Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович

“Брутальний Футбол” присвячує текст олдовим фанатам київського “Динамо” та любителям часів, коли трава була зеленішою.  

Можливо, для когось стане відкриттям, проте Мілош Нінкович досі при справах. У грудні серб відсвяткував 37-річчя і потихеньку дограє — його контракт з “Сіднеєм” триває до кінця сезону.

В Австралії люблять почесних пенсіонерів, але навряд чи колишній “динамівець” зважиться затриматися довше — про це він натякав ще два роки тому, перед, ймовірно, останньою пролонгацією трудового договору. 

Нінкович у футболі давно, а до Києва приїхав “зеленим” пацаном; універсал — один із небагатьох, хто продовжує виступати на досить пристойному рівні, хоча більшість його ровесників/одноклубників повісили бутси на цвях, а декого взагалі не стало (наприклад, глибокошанованого Валентина Белькевича). Від тих же Мілевського та Алієва, що майже одночасно дебютували з Мілошем на професійному поприщі, зараз неприємно тхне, а наш герой спокійнесенько “пилить” за океаном. 

Нінкович не тягне на статус легенди “біло-синіх”, однак був помітним футболістом — у його активі 159 матчів, 15 голів, 16 результативних передач та 9 трофеїв. Незважаючи на те, що у 2013-му півзахисник попрощався з ДК, він періодично вигулькує у нашому інформаційному просторі і про себе нагадує. То як там йому живеться? 

Коротко про постдинамівські часи

Перш ніж остаточно попрощатися з “Динамо”, Нінкович пів року відбігав у складі київського фарм-клубу за бугром — французького “Евіана” (там же свого часу бовталися Бетао, Марко Рубен, Факундо Бертольйо та Андрес Ескобар, могли опинитися Артем Кравець і Сашенька Алієв). 

Треба сказати, що Мілош каші не зіпсував — взяв участь у 22 поєдинках (2 голи, 3 асисти, 1622 хвилини) та дійшов до фіналу кубка Франції (програного “Бордо” в серії післяматчевих пенальті). Не дивно, що він хотів залишитися, а у сезоні 2014/15 таки повернувся до Верхньої Савої.

Щоправда, другий етап не вийшов — клуб, чия місія полягала у пошуках дешевої робочої сили, агонізував та за підсумками розіграшу понизився у класі. А ще через рік “Евіан” оголосив себе банкрутом (сьогодні савойці блукають у п’ятому за знаковістю дивізіоні країни).  

Між цими подіями був період, присвячений “Црвені Звезді”, з якою Нінкович оформив національне золото. Воно видалось непростим — команда погано стартувала в чемпіонаті та поступилася у кваліфікації Ліги Європи одеському “Чорноморцю”. 

Нінкович проти Одеси-Мами

В жовтні 2013-го футболісти “червоно-білих” розповіли про наявність проблеми — затримку зарплатні, “відсутність льоду та шампуню у роздягальні”, однак ультрас не оцінили відкритий лист. Побиття автівок, той самий шампунь, кинутий на заднє сидіння, травля у соцмережах — така собі перспектива. Тим не менш, гучний скандал тільки консолідував виконавців — на фініші Суперліги “Црвена Звезда” обійшла “Партизан” на одне-однісіньке очко.  

Чому така далечінь? 

У липні 2015-го 30-річний півзахисник працевлаштувався у “Сіднеї”. Скажете, неочікуваний кар’єрний зигзаг? Ми так не вважаємо. 

На момент переходу у стані “небесно-блакитних” сформувалася солідна балканська діаспора: окрім Нінковича на балансі знаходились Мілош Дімітрієвич (серб; його Мілош якраз замінив у “Црвені Звезді” і підтримував тісний зв’язок), Ведран Янетович (хорват), Іван Нечевський, Кріс Наумофф та Роберт Стамболзієв (всі троє — австралійці македонського походження). Ще були такі фейси, які Нікола Петкович (колись пробувався у “Гамбурзі”) та Ранко Деспотович (кілька непоганих сезонів у іспанській Сеґунді).

Чим мотивований подібний інтерес? У 2010-му Австралія помірялася силами з Сербією на полях Південно-Африканської Республіки, обіграла суперника 2:1, проте запам’ятала кілька персонажів, серед яких був також Нінкович (відбігав всі 90 хвилин). 

Тож Мілоша зустріли з усією серйозністю — ось що сказав Грем Арнольд, тодішній керманич “Сіднея” (сьогодні цей чолов’яга керує збірною Австралії): 

“Я дуже схвильований, що Мілош приїхав у “Сідней” і А-Лігу. У нього чудовий послужний список — минулого року він грав у вищій лізі Франції та на чемпіонаті світу-2010. Він показує ті якості, які ми хочемо бачити в “Сіднеї”. 

Мілош — чудовий хлопець і я з нетерпінням чекаю співпрацю. Я впевнений, що викличе хвилювання серед уболівальників і буде видатним у А-Лізі”.

Здавалося б, схожу риторику ми чуємо регулярно: тренер зустрічає новобранця і його хвалить. Втім, слова Арнольда певною мірою виявилися пророчими (про все дізнаєтесь по ходу матеріалу).

Сам Нінкович дав наступний коментар:

“Сідней” є відомим клубом і одним із найбільших у лізі. Я дуже хочу представляти “небесно-блакитних” і показати в Австралії все, що вмію. Я радий, що зможу грати в азійській Лізі чемпіонів і сподіваюся, що принесу успіх “Сіднею”.

Спойлер: теж нічого особливого, але теж хороший прогноз. 

“Сідней” — справді відомий проєкт. До приходу шейхів із “Манчестер Сіті” команда була однією з головних вітрин австралійського футболу та могла похвалитися переліком зіркових імен, серед яких фігурували Алессандро Дель П’єро чи Двайт Йорк. 

Після 2014-го цю місію підхопив “Мельбурн Сіті” зі своїми Давідом Вільєю, Дам’єном Даффом та Тімом Кегіллом, проте “Сідней” не відмовився від турнірних амбіцій. І зірок передпенсійного віку, колись знаних у Європі — он зараз у обоймі “небесно-блакитних” є Бобо (легенда “Бешикташу”) і Лусіано Нарсінґ (бігунок із ПСВ, що круто прокачувався у всіляких менеджерах). 

Загалом Мілош не відстає від колег і входить до так званого зіркового пулу — про нього говорять на рівні умовних Деніела Старріджа (“Перт Ґлорі”), Джека Родвелла (“Вестерн Сідней Вондерерз”) і Алессандро Діаманті (“Вестерн Юнайтед”). Вдумайтеся, які люди грають у першості, чия якість відповідає нашій Першій лізі. А там, між іншим, зібрані не дітлахи.       

“Сідней” запропонував практику, знайомі обличчя, Лігу чемпіонів (нехай і з азійським душком) та непоганий контракт. В Австралії, як і MLS, є зарплатна стеля та можливість виходу за її межі обраним легіонерам. Як вказують джерела, Нінковича не образили і дали 200 тисяч доларів на рік (приблизно стільки ж у Коноплянки, який недавно приєднався до “Краковії”). 

Це до того, що Мілош міг цілком переїхати до Китаю: 

“Мені зателефонував сербський агент, який тривалий час працював у Австралії. Він запитав, чи не маю бажання пограти в Австралії. На руках я вже мав конкретну пропозицію від китайської команди. Я взяв час на роздуми.

Порадився із сім’єю. Вирішили все-таки зупинити вибір на “Сиднеї”, хоча в Китаї пропонували незрівнянно більше. Китай — непроста для життя країна, а в Австралії нашим дітям Ангеліні та Доротеї простіше вивчити англійську мову”.

Сукупність факторів окреслила перспективи. Чого ж не грати за комфортних обставин? 

І як він грає?    

“Абалдєнно”, як казав президент одного клубу. Статистика малює таку картину: 198 матчів, 37 голів та 32 результативні передачі. Причому Нінкович виступав (і продовжує це робити) майже по всій площині середньої лінії — центральним/лівим/правим півзахисником, а також на обох флангах атаки.

Найцікавіше, що свій перший сезон Мілош провів спірно — “Сідней” завалив другу частину кампанії 2015/16, випав із шістки претендентів на різноманітні “плюшки” (плейоф за золото та міжнародні турніри), а сам гравець запам’ятався небагатьма перформансами. Можна виокремити дубль, організований у ворота  “Мельбурн Сіті” (2:2), але загалом все. 

А от розіграш 2016/17 був проривним — “небесно-блакитні” лише раз поступилися на дистанції регулярного чемпіонату (66 очок), а у фіналі плейоф (ця фішка також запозичена в MLS) зіткнулися з “Мельбурн Сіті”. За рахунку 1:1 справа дійшла до серії післяматчевих пенальті і Нінкович свою спробу реалізував — удар виявився переможним і приніс трофей вперше за 7 років.

За підсумками сезону Мілоша визнали найкращим футболістом Австралії. Справедливе рішення: 9 м’ячів, серед яких була люта годнота (і п’яткою, і обіграш декількох суперників, і на останніх секундах), та 10 асистів навели ще ту суєту.  

“Нінкович — найкращий футболіст в Австралії. Його приїзд — це найкраще, що сталося з австралійським футболом. Він дав Австралії більше, ніж Алессандро Дель П’єро. Феноменальний хлопець, який чудово працює, унікальний гравець. Австралія має честь мати такого гравця у А-Лізі”, — так Мілоша оцінили в тамтешній пресі. Щодо Дель П’єро, то експерти переборщили (італієць також був лідером і заслужив овації), однак ефект зрозумілий — Нінкович впливав на гру і тащив.

На жаль, у подальшому сербу не вдалося закріпити таку ж індивідуальну планку. Сезон 2017/18 пройшов не так гладко, як хотілося б: по-перше, “Сідней” не “вистрелив” у Лізі чемпіонів, обмежившись груповим етапом, по-друге, не захистив чемпіонство. Мілош чергував відрізки — наприклад, “сухий” жовтень з феєричними лютим-березнем (5 результативних дій у 7 поєдинках), і ця неоднорідність рикошетила по колективних результатах. Час від часу універсал брав відповідальність у великих матчах — як підсумок, його активність допомогла тріумфувати в Кубку Австралії.

Персональна ситуація Нінковича залишилася незмінною і впродовж двох наступних років. Зважаючи на вік, він став більше діяти з глибини, але продемонстрував витривалість та актуальність — інакше б не бігав по 120 хвилин на вирішальних стадіях А-Ліги. За кількістю ігрових хвилин Мілош стабільно тримався у топі і аж ніяк не виглядав баластом, якого тримали через старі заслуги. Тож чемпіонства 2018/19 та 2019/20 — справедливі і точно стосуються Мілоша.         

“Сідней” святкує чемпіонство 2019/20, Нінковича можна легко серед інших футболістів

Сьогодні півзахисник — почесний ветеран. Він нагадує діда, який скрушно дивиться у бік молоді, проте закликає давати їй більше шансів, та розповідає байки, як йому жилося в Україні (саме завдяки ним і форситься в наших медіа; буквально днями серб дав “експертну” думку на рахунок війни). 

Водночас тренерський штаб досі не списує “ексдинамівця” — він хоч і не витримує всі 90 хвилин, але десь може несподівано вискочити і зробити погоду. Так було проти “Мельбурна” та “Вестерн Юнайтед” — в обох випадках “Сідней” гарантував цінну нічию. 

Австралійський футбол складно назвати колгоспним — там насичений календар, є динаміка, інтенсивність і забиті трибуни. Навряд чи Нінкович колись жалкуватиме, що туди поїхав — його люблять і навіть тихенько величають легендою.