анцалоне готовий продати його “Вероні” без попередньої згоди, виконавець вдався до рішучого кроку — як ви здогадалися, приєднався до “Лаціо”. Причому самостійно і плюючи на претензії вболівальників — Златан Ібрагімович, перевдягайся, ми тебе впізнали!
Ліонелло Манфредонія
Національність: італієць
Позиція: опорний півзахисник
Роки перебування в “Лаціо”: 1975-1985 рр.
Статистика виступів: 233 матчі, 10 голів, 1 результативна передача
Трофеї: —
Роки перебування в “Ромі”: 1987-1989 рр.
Статистика виступів: 95 матчів, 5 голів, 2 результативні передачі
Трофеї: —
Ліонелло Манфредонія виявився тим, хто спровокував розкол між прихильниками “жовто-червоних”. Випускник академії “Лаціо” написав важливий розділ в історії рідної команди, хоча й не завжди приємний — на початку 80-х став фігурантом скандалу, пов’язаного зі ставками. Сумнозвісне Тотонеро сильно вдарило по репутації — футболіст відбув дворічну дискваліфікацію, сам клуб провалив апеляцію та був понижений у Серію B.
У 1985-му Манфредонія перебрався в “Ювентус”, з яким здобув Скудетто та Міжконтинентальний кубок, однак через два роки відчув, що сумує за батьківщиною. Тільки от камбек видався максимально дивним — замість того, щоб продовжити виступи в “Лаціо”, Ліонелло дав добро на трансфер в “Рому”. Саме це і викликало жорстку реакцію з боку фанатського ком’юніті — угрупування “Commando Ultra Curva Sud” поділилося на тих, хто змирився з появою гравця, бо той “одягнув жовто-червоний шолом”, і аудиторію, за ініціативою якої виник рух “Анти-Манфредонія”. Отакої!
Фабріціо Ді Мауро
Національність: італієць
Позиція: півзахисник
Роки перебування в “Ромі”: 1988-1992 рр.
Статистика виступів: 132 матчі, 9 голів, 3 результативні передачі
Трофеї: Кубок Італії (1990/91)
Роки перебування в “Лаціо”: сезон 1993/94
Статистика виступів: 25 матчів, 2 голи
Трофеї: —
Фабріціо Ді Мауро вчинив у найкращих традиціях Франко Кордови — зробив все, щоб відомстити колишній команді. У 1992-му “Рома” легко відмовилася від послуг півзахисника і продала його “Фіорентині” за 7 мільярдів лір. Італієць зафіксував момент і через півтора роки розквитався — “фіалки” агонізували, набрали по ходу кампанії 1992/93 30 залікових балів і опустилися в Серію B. Фабріціо був відданий у оренду “Лаціо” і максимально скористався нагодою — у жовтні 1993-го відвантажив м’яч у ворота Фабріціо Лор’єрі і врятував “б’янкочелесті” від поразки (1:1). Радощів повні штани — склалося таке відчуття, що футболіст зірвав джекпот.
Роберто Муцці
Національність: італієць
Позиція: центральний нападник
Роки перебування в “Ромі”: 1989-1993 рр., 1994 р.
Статистика виступів: 83 матчі, 12 голи, 2 результативні передачі
Трофеї: Кубок Італії (1990/91)
Роки перебування в “Лаціо”: 2003-2005 рр.
Статистика виступів: 61 матч, 11 голів, 1 результативна передача
Трофеї: Кубок Італії (2003/04)
Роберто Муцці — вихованець системи “джаллороссі”, але зі своїми приколами. Як і Маріо Балотеллі, який постійно адресував компліменти “Мілану”, незважаючи на минуле в “Інтері”, Муцці з надзвичайним пієтетом відносився до непримиримого опонента. Коли нападника запитали, як йому почувається, той відповів: “Було дуже важко, але я вів себе як професіонал і викладався на полі, де б не грав”.
Що цілковита правда — Роберто не був частим гостем, але його старанність приносила реальні плоди. Так, у кубку Італії 1992/93 він заклав фундамент півфінальної перемоги над “россонері” (2:0) та перервав одинадцятимісячну безпрограшну серію Фабіо Капелло.
У 1994-му Муцці покинув пенати, проявив себе в “Кальярі” та “Удінезе” і в 2003-му таки втілив давнє бажання — одягнув біло-блакитну футболку. Виходив рідко, але забивав винятково ключові м’ячі — дісталося навіть покійному донецькому “Металургу”, який “лаціале” винесли вперед ногами (6:0) у першому раунді Кубка УЄФА. Ото були деньки, еге ж?
Синиша Михайлович
Національність: серб
Позиція: центральний захисник
Роки перебування в “Ромі”: 1992-1994 рр.
Статистика виступів: 69 матчів, 7 голів, 3 результативні передачі
Трофеї: —
Роки перебування в “Лаціо”: 1998-2004 рр.
Статистика виступів: 193 матчі, 33 голи, 12 результативних передач
Трофеї: Серія A (1999/00), Кубок Італії (1999/00, 2003/04), Суперкубок Італії (1998, 2000), Кубок володарів кубків (1998/99), Суперкубок УЄФА (1999)
У 1992-му Синиша Михайлович приміряв форму “вовків”. Не просто так — трансфер обдарованого півзахисника лобіювався Вуядіном Бошковим, сербським спеціалістом, відомим продуктивним періодом на чолі “Сампдорії”. На жаль, балканець програв конкуренцію, вимушено діяв на незручних позиціях і взагалі був обмежений лімітом на легіонерів.
А от картина в “Лаціо” намальована зовсім іншими пензлями — Свен-Йоран Еріксен отримав вишколеного бійця, перевіреного більш ніж сотнею матчів за “Сампу” і перекваліфікованого в центбека. Що, мабуть, найкраще рішення в кар’єрі Михайловича — універсалізм футболіста пригодився у захисті та фазі атаки. Гадаємо, всі знають, як Синиша вправно “лускав” штрафні удари — наприклад, оформив унікальний хет-трик у зустрічі з “Сампдорією” в грудні 1998-го. Три “плюхи” — три “банки”! Браво.
Синиша зіграв титанічну роль у завоюванні шести трофеїв, змусив “Рому” з люті кусати лікті і тонко тролив опонентів “курми”. Дійшло до того, що дилема виникла вдома — частина родичів затято топила за “джаллороссі”.
Александар Коларов
Національність: серб
Позиція: лівий фулбек
Роки перебування в “Лаціо“: 2007-2010 рр.
Статистика виступів: 104 матчі, 11 голів, 9 результативних передач
Трофеї: Кубок Італії (2008/09), Суперкубок Італії (2009)
Роки перебування в “Ромі”: 2017-2020 рр.
Статистика виступів: 132 матчі, 19 голів, 20 результативних передач
Трофеї: —
На сьогоднішній момент Александар Коларов є останнім помітним колабораціоністом. У 2007-му серб став частиною “Лаціо”, відбомбив три достойні сезони і пристав на жирний контракт, запропонований “Манчестер Сіті”. Хто ж знав, що через сім років захисник повернеться до Риму, проте одягне футболку червоного кольору?
У липні 2017-го він дав коментар: “Що стосується “Лаціо”, я не хочу і не можу відвернутися від свого минулого, але тепер я гравець “Роми”. І як я раніше викладався на сто відсотків за “Лаціо”, так само буду виступати і за “Рому”. Гра в “Лаціо” була прекрасним досвідом, але поки я тут, вони будуть моїми суперниками”.
Тифозі “б’янкочелесті” не забарилися з відповіддю — під час спарингу зі СПАЛом порадували банером з написом “Коларов — паразит”. Що прикметно, на цьому обопільні підколи не припинилися — у вересні 2018-го фулбек реалізував шикарний штрафний стандарт і повторив досягнення вищезгаданого Сельмоссона.
Наразі градус невдоволення зменшений — минулого вересня Коларов переметнувся до “Інтера” і на втіху римлянам не надто високо котирується в очах Антоніо Конте.