Американська “Вища ліга футболу” ще з давніх-давен вабила до себе видатних і знатних гравців футболу різних національностей і віросповідань. Пеле, Бакенбауер, Анрі, Бекхем. Цей список можна ще довго продовжувати і доповнювати.
Але мова зараз не про США. Повернемось до Європи. Де, на вашу думку, можна побачити значну кількість видатних гравців, які в певний період своєї спортивної кар’єри демонстрували гру, яка варта топ-клубів Старого Світу, але через певні обставити ці гравці виявились попросту непотрібні своїм клубам?
Правильно – це Туреччина. Через відсутність ліміту на . легіонерів і сприятливі фінансові умови ця східноєвропейська країна останнім часом усе більше і більше приваблює іменитих виконавців і змушує їх полишати свої провідні чемпіонати, щоб перейти до Турецької Супер-ліги. Підтверджує приставку “супер” і останні трансфери клубів ліги. “Брутальний футбол” вирішив поностальгувати за давніми і не дуже трансферними кампанії команд ліги Spor Toto.
Уеслі Снейдер
Рік переїзду до Туреччини: 2013
Вік на момент трансферу: 29
Відкриває наш невеличкий топ-лист найкращий гравець 2010 року – Уеслі Беньямін Снейдер, який потрав до Туреччини в статусі переможця Ліги Чемпіонів та Клубного Чемпіонату світу. Відкинутий екс-гравець “Реалу” та “Інтера” Снейдер з відкритим серцем переходив до стану стамбульського “Галатасараю”, бо знав – його там чекають. Чекала його там і немала заробітна плата, але то таке.
Як Уеслі тащив збірну в 2010 році, так Уеслі тащить сучасний “Галатасарай”. За декілька сезонів в стані “Левів” Снейдер став віце-капітаном команди і головним талісманом команди. Його “гармати” бояться по всій Малій Азії. Найбільшого клопоту нідерландець завдає принциповим суперникам: “Турецькій Барселоні” – “Фенербахче”, забивши три м’ячі в п’яти очних зустрічах цих команд.
Дідьє Дрогба
Рік переїзду Туреччини: 2013
Вік на момент трансферу: 35
Коли мова заходить про 2013 рік, то для фанів “Галатасараю” він асоціюється не тільки з вищезгаданим видатним нідерландцем – в цей ж рік також була підписана жива легенда “синіх” Дідьє Дрогба. Нетривала пригода після “Челсі” в Китаї закінчилась так швидко, як і почалась. Івуарієць повернуся до Європи, цитую, “щоб знову грати в футбол“.
Після одного проведеного сезону на рахунку Дрогба було 37 матчів та 15 голів. Багато це чи мало кожен вирішить для себе сам, але факт залишається фактом – Дрогба вніс певну частинку себе в розвиток футболу Туреччини.
Роберто Карлос
Рік переїзду Туреччини: 2007
Вік на момент трансферу: 34
“Були пропозиції від “Челсі” та “Мілану”, але я прагнув нових викликів, нових вражень” – сказав Роберто після підписання контракту з “Фенербахче”. Рекордсмен “Реалу” так швидко полюбився фанам “канарок”, що останні присвятили своєму зірковому захиснику декілька пісень та банерів, вивішених на секторах ультрас. Три проведених сезони, більше 60 матчів і близько 10 голів – це все, що залишив за собою видатний бразилець.
Проте на цьому посиденьки Роберто в Туреччині не закінчуються. Два роки тому бразилець повернувся до Супер-ліги в якості тренера “Сівасспора”. Перший сезон – п’яте місце в чемпіонаті, яке дозволяло завсіднику середини турнірної таблиці грати в Лізі Європи. Проте, через скандал з договірними матчами, команда так і не зіграла в єврокубку.
Нані
Рік переїзду Туреччини: 2015
Вік на момент трансферу: 28
На початку своєї кар’єри молодого Луїса Карлос Алмейда да Кунья, а саме так звати Нані, часто порівнювали з іншим партнером по збірній – Кріштіану Роналду. І на те були свої причини: відмінний контроль м’яча, чудовий дриблінг, висока швидкість. Навіть грали за один клуб – “Манчестер Юнайтед”. Здавалось, дорога на Олімп футболу вже замовлена.
Проте через велику низку трав футболіст, якому пророчили велике майбутнє, опинився спочатку поза основою “дияволів”, а далі і зовсім, був відправлений грати в Португалію, як частина трансферної умови. Травми і несправедливість занесли Нані далі: тепер він – футболіст “Фенербахче”, клубу, якому доведеться грати з “Шахтарем” за місце в Лізі Чемпіонів.
Франк Де Бур
Рік переїзду Туреччини: 2003
Вік на момент трансферу: 33
Одному з кращих захисників Нідерландів, Франку Де Буру, також пощастило опинитися в Туреччині. Після десяти років в “Аяксі” і невеличкого скандалу у “Барселоні” футболіст прийняв запрошення від стамбульського гранду.
Якщо казати про часи, проведені в стані “левів” – це нічого не сказати. 16 ігор, один забитий м’яч і перехід до свого брата, Рональда де Бура – це все, що запам’ятали вболівальники “Малої Азії”.
Робін Ван Персі
Рік переїзду Туреччини: 2015
Вік на момент трансферу: 31
Плани Луї Ван Галя по оновленню “Манчестер Юнайтед” вимагали радикальних мір. Робін Ван Персі, який помітно здав за останні декілька сезонів, точно не входив в далекоглядні плани нідерландського наставника. Незважаючи на свій статус одного з кращих бомбардирів Англійської прем’єр-ліги РВП був проданий всього за 6 мільйонів євро.
Проте Робін був не проти цього переходу, як і фани “Фенербахче”, яких під час презентації екс-футболіста “МЮ” зібралось більше десяти тисяч.
Георге Хаджі
Рік переїзду Туреччини: 1996
Вік на момент трансферу: 31
Легенда румунського футболу, Георге Хаджі, який на той момент вже встиг пограти в двох іспанських грандах, “Реалі” та “Барселоні”, не гидував закінчувати свою кар’єру ще в одному гранді, проте вже в турецькому. Стамбульський “Галатасарай” запросив футболіста, який, здавалось, знаходився вже на кінці свого футбольному шляху і все що він зможе, це провести декілька посередніх сезонів.
Проте, на зло всім критикам, “Карпатський Марадона”, завдяки своїй блискучій грі, став символом тогочасного “Галатасараю”. Головний тренер команди Терім Фетіх розробив спеціальну тактику для румунської зірки, якому відводилась особлива роль. На закінчення своєї ходи в стані “левів” Хаджі зумів ще й виграти Кубок УЄФА – достойний кінець кар’єри достойного гравця.
Гуті
Рік переїзду Туреччини: 2010
Вік на момент трансферу: 34
Знаковий для “Реалу” та просто видатний футболіст Гуті приєднався до стамбульського “Бешикташу” в якості триразового володаря Ліги Чемпіонів. Не дивлячись на великий вибір пропозиції з усієї Європи Хосе Марія обрав саме турецький клуб, адже однією з головних причн був головний наставник команди Берн Шустер, який не так давно керував і “Галактікос”.
Його короткочасне перебування в стані “орлів” запам’яталося як фанам самої команди, так і уболівальникам київського “Динамо”. У матчі 1/16 Ліги Європи в сезоні 2010/11 проти київського “Динамо” Гуті показав непристойний жест київським уболівальникам. Тоді “Бешикташ” програвав матч з рахунком 4-0 і 8-1 за сумою двох матчів.