Підбірка футбольних тренерів, які поки що є безробітними. Частина перша.
Массіміліано Аллеґрі
Останній клуб: “Ювентус”
Кому підійде: будь-якому топ-клубу, що його запросить
Минулого літа Аллеґрі досить несподівано покинув “Юве”, з яким двічі доходив до фіналу Ліги чемпіонів, проте, на жаль, так і не зміг взяти “вухатий” трофей. Як же багато було критики на адресу керівництва туринців, коли вони призначили Массіміліано у 2014 році замість Антоніо Конте. Мовляв, не дивлячись на Скудетто з “Міланом”, далі “россо-нері” з італійцем на чолі чекав великий провал.
Але з “Міланом” останніх років навряд чи б впорався і тандем Ґвардіоли з Моурінью, а ось Аллегрі зі “старою синьйорою” домігся навіть ще більших успіхів, ніж Конте. За що критикували 52-річного тренера біля керма “Ювентуса”, так це за зайві прагматизм та обережність, які і зіграли злий жарт у протистоянні з “Аяксом” в минулорічному чвертьфіналі Ліги чемпіонів. Можливо, саме після того матчу боси “зебр” і вирішили попрощатися з Массіміліано, якому на зміну прийшов Мауріціо Саррі.
Сам же Аллеґрі взяв рік на творчу відпустку, однак вже зараз натякає, що з літа готовий повернутися до роботи. Його можна легко уявити на посту головного тренера будь-якого топ-клубу, адже, як не крути, Макс – тренер вищої категорії. Простими словами: один з тих, кого називають “фізруком”, набагато рідше за інших. Не виключене повернення до “Мілану”, якщо керівництво “червоно-чорних” нарешті візьметься за голову. Інше питання – чи потрібен цей “Мілан” самому Аллегрі, якщо на горизонті видніються пропозиції від “МЮ” чи “Баварії”?
Маурісіо Почеттіно
Останній клуб: “Тоттенгем”
Кому підійде: будь-якому топ-клубу, що його запросить
Футбольне життя – цікава штука. Ще вчора ти феєрично виводиш свою команду у фінал Ліги Чемпіонів, а вже сьогодні тебе звільняють з клубу за незадовільні результати. Союз Почеттіно і “Тоттенгема” був ідеальним, але, на жаль для вболівальників “шпор”, так і не увінчався хоч якимось трофеєм. А в поточному сезоні у цього роману закінчився термін придатності. Команда виглядала на полі загубленою, непристойно часто втрачаючи в АПЛ залікові бали. Тому Деніел Леві з важким серцем змушений був попрощатися з Маурісіо, щоб спробувати врятувати сезон.
Тепер в клубі заправляє португальський Спешл Ван, а слідом за Почеттіно вже починають йти деякі футболісти, у котрих закінчилася мотивація грати в північному Лондоні. Зокрема, без зайвих перебільшень, один з кращих центральних півзахисників світу Крістіан Еріксен вже переїхав в Італію до Антоніо Конте та його “Інтеру”.
Не можна виключати і втрату інших основних футболістів – наприклад Гаррі Кейна, Сон Хин Міна чи Еріка Даєра. Незабаром це буде зовсім не той “Тоттенгем”, аніж той, до якого ми всі звикли. Гірший або кращий – поки що невідомо, проте точно інший, перероблений вже під сеу Жозе.
Що стосується Маурісіо Почеттіно, то за нього переживати не варто. Він дав “шпорам” багато, але і клуб зробив йому гучне ім’я. Так що пропозиції на столі від найсильніших клубів Європи у нього будуть. Можливо, саме аргентинцеві судилося повернути “Манчестер Юнайтед” на вершину англійського футболу.
Єдине що, навряд чи можна побачити 47-річного наставника на посаді тренера “Арсеналу” і “Барселони”. Про це він сам неодноразово заявляв у пресі. Аж надто сильні у нього почуття до принципових суперників – “Тоттенгема” і “Еспаньолу”, за який він у якості футболіста провів 216 матчів. Тому трохи дивно читати деякі новини про можливий союз аргентинця і “Барселони”. Так, у футболі прийнято ніколи не говорити “ніколи”. Однак у цьому випадку в щирість слів Почеттіно чомусь хочеться вірити.
Леонарду Жардім
Останній клуб: “Монако”
Кому підійде: заслуговує спробувати свої сили у топ-клубі
У Леонарду Жардіма з’явилася традиція: дуже вдало звільнятися з “Монако”. Відхід з посади тренера “монегасків”, напевно, вдарив по самолюбству португальця, але матеріально фахівець явно не постраждав. У якості вихідної допомоги тренер і його штаб отримали 8 мільйонів євро. І це при тому, що його зарплатня становила 330 тисяч євро на місяць.
З огляду на те, що і під час минулого звільнення з “Монако” тренеру дісталися ті ж 8 мільйонів, можна сказати, що Жардіму дуже вигідно достроково залишати клуб із князівства.
Розумом, звичайно, французів не зрозуміти. Гаразд, перше звільнення ще можна прийняти. Команда йшла на дно, тож, можливо, потрібно було вчинити цей відчайдушний крок. І це, незважаючи на півфінал Ліги чемпіонів і трофей Ліги 1. А титул в чемпіонаті, де є “ПСЖ”, – безсумнівно, подвиг.
Після того, як у минулому сезоні Тьєррі Анрі не зміг допомогти “монегаскам”, Жардім повернувся знову рятувати клуб. Насилу, але у нього це вийшло – недавній чемпіон уникнув вильоту. В цьому ж році команда “і в зоні вильоту не була, але і до вершин поки що не дістається”. Що не дивно: неможливо ось так, за помахом чарівної палички, перетворити торішнього борця за виживання на претендента на високі місця. Недарма колись Жозе Моурінью ще на посаді тренера мадридського “Реалу” після нульової нічиєї з “Нумансією” заявив у пресі: “Послухайте, я не Гаррі Поттер”.
Так, Жардім в цьому сезоні не показував феноменальних результатів, це очевидно. Проте, як люблять говорити у червоній частині Манчестера, Рим не відразу будувався. Є впевненість, що португальцю вдалося б знову збудувати боєздатний колектив на лазурному узбережжі. Точніше була. Керівництво захотіло незрозуміло чого і призначило наставником Роберто Морено, котрий тимчасово заміняв на тренерській лаві збірної Іспанії Луїса Енріке. Як би не довелося потім шкодувати про це рішення. А Жардім, безумовно, давно зарекомендував себе з кращого боку. Тому якийсь топ-клуб, на кшталт “Баварії” або “МЮ”, міг би ризикнути запропонувати йому контракт. А для клубів, трохи менших за розміром,– умовних “Наполі” або “Валенсії”,– португальський наставник буде відмінним вибором.
Марселіно Гарсія Тораль
Останній клуб: “Валенсія”
Кому підійде: “Мілан”, “Наполі”, клуби Ла Ліги
Ще один приклад відвертого дивацтва керівництва клубу. Цього разу – іспанської “Валенсії”. Саме Марселіно вивів “кажанів” на якісно новий рівень – забезпечив два роки поспіль участь у Лізі чемпіонів та виграв з командою кубок Іспанії, здолавши у фіналі саму “Барселону”.
Здавалося б, цей союз може зруйнуватися тільки в тому разі, якщо тренера заберуть в клуб, що є на голову сильнішим. Але не так сталося, як гадалося. У вересні, як грім, грянула новина про звільнення 54-річного фахівця. Виною всьому став конфлікт з власником “Валенсії” Пітером Лімом.
Зокрема, президент клубу серйозно посварився з Марселіно і спортивним директором Матеу Алеманнією через те, що постійно прагнув втручатися в роботу фахівців. Дивовижно, що клуб по ходу сезону не “поплив”, а ще цілком собі змагається за четвірку в Іспанії і навіть посів перше місце у своїй групі Ліги Чемпіонів, залишивши позаду “Челсі” та “Аякс”.
Якби не безглузде іспанське правило, згідно з яким тренеру не можна очолювати більше однієї команди за сезон, Марселіно міг би повернутися до роботи вже в цьому році. Прийняти, наприклад, “Вільярреал”, або ту ж “Барселону” після звільнення Вальверде – чому ні? Та поки Гарсія Тораль відпочиває і набирається сил, щоб в наступному сезоні очолити новий клуб. За час своєї роботи з “кажанами” він зарекомендував себе якнайкраще, продемонструвавши стиль футболу і вміння досягати результату.
Хто його знає, чи залишаться Стефано Пьолі і Дженаро Ґаттузо на своїх місцях тренерів “Мілана” і “Наполі” відповідно. Керівництво цих клубів цілком могло б довірити команду в руки іспанця. Хоча і в Ла Лізі претендентів на “руку, серце і контракт” Марселіно буде вдосталь. Ось “Атлетіко” Дієґо Сімеоне зараз не вражає від слова “зовсім”. То може настав час для мадридців змінити вітрила?