Михайло Юхименко повертається на “Брутальний футбол” з оглядом діяльності фанатів “Аріса”, проти якого “Колосу” доведеться грати в межах кваліфікаційного раунду Ліги Європи.
“Колос” дебютує в єврокубках матчем у Салоніках, або, як правильно говорити, Фессалоніках. Столиця грецької Македонії для футбольних вболівальників більше відома за виступами “ПАОКа”, якому на днях вдалося вибити “Бенфіку” з Ліги чемпіонів. Безчинства його фанатів шумлять ще гучніше, однак не меншу славу в Греції має суперник ковалівців по Лізі Європи – “Аріс”. Клуб з трьома чемпіонствами, здобутими ще за царя-гороха, залишається п’ятим за популярністю в Греції, а його ультрас обожнюють сепаратистів, славляться фантастичними перфоменсами на своєму стадіоні та агресією поза ним.
Сьогодні трибуни будуть порожніми, однак “Колосу” заспокоюватись зарано. Фанати Аріса вміють створити пекло за будь-яких перепон.
Історія
Сама історія “Аріса” підштовхує до високої пасіонарності ультрас. Футбольний клуб був заснований у 1914 році одразу після завершення Балканської війни та звільнення Фессалонік від влади османів. Назвали його в честь давньогрецького бога війни Ареса – і це була перша провокація фанатів “Аріса”, адже у місті існував клуб “Іраклес” (Геракл). У античних міфах Арес був ворогом Геракла – саме так народилося перше дербі на півночі країни.
Хуліганізм у Греції почав зростати в 1960-х роках, а у 1970-х він став рухатись у організованому руслі. Фанати “Аріса” опинилися в авангарді навколофутбольної культури: ще 1970-му була створена бригада “Ierolohites”, а вже у 1980-х “жовто-чорні” влаштовували криваві побоїща – одне з наймасштабніших сталося у 1980-му в місті Волос, де македонці зіткнулися з фанатами “Олімпіакоса”. Битва пройшла на місцевих пляжах та в порту, а одного прихильника “Аріса” навіть зарубали гвинтом моторного човна.
Практично перед кожним матчем тих часів відбувалися сутички, однак ОФ “Аріса” не настільки крутий, як у конкурентів. Натомість “Боги війни” ще в 1980-х поставили на ультрас, поєднавши італійський та аргентинський стиль вболівання. Ось так у сезоні 1979/80 вони підтримували команду в Піреї на матчі проти “Олімпіакоса” – типові латиноамериканські “родзинки” на кшталт розкидування конфетті, дудок та свистків були знайомі грекам вже тоді.
Величезна кількість піротехніки, конфетті в небі та на полі, потужна голосова підтримка у Волосі – це все той же “Аріс” і все той же 1980-й рік.
В 1988-му була створена найбільша фірма “Аріса” – “Super 3” – яка на сьогодні об’єднує не менше 18 бригад по всій Греції (в деяких джерелах говориться про понад 50). Крім того, існують контори “Аріса” в Західній Європі, на Кіпрі й навіть у Африці. “Ierolohites 1970” відсвяткували своє 50-річчя й розташовуються на протилежній трибуні, але це угруповання невелике за своїм складом.
Загалом, “Аріс” вважається п’ятим за популярністю в Греції клубом. Протягом 2006-2014 років його фанати навіть офіційно керували клубом, як сосьос в Іспанії, однак фінансовий крах підкосив цю систему. В 2019 році 89% акцій перейшли у власність Ірини Каріпідіс – сестри відомого бізнесмена Теодороса Каріпідіса.
Сила фанатів “Аріса” особливо помітна на виїздах. Так, у Мадрид приїхало 3 тисячі прихильників “Аріса”, на баскетбол в Шарлеруа прибуло 6 тисяч, у Манчестері висадився десант з 8 тисяч, а на фінал Кубка Греції-2010 в Афінах відправилось аж 30 тисяч вболівальників “жовто-чорних” – це найбільший виїзд в історії Греції. Навіть страшно уявити македонську армаду в Ковалівці, населення якої становить 1646 чоловік.
З такою підтримкою не дивно, що 100-річчя та 105-річчя клубу були відсвятковані дуже красиво та масштабно.
Ідеологія
Салоніки – портове місто, друге за кількістю населення у всій Греції. Ще з часів Візантійської імперії тут проживали представники різних національностей, а серед засновників та перших вболівальників “Аріса” були греки, вірмени та євреї. Крім того, клуб одним з перших почав запрошувати іноземних футболістів та організовувати товариські матчі з іноземними командами (це стало традицією). Саме тому не викликає жодного подиву орієнтація місцевих ультрас – вони настільки ліві, що сперечаються між собою, хто більш лівий.
Зокрема, фанати “ПАОКа” закидають “Арісу” расизм, адже ще з 1920-х років біженців з Константинополя місцеві (вони завжди топили за “Аріс”) називали “циганами”, “турками” та “мусульманами”. Та і яка лівизна, якщо за “жовто-чорних” традиційно вболівала аристократія та буржуазія, а керівництво клубу під час німецької окупації Греції влаштовувало товарняки з командами нацистів?
Так чи інакше, але зараз “Аріс” – в авангарді лівих сил. Близько 90% його активних фанатів страждають анархізмом, тож головними противниками “жовто-чорних” хуліганів є не стільки ультрас суперників, скільки поліція.
Щоправда, на Балканах за “Арісом” ходять чутки про співпрацю з ACAB – представники “ПАОКа” регулярно звинувачують сусідів у здачі власних фанатів правоохоронцям, а представникам сербської “Делије” “лягаві” із Салонік побили вікна у автобусі. На стадіоні ж ультрас “Аріса” переодягалися в форму охоронців, щоб вкрасти сербські банери й навіть мегафон.
Очевидно, що всі сторони грішать тим, у чому звинувачують ворога, однак “Аріс” підтверджує свою лівість не тільки на словах. Ультрас “жовто-чорних” настільки ненавидять праву тематику, що навіть заборонили на своєму стадіоні розвішувати національну символіку. Крім того, вони публічно підтримують незалежність Каталонії та Країни Басків, але про т.з. ДНР/ЛНР поки що заяв не було.
Аріс бере активну участь у програмі “Refugees Welcome” – і справа не обмежується звичайними лозунгами на підтримку біженців. Фанати “Super 3” пішли далі, всиновивши та взявши на забезпечення афганського хлопчика в рамках програми “Action Aid”.
Як Аріс може зустріти гостей
Перед матчем
У “Колоса”, звісно ж, немає організованих груп ультрас, та і стадіон сьогодні буде порожнім. Втім, навіть за таких умов ковалівській делегації слід бути обережною, адже фанати “Аріса” зустрічають своїх суперників ще на підході. Так, у 2009 році перед дербі з “ПАОКом” вони провели інтернет-війну, в якій не тільки організовували Ddos-атаки, а й обіцяли влаштувати різню – а у Греції це не жарти. Ось такий арсенал поліція Салонік вилучила у фанклубах “ПАОКа” та “Аріса” рік тому.
Матчдей виявився спекотним: ультрас “Аріса” розбили вікна в автобусі з футболістами “ПАОКа”, жбурляли непотріб у гравців на стадіоні, а сам поєдинок призупинили на 15 хвилин – просто погляньте, яка дика атмосфера стояла на трибунах.
Cвій же автобус ультрас “Аріса” зустрічають ось так:
Або ось так:
В 2010 році, перед півфіналом Кубка Греції, три тисячі фанатів “Аріса” влаштували масові побоїща з поліцією та вболівальниками “Кавали” – за свідченням бійців “жовто-чорних”, силовики кинули на ультрас спецназ, але вони зуміли відбитися ціною чотирьох поранених та восьми заарештованих. У побитті, звісно ж, звинуватили президента “ПАОКа”, який, ніби-то, купив поліцію.
Втім, навіть без сутичок на шляху фанатів “Аріса” у Салоніках краще не опинятися, адже вони можуть банально задавити своєю масою. 8 тисяч вболівальників на марші – це дуже серйозно.
Звичайним вболівальникам у Салоніках краще “не палитись” із клубною символікою, адже тут цілком нормальними є напади на звичайну “кузьму”, на жінок і навіть на дітей. Тих же сербських гостей у 2007 році ще на підході до міста порізали фанати “ПАОКа”, а рік тому машиною переїхали болгарина, який завітав на матч “Аріса”. Місцеві бригади, звісно ж, звинувачують у такій підступності фірми суперників, але по факту цим страждають усі – в тому числі й “Super 3”.
На стадіоні
Якщо б матч пройшов з вболівальниками, то зовні стадіон “Клеантіс Вікелідіс” мав би вигляд палаючого вулкана.
Описати те, що коїться всередині цього вулкана, словами не вдасться. То треба бачити.
Погодьтесь, це дуже красиво. Мабуть, ніхто у Європі не спалює стільки піротехніки і не розмальовує стільки ганчірок, однак за цією красою також ховається небезпека. Для вболівальників гостей чарівні фанати “Аріса” цілком можуть влаштувати бомбардування всім, що може потрапити під руку. І не важливо, що між вашими секторами солідна дистанція та поліцейський кордон.
Щось показувати фанатам “Аріса”, а тим паче жбурляти у них якісь предмети не рекомендується. Одна з найвідоміших акцій “Аріса” була проведена в 2003 році на матчі з “ПАО” – ультрас гостей обстріляли сектора “жовто-чорних” з ракетниці, а македонці, не довго думаючи, виламали залізні решітки, після чого полетіли через усе поле до трибун ворога. Основний удар, однак, взяла на себе поліція, яку закидали сидіннями, піротехнікою та сміттям.
А ось так фанати “Аріса” намагалися прорватися на поле й знести поліцію у 2000 році на виїзному матчі проти “ПАОКа”.
Взагалі, правоохоронцям регулярно доводиться стримувати ультру “Аріса” від проривів на поле. Для Греції це нормально – тут і президенти з пістолетом в руках зривають матчі.
Після матчу
Після фінального свистка ультрас “Аріса” можуть відпустити футболістів, але фанатам так просто не відбитися від македонців. У 2007 році це на собі відчули представники Делje, за автобусами яких представники “Super 3” гналися на мотоциклах, спровокувавши масштабну бійку з поліцією.
Словом, відчувається, що греки прожили кілька віків у одній державі з турками – причому за рівнем “відбитості” балканці дадуть фору сусідам. Втім, сьогодні трибуни “Клеантіса Вікелідіса” будуть порожніми. Це – страшний удар по силі “Аріса”. Залишається сподіватися, що “Колос” скористається таким бонусом.
Михайло Юхименко, спеціально для “Брутального футболу”.