• BF Family
  • Фентезі-ліга
  • Подкасти
Брутальний футбол
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
За брутальний футбол!
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
Брутальний футбол
Головна Відео

Ультрас “Аріса”: скажені грецькі аргентинці з кривавим бекграундом та любов’ю до сепаратистів , або Чому “Колосу” пощастило з порожніми трибунами

Михайло Юхименко автор: Михайло Юхименко
17.09.2020 12:31
в Відео, Статті
1 0
0
Ультрас “Аріса”: скажені грецькі аргентинці з кривавим бекграундом та любов’ю до сепаратистів , або Чому “Колосу” пощастило з порожніми трибунами
2k
Переглядів
ПоширитиТвітнути

Михайло Юхименко повертається на “Брутальний футбол” з оглядом діяльності фанатів “Аріса”, проти якого “Колосу” доведеться грати в межах кваліфікаційного раунду Ліги Європи.

“Колос” дебютує в єврокубках матчем у Салоніках, або, як правильно говорити, Фессалоніках. Столиця грецької Македонії для футбольних вболівальників більше відома за виступами “ПАОКа”, якому на днях вдалося вибити “Бенфіку” з Ліги чемпіонів. Безчинства його фанатів шумлять ще гучніше, однак не меншу славу в Греції має суперник ковалівців по Лізі Європи – “Аріс”. Клуб з трьома чемпіонствами, здобутими ще за царя-гороха, залишається п’ятим за популярністю в Греції, а його ультрас обожнюють сепаратистів, славляться фантастичними перфоменсами на своєму стадіоні та агресією поза ним.

Сьогодні трибуни будуть порожніми, однак “Колосу” заспокоюватись зарано. Фанати Аріса вміють створити пекло за будь-яких перепон.

Історія

Сама історія “Аріса” підштовхує до високої пасіонарності ультрас. Футбольний клуб був заснований у 1914 році одразу після завершення Балканської війни та звільнення Фессалонік від влади османів. Назвали його в честь давньогрецького бога війни Ареса – і це була перша провокація фанатів “Аріса”, адже у місті існував клуб “Іраклес” (Геракл). У античних міфах Арес був ворогом Геракла – саме так народилося перше дербі на півночі країни.

Αρχείο:Aris FC 1918.jpg - Βικιπαίδεια
Футболісти “Аріса” в 1918 році

Хуліганізм у Греції почав зростати в 1960-х роках, а у 1970-х він став рухатись у організованому руслі. Фанати “Аріса” опинилися в авангарді навколофутбольної культури: ще 1970-му була створена бригада “Ierolohites”, а вже у 1980-х “жовто-чорні” влаштовували криваві побоїща – одне з наймасштабніших сталося у 1980-му в місті Волос, де македонці зіткнулися з фанатами “Олімпіакоса”. Битва пройшла на місцевих пляжах та в порту, а одного прихильника “Аріса” навіть зарубали гвинтом моторного човна.

Практично перед кожним матчем тих часів відбувалися сутички, однак ОФ “Аріса” не настільки крутий, як у конкурентів. Натомість “Боги війни” ще в 1980-х поставили на ультрас, поєднавши італійський та аргентинський стиль вболівання. Ось так у сезоні 1979/80 вони підтримували команду в Піреї на матчі проти “Олімпіакоса” – типові латиноамериканські “родзинки” на кшталт розкидування конфетті, дудок та свистків були знайомі грекам вже тоді.

Величезна кількість піротехніки, конфетті в небі та на полі, потужна голосова підтримка у Волосі – це все той же “Аріс” і все той же 1980-й рік.

В 1988-му була створена найбільша фірма “Аріса” – “Super 3” – яка на сьогодні об’єднує не менше 18 бригад по всій Греції (в деяких джерелах говориться про понад 50). Крім того, існують контори “Аріса” в Західній Європі, на Кіпрі й навіть у Африці. “Ierolohites 1970” відсвяткували своє 50-річчя й розташовуються на протилежній трибуні, але це угруповання невелике за своїм складом.

Карта розташування основних бригад Super 3 у Греції та Фессалоніках

Загалом, “Аріс” вважається п’ятим за популярністю в Греції клубом. Протягом 2006-2014 років його фанати навіть офіційно керували клубом, як сосьос в Іспанії, однак фінансовий крах підкосив цю систему. В 2019 році 89% акцій перейшли у власність Ірини Каріпідіс – сестри відомого бізнесмена Теодороса Каріпідіса.

Сила фанатів “Аріса” особливо помітна на виїздах. Так, у Мадрид приїхало 3 тисячі прихильників “Аріса”, на баскетбол в Шарлеруа прибуло 6 тисяч, у Манчестері висадився десант з 8 тисяч, а на фінал Кубка Греції-2010 в Афінах відправилось аж 30 тисяч вболівальників “жовто-чорних” – це найбільший виїзд в історії Греції. Навіть страшно уявити македонську армаду в Ковалівці, населення якої становить 1646 чоловік.

Фанати “Аріса” в Манчестері
Фанати “Аріса” в Шарлеруа
Ультрас “Аріса” у Мадридрі

З такою підтримкою не дивно, що 100-річчя та 105-річчя клубу були відсвятковані дуже красиво та масштабно.

Ідеологія

Салоніки – портове місто, друге за кількістю населення у всій Греції. Ще з часів Візантійської імперії тут проживали представники різних національностей, а серед засновників та перших вболівальників “Аріса” були греки, вірмени та євреї. Крім того, клуб одним з перших почав запрошувати іноземних футболістів та організовувати товариські матчі з іноземними командами (це стало традицією). Саме тому не викликає жодного подиву орієнтація місцевих ультрас – вони настільки ліві, що сперечаються між собою, хто більш лівий.

Сектор “Аріса” в Римі на матчі проти “Роми”

Зокрема, фанати “ПАОКа” закидають “Арісу” расизм, адже ще з 1920-х років біженців з Константинополя місцеві (вони завжди топили за “Аріс”) називали “циганами”, “турками” та “мусульманами”. Та і яка лівизна, якщо за “жовто-чорних” традиційно вболівала аристократія та буржуазія, а керівництво клубу під час німецької окупації Греції влаштовувало товарняки з командами нацистів?

Так чи інакше, але зараз “Аріс” – в авангарді лівих сил. Близько 90% його активних фанатів страждають анархізмом, тож головними противниками “жовто-чорних” хуліганів є не стільки ультрас суперників, скільки поліція.

Щоправда, на Балканах за “Арісом” ходять чутки про співпрацю з ACAB – представники “ПАОКа” регулярно звинувачують сусідів у здачі власних фанатів правоохоронцям, а представникам сербської “Делије” “лягаві” із Салонік побили вікна у автобусі. На стадіоні ж ультрас “Аріса” переодягалися в форму охоронців, щоб вкрасти сербські банери й навіть мегафон.

Очевидно, що всі сторони грішать тим, у чому звинувачують ворога, однак “Аріс” підтверджує свою лівість не тільки на словах. Ультрас “жовто-чорних” настільки ненавидять праву тематику, що навіть заборонили на своєму стадіоні розвішувати національну символіку. Крім того, вони публічно підтримують незалежність Каталонії та Країни Басків, але про т.з. ДНР/ЛНР поки що заяв не було.

Аріс бере активну участь у програмі “Refugees Welcome” – і справа не обмежується звичайними лозунгами на підтримку біженців. Фанати “Super 3” пішли далі, всиновивши та взявши на забезпечення афганського хлопчика в рамках програми “Action Aid”.

Як Аріс може зустріти гостей

Перед матчем

У “Колоса”, звісно ж, немає організованих груп ультрас, та і стадіон сьогодні буде порожнім. Втім, навіть за таких умов ковалівській делегації слід бути обережною, адже фанати “Аріса” зустрічають своїх суперників ще на підході. Так, у 2009 році перед дербі з “ПАОКом” вони провели інтернет-війну, в якій не тільки організовували Ddos-атаки, а й обіцяли влаштувати різню – а у Греції це не жарти. Ось такий арсенал поліція Салонік вилучила у фанклубах “ПАОКа” та “Аріса” рік тому.

мабуть, їхали у село до бабусі

Матчдей виявився спекотним: ультрас “Аріса” розбили вікна в автобусі з футболістами “ПАОКа”, жбурляли непотріб у гравців на стадіоні, а сам поєдинок призупинили на 15 хвилин – просто погляньте, яка дика атмосфера стояла на трибунах.

Cвій же автобус ультрас “Аріса” зустрічають ось так:

Або ось так:

В 2010 році, перед півфіналом Кубка Греції, три тисячі фанатів “Аріса” влаштували масові побоїща з поліцією та вболівальниками “Кавали” – за свідченням бійців “жовто-чорних”, силовики кинули на ультрас спецназ, але вони зуміли відбитися ціною чотирьох поранених та восьми заарештованих. У побитті, звісно ж, звинуватили президента “ПАОКа”, який, ніби-то, купив поліцію.

Втім, навіть без сутичок на шляху фанатів “Аріса” у Салоніках краще не опинятися, адже вони можуть банально задавити своєю масою. 8 тисяч вболівальників на марші – це дуже серйозно.

Звичайним вболівальникам у Салоніках краще “не палитись” із клубною символікою, адже тут цілком нормальними є напади на звичайну “кузьму”, на жінок і навіть на дітей. Тих же сербських гостей у 2007 році ще на підході до міста порізали фанати “ПАОКа”, а рік тому машиною переїхали болгарина, який завітав на матч “Аріса”. Місцеві бригади, звісно ж, звинувачують у такій підступності фірми суперників, але по факту цим страждають усі – в тому числі й “Super 3”.

На стадіоні

Якщо б матч пройшов з вболівальниками, то зовні стадіон “Клеантіс Вікелідіс” мав би вигляд палаючого вулкана.

Описати те, що коїться всередині цього вулкана, словами не вдасться. То треба бачити.

Погодьтесь, це дуже красиво. Мабуть, ніхто у Європі не спалює стільки піротехніки і не розмальовує стільки ганчірок, однак за цією красою також ховається небезпека. Для вболівальників гостей чарівні фанати “Аріса” цілком можуть влаштувати бомбардування всім, що може потрапити під руку. І не важливо, що між вашими секторами солідна дистанція та поліцейський кордон.

Щось показувати фанатам “Аріса”, а тим паче жбурляти у них якісь предмети не рекомендується. Одна з найвідоміших акцій “Аріса” була проведена в 2003 році на матчі з “ПАО” – ультрас гостей обстріляли сектора “жовто-чорних” з ракетниці, а македонці, не довго думаючи, виламали залізні решітки, після чого полетіли через усе поле до трибун ворога. Основний удар, однак, взяла на себе поліція, яку закидали сидіннями, піротехнікою та сміттям.

А ось так фанати “Аріса” намагалися прорватися на поле й знести поліцію у 2000 році на виїзному матчі проти “ПАОКа”.

Взагалі, правоохоронцям регулярно доводиться стримувати ультру “Аріса” від проривів на поле. Для Греції це нормально – тут і президенти з пістолетом в руках зривають матчі.

Після матчу

Після фінального свистка ультрас “Аріса” можуть відпустити футболістів, але фанатам так просто не відбитися від македонців. У 2007 році це на собі відчули представники Делje, за автобусами яких представники “Super 3” гналися на мотоциклах, спровокувавши масштабну бійку з поліцією.

Словом, відчувається, що греки прожили кілька віків у одній державі з турками – причому за рівнем “відбитості” балканці дадуть фору сусідам. Втім, сьогодні трибуни “Клеантіса Вікелідіса” будуть порожніми. Це – страшний удар по силі “Аріса”. Залишається сподіватися, що “Колос” скористається таким бонусом.

Михайло Юхименко, спеціально для “Брутального футболу”.

ПоширитиТвітнути
Михайло Юхименко

Михайло Юхименко

Журналіст "Брутального футболу" та "Футбол 24", прогресивний твіттерянин, коментний батловик і хейтер аферистичних спортивних клубів із Дніпра. Кажуть, що я пишу непогані статті, але ви не вірте.

Схожі Пости

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд
Статті

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд

Квітень 6, 2022
Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович
Статті

Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович

Лютий 21, 2022
Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою
Статті

Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою

Лютий 11, 2022
Не “Маріуполь”. Як українці “Шахтаря” грали в забугорних орендах і що з того вийшло
Статті

Не “Маріуполь”. Як українці “Шахтаря” грали в забугорних орендах і що з того вийшло

Лютий 7, 2022
Наступне
Три потенційні сенсації українського чемпіоншипу. Хто вони?

Три потенційні сенсації українського чемпіоншипу. Хто вони?

    Останні коментарі

    powered by CACKLE
    Брутальний футбол

    Брутальний футбол - про футбол відверто і з гумором

    Ми в мережах

    Теґи

    "Аякс" Амстердам "Ворскла" Полтава "Десна" Чернігів "Динамо" Київ "Зеніт" Санкт-Петербург "Леґія" Варшава "Манчестер Юнайтед" "Шахтар" Донецьк Іван Петряк Ігор Коломойський Ігор Харатін Андрій Борячук Андрій Тотовицький Артем Мілевський Бернард Богдан Бутко В'ячеслав Чурко В Україні Валерій Бондаренко Владислав Кулач Владлен Юрченко Давід Нерес Едуард Соболь За бугром Ліга Європи Ліга чемпіонів Мілош Нінкович Олександр Алієв Олександр Воловик Олександр Зубков Олександр Караваєв Олексій Бєлік Пилип Будківський Руслан Маліновський Сергій Болбат Тайсон Ярослав Ракицький

    © Брутальний футбол

    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Фентезі-ліга

    © Брутальний футбол

    Ввійдіть в свій аккаунт

    Забули пароль?

    Заповніть поля для реєстрації

    Всі поля обов'язкові Ввійти

    Відновити пароль

    Введіть ваш e-mail для відновлення паролю

    Ввійти