Розповідаємо про перспективи Френка Лемпарда і його клубу.
“Челсі” розгромно програв мюнхенській “Баварії” у першому матчі плей-оф Ліги чемпіонів (0:3) і залишив за собою настільки мінімальні шанси на прохід далі, наскільки це взагалі можливо. Але робити з цього трагедію не варто – зараз від лондонців складно вимагати більшого.
Після тогорічної перемоги у Лізі Європи Мауріціо Саррі несподівано покинув “Челсі”. Так само неочікувано новим тренером клубу став легендарний Френк Лемпард. Хоча він сумнівався, чи погоджуватися на пропозицію керівництва “пенсіонерів”:
“Зволікати та нервувати – це безперечно ті слова, які я б використав. Але в той самий час, я дуже сильно цього хотів. Я читав, слухав, брав поради. Були люди, які говорили: “Не встрявай в це”, “Ще занадто рано”.
Я розумів всі аргументи. Проте це була можливість. І я, як футболіст, який був тут 13 років, прийняв рішення своїм серцем. “Челсі” в моєму серці, і я збрехав би, якби сказав, що, починаючи тренерську кар’єру, не хотів би одного разу очолити цей клуб. Моє серце теж говорило мені: “Ще рано, але це те, чого я хочу”. Коли я все підсумував, рішення було ясним”.
Який виклик прийняв Лемпард? Клуб отримав трансферний бан на два трансферних вікна. Не мати можливості підписувати нових футболістів, коли вони так потрібні – та ще перевірка на стресостійкість. Керівництво за допомогою апеляції домоглося скорочення цього покарання, але все одно нових футболістів взимку в синю частину Лондона не привезли.
Тому весь сезон Френк повинен працювати з тим матеріалом, який, з огляду на обставини, є у його розпорядженні. І крім того, що нові гравці не з’явилися, так ще і старі йшли: без сумнівів, найкращий гравець лондонців останніх років Еден Азар залишив 100 мільйонів за свій трансфер і поїхав до Мадриду. Звісно ж, це не могло не позначитися на виступах команди.
Також у цьому сезоні команду буквально накрила епідемія травм: Лофтус-Чік тільки недавно приступив до тренувань після багатомісячної паузи, Рюдіґер був відсутній тривалий час, на різні терміни вилетіли Джеймс, Канте, Хадсон-Одоі, Пулішич, Абрахам, Педро. Тренерський штаб змушений постійно робити різні зміни в стартовому складі. Не дарма в народі кажуть: біда сама не ходить.
Отож, саме з таким багажем неприємностей Лемпарду доводиться миритися. Перед початком сезону майже ніхто не бачив “Челсі” у першій четвірці, проте команда вже тривалий час не опускається нижче зони Ліги чемпіонів. Досягти більших цілей ця команда просто не в змозі: деякі футболісти занадто молоді та недосвідчені, а деякі – банально не тягнуть високий рівень.
Перед Френком стоїть куди більш глобальне завдання: долучити молодих гравців академії до основної команди, чого не робив жоден з попередніх коучів “синіх”. У нинішньому розіграші АПЛ тільки “Норвіч” може похвалитися більшою кількістю хвилин на полі серед футболістів до 21 року. Доволі красномовна статистика.
Так, “Челсі” виступає вкрай нестабільно. Однак цього варто було очікувати – дитячий садок не може відразу повноцінно змагатися з випускниками школи.
Лемпард щиро відповів на запитання про молодих футболістів клубу: “Пішов би Маунт знову в оренду у цьому сезоні без трансферного бану? Можливо. Ймовірно. Томорі точно б пішов. Це було моє рішення зберегти Фікайо, тому що ми працювали разом в “Дербі”, мені подобається його ставлення до справи.
Я не був зобов’язаний награвати Абрахама – це Теммі показав мені, чому з трьох нападників гідний грати саме він. Заборона на трансфери злегка мене обмежила, але я знав, що фанати хочуть бачити молодих футболістів. Знав, як багато дала цим гравцям академія.
Я навіть не кажу про Мохамеда Салаха або Кевіна Де Брюйне – просто згадайте їхні імена, і у вас є готовий заголовок. Проте були й інші футболісти академії за останні 10 років, які могли б пробитися швидше.У ці таланти було вкладено багато зусиль. Ніл Баф і Джим Фрейзер, які роками управляли цією академією, виконали багато роботи.
У матчі з “Вулверхемптоном”, який ми виграли 5:2, Томорі забив перший гол, Теммі Абрахам відзначився тричі, потім ще Мейсон Маунт забив. Тобі хочеться обійняти їх і запитати: “Хлопці, можемо сьогодні пропустити пару пінт?”.
Водночас Лемпарда немало критикують за сліпу віру в молодих гравців. Вони стабільно виходять на футбольне поле, а досвідчені Жиру, Педро, Алонсо та інші часто залишаються на лаві запасних. Мейсон Маунт – лідер команди за кількістю зіграних матчів в АПЛ у цьому сезоні, проте останніми тижнями його гра виклкає все більше запитань. Та все ж таки свої ігрові хвилини він стабільно отримує. Фанати навіть роблять меми, в яких найкраща команда всіх часів, на думку Лемпарда, виглядає приблизно так: Мальдіні, Гулліт, Роналдінью, Маунт…
“Челсі” під керівництвом Лемпса не притримується якогось одного стилю. Жодного “сарріболу”, “катеначчо” чи “тіки-таки” на “Стемфорд Брідж” немає. “Пенсіонери” можуть зіграти в атакувальний футбол з позиції сили за схемою 4-3-3. Та за необхідності не буде проблемою перебудуватися на схему 3-4-3, яку практикував у Лондоні Антоніо Конте і зіграти більш обережно. Та скільки б захисників не було у складі команди, “сині” пропускають надзвичайно часто – “сухі” матчі припадають лише на свята.
Не вселяв упевненість своєю грою у воротах і Кепа Аріссабалаґа. Настільки, що Лемпард взяв і мовчки всадив найдорожчого голкіпера світу на лавку запасних. Цей момент теж досить характерно описує Френка, як головного тренера.
Цікавий факт: технічному директору “Челсі” Петру Чеху 37 років, наразі основному голкіперу Віллі Кабальєро – 38. Ще один цікавий факт: Френк Лемпард вже тричі обіграв Жозе Моурінью на тренерському містку – один раз з “Дербі” проти “Ман Юнайтед”, і двічі “Тоттенгем” Спешл Вана нічого не зміг зробити зі своїми лондонськими сусідами. Однак водночас Лемпард у цьому сезоні тричі програв Оле-Гуннару Сульшеру. “Не шукайте логіки в футболі”.
Незважаючи на все, ця команда точно має сонячні перспективи і світле майбутнє. Звісно, влітку буде велике переселення лондонського народу: вже підписаний півзахисник “Аяксу” Хакім Зієх за 40 млн євро, який приєднається до клубу в липні. Немає сумнівів, що на цьому справа не закінчиться, адже “пенсіонери” давно не “затарювалися” новими футболістами.
Найімовірніше, “синіх” також покинуть немало гравців – далеко не факт, що Педро, Жиру, Вілліан, Емерсон, Алонсо, Батшуаї наступний сезон проведуть на “Стемфорд Брідж”. Єдина турнірна задача, що стоїть зараз перед Лемпардом – забезпечити Лігу Чемпіонів для клубу на наступний рік. Проте навіть у разі провалу цієї місії Френк точно залишиться на своєму посту, як мінімум на наступий сезон. Адже хто, як не “Серце “Челсі”, диспетчер “Челсі”” зможе перебудувати цю команду і повернути її на передові ролі англійського та європейського футболу.