• BF Family
  • Фентезі-ліга
  • Подкасти
Брутальний футбол
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
За брутальний футбол!
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
Брутальний футбол
Головна Статті

Мильна бульбашка ось-ось лусне. Китай отямився і невдовзі залишиться без гучних імен

Павло Кушнєрук автор: Павло Кушнєрук
01.01.2021 10:00
в Статті
0 0
0
Мильна бульбашка ось-ось лусне. Китай отямився і невдовзі залишиться без гучних імен
1.7k
Переглядів
ПоширитиТвітнути

Не повірите, скоро Піднебесна перестане збуджувати уяву престарілих зірок і відчайдухів, готових пожертвувати кар’єрою заради вантажівки з юанями.

Ловимо флешбеки з 2016-го

У 2016-му Китай охопив футбольний бум. Неспроста — так сказав генеральний секретар Комуністичної партії Сі Цзіньпін. В Америці політика часто порівнюють з Вінні Пухом, ми ж його сприймаємо в ролі проросійської депутатки Наталії Королевської. Виявляється, у Сі Цзіньпіна є давня мрія — будучи пристрасним вболівальником, держдіяч прагне організувати Мундіаль і, власне кажучи, виграти світову першість.

Винни-Пух стал причиной банов в китайской версии Overwatch | RBK Games

“Захмарні, нездійсненні амбіції”, — зіронізуєте ви. “А в нас достатньо бабок”, — відповів би Сі Цзіньпін. Чому б і ні, коли є необхідні важелі правління? Так держава й взяла курс на розвиток спорту “номер один” — зробила все, щоб ним цікавилися і жили. Насамперед, не звичайні люди, а багатомільярдні корпорації — звичайно, за надання певних благ. Наприклад, суттєвого зниження податків і доступу на європейські ринки. Уловлюєте суть?

Футбол враз перетворився у новомодну і вигідну штукенцію, завдяки якій випав шанс ближче “примазатися” до еліти та втамувати банальне бажання покрасуватися дорогими цяцьками — інакше трансфери Оскара чи Джексона Мартінеса і не назвеш.

Функціонери настільки офігіли, що ввімкнули режим “пуститися берега” — штучно завищували ціни на доморощених гравців, аби зрезонувати в чемпіонаті та за його межами. І ми не жартуємо — в 2017-му “Бейцзінь Ґоань” продав такого собі Чжан Чжен Дуна в “Хебей Чайна Форчун” за майже 20,5 мільйонів євро. Що? Якийсь маловідомий лох, резервіст “Райо Вальєкано” (оренда, 2015-й) та кількох португальських задрипанськів коштує дорожче, ніж Віктор Циганков? Найцікавіше те, що три роки тому Transfermarkt оцінював цього Чингізхана в 475 тисяч євро! А зараз взагалі в 300! Не дивно, чому Китайська футбольна асоціація зрештою вийшла на стежку війни.

КФА довго боролася, втомилася і вирішила рубати з плеча

Треба визнати, що спочатку чиновники задоволено потирали руки — хто б не зрадів Карлосу Тевесу, Паулінью і Раміресу? Пора відкорковувати шампанське — про Суперлігу чутно зі всіх кутків. Її хейтять (Арсен Венґер, Франц Беккенбауер і Антоніо Конте), туди рвуться футболісти (Дієґо Коста) та телетранслятори. Як не крути, є ризик привабити багатомільйонну аудиторію з високою платіжною спроможністю — явно не Україна, де ліпше зекономити на якісному контенті і натомість накидатися дешевим пійлом. “Ну так, це ж треба тратити 80 гривень за те, що не помацаєш”. Ідіть нахуй, коротше кажучи.

Тільки -от марево швидко розсіялося — КФА усвідомила, що безумство, зчинене на ринку, не виконує глобальне завдання. Годувати легіонерів — добре, але це все одно не надто стимулює ріст китайців. Це яка збірна повинна перемагати на ЧС — їхня чи заробітчан?

Обмеження не стали новиною і спочатку не привертали увагу. Клуби виділяли за кожний дороговартісний перехід певний відсоток, у подальшому спрямований на утримання академій, тренувальних комплексів, юнацьких і молодіжних складів. Йой, най буде! Копійки!

Асоціація не вагалася і прийняла ще одне рішення: будь-яка команда, яка виставляє на матч іноземців, зобов’язана одночасно випустити у старті аналогічну кількість китайців віком до 23 років. Благородна ініціатива, еге ж? На папері — так, на практиці — не зовсім. Тренери проявили кмітливість і нечувану нахабність: діяли згідно букви закону, але прибирали бідолашних китайців через п’ятнадцять-двадцять хвилин матчу. Хто з адекватних спеціалістів витерпить перформанс колгоспників, навіть за такий кеш?

КФА почухала потилицю і посилила ліміт з чотирьох до трьох легіонерів. Чим влучила в яблучко — нарешті менеджери заговорили про тиск і неохоче взялися за кадрову чистку. У 2018-му нанесений черговий удар: як не хочете дотримуватися фінансового фейр-плей, то платіть стовідсотковий (!) податок за забуґорних виконавців. У грудні 2018-го вищезгаданий Коста ледь не перебрався з Мадриду в “Тяньцзінь Цюаньцзянь” за 64 мільйони фунтів стерлінгів (дані BBC Sport), однак буквально за одну ніч азіати вдарили по гальмах — це тепер необхідно давати 128 мільйонів? Очманіти!

Найголовніше було попереду: в 2019-му президент КФА Чень Сююань повідомив про наміри встановити зарплатну стелю — до 3 мільйонів євро на рік. Ініціатива тестувалася впродовж сезону 2020 і продемонструвала прогалини: власники команд придумали цілу схему, щоб оминути правила і надалі запрошувати ззовні. Одна із дієвих махінацій — використання так званих “бонусів за продуктивність”, не включених у основну зарплатню.

Сюди ж відносимо питання щодо натуралізації (донедавна про це думав Алекс Тейшейра) і залучення третіх сторін — так трапилося з колишнім нападником “Вільярреала” Седріком Бакамбу. Сценарій, схожий на випадок з Неймаром, який взяв гроші у катарського фонду “Qatar Investment Authority” і фактично викупив себе в каталонської “Барселони”. “Бейцзінь Ґоань” направив сторонній компанії-посереднику 40 мільйонів євро, Бакамбу став вільним агентом і безперешкодно оформив папери — так хитрі китайці оминули стовідсотковий податок (трансфер же безкоштовний, Карл!) і у відповідь підкинули конголезцю шикарні підйомні. Яке неподобство.

Нічого-нічого. З сьогоднішнього дня, 1 січня 2021-го, життя в Піднебесній круто зміниться — КФА не просто узаконила зарплатну стелю, вона її посилила так, що скоро всім стане тісно. Вердикт наступний: іноземець зароблятиме не більше 3 мільйонів євро в рік до вирахування податків, причому протягом трьох наступних розіграшів ця сума поетапно зменшуватиметься на 50 відсотків. Місцевим також не варто спокійно покурювати в сторонці — максимальна планка, встановлена для китайця, граничить з 630 тисячами євро. Ну що, Алекс, міняємо громадянство? Важливий нюанс — ліміт не розповсюджується на трудові договори, підписані до 1 січня 2021 року. Тобто Оскар може спати спокійно — його чинний контракт триває аж листопада 2024-го. Щоправда, з ким він там виступатиме? Заробітчани вже біжать з корабля.

Навіщо КФА так вчинила?

А справді — навіщо? Ми окреслили дві ключові проблеми:

Мінімальний фідбек

Потрібно розуміти, що китайці — не саудити, які утримують клуби переважно в якості іграшок. Так, азіати вміють розважатися на широку ногу, проте завжди вимагають результат. Це видно по активності в Європі — взяти хоча б празьку “Славію”, яку вони придбали у 2015-му, солідно вклалися і запросили таких рєбят, як Руслан Ротань, Халіл Алтипнтоп і Міґель Данні.

Новоспечені господарі сподівалися, що завдяки досвідченій гвардії кваліфікуються в груповий раунд Ліги чемпіонів, але двічі поспіль були вибиті — АПОЕЛом (2017/18) і київським “Динамо” (2018/19). Невтішні показники приглушили лояльність — нетерплячі китайці охололи, швидко розпрощалися з легіонерами, пригальмували з виплатами і вимушено перепродали стадіон через борги. Це добре, що в кампанії 2019/20 “червоно-білі” таки потрапили до основної стадії ЛЧ — інакше б остаточно набридли і були кинуті напризволяще.

 Цей випадок надзвичайно красномовний і пояснює менталітет — китайці горять ідеєю, платять, однак чекають належних дивідендів. КФА зметикувала — який сенс давати більше, якщо це нічого не приносить взамін? Невже учасники Суперліги краще виглядають на міжнародній арені? Ні — остання перемога в азіатській Лізі чемпіонів датована 2015-м, ще до оголошення повномасштабного футбольного вектору. Збірна? Теж промах — Китай двічі дійшов до фіналу Азіатських ігор (1986, 2004) і на останньому форумі (2019) обмежився чвертьфіналом. Про відбірковий цикл ЧС годі й говорити — перша і поки що остання вдала спроба сталася у 2002-му.  

“Коли ми подивилися на цифри, то зрозуміли: середній гравець в Китаї отримує приблизно в шість разів більше, ніж в Японії, в десять разів більше, ніж Кореї і навіть більше, коли справа доходить до Австралії. Зрозуміло, що це вже занадто”,

розповів Чень Сююань.

Гадаємо, коментар вичерпний.

Недотримання фінансового фейр-плей

Логічно, що мізерний фідбек не дозволяє перекрити загальні, невиправдані витрати. Асоціація проаналізувала звітності за 2019-й і жахнулася — в середньому одна команда вищої частини турнірної таблиці витрачала 230 мільйонів доларів на рік. Середня зарплатня кожного футболіста, включаючи китайців — 2,9 мільйона доларів! Приміром, Алехандро Ґомес, капітан “Аталанти”, один із найкращих виконавців Серії A, наразі отримує 2 мільйона євро (до вирахування податків). Відчуваєте різницю? Встановлення стелі частково врегулює розподіл коштів (нова гранична межа — 123 мільйони доларів на рік), очистить чемпіонат від баласту і виведе китайських гравців на передові позиції.

“Політика обмеження заробітної плати справедлива для кожного клубу. Ліміт — це гальмо для зарплатні, яка в останні роки зростає занадто швидко. Ми всі потребуємо збалансовану лігу. Це факт, що більшість клубів КФА функціонують у збиток. Середній збиток може сягати десятків мільйонів юанів на рік”,

наголосив Чжу Фан’юй, генеральний менеджер баскетбольної команди “Гуандун Саузерн Тайґерс”.

Не дивуйтеся, КФА запозичила практику фейр-плей Китайської баскетбольної асоціації.

“Ми впевнені в системі. Це угода між нашими клубами і інвесторами. Ми розраховуємо допомогти їм встановити розумний контроль над витратами. Крім того, всі ми хочемо більш збалансовану лігу. Під лімітом командам пропонується приділяти більше уваги своїй системі підготовки молоді, а не купувати гравців”,

додав Чжан Лі, голова відділу розвитку гравців КФА.

Чим все закінчиться?

Коронакриза підштовхнула КФА до рішучих кроків — ми вже писали, як певна кількість клубів не пройшла ліцензування через борги, махінації, а деякі з них опинилися на межі зникнення і зникли. Як не парадоксально, пандемія стала влучним моментом для переформатування китайського футболу — Суперліга, звикла до старих, “мажорних” порядків, капітулювала перед новою дійсністю і, рятуючись, зменшує апетити. Це чудово відображають трансфери — в літньо-осіннє вікно команди витратили 35,28 мільйонів євро.

Не забуваймо про зарплатну стелю, яка відіб’є бажання переїжджати до Піднебесної і вже спровокувала масовий від’їзд. Халк, чий контракт із “Шанхай СІПГ” спливав у грудні, зібрав манатки і поїхав до Бразилії — ну не хоче людина залишатися в Китаї заради 3 мільйонів євро. КФА задала тренд орендам і вільним агентам — аби вписатися у 123 мільйони доларів (що і так чимало), клуби сплавляють кого тільки можна. Все, що погано лежить — до побачення. Хіба це не чудово?

Багато хто пише, що Китай стане непривабливим і помре у футбольному контексті. Друзі, що ви верзете? Суперліга — це страшненька подружка з тонною макіяжу. Хіба вона буде від цього гарнішою? Ясна річ, що ні.

Чотири роки тому Піднебесна розігналася не на жарт, чим дала привід для роздумів — аналітики гадали, коли лусне мильна бульбашка, спровокована непомірними тратами. Або ж коли дійство набридне Сі Цзіньпіну — повірте, варто політику заборонити футбол, як про нього забудуть на завтрашній день. Думка партії — думка кожного, не інакше.

Сьогодні китайці пробують її зменшити, але вибух неминучий — така вже природа бульбашки.

ПоширитиТвітнути
Павло Кушнєрук

Павло Кушнєрук

Адміністратор, колишній Добряк/нинішній Хейтеряк "Брутального Футболу". Картонний фанат "Ноттінґем Форест", який дивиться максимум три матчі за участю "лісників" у рік. Любитель історії і олдскулу, коли трава була зеленішою, а твоя мамка молодою самицею  

Схожі Пости

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд
Статті

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд

Квітень 6, 2022
Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович
Статті

Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович

Лютий 21, 2022
Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою
Статті

Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою

Лютий 11, 2022
Не “Маріуполь”. Як українці “Шахтаря” грали в забугорних орендах і що з того вийшло
Статті

Не “Маріуполь”. Як українці “Шахтаря” грали в забугорних орендах і що з того вийшло

Лютий 7, 2022
Наступне
Ігор Климовський: “Коли “Олімпік” вийде в Лігу Чемпіонів, то відбудеться атомний вибух”

Ігор Климовський: "Коли "Олімпік" вийде в Лігу Чемпіонів, то відбудеться атомний вибух"

    Останні коментарі

    powered by CACKLE
    Брутальний футбол

    Брутальний футбол - про футбол відверто і з гумором

    Ми в мережах

    Теґи

    "Аякс" Амстердам "Ворскла" Полтава "Десна" Чернігів "Динамо" Київ "Зеніт" Санкт-Петербург "Леґія" Варшава "Манчестер Юнайтед" "Шахтар" Донецьк Іван Петряк Ігор Коломойський Ігор Харатін Андрій Борячук Андрій Тотовицький Артем Мілевський Бернард Богдан Бутко В'ячеслав Чурко В Україні Валерій Бондаренко Владислав Кулач Владлен Юрченко Давід Нерес Едуард Соболь За бугром Ліга Європи Ліга чемпіонів Мілош Нінкович Олександр Алієв Олександр Воловик Олександр Зубков Олександр Караваєв Олексій Бєлік Пилип Будківський Руслан Маліновський Сергій Болбат Тайсон Ярослав Ракицький

    © Брутальний футбол

    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Фентезі-ліга

    © Брутальний футбол

    Ввійдіть в свій аккаунт

    Забули пароль?

    Заповніть поля для реєстрації

    Всі поля обов'язкові Ввійти

    Відновити пароль

    Введіть ваш e-mail для відновлення паролю

    Ввійти