Сезон 2016/17 поступово котиться до завершення. За традицією, у кінці травня фіналісти другого за престижністю європейського турніру в Стокгольмі вирішують, хто з них підніме кубок над головою. Цьогоріч дуетом найсильніших виявились “МЮ” та “Аякс”.
Шість кіл стокгольмського пекла
Весь плей-оф Ліги Європи “Аякс” нагадував Джека Горобця, бо кожен матч для них був на грані провалу, але завдяки характеру “аяксиди” змогли домогтись свого. Спочатку виснажлива дистанція з “Леґією”, в якій був забитий лише один гол, потім рубка з “Копенґаґеном”, в котрій амстердамці вигризли гостьовий гол, який гарантував путівку в 1/8-му змагання.
Далі виснажлива тактична дуель із “Шальке”, з якої хлопці Петера Боса вийшли переможцями після гостьової поразки 3:2, але зробили результат в Амстердамі – 2:0. І у півфіналі життя підкинуло їм “Ліон”, який теж був завжди на волосину від фіаско (окрім порно з “АЗ”). Ця двоматчева шедевральна перестрілка закінчилась з загальним рахунком 5:4 на користь нідерландців.
Що ж до Манчестера, то, вони були стабільні в своєму прагненні взяти європейський трофей, якого вони не бачили вже 9 років. Втім, якщо продовжувати кіношні паралелі – то “МЮ” скоріш нагадував малюка Ґрута, який намагався тиснути не на ту кнопку, а в останній момент рятував своє та вболівальницькі життя.
Старт був непоганий: дуель з “Сент-Етьєном” виявилась не надто важкою. Далі “червоні дияволи” показували стабільний футбол: доволі пристойні, але не надто видовищні ігри з “Ростовом”, “Андерлехтом” та “Сельтою”.
Моур дав “дияволам” установку на надійність гри, яка була успішно виконана: команда не дозволяла суперникам зайвого. Цікавий факт: в кожному матчі плей- оф команда Моурінью йшла з поля з різницею “+1”, крім одного матчу з Сент-Етьєном (3:0 на Олд Траффорд)
Це безперечно добре, але з таким підбором виконавців, яким розпоряджається Жозе, вболівальники очікували трохи на більше, ніж “+1”. Але з пісні слів не викинеш, і геній коротких тактичних дистанцій Жозе везе “МЮ” в Стокгольм.
Внутрішні розклади та кадрові втрати
Після півфінальних матчів “манкуніанці” провели три зустрічі: пішли переможеними з “Уайт Харт Лейн”, катнули нічейку із “Сауґемптоном” та лівою ногою обіграли “Крістал Пелас”. Команда Жозе Моурінью вже давно втратила шанси пробитись в ЛЧ через АПЛ, тому мотивація в “Особливого” шалена, адже він знає, що в разі поразки в Швеції, тиск вболівальників та босів клубу буде неймовірний, а наслідки для Жозе можуть бути непередбачуваними. Це зараз керівництво клянеться в повній довірі та обіцяє підтримку, а що буде після фіналу?
Ці три матчі Жозе розподілив з розумом, бо в його завданні стояло підвести основних гравців максимально свіжими до матчу в Швеції. Так на полі у матчі зі “шпорами” з’явився Туанзебе, а Ромеро в рамці заміиив Де Хеа. Але вже у матчі проти “Саутґемптона” португальський коуч вивів на поле склад, який на 80 % вийде на поле в Стокгольмі. Натомість, у матчі з “Крістал Пелас” знову ж таки обкатав молодь та дав можливість Полю Поґба увійти в ритм гри після повернення в стан команди.
Відомі й ті, хто однозначно буде дивитись фінал ЛЄ з трибун – це Ібраґімовіч, Шоу, Рохо, Янґ та Фелаїні, що отримав отримав важке пошкодження підколінного сухожилля.
Візаві “МЮ” підходять до матчу зі значним запасом вільного часу, бо останній матч в Едервізії вони провели 14 травня, завершивши виступи на другій сходинці, а, отже, в них було 10 днів на підготовку, що значно ускладнює життя “червоним дияволам”. Бо, по-перше, команда суперника молодша, а по-друге – свіжіша. Крім того команда Петера Боса на щастя не підкосила епідемія травм. На лікарняному знаходиться лише двоє виконавців: Даві Классен та Дейлі Сінкґравен, які отримали свої пошкодження ще в квітні. Але участь Даві ще під питанням, тому коуч “аяксидів” підходить до фіналу з легким серцем та прекрасним настроєм.
Стрілянина чи шахи: тактичні прогнози
То до чого готуватись глядачам цього протистояння? Перш за все, варто зауважити, що для наставника “Аяксу” Петера Боса це перший фінал європейського рівня, та й взагалі перше по-справжньому гучне досягнення, бо як тренер, окрім виходу в Едервізію з аутсайдером “Хераклесом”, нічим . не відзначався. А про стріляного горобця Моура казати щось взагалі не варто, тому у фіналі присутня ще й тренерська інтригуюча дуель.
Якщо зосередитись більше на фізпідготовці та тактиці, то середній вік команди – 22 роки. Коуч “аяксидів” має перевагу за рахунок глибини свого складу, бо всі основні гравці, окрім хава Классена готові йти в бій та не потребують зайвого відпочинку. Перша тактична схема навряд чи буде відрязнятись від тої, яку ми бачили в останньому матчі ЛЄ з “Ліоном” – 4-3-3. Амстердамці – добре збалансована команда, в кожній лінії має своїх диспетчерів: оборонною лінією командує де Лігг, півзахистом у відсутності Классена диригуватиме або ван де Беек або Шене, які будуть робити ставку на довгі верхові передачі на тріо форвардів Юнес-Дольберг- Траоре, які мають гарне гольове чуття та бачення одне одного. Обороні “МЮ” варто остерігатись центрального напа Дольберга, який в цьому розігращі ЛЄ забив 6 голів, один з яких 11-метровий удар. Психологічно амстердамці впродовж гри не дуже стабільні, важко входять у гру після забитого м’яча, тому “Аякс” має пам’ятати, що другого матчу не буде і дуже важливо зберегти холодну голову на полі.
Натомість “червоні дияволи” психологічно стійкіші та майстерніші. Середній вік команди Моурінью – 26 років. Найоптимальнішою тактичною схемою, зважаючи на всі кадрові втрати, буде 4-2-3-1. Найслабшою ланкою наразі виглядає лінія оборони, яка часто помилялась при веденні боротьби на другому поверсі, а це, між іншим, основний козир “Аяксу”, тож втрата Рохо може завдати клопоту.
Середина поля збідніла за рахунок травм, але найоптимальнішим рішенням було б поставити пару Джонс-Каррік ближче до захисту, а ближче до нападу використати тріо Лінґард – Поґба – Еррера. Кандидатура заміни пошкодженому Ібрагімовічу знайшлась відразу – це Решфорд, який нагадує Ібру в мініатюрі і знаходиться в прекрасних кондиціях і може стати тим самим козирем. Єдиним нюансом може стати роль Руні у цьому фіналі. Можливо, він займе місце Поґба під нападником. Поль зміститься на фланг, або ж сам Руні піде на фланг, на якому він не дуже ефективний, або ж Моур раптово залишить Поля на “банці” (але це не точно) і Уейн розташується під форвардом разом з Лінградом на фланзі.В будь-якому випадку ми можемо про це тільки здогадуватись.
“МЮ” наймовірніше застосує тактику пресингу по всьому полю, бо вона доволі ефетивна у їх виконанні, як-от у матчі з “Сельтою”, і ловити “Аякс на контратаках, за якими можуть і не встигнути їх візаві. Мотиваційно більш зарядженими виглядають хлопці з Манчестера, бо “Аякс забезпечив собі місце у ЛЧ на наступний сезон і може спати спокійно, а от Жозе своє турнірне завдання не вирішив, тому залишилася лише одна можливість почути гімн ЛЧ в наступному сезоні.
Як би там не було, а нас очікує, як мінімум, 90 хвилин якісного футболу. І сподіваємось, що він буде результативним, тож запасайтесь пивком з чіпсами. Буде чотко.