Арсен Венгер у неділю провів останній матч на тренерському містку Арсенала, завершивши 22-річну епоху керування клубом. Михайло Юхименко згадує найкраще у французькому тренері, за яким ми дуже скоро всі засумуємо.
#WengerOut. Тепер вже офіційно та безповоротно. Кожен фанат “Арсенала”, прочитавши цю блискавичну новину місяць тому, не міг не відправитися до найближчого супермаркету для організації позапланової гулянки – чи то для святкування, чи то просто для кращого відчуття історичного перелому. Так чи інакше, на цій гулянці було неможливо не зловити ностальгічний смуток – занадто багато позитиву подарував Арсен за ці 22 роки.
У цьому пасажі не буде ніяких оглядів революційних змін, які приніс Венгер до Англії у 1996 році. Тут не буде згадок про непереможний сезон-2004, про фінал Ліги Чемпіонів-2006 або про 9 років без трофеїв. Все це – історія “Арсенала”, яку написав Венгер; ми ж просто згадаємо, за що любили її автора впродовж довгого часу керування “гуннерами”.
Арсен Венгер все робив красиво
Арсен Венгер, як справжній француз, знається на красі. У свої 68 років він ніколи не забуває про свій фірмовий пуловер поверх рубашки з галстуком та піджаком, а його фотогенічність дозволяє сміливо йти у модельне агентство. Важко знайти фотографії, на яких Арсен не вдався, адже там завжди якась потужна поза в стилі like a boss.
Звісно ж, Арсена любили не за піджаки (а за пуховики, хех). Просто його “Арсенал” також був по-футбольному красивим. Він ніколи не виглядав нудною машиною для набору очок – це завжди був наївний романтик, який розігрує найефектніші комбінації в історії, але програє ключові матчі з рахунком 6:0. Його “Арсенал” – це відчайдуха, який після кожного 3:0 у першому матчі плей-офф ЛЧ героїчно виграє наступний з рахунком 2:0. Його “Арсенал” – це той худощавий хлопчина, який несподівано вирубає у фіналі Кубка Англії головного хулігана на районі.
За цю романтику Арсен Венгер завжди платив результатами команди. Зрештою, він доплатився до того, що вболівальники “канонірів” встигли вилетіти з елітного клубу фанатів, у яких кожен наступний рік точно буде їхнім. Арсенал ледь не пропустив “Бернлі” на шосту сходинку – настільки все погано, тому не виключено, що Арсен наостанок вирішив зіграти на випередження, пішовши красиво сам, а на через ганебну відставку. І у цьому бажанні зробити все красиво – весь Арсен.
Арсен Венгер – генератор мемів
Якщо у турнірній таблиці фінішувати першим Арсену не вдається останні 14 років, то у рейтингу любові соціальних мереж він давно залишив всіх позаду.
Будь-яка річ, до якої доторкнувся Венгер, перетворюється на мем – навіть завершення кар’єри в “Арсеналі”, через яке весь світ клепає картинки зі сльозами розчарованих фанатів “Баварії”. А чого коштує всесвітній флешмоб #WengerOut?
Арсен натягував олімпійки на голе тіло з грізним видом, але розгублено поводився зі своїми довгими пуховиками. Він падав на мокрих підлогах, постійно потрапляв на “Баварію” та займав четверті місця настільки часто, що жарти про цифру 4 не втрачають гумору, навіть коли “Арсенал” знаходиться на шостій.
Арсен Венгер шикарно тролив “Тоттенгем”
Жоден клуб не страждав від Арсена Венгера більше за Тоттенгем. І справа тут не у спортивних результатах – просто наставник “канонірів” не збирався нехтувати будь-якою можливістю затролити ворожий клуб. Іноді це змушувало опонентів відверто бомбити через ЗМІ, що лише підкреслює успішність цих підколів.
Так, перед осіннім дербі у минулому сезоні Венгер, який останніми роками не був аж надто успішним у цих матчах, вирішив накинути потовще:
Не думаю, що як клуб “Тоттенгем” коли-небудь стане таким же великим, як “Арсенал”. У нас велика фанатська база, можливо, найбільша в Лондоні, і поки ми робимо свою справу, “Арсенал” завжди буде сильнішим за “Тоттенгем”.
Понти тоді не допомогли. Після перемоги 0:2 навесні того ж сезону “Тоттенгем” обійшов “канонірів”, однак Венгер досить іронічно оцінив успіх “шпор”, натякнувши на їх закомплексованість щодо Арсенала:
Можу привітати “Тоттенгем” з тим, що вони фінішують вище нас. Але перед сезоном ми не ставимо перед собою мету обійти “Тоттенгем”, наша мета – боротися за чемпіонство. Вони обійшли нас вперше за 20 років. Ми цим незадоволені, але ми не порівнюємо себе з “Тоттенгемом”
У вже завершеному сезоні Арсен також не забував підколоти “Тоттенгем” – і це на фоні жахливих результатів власної команди! Так, він звинуватив ЗМІ у тому, що ті “не віддавали його команді належне у тій мірі, в якій це робиться на честь клубів, які 25 років не грали в жодному фіналі”. Це був прямий натяк на “Тотнем”, і хоча Арсен це заперечував – Почеттіно бомбив.
Навіть до інтерв’ю Алексіса Санчеса, який навесні 2017 року всім видом демонстрував бажання покинути клуб, при цьому заявивши про бажання залишитись у Лондоні та виступати за амбіційну команду, Венгер поставився з гумором:
“Я налаштований позитивно, тому що в Лондоні є тільки одна команда, а значить Санчес щасливий в”Арсеналі”.
Останнім його трололо щодо Тотнема став діалог з журналісткою BBC, яка зізналася у своїй підтримці “шпор”. “Правда? Ви хворі” – резюмував Арсен. “Можу запевнити Вас, Арсен, що у мене відмінне здоров’я” – “Так, але хвороба всередині вас!”.
Telling Arsene Wenger I’m a Spurs fan. Attempted this part in French, just for fun. Conversation as follows:
Me: By the way, I support Spurs
AW: Really? You have an illness…
Me: I can assure you Arsene, I’m in great health…
AW: Yes but you are ill on the inside!
#UEL pic.twitter.com/Slvv3H2xHm— Reshmin Chowdhury (@ReshminTV) 23 ноября 2017 г.
Ех, як же не вистачає Арсена у адмінці “БФ”…
Арсен Венгер – олдскульний “свій пацан”.
В останні роки футбольний світ поїхав кукухою вкрай, влаштувавши трансферну гонку озброєнь. Вже нікого не здивує купівля 18-річного проспекта за 160 мільйонів євро після піврічного яскравого відрізку. Вже нікого не здивують трансфери за 300 мільйонів євро, тому що після історії з Неймаром клуби навчилися прописувати мільярдні клаусули в контрактах своїх лідерів. Витратити на оборону більше, ніж військові міністерства країн колишньої Югославії? Пф, це лише початок.
У всьому цьому хаосі, який вболівальники досі не можуть прийняти, Арсен Венгер завжди виступав світлим промінем раціональності, відмовляючись витрачати більше 60-70 мільйонів євро. Арсену набагато цікавіше було купити перспективних гравців зі Швейцарії чи Франції – і Бог з тим, що француз, швидше всього, мав з таких купівель процент. Ну а про любов Венгера до дитячих садочків у свій час не клепав меми тільки лінивий.
Здається, Арсен за олдскул навіть поза полем. Так, у поточному сезоні фани “Кельна” висадили у Лондоні 20-тисячний десант, хоча більшість з них не мала білетів на футбол. Вони просто прорвалися на стадіон, розгромивши лондонську поліцію, та переспівали традиційно тихі трибуни “Емірейтс”. Венгер, звісно ж, розказав журналістам стандартні “так нізя”, але наприкінці прес-конференції несподівано похвалив фанатів “Кельна”:
“Вболівальники “Кельна” вчинили дуже розумно. Не знаю, як їм вдалося проникнути на стадіон, але вони впоралися з цим завданням відмінно”
Венгер любить футбол як справжній фанат, а не глор з хот-догом. Справжній фанат – це не завжди правильний і адекватний персонаж, але він завжди буде “своїм пацаном”. В наш час “своїх пацанів” у футболі майже не залишилось – більшість тренерів та гравців є просто найманими робітниками, які піклуються, в першу чергу, про свій імідж у ліберальних ЗМІ та про свій контракт. Але не Арсен.
Арсен Венгер – це “Арсенал”
Цей союз був закріплений на небесах, адже тільки там могли додуматись призначити тренером АРСЕНала людину на ім’я Арсен. Для “канонірів” це призначення розділило всю історію на “ДО” та “ПІСЛЯ” – і можу закластись, що 90% фанатів “Арсенала” не знають про епоху “до” нічого. Зокрема:
- 90% людей не знають тренерів, які працювали в “Арсеналі” до Венгера.
- Не знають трофеїв, які завойовував “Арсенал” до Венгера (навіть для мене це та ще задачка).
- Не знають легенд, які грали в “Арсеналі” до Венгера.
- Не знають знаменитих матчів, які були до Венгера.
Є велика ймовірність того, що люди, які народилися після 2000 року, не знають навіть про старий Хайбері. Вони виросли на Емірейтс – і цей стадіон також неможливо не асоціювати з Венгером.
При всій повазі до Герберта Чепмена та Джорджа Грема, але “Арсенал” створив саме Арсен Венгер. “Арсенал” як топ-клуб, як один із найпопулярніших у світі клубів, як один із найуспішніших комерційних проектів (і не забуваємо про об’єктивно красиву, хоч і безтрофейну, гру) – все це створив саме Арсен Венгер.
Арсену давно настав час піти. Відхід Венгера важко не святкувати, адже в останні роки поїдання кактусів було набагато приємнішим зайняттям, ніж вболівання за “Арсенал”. Тим не менш, Венгер залишив за собою такий великий багаж користі та позитиву, що ніякі 8:2 та 6:0 у топ-матчах не зможуть переважити бажання подякувати мсьє, який і підняв Арсенал до рівня цих матчів.
Його клуб, на відміну від “Тоттенгема”, до вершин добрався. Дякуємо, мсьє Венгер!