Влітку 2009-го року “Реал” проводить трансферну бомбу – купує Кріштіану Роналду в “Манчестера” за 94 мільйони євро. Космічна сума на той час. Побито трансферний рекорд, який тримався ще з далекого 2001-го, коли за 77 мільйони той же “Реал” купив САМОГО ЗІДАНА.
Люди розуміли: щоб футболіст коштував стільки грошей, йому треба бути найкращим у світі. Але Роналду таким і був. На момент купівлі Кріш тричі виграв АПЛ, взяв Золоту бутсу АПЛ, виграв . Лігу Чемпіонів (став найкращим бомбардиром ЛЧ у переможному сезоні), завоював Золотий м’яч і ще багато всього. Тут можна до ранку перераховувати послужний список. Головна ідея залишалась такою – клуб може відвалити мішок бабла за найкращого в світі футболіста і люди зрозуміють. Бо в цьому є сенс. Зрештою, своєю грою Рон відбив кожен євро, який за нього заплатили (хто зі мною не згоден, можете кинути камінь у вікно ФФУ).
А потім щось пішло не так. Система зламалась. Світовий трансферний порядок завалився. І я не про “кришталевого” Бейла, за якого заплатили сотку єврo, який тільки по дуже великих святах кладе дубль в фіналах Ліги Чемпіонів, а в більшості валяється в лазареті і робить селфачі з Луніним. Ні. Ми рухаємось в сторону Африки – “ПСЖ”.
У 2017-му власники французького клубу перейшли на тяжкі наркотики, а може шейхам просто стало сумно розбивати золоті Ферарі?! Зрештою, в психлікарні видали довідку, що всі вони адекватні і можуть витрачати свої нафтодолари, як їм заманеться… І миттєво в Барселону заїхав річний бюджет “Барселони”. За ці гроші можна було купити, наприклад, “Гоффенгайм” або цілу УПЛ з Павелком і шл*хами. Але “ПСЖ” придбав Неймара, за скромних 220 мільйонів євро.
За даними Transfermarkt на жовтень 2018-го року вартість усіх 314-ти футболістів Української Прем’єр-ліги складає 256 мільйонів євро.
Неймар коштував в 2.5 рази дорожче Роналду (навіть враховуючи інфляцію, різниця дуже суттєва). В сезоні 2016/2017 футболіст забив 20 голів та провалився з “Барсою” в ЛЧ та чемпіонаті, що позначилось на голосуванні за Золотий М’яч, де він посів третє місце. На виході ми отримали те, що “ПСЖ” заплатив майже чвертьмільярда доларів і отримав найгучніший трансфер в історії, продаж футболок, мільйон підписників в інстаграмі. А найкращі так і залишились в “Барселоні” та “Реалі”.
Вернемось до ще однієї гучної угоди, яка поставила все з ніг на голову. Кіліан Мбаппе – молоде дарування “Монако”. Саме після трансферу 18-річного Мбаппе за 180 мільйонів євро клуби зрозуміли, що тепер можна офіційно продавати будь-кого за шалені гроші. І я не применшую талант Мбаппе. Він дійсно допоміг “Монако” дійти до півфіналу Ліги Чемпіонів, забивши 6 голів та увійшовши у символічну збірну сезону, і взяти Лігу 1, забивши 15 голів у чемпіонаті. Але це був лише один сезон і Мбаппе тільки досягнув повноліття…
З 2016-го по 2017-й рік трансферна вартість Мбаппе зросла більше, ніж на 100 мільйонів євро.
Вся ця історія іде до того, що в скорому часі ми побачимо трансфери з дитячих садочків по 100 мільйонів євро і ноунеймів в топах найдорожчих гравців світу. І я зараз не жартую. Погляньте, наприклад, на ось цього чувака, який потрапив в топ-15 найдорожчих гравців світу (а ти навіть не знаєш їх імен).
Sergej Milinkovic-Savic справно катає колгоспи з “Лаціо” в Серії А та Лізі Європи. Transfermarkt оцінив футболіста у 90 мільйонів євро. Цього літа “лаціалі” вимагали за серба 150 мільйонів євро.
На жаль, реальність така, що немає об’єктивних критеріїв оцінки футболістів. Зараз гравець коштує стільки, наскільки його розпіарив агент, соцмережі та Віктор Вацко в студії всім відомого каналу. Всім дякую за увагу, пишіть свої думки в коменти.