У cвітовому футболі траплялися випадки, коли посередній гравець ставав класним професійним тренером. Скала досяг певних висот, будучи польовим гравцем, але для вболівальників, зокрема із Донецька, Невіо став “Містером” тренерської кар’єри. До речі, це прізвисько він отримав, ще будучи тренером в Серії А.
Професійна кар’єра футболіста
Невіо Скала родом з комуни Лоццо-Атестіно (область Венеція). Не зовсім атлетичний гравець, який виступав на позиціях крайнього захисника або півзахисника, був випускником школи “Мілану”. Тому свою професійну кар’єру розпочав саме за цей клуб (1965-1969, 1975-1976). Він вийшов у стартову складі команди в одному із єврокубкових матчів проти страсбурзького “Расингу” у віці 18 років. Та зустріч завершилася поразкою італійців з рахунком 1:2. До слова, свій останній матч за “россонері” Скала зіграв проти “Наполі” (1976) на кубок Італії. І за іронією долі “Мілан” програв теж 1:2.
Так ось, після свого дебютного сезону Скалу відправляють в річну аренду до “Роми”. Після повернення з Риму він став гравцем основи. Невіо не був незамінним гравцем у команді, але при цьому разом з “россонері” ставав і чемпіоном Італії, і володарем Кубка європейських чемпіонів, і володарем Кубка володарів кубків.
Окрім “Мілана”, Невіо Скала мав можливість захищати кольори таких команд як “Віченца”, “Фіорентина” та “Інтер”. Нічим незвичним він себе там не проявив. У віці 29 років футболіст був вимушений грати у командах нижчих дивізіонів, адже в Серії А він нікому не був потрібен. Дійсно, якщо у вищому дивізіоні вистачало посередніх гравців, то навіщо ще був один? З іншого боку, це характерно для чемпіонату Італії, де більшість навіть посередніх гравців, які мають великий досвід і не є молодими, дограють якраз в командах-ліфтах, що постійно підіймаються-опускаються. Це ж саме було і з Невіо. Його останніми командами були “Фоджа” та “Монца”, які виступали в Серії В. В 1980 році він закінчив професійну кар’єру. А потім ще рік грав в одній із аматорських команд
До речі, Скала має в своєму активі 5 поєдинків за збірну Італії. У 1967 році разом зі “Скуадра Адзуррою” він брав участь у Середземноморських іграх. Той футбольний турнір виграли італійці.
Італійський суперуспіх та його наслідки
Після закінчення професійної кар’єри футболіста Невіо стає на шлях тренерської роботи. Працює в тренерському штабі “Віченци”, а з 1987 по 1989 рік самостійно очолює “Реджину”, з якою майже вийшов до Серії А. В останній момент, маючи рівну кількість очок із конкурентами, роль зіграли додаткові показники за якими його команда залишилась в Серії В.
Зоряний час в італійському футболі для нього настав із “Пармою”. Протягом 7 сезонів (1989-1996) Скала виграв майже все, крім чемпіонського звання і Ліги чемпіонів. У першому сезоні при Скалі “Парма” вийшла до Серії А. У міжсезоння італійський клуб отримав підсилення з приходом голкіпера Таффарела, бельгійського захисника Жоржа Ґрюна і шведського нападника Броліна. Команді Скали прогнозували місце в середині таблиці, але “Парма” зпосіла 6 місце, по ходу сезону обігравши “Мілан”, “Наполі” та “Рому”. В тому сезоні команда кваліфікувалась до Кубка УЕФА.
Наступного року пармезанці виграли Кубок Італії, а в сезоні 1992/1993 посіли третє місце в чемпіонаті Італії та виграли Кубок володарів кубків. Через рік “Парма” знову дійшла до фіналу цього турніру, а ще через сезон перемогла в Кубку УЄФА. Три фінали єврокубків поспіль! Не кожен ґранд міг би похвалитися такими досягненнями.
Під керівництвом нашого героя у великому футболі дебютував Джанлуїджі Буффон. При ньому повністю розкрили свої здібності Діно Баджо і Джанфранко Дзола. На новий рівень вийшов Фабіо Каннаваро.
Від “Перуджі” до України – 5 років
Здавалося, що після такого успіху Невіо Скалу очкує ще більше тренерське майбутнє. Але є дивовижним той факт, що після його відходу з “Парми”, бажаючих запросити спеціаліста було небагато. Невіо вибрав “Перуджу”, але не зумів її втримати в Серії А.
У 1997 році італійський спеціаліст переоцінює сили і перебирається до Дортмунда. На той момент “Боруссія” переживала найкращий період у своїй історії під головуванням Оттмара Гітцфельда. Але далі, ця команда себе вичерпала. Потрібні були кардинальні зміни. Скалі не дали ні часу, ні грошей на оновлення команди і “Боруссія”, яка перебувала в статусі найсильнішої команди Європи, зайняла в чемпіонаті 10-те місце. За такі “успіхи” Скалу було звільнено. Все, що йому вдалось здобути з німцями, це Міжконтинентальний кубок.
Далі була дворічна пауза, а потім вояж до Туреччини. З 2000 по 2001 рік він працював головним тренером “Бешикташу”. В результаті став срібним призером. Але далі відбулися зміни в керівництві клубу і в результаті Невіо був вимушений піти з посади.
Подвійне золото в Україні
В січні 2002 року Невіо Скала став тренером донецького “Шахтаря”. На той час “Динамо” вже було дев’ятиразовим чемпіоном поспіль і практично не давало конкурентам шансів на золоті медалі. Саме на початку нульових донецький клуб зумів вперше серйозно поборотися за титул, а в 2002 році і взагалі зробити “золотий дубль”.
Першу половину одинадцятого чемпіонату “Шахтар відіграв під керівництвом Віктора Прокопенка. Команда йшла впевнено разом з киянам, маючи в графі “поразки” нуль. У тому сезоні “гірники” тричі зустрічалися з “динамівцями” – двічі в чемпіонаті та один раз у фіналі Кубку України.
В першому матчі другого туру чемпіонату в Києві команди розійшлись бойовою нічиєю – 2:2. На той момент “Шахтарем” ще керував Віктор Прокопенко. У тому матчі кияни до вісімдесятої хвилини, вели в рахунку 2:0, але за десять хвилин до кінця поєдинку Ассан Н’Діає та Андрій Воробей врятували донецьким футболістам бал.
Зустріч у Донецьку принесла перемогу “гірникам”, яку вони здобули завдяки двом автоголам гравців “Динамо” – Сергія Федорова і Ґорана Ґавранчича. Завдяки цьому результату “Шахтар” за тур до фінішу потіснив киян на друге місце, отримавши фору в одне очко. В останньому матчі чемпіонату “Шахтар” на виїзді здобув непросту перемогу над “Закарпаттям” (1:0), оформивши своє перше чемпіонство в історії. Варто зазначити, що в травні 2002 року “Динамо” залишилося без Валерія Лобановського. Перенести важку втрату “Динамо” не змогло і чемпіонат у підсумку програло…
Святкування чемпіонства у Донецьку – інша особлива історія. Репортаж, між іншим, вів молодий журналіст Олександр Денисов.
Окремою сторінкою успіху Скали та “Шахтаря” став фінал Кубка України, який відбувся 26 травня 2002 року. Донецькі та київські футболісти написали разом справжній футбольний шедевр, який був переповнений інтригою та серцевими нападами. 81 тисяча вболівальників, серед яких – 30 тисяч з Донецька.
Шансів на перемогу у киян було більше, ніж у “гірників”. У складі “Шахтаря” були відсутні чотири гравці основного складу – Аґахова, Окоронкво, Олексій Гай та Олексій Бахарєв. У “динамівців” не було в старті Олександра Головка та Олександра Хацкевича.
Годайдалки тривали весь матч, поки на 73 хвилині Невіо Скала не робив вирішальну заміну, випустивши Сергія Ателькіна замысть Олексія Бєліка. На 82 хвилині Сергій головою точно замкнув навіс Старостяка і перевів гру в овертайм. У додатковий час було все: не спадаюча інтрига, небезпечні моменти, удари віл киян, поперечка воріт, що виручила Шовковського, вилучення Зубова та відмінна гра Шуткова. Однак запам’ятається тільки атака “Шахтаря”: пас від Аліуце і супергол нападника “гірників” Воробея. Донеччани завоювали свій другий Кубок підряд і четвертий в цілому на той час.
На післяматчевій пресконференції наставник “Шахтаря” Невіо Скала присвятив перемогу в Кубку Валерію Лобановському.
Замість епілогу
Після вересня 2004 року і відходу з московського ”Спартака” Невіо Скала більше не працював головним тренером, надавши перевагу спокійному життю, але не забуваючи і про футбол. Зокрема, з липня 2015 по листопад 2016 року він виконував обов’язки президента “Парми”.
Невіо Скала втілив у реальність перші мрії президента “Шахтаря” і мільйонів уболівальників команди, здобувши для Донецька перший в історії титул чемпіона України. Але в кваліфікації Ліги чемпіонів–2002/03 на шляху “гірників” став “Брюґґе”, який вибив донеччан в серії пенальті, а в Кубку УЄФА того ж сезону “Шахтар” був вибитий “Аустрією” (5:2 – за сумою двох матчів), причому перший поєдинок в Австрії приніс не тільки катастрофічний результат для “гірників” (1:5), але і підвів підсумок під роботою спеціаліста. Після тієї поразки Невіо подав у відставку, а сезон з командою допрацьовував Валерій Яремченко.
Невіо Скала зумів перервати тотальну гегемонію “Динамо” ще до приходу Луческу, здобувши результат без бразильців та багатомільйонних вливань. Незважаючи на швидкий відхід з клубу, Рінат Ахметов не забуває досягнень італійця і, за свідченнями самого Скали, щороку 22 листопада вітає його з днем народження. Сьогоднішній тренер “Динамо” говорить про те, що він створив систему у “Шахтарі”, яка дозволяє переважати в Україні. Проте саме Скала став першим чоловіком, який довів, що чемпіонат в Україні не є безальтернативним.