Ми вирішили продовжити розглядати перспективну молодь в Україні і було б нелогічним не згадати принципового конкурента “Динамо”, який також має потужну школу. Отже, панове, на черзі в нас донецький “Шахтар”. Основа “гірників” на чолі із Фонсекою в цьому сезоні не програла жодного матчу. А як справи в донеччан з молоддю? Будемо з’ясовувати.
Традиційно про головне
“Шахтар”, безсумнівно, може похвалитись своєю конкурентноспроможною молоддю. Ще свіжі в пам’яті спогади про фінал юнацької Ліги Чемпіонів сезону 2014/2015, коли команда, немов мінним полем, просувалась все далі й далі по сітці плей-оф, змусила відступити такі міцні клуби як “Олімпіакос”, “Бенфіка” та “Андерлехт” і в фіналі поступилась молодіжці лондонського “Челсі” з рахунком 2:3. Це була поразка, яку любителі футболу згадують без сорому за хлопців.
Своєму успіху молоді гірники завдячують Валерію Кривенцову, який працює в структурі “Шахтаря” з 2007 року. Спочатку мав досвід роботи у футбольній академії “гірників”, згодом очолював славнозвісний “Шахтар” U-19, потім протягом сезону тягнув маріупольський “Іллічівець” і знову повернувся в “Шахтар” на посаду тренера команду U-21. В помічниках коуч має Євгена Котова та Дмитра Шуткова. Якщо говорити про тактичні схеми, яким імпонує тренер, то це переважно або 4-4-2, або 4-3-3. Але керманич завжди наголошує на тому, що схеми – це тільки 15 % роботи з командою і не надає їм великого значення. В чемпіонаті хлопці виступають пристойно, самоввідачі на полі перспективним не займати, і результати, як то кажуть, у таблиці – наразі хлопці Валерія Сергійовича після 16-ти турів розмістились на другій сходинці програючи ДК три очки.
Школа Шахтаря в дії
Багато хто з вихованців академії “гірників” вже грає в Європі, але залишається гордістю донецького клубу. Таких футболістів на цей момент двоє.
Олександр Зінченко
Вік: 19
Матчів зіграно (ПСВ): 6
Голи: 0
Асисти: 1
Чи не найвідоміший із гравців молодіжки, сенсаційний трансфер з російської “Уфи” в “Манчестер Сіті” та подальшою орендою в “ПСВ”, молодий талант Саша Зінченко, змусив говорити про себе як про найпрогресивнішого гравця в структурі “Шахтаря”. Своє сходження на футбольний Олімп починав в скромній “Карпатії” з міста Радомишль, а вже через шість років скаути донецького клубу запримітили цього білявого хлопчину і так Зіна опинився в “Шахтарі”. Цей півзахисник став справжньою знахідкою. В кожній грі молодіжки він тільки додавав. Нестандартне бачення поля, технічність та швидкість – ось що отримала молодіжка Шахтаря, переманивши Зінченка. Олександр часто брав участь у тренуваннях першої команди, за керівництва Мірчі Луческу, але в основі так і не опинився і вирішив продовжити кар’єру в “Уфі”.
За російський клуб Сашко відбігав один сезон (31 матч), відзначився шістьма голами. Що відбулось далі – ми всі прекрасно знаємо. Наразі в “ПСВ” Зіна починає входити у гру, демонструє свої найкращі якості і доводить тренерському штабу, що він незамінний на полі при контратаках та один із найкращих в технічній складовій.
Бека Вачіберадзе
Вік: 19
Матчів зіграно (Реал Бетіс 2): 10
Один із найкращих опорних півзахисників Шахтаря U-19, уродженець Грузії, але в душі українець Вачіберадзе починав професійну кар’єру в структурі одеського “Чорноморця”, але, як і Зінченко, перебрався до складу “Шахтаря” завдяки відмінній скаутській роботі клубу. Його можна назвати опорником нового формату з яскраво вираженими лідерськими якостями на полі або ж навіть диригентом на полі. Цей грузинський талант надзвичайно професійно грає в короткий пас, розганяючи тим самим контратаки команди, а технічна складова в нього не гірша, ніж у Зінченка. Також Кривенцов зазначав його надзвичайне вміння працювати з м’ячем в центрі поля, як знайти так і створити вільну зону під вдалий пас.
Єдиним мінусом у грі опорника є його антропоментричні дані при зрості 168 . см та вазі у 65 кг – він програє фізичну боротьбу в центрі поля проти своїх габаритніших опонентів. На сьогоднішній момент Вачіберадзе має діючий контракт з “Бетісом” по схемі “2+1” і виступає за тамтешню другу команду. Причому шансів потрапити у стартовий склад в Беки в рази більше, ніж в Романа Зозулі. Але наразі український грузин проходить період адаптації в іспанських реаліях.
Інтеграція в основу Фонсеки
Чимало гравців молодіжної команди U-21 вже отримали свій шанс у першій команді. Ставка на молодь зростає з кожним днем. Тож поглянемо на тих вже трохи ближчий до зірок.
В’ячеслав Танковський
Вік: 21
Матчів за основу: 1
Голів: 0
Танковський – один з тих гравців, які поповнили команду цього сезону. Раніше він виступав за луганську “Зорю”, де його помітили та запросили посилити склад “гірників”. Цей молодий центральний півзахисник дуже важко входить у гру головного тренера Паулу Фонсеки, бо, як він сам зазначає, в керманича свої жорсткі вимоги для середньої лінії. В’ячеслав показує надзвичайну готовність до виступів за основу. Він може запропонувати тренеру своє небанальне футбольне мислення та вміння підлаштовуватись під партнерів. Він завжди на полі буде там, де потрібен.
Ще один плюс цього гравця в тому, що він швидко виходить з оборони і вже через хвилину підтримує атаку в штрафному майданчику. Проблемною ланкою його гри безсумнівно є відбір м’яча, бо він таки поступається в техніці своїм суперникам, але, якщо вже м’яч у нього, то він завжди знайде йому правильне застосування.
Олександр Зубков
Вік: 21
Матчів зіграно: 2
Голів: 0
Про цього хава говорили ще за часів Луческу і зараз активно залучають до схем Фонсеки. Дійсно, якщо шукаєш півзахисника, який розуміє партнера з півслова, то кращого варіанту, ніж Зубков, не знайти. Його універсальність та вміння налагодити ігрові зв’язки дуже знадобляться головному тренеру після зимової перерви.
Ще Олександр може нав’язати силову боротьбу будь–якому супернику, а цього в середній лінії “Шахтаря” не вистачає, може зіграти як на фланзі, так і в центрі. Такий набір якостей не стане зайвим і сам Зубков каже, що готовий боротись за місце в основному складі.
Віктор Коваленко
Вік: 20
Матчів за основу в сезоні: 20
Голи: 7
Віктор вже закріпився в основі і став одним з лідерів середньої лінії “гірників”, що йому пророкували ще за каденції Алекса Тейшейри. Незважаючи на шквал критики в інтернеті стосовно своєї персони, встиг стати одним з номінантів на премію “Golden Boy-2016”, стабільно входить до планів головного тренера національної збірної України. Те, що останнім часом гра у Коваленка відверто не складається, не є показником його професійного рівня. Наприклад, за часів гри у молодіжці, він сміливо брав на себе гру, відпрацьовував як в атаці, так і в обороні, техніка його гри викликала тільки схвальні відгуки.
І ці якості у Віктора не зникли, інашке б йому не довіряли місце в основі. На цьому етапі Коваленко переживає зміну філософії в структурі команди та нові вимоги португальського спеціаліста. Маємо надію, що цей хав віднайде свою зону комфорту.
Андрій Борячук
Вік: 20
Матчів зіграно: 6
Голів: 2
В лінії атаки Фонсека має в розпорядженні цього вінницького хлопчину, який з кожним днем тільки додає. Своєю грою та самовіддачею Андрій привернув увагу Андрія Шевченка, який назвав його одним з основних кандидатів на виклик у збірну. Він той нападник, який може самотужки залишити в дурнях весь захист суперника, може сам створювати собі моменти і не залежати від партнерів. Індивідуальна майстерність Борячука на достатньому рівні і цілком може скласти конкуренцію Ферейрі та Едуардо. Відчувається хвилювання та брак досвіду на найвищому рівні, та навіть попри це, Андрій уже відзначився двома голами за основу. Хоча міг забити набагато більше.
Тренерський штаб основи “Шахтаря” може похизуватись тим фактом, що він не тримає по-справжньому перспективних гравців в молодіжці, а часто запрошує їх на тренування першої команди, залучає до регулярного чемпіонату, робить все, щоб хлопці понюхали пороху. Ті, хто заслуговував квиток в основу – його отримав. Незважаючи на цей факт, в U-21 ще є хлопці, які просто не “вмістились” в основу, бо не можуть на рівні конкурувати з Феррейрою чи Марлосом. Тому такі хлопці як Арендарук, Яловенко чи Безуглий, які є найкращими представниками молодіжки поки не можуть запропонувати головногому тренеру, те, що він хоче бачити. Тому сподівамось, що хлопці будуть продовжувати погресувати і складуть достойну конкуренцію донецьким бразильцям.
Тож бачимо, що донецька школа нічим не гірша за київську, але високий рівеь основи дає хлопцям стимул розвиватись й надалі. Бажаємо їм успіху.