Історія Луїса Суареса – класичний приклад того, як уругвайський хлопчик із бідної багатодітної родини домігся всесвітньої популярності та солідного фінансового становища завдяки фізичним даним, спортивним навичкам та приголомшливій завзятості.
Немає сумнівів у тому, що Суарес є одним із найбільш одіозних футболістів сучасності. Його можна любити або ненавидіти, але безперечним залишається той факт, що уругваєць на прізвисько “Стрілець” — один з найкращих спортсменів сучасної гри з м’ячем. Не дивлячись на свої суперечливі вчинки на футбольному полі, поза ним Луїс добрий та турботливий батько, для якого сім’я грає головну роль в житті.
Від “Насьйоналя” до Ла Ліги транзитом через збірну, або Основні моменти футбольного життя уругвайського “Стрільця”
Мало хто розуміє, що вчинки Суареса засновані на бідному дитячому досвіді та важких життєвих обставинах у підлітковому віці. В Уругваї та інших країнах Південної Америки для таких, як він, соціальний ліфт був доступний тільки один – через футбол.
Хлопець був четвертим із семи дітей у сім’ї відставного військового (за деякими іншими версіями – вантажника) та домогосподарки. Коли Луїсу було 7 років, його сім’я переїхала до столиці Уругваю – Монтевідео, а ще через кілька років з родини пішов батько.
Любов до футболу у Суареса з’явилася дуже рано. Не маючи інших розваг, він ганяв м’яча з хлопцями цілими днями. Першим його клубом став “Уррета”. Потім юнака помітили представники титулованого клубу Уругваю – “Насьйоналя”. Але коли батько покинув сім’ю, малий Луїс закинув футбол, а важкий характер хлопця та відсутність жорсткого контролю зі сторони матері, не сприяв покращенню його поведінки. Ще однією причиною, чому Суарес покинув футбол – проблема з поїздкою до тренувального табору молодіжки Уругваю.Річ у тім, що обов’язковою умовою перебування там була наявність у гравця власної пари бутс. У Луїса їх не було.
Невідомо, що було б з хлопцем далі, якби він не зустрів на своєму шляху Софію. Саме його перше і поки що єдине кохання повернуло Луїса до футболу. В одному з інтерв’ю Суарес зізнався у тому, що якби не зустрів її, то навряд чи став тим, ким є зараз.
У 2003 році хлопець переходить до молодіжного складу “Насьйоналя”, а вже через два роки (у 18 років) дебютує за головну команду і разом з нею завойовую перше чемпіонство. Улітку 2006 року 19-річний футболіст за 800 тисяч євро перейшов до скромного нідерландського “Ґронінґена”. Цікаво те, що скаути європейського клубу планували забрати до себе зовсім іншого гравця і Суареса навіть не було в їхньому шорт-листі. Побачивши енергійного форварда (зріст 192 см і вага 86 кг) в справі, вони вирішили, що ніхто інший їм не потрібен. Відігравши за “Ґронінґен” перший сезон (10 голів у 29 матчах), він отримав запрошення до збірної, в першому ж матчі за яку отримав вилучення за теревені з арбітром.
Однак у 2007 році його купує “Аякс” за 7,5 мільйонів євро й у своєму же першому сезоні він забиває 17 голів. З кожним роком Суарес все більше і більше відзначається м’ячами, при цьому нападник постійно сперечається з усіма: арбітрами, партнерами по команді та тренером. В сезоні 2010/2011 він забив сотий гол за “Аякс” і встав в один ряд з легендами клубу – Бергкампом та ван Бастеном.
У 2010 році Луїс разом зі збірною потрапляє на чемпіонат світу в ПАР. Уругвайці змогли вийти з групи та вперше за 40 років дісталися до півфіналу. В результаті “Чарруас” посіли 4 місце, а Суарес справив неоднозначне враження на мундіалі через витівку у чвертьфінальному матчі з Ганою.
У січні 2011 року відкрилося трансферне вікно. Суаресом цікавилося багато клубів, серед яких був нібито навіть донецький “Шахтар”, але гравець перейшов до “Ліверпулю” за 26,5 мільйонів євро В АПЛ Суарес ставав найкращим бомбардиром турніру, завойовував Золоту бутсу, а також був визнаний найкращим футболістом року в Англії.
У 2014 році, після операції, Суарес у складі збірної Уругваю поїхав до Бразилії на свій другий мундіаль. В групі з Коста-Рикою, Італією та Англією селесте” зайняли друге місце та потрапили до 1/8 фіналу, де поступилися Колумбії. В першому матчі з костариканцями Луїс не грав, а ось у другому, проти британців, відмітився дублем. Апогеєм Суареса та його подальшою сторінкою футбольного життя став поєдинок зі збірною ІталіЇ. Уругвайці перемогли, заплативши дорогою ціною – червоною карткою Суареса.
Після чемпіонату світу Луїс перебрався до Каталонії. “Барселоні” цей перехід коштував 94 мільйони євро. У зв’язку з певними обставинами (про які трохи згодом), його дебют припав на Ель Класико. Той матч каталонці програли (1:3), а Суарес відзначився гольовим пасом.
Його статистика за роки виступів у “Барселоні” була просто дивовижною. У 2016 році Суарес зміг перервати шестирічну гегемонію Роналду-Мессі у списку найкращих бомбардирів чемпіонату, забивши 40 голів (у 284 матчах він наколотив майже 200 м’ячів).
Історія кохання Луїса Суареса – сценарій мелодраматичного фільму, який варто було б відзняти
Історія Луїса Суареса та Софії Бальбі схожа на розповідь про “Красуню та чудовисько”, а ще більш подібна на сюжет з латиноамериканського мелодраматичного серіалу, де суть у тому, що кохання робить чудеса і перемагає зло.
Вони познайомилися тоді, коли йому було п’ятнадцять, а їй лиш виповнилося тринадцять років. Він – шибайголова, який прогулює школу, забиває на футбол і заробляє гроші на алкоголь, підмітаючи вулиці. Вона – тендітна дівчина, дочка банкіра, яка, оцінивши ситуацію з хлопцем, не стала чекати принца на білому коні, а сама почала ліпити із підручного матеріалу майбутню зірку футболу. До речі, батьки схвалили вибір своєї коханої дочки, навіть не дивлячись на те, що він був бідним і зі звичайної родини.
Їх зустріч відбулася на одній із вечірок спільного знайомого і понеслося… Перше побачення пари було невдалим. Суарес запропонував зустрітися Софі біля торговельного центру. Хлопець прийшов раніше призначеного часу. Почалася злива, тому він вирішив її зачекати в середині будівлі та пограти в автомати. Поки Луїс розважався, дівчина наскрізь промокла, стоячи під дощем на вулиці й чекаючи на нього.
Не дочекавшись хлопця, вона пішла додому і звідти зателефонувала Суаресу. Слухавку підняв хтось із родичів хлопця і сказав, що Луїс пішов на побачення зі своєю дівчиною. Софі вирішила, що він її кинув, але потім вияснилося, що йшлося саме про неї.
Кохана Суареса жила з батьками у 23-ох кілометрах від столиці Уругваю. Щоб добратися до неї, потрібні були гроші на проїзд. Коштів не вистачало. Суарес намагався заробляти на поїздки, як міг. Навіть просив у тренерів клубу “Насьйональ” платити йому за кожний гол під час матчів. Інколи він ночував у неї, бо мав тільки проїзд в одну сторону.
Мало хто знає, але саме після зустрічі зі своєю коханою життя Луїса змінилося. Дівчина змогла повернути його до школи, до нормального життя, а ще – до футболу. Так, прихильники легендарного гравця повинні завдячувати саме їй. А ще Софі стала мотиватором для того, аби уругвайський талановитий нападник перебрався до Європи.
У 2002 році банк, в якому працював батько Софі, збанкрутував і її сім’я вирішила перебратися до Барселони. Закохані прощалися і гадали, що більше вже не побачаться. Через декілька місяців після розлуки, вона зателефонувала до нього і сказала, що якщо він не прилетить до неї, то вже більше не побачить. 16-річний Суарес прилетів. Його агент оплатив переліт, а старший брат підкинув грошенят на дрібні витрати.
Коли він прибув літаком до Барселони, то його не пропускали на митниці. Він намагався пояснити, що прибув сюди, аби побачити свою кохану дівчину, але як дістатися до неї він не знав. Луїс так рознервувався, що у нього кров пішла носом. Все ж йому вдалося додзвонитися батькам Софі. І вона, приїхавши на таксі до аеропорту, побачила Суареса в закривавленій білій сорочці. Незабаром він повернувся до Уругваю, де продовжував ще з більшою завзятістю грати за “Насьйональ” та сумувати за Софі. Далі був контракт з “Ґронінґеном” і довгоочікуваний переїзд до Європи. Вже через тиждень, після того, як він прибув до Нідерландів, Софі переїхала до нього і в 2009 році вони зіграли весілля в Монтевідео.
До речі, мало хто знає, але у 2010 році, коли Софі народила дитину, вона проїхала півтори тисячі кілометрів від Барселони до Амстердаму, аби бути разом зі своїм чоловіком. Це дає розуміння, чому для Суареса дружина та діти (дівчинка та два хлопчики) – головне в житті. Сам футболіст неодноразово казав про те, що якби йому довелося б вибирати між кар’єрою та сім’єю, він, не замислюючись, вибрав би другий варіант.
Три “поцілунки” від “Стрільця” та расизм на додачу
Суарес ніколи не був “спокійним хлопцем” на футбольному полі. Про що вже казати, коли в шістнадцятирічному віці за червону картку він вдарив суддю. Його буйна вдача та зарядженість на кожний матч інколи робила його неврівноваженим та некерованим на футбольному полі. Дотепер не відомі причини його нападів та укусів футболістів під час поєдинку, є лише версії, та й то на межі фантастики.
В листопаді 2010 року під час поєдинку “Аякс” – “ПСВ” Суарес, з невідомої причини (досі не ясно за що) вкусив за шию півзахисника суперника Отмана Баккала. За той вчинок ФІФА дискваліфікувало його на 7 матчів.
Три роки по тому відбувся схожий епізод в матчі АПЛ між “Ліверпулем” та “Челсі”. У другому таймі Суарес зіграв рукою у своєму карному майданчику та став винуватцем пенальті. В пориві злості, не стримуючи емоцій, він вкусив захисника “Челсі” Івановича. За свій вчинок Суарес отримав 10 матчів дискваліфікації.
Якщо попередні “поцілунки” Луїса були квітками, то ягідка трапилася на мундіалі 2014 року. Тоді Уругвай проводив згаданий з Італією третій поєдинок групового турніру, в якому переможець отримував путівку в 1/8 фіналу. На 79 хвилині, за рахунку 0:0, Суарес зіштовхнувся в карному майданчику з К’єлліні і вкусив останнього за плече. Суддя залишив цей інцидент без уваги. Після гри дисциплінарний комітет ФІФА дискваліфікував футболіста на 9 міжнародних матчів. Крім того, Суарес був вимушений не тільки заплатити штраф, але і повністю покинути турнір.
Неочікувано на сторону уругвайця встав Роналду, який заявив, що не дивлячись на вчинок Суареса, покарання ФІФА є досить жорстоким. Також, на захист Луїса стала сама жертва епізоду – Джорджо К’єлліні. Італієць розкритикував рішення Міжнародної федерації та пошкодував Суареса.
Хоч би що там було, але в цій історії перемогу здобули китайці. Поки світ розділився на тих, хто “за” та “проти” Суареса, на укусі уругвайця та його жертві вже активно заробляли гроші. В китайських інтернет-магазинах у продажі з’явилися оригінальні відкривачки у вигляді Луїса Суареса (від 2 до 100 доларів США), а також майки з малюнком у вигляді відбитків зубів на тілі К’єлліні (за 25 доларів США).
Крім вампірських звичок, Суарес став відомим ще і за расистський скандал, який вибухнув в його першому сезоні АПЛ за “Ліверпуль”. В матчі проти “Манчестер Юнайтед” Суарес перекинувся декількома репліками з темношкірим захисником Патрісом Евра. Після цього гравець “МЮ” звинуватив Луїса в расизмі. Тренери та вболівальники “Ліверпуля” захищали футболіста, заявляючи, що ЗМІ роздули невідомо що на пустому місці. Але ФІФА провело власне розслідування і визнало Луїса Суареса винним. За це футболіст виплатив штраф та відбув 8-матчеву дискваліфікацію.
Нові часи та нові зміни
В серпні минулого року всі слідкували за подіями, що відбувалися у стосунках між Мессі та керівництвом “Барселони”, тому до справ Суареса нікому не було діло. Новий тренер каталонців Рональд Куман дав зрозуміти уругвайцю, що на нього не розраховує як на основного гравця. З того часу і до самого свого переходу в “Атлетіко” Луїс тренувався окремо від команди.
Зі слів самого Суареса, коли прийшла пропозиція від “матрацників” він не роздумував і зразу ж погодився: 2
“Моя сім’я хотіла бачити мене щасливим. У “Барселоні” відбуваються дивні речі. Наприклад, вони відправляють тебе тренуватися окремоякщо не планують випускати на поле найближчим часом.
Два роки назад вони хотіли взяти двох нападників, щоб позбутися мене. За 6 років я ні разу не конфліктував з партнерами по команді. В “Барселоні” багато суперечностей. Якщо справа була в грошах – не проблема, в спортивній честі – я теж би зрозумів. Але вони зробили все інакше. Рішення ради директорів мені було не зрозумілим”.
Хай там як, стало зрозумілим, що у Суареса з Куманом шляхи розійшлися. Восени він міг перейти до “Ювентуса”, але через бюрократичні махінації Луїс залишився в Іспанії. До речі, під час його епопеї з туринським клубом, Суарес потрапив до скандалу зі складанням екзамену з італійської мови. Як виявилося, він підкупив екзаменатора, заздалегідь підготувавшись до вже запланованих питань тестів. Про це ми детальніше писали ще у жовтні.
В результаті, пролетівши з “Ювентусом”, Луїс Суарес опинився в мадридському “Атлетіко”. Наразі, граючи за новий клуб, він вражає своєю статистикою. В 13 матчах Ла Ліги – 9 м’ячів. 34 роки в його випадку – лише початок.