Поки ще нападник львівського “Руху” Микола Кухаревич все ж переїде до іншого європейського чемпіонату – молодий футболіст продовжить кар’єру у французькому “Труа”. Контракт з новим клубом набере чинності з 1 липня 2021 року. До цього моменту Микола продовжить грати за “Рух”.
Керівництво львів’ян стверджувало, що на Кухаревича претендували багато європейських клубів, однак після довгих переговорів боротьбу за нього виграла саме французька команда. Що воно за “Труа” і з чим її їдять – зараз розберемо.
“Рух” запросив до себе юного Кухаревича у лютому 2020-го. Тоді ж український форвард підписав довгострокову угоду на п’ять років. Львівський клуб описував нового гравця, як “молодого таланта, на якого покладаються великі надії”. Що ж, вже через рік певні надії виправдалися. Кухаревич є вихованцем “Волині”. Перебуваючи останні два сезони в складі луцької команди, він виступав у чемпіонаті України U-19, в рамках якого зіграв 31 матч і забив 17 голів.
В цьому сезоні 19-річний форвард грає з “Рухом” уже не в першій лізі, а в УПЛ. На цей момент він провів тут 17 матчів (920 зіграних хвилин), в яких відзначився двома голами (в середньому 460 хвилин на результативну дію). Варто зазначити, що статистичні показники досить скромні, як для форварда. Втім, і сам “Рух” поки не змагається за зону Ліги чемпіонів. Зрештою, європейські скаути розгледіли в Кухаревичі перспективу. До цього всього Микола встиг заробити 5 жовтих карток. Також нападник з листопаду минулого року виступає за молодіжну збірну України: 4 матчі і 3 голи. Авторитетний портал Transfermarkt оцінює його наразі в 500 тисяч євро.
На початку зими президент “Руху” Григорій Козловський заявляв, що ряд бельгійських клубів проявляють інтерес до Кухаревича:
“Ми знайшли молодого футболіста, якому на той момент було 18 років. Все виглядало так, що він був нікому не потрібний, але ми запросили його до себе. Якщо є умови для тренувань – це дає свій результат. Сьогодні у мене на столі лежать 3 пропозиції з Бельгії. Генеральні директори і скаути приїжджають на гру з СК “Дніпро-1”, їдуть дивитися на нього наживо. Дати молодому футболісту поїхати грати в Європу – велика честь для нас”.
Вже незабаром з’явилася інформація, що Кухаревич пройшов медичне обстеження для “Андерлехта”. Київське “Динамо”, зі свого боку, також звернуло увагу на перспективного форварда і надумало собі перехопити гравця у бельгійського клубу. Зрештою, Микола тоді так нікуди і не перейшов. З декількох причин з бельгійцями не дійшли до певного порозуміння, плюс, пізніше стало відомо, що “Труа” втрутилася в перемовини про трансфер – переїзд до Бельгії зірвався.
Здавалося б, що як мінімум до літа ніяких новин про можливий трансфер Кухаревича не буде. Однак декілька днів тому абсолютно несподівано з’явилася офіційна інформація про перехід нападника “Руха” до французького клубу “Труа”, що наразі є лідером другої французької ліги. У 2020 році “Труа” придбала компанія “City Football Group”, яка володіє “Манчестер Сіті” і ще дев’ятьма клубами.
Сам Кухаревич так прокоментував свій трансфер:
“Коли я тільки почув про зацікавленість від “Труа” – то відразу почав переглядати їхні матчі. Аналізую також їхні результати. Радує той факт, що клуб зараз йде на першому місці у французькій Лізі 2. Команда ставить перед собою завдання піднятися до елітного дивізіону. “Труа” грає у технічний футбол: з оборони в атаку виходять через пас, ніхто не б’є бездумно м’яч вперед. У команді футболісти хорошого рівня. Також є багато досвідчених гравців. Мені буде чого у них навчитися. Знаю, що цей клуб належить холдингу “City Football Group”. Цей факт не може не радувати, адже я розумію, наскільки це серйозна структура, яка приділяє увагу кожній деталі. “City Football Group” вміє і може розвивати молодих гравців та виводити їх на високий рівень”.
Президент “Руха” Григорій Козловський також сказав своє слово з цього приводу:
“Ми вели діалог близько трьох місяців. Крім “Труа” було ще чотири клуби, які цікавилися Миколою. Зокрема, всі знають про історію з “Андерлехтом”. Проте коли з’явилася можливість попрацювати з компанією “City Football Group”, яка є власником багатьох різних клубів у всьому світі, нас це дуже зацікавило. “City Football Group” – це ціла система, яка працює над досягненням максимальних спортивних і фінансових результатів та над розвитком футболістів. На вершині цієї піраміди один з найбільших і найсильніших клубів світу – “Манчестер Сіті”. Тому ми переорієнтувалися в цьому напрямку. Вважаю, що фінансово це вигідна пропозиція для “Руха”. Зі зрозумілих міркувань ми суму не можемо озвучувати. Але крім самої трансферної суми для “Руха” прописаний цілий ряд привабливих бонусів. Також у нас залишилися права на отримання відсотків від майбутніх продажів Миколи. Сподіваємося, що в майбутньому для нас це буде ще більш успішний трансфер у фінансовому плані. Однак найважливіше, що ми продемонстрували всім: “Рух” готовий відпускати молодих футболістів, якими цікавляться в Європі. Хочемо, щоб це був приклад для інших наших гравців”.
Труа – невелике містечко на півночі Франції на річці Сена. Має чисельність населення у 60 750 жителів, площа становить всього 13,20 км².
Однойменний футбольний клуб заснований у 1986 році. Домашні матчі команда проводить на стадіоні “Стад де л’Об”, який вміщує 20 400 глядачів. Найвищим досягненням скромного клубу є перемога в Кубку Інтертото у 2001 році проти “Ньюкасла” (0:0 вдома, 4:4 на виїзді). Також в сезоні 2014/15 “Труа” єдиний раз у своїй історії виграв Лігу 2.
3 вересня 2020-го стало відомо про придбання клубу еміратською корпорацією “City Football Group”, яке так коментував тоді виконавчий директор цього холдингу Ферран Соріано:
“Ми протягом довгого часу цікавилися французьким футболом і придивлялися до “Труа”, тому ми щасливі завершити придбання нашого десятого за рахунком клубу і отримати постійну присутність у Франції. Франція – одна з провідних футбольних країн світу, і ми пишаємося бути частиною цієї спільноти. Ця мережа з десяти клубів дозволяє нам допомагати один одному з технічної та футбольної точки зору, а також розвивати хороші клуби, які грають в симпатичний футбол. В результаті вони стають фінансово стійкими і розширюють нашу глобальну мережу”.
Нині “Труа” має у своєму активі 58 очок і за 8 турів до кінця займає перше місце. Хоча два останні матчі клуб програв “Нансі” (1:5) та “Ам’єну” (1:3) – командам, які розташовуються ближче до середини таблиці. Так, “Труа” поки ще тримає першу сходинку, однак за втраченими балами їх вже наздоганяє “Клермон”, а “Тулуза” і “Гренобль” відстають всього на 3 і 5 очок відповідно. Нагадаємо, що команди, які фінішували на першому і другому місці, підіймуться до Ліги 1 напряму, а 3-тя, 4-та і 5-та команди – розіграють останню путівку в плейоф разом з 18-тим клубом вищого дивізіону.
Тому, як бачимо, у “Труа” немає великої фори, яка б дозволила з упевненістю говорити про їхню присутність у першому дивізіоні в наступному році. Існує певний ризик для Кухаревича провести з його новим клубом сезон у Лізі 2. Проте, вочевидь, форварда така перспектива не лякає, і він сподівається, що його майбутні одноклубники все ж зможуть підвищитися у класі.
Що собою представляє “City Football Group”?
“City Football Group” (надалі CFG) – імперія, що простягається від Йокоґами до Нью-Йорка. Заснована вона у 2013-му, через п’ять років після того, як гроші шейха Мансура перетворили “Манчестер Сіті” на головний флагман CFG. Зараз імперія складається з 10-ти клубів на 5-ти континентах: крім “Ман Сіті” і “Труа”, група охоплює “Нью-Йорк Сіті” (США), “Мельбурн Сіті” (Австралія), “Мумбаї Сіті” (Індія), “Йокоґама Ф. Марінос” (Японія), “Монтевідео Сіті Торке” (Уругвай), “Жирону” (Іспанія), “Сичуань Цзюню” (Китай) і “Ломмель” (Бельгія).
Пол Ковней, котрий є співвласником схожої футбольної транснаціональної компанії “Championship’s Barnsley”, в яку входять бельгійський “Остенде” і швейцарський “Тун”, розповів виданню “The Athletic”, що плани CFG для нього цілком зрозумілі.
Є чотири основних аргументи на користь мультиклубної моделі. Перший – це комерційна взаємодія, і CFG добре з цим справляється. Якщо ви хочете стати великим спонсором “Манчестер Сіті”, ви також повинні спонсорувати її франшизу, наприклад, в Уруґваї (“Монтевідео Сіті Торке”). Ця частина угоди може коштувати всього 50 000 фунтів стерлінгів.
Другий – це внутрішня взаємодія, що забезпечує пряму економію коштів. Для всіх цих клубів не потрібні власні керівники, фінансові й спортивні директори тощо. Це підводить до третього аргументу – схожість стратегії. У цьому секторі економіки дуже легко можна втратити гроші через відсутність послідовного проекту, але ви можете знизити ризики за допомогою чіткої структури управління і єдиного підходу до комерційних угод, контрактів гравців і тому інше.
Також, як повідомляє Конвей, не варто забувати і про футбольну складову: від наявності належної інфраструктури для розвитку талановитих футболістів до можливості провертати угоди між спорідненими клубами.
Наслідком цього став перехід CFG до інвестування в клуби на більш стійких футбольних ринках. Більше фанатів означає більше партнерських угод. А це, своєю чергою, означає більше доходів, які можна інвестувати в топових гравців, котрих можна розвивати далі, щоб в один прекрасний день вони або грали за “Манчестер Сіті”, або продавалися з метою отримання прибутку.
Такі клуби, як “Монтевідео Сіті”, надають собою платформи: тобто, в самому “Манчестер Сіті” не так багато місця, тож мережа клубів по всьому світу допомагає CFG мати набагато більшу кількість гравців. Це зіграло велику роль в придбанні “Ломмеля” і “Труа”. Правила УЄФА забороняють одночасно брати участь в єврокубках клубам, які знаходяться під контролем однієї людини або компанії. Тож європейські клуби під контролем CFG відразу приречені на свою відсутність в єврокубкових змаганнях. Втім, не це є їхньою головною метою.
З 1-го січня гравці (як і з ЄС, так і ті, що не входять до ЄС), котрі раніше безперешкодно переходили б в англійські клуби, отримуватимуть дозвіл на роботу у Великобританії за бальною системою. Англійські клуби також більше не зможуть підписувати з-за кордону гравців молодше 18-ти років.
Як “Манчестер Сіті” зможе продовжувати купувати або орендувати перспективних молодих футболістів, якщо ті не відповідають критеріям отримання дозволу на роботу? Легко – попросіть один з клубів CFG підписати їх.
Можливо, в майбутньому і прізвище “Кухаревич” буде гучно лунати на “Етіхад Стедіум”. Але це вже зовсім інша історія. Поки що треба допомогти “Руху” утриматися в українській Прем’єр-лізі.