6 листопада 2014-го півзахисник у футболці кризового “Металіста” забив найкрасивіший гол у кар’єрі.
На Кобіна мало хто розраховував, а він за пів року в Харкові став лідером
У серпні 2013-го Сергій Курченко фактично віджав харківський “Металіст”. 27-річний підсос Януковича обіцяв зміни і, як пунктуальна особистість, дотримав слово — ще до початку Революції гідності у клубі з’явилися проблеми фінансового характеру.
Події, добре відомі кожному вболівальнику, розвалилися зі швидкістю лавини — першим пішов Мирон Маркевич. Буремна зима 2014-го розкрила карти, показала хто є хто (Курченко одним із перших змінив спідню білизну та втік за бугор) і послугувала сигналом для багатьох футболістів.
Влітку пішли Марлос, Алехандро Ґомес, Марсіо Азеведо, Вілліан Ґомеш, Джонатан Крістальдо, Себастьян Бланко та Хосе Соса, орендований “Бешикташем”. Це не рахуючи виконавців, менш значущих, але здатних розширити лаву запасних — Дієґо Соузу, Андрія Богданова та В’ячеслава Шарпара.
Натомість прибули Сергій Костюк, Денис Кулаков, Сергій Болбат та Василь Кобін — останніх двох донецький “Шахтар” відправив до Харкова задля отримання практики. Вболівальники скептично відреагували на таке підсилення, тож для багатьох стало справжнім одкровенням, що саме Кобін виявився одним із останніх яскравих іскорок стагнуючих “жовто-синіх”.
Всі ж бо звикли бачити півзахисника таким собі фріком зі закарпатською говіркою, глибоким резервістом “гірників”, який доклав мінімум зусиль для виграшу трофеїв. Не дивно, чому уродженець Мукачівського району хутко перетворився на популярного героя мемів — дійшло до того, що фанати жартома звинувачували Кобіна у всіх бідах, які траплялися з “Шахтарем”. Поразка “Дніпру”, втеча Ілсінью, болбої, що затримували час, неправильно підстрижений газон, курс долара, Порошенко у президентському кріслі, айфон за печінку і падіння астероїда — “во всем виноват Вася Кобин”. Еге ж?
А от і ні! За пів року Вася взяв участь 17 зустрічах (1372 хвилин), 10 з яких провів від дзвінка до дзвінка. Фулбек вписався досить органічно, сміливо брав гру на себе і загалом закрив собою правий фланг (після від’їзду в Білорусь ця місія лягла на плечі Кулакова). Тож коли Кобін видав легендарний спіч про яйця, це не сприймалося дикістю.
“Щодо “Трабзонспора”, можу відзначити, що вони мало пропускають. Буде важка гра. Нам потрібно з тими хлопцями, які залишилися “живими”, дістати свої яйця і показати, що ми граємо добре”, — заявив гравець напередодні старту групового раунду Ліги Європи.
У матчі-відкритті проти “Трабзонспору” Ігор Рахаєв не міг повноцінно розраховувати на Едмара, Володимира Гоменюка, Юссуфа та Владіміра Дішленковича, під питанням був Хуан Торрес — словом, справи кепські. Частково Кобін виправдав сказані ним слова — віддав асист на Гоменюка. Інша річ, що “Металіст” програв 1:2 — Кевін Констан повів у рахунку на 25 хвилині, а Авраам Попадопулус влаштував попадопулус за лічені секунди до фінального свистка.
Найприкріше те, що під час єврокампанії харків’яни так і не дістали яйця. Зате персонально Кобін порадував ще однією результативною дією — такою, що зробила його знаменитим та створила привід для написання цього матеріалу.
Перед поєдинком з “Леґією” “Металіст” виглядав безнадійно
До речі, в чемпіонаті ситуація розгорталася більш-менш — станом на початок листопада “Металіст” ішов на четвертій сходинці. Після 11 турів колектив накопичив 16 очок (4 перемоги, 4 нічиї та 3 поразки), відстаючи від звичного бронзового місця на 8 пунктів. Катастрофа? Беручи до уваги, що там знаходився “Шахтар”, вище розташувалося “Дніпро”, а на верхівці — “Динамо”, передбачалося, що відбудуться зміни.
А от що стосується Ліги Європи, то, на жаль, суцільний тлєн — у трьох поєдинках “жовто-сині” розжилися аж нулем залікових балів (до поразки “Трабзонспору” додалися фіаско, допущені з “Локереном” і “Леґією” вдома; у обох випадках по 0:1). Чи існував шанс для порятунку? Якщо й так, то примарний — турки і поляки забезпечили по 6 очок, бельгійці — відповідно на 3 менше. Тобто, перед Рахаєвим стояло надскладне завдання — прокидатися тут і зараз, за будь-яку ціну рвати сраку варшавському стадіоні Війська Польського. І вона порвалася — щоправда, у нас. Єдиним компресом, накладеним на сідалища вболівальницького ком’юніті, став гол-красень Кобіна.
Наголосимо, що універсал умів вражати, однак робив згідно народної мудрості “рідко, але мітко” (подивіться, що Вася творив проти “Тернополя” в кубку України 2015/16). Проте м’яч, відправлений у ворота Душана Куцяка, був прекрасним у всьому — Марко Торсільєрі прийняв м’яч, філігранно підняв його п’яткою, після чого Кобін оцінив епізод і вистрелив бісіклетою. Трибуни шоковані, на табло 22 хвилина, а Кротоглоров заволав так, наче вперед вийшов не “Металіст”, а всім відомий донецький клуб. 1:0!
Тільки-от колінця “Леґії” не затремтіли — “військові” оперативно відновили паритет (“дякуємо” Дішленковичу, який втратив позицію після розіграшу кутового стандарту). На 82 хвилині Ондрей Дуда взагалі подвоїв перевагу — поляки розщепили захист харків’ян на атоми і вдруге розстріляли українізованого серба. Життя-біль.
Що було далі?
Якщо коротко: “Металіст” опинився у клоаці, Вася ж купався у променях слави. Команда підсумувала груповий етап з опущеною головою, після зимової паузи розбазарила потенціал на внутрішній арені і перетнула фінішну лінію УПЛ шостою (35 очок). Кобін отримав порцію прискіпливої та цілком заслуженої уваги — футболіст радо позував перед камерою, демонструючи, що бісіклета не була випадковістю.
Найголовніше те, як це зустрів пересічний глядач — до півзахисника швидко приклеїлося красномовне прізвисько “Вася-бісіклета”. А що може бути кращим, ніж фанатська любов? Показово, що з плином часу цей м’яч не вивітрився з пам’яті — сьогодні Кобін керує “Минаєм”, влаштовує колоритні пресконференції, але все одно є “тим самим типом, що забив той самий гол”. І це прекрасно.