Білоруська історія успіху: “Грали, йшли на пиво, вийшли у вищу лігу”

17 Лис, 2015| автор:

Поки наша країна обговорює стикові матчі зі Словенією, у Білорусі відбулася маленька сенсація. Аматорський клуб пробився у національну вищу лігу! Так, це не АПЛ і рівень білоруського чемпіонату не вганяє в екстаз фанатів FIFA і PES, але якщо глянути на рейтинг УЄФА, то виявиться, що наші північні сусіди котуються приблизно на одному рівні із лігами Шотландії, Польщі та Ізраїлю. Словом, не останній чемп на цьому пропащому континенті.

Але годі пустих слів, ми порушили цю тему для того, щоб ви дізналися про історію аматорського клубу “Крумкачі”, яка, на нашу думку, непогано ламає шаблони сучасного футболу. Принаймні в Білорусі.

Проект “Крумкачі” народився на інтернет-форумі газети “Прессбол” в 2011-му році. Звичайні вболівальники вирішили об’єднатися в аматорську команду, в якій спочатку не було й 11 осіб. Грали в першості Мінська, а після матчів ходили на пиво.
Команда об’єднала цікавих і патріотичних людей. Хлопці залізли в словники і вибрали білоруськомовну назву “Крумкачы” (“Ворони”). Погравши в першості Мінська, команда вирішила, що може поборотися і в другій лізі чемпіонату Білорусі, куди успішно заявилася. І правильно зробила.
Офіційно ФК “Крумкачі” з’явився в березні 2014-го року. Документи на себе оформили самі футболісти-аматори — Дзяніс Шунто, Уладзіслав Маяровський і Васіль Глез. Вони ж узяли на себе фінансові витрати. Після матчів гравці збиралися на посиденьки за келихом пива.
Команда вдало піарилась, її адміністратори демонстрували кмітливість і вміння вести справи.
Про амбітний клубі раз у раз висловлювалися і знаменитості. Так, в 2014-му році відомий білоруський футболіст Сяргєй Гуренко, що допомагав мінському “Партизану”, осудив “Крумкачів” за те, що ті забили гол всупереч принципу фейр-плей: “Это бабы в юбках, существа без яиц. У женщин и то есть характер, а у этих нет”.
Втім, попри скептицизм, “Крумкачі” перемагали і вийшли в першу лігу.

До команди підтягнувся хокеїст НХЛ Грабовський і списані з рахунків професіонали

“В середині 2014-го року ми з банкетами зав’язали. П’янки закінчилися, почали грати у футбол і перетворилися на професійну команду”, — сказав теперішній керівник клубу Дзяніс Шунто. Сам він перестав виходити на поле і зайнявся адміністративними питаннями.

Шунто, який займається бізнесом, витрачав на “Крумкачів” власні гроші. Співзасновник Васіль Гезгалов, що займається туристичним бізнесом, забезпечував команду транспортом.

Футболісти спочатку йшли на роботу, як більшість звичайних білорусів, а потім відвідували тренування. У складі “Крумкачів” є і водії, і торговці, і різноробочі.

На посаду відеооператора в команду прийшов Явгєн Костюкевич, який в юніорському віці грав у системі “Торпедо-Жодіно”. Гравця свого часу списали через проблеми з серцем. Закінчилося тим, що Костюкевича поставили на ворота, і той добре заграв.

До складу стали підтягуватися й інші професіонали, яких із великого спорту списали. Наприклад, це Сяргєй Кошель, який грав за “Мінськ” і одного разу викликався в національну збірну.

Підтягнувся і ветеран Сяргєй Ковальчук (сьогодні йому 37), який колись тричі викликався за націоналку.

У 2015-му році команду майже на голому ентузіазмі почав тренувати Алєг Дулуб, що раніше входив до тренерських штабів “Торпедо-Жодіно”, “Мінська”, столичного “Динамо”, гродненського “Німану” і “Вітебська”.

До речі, в 2014 році за “Крумкачів” заявився, мабуть, найсильніший білоруський хокеїст Міхаїл Грабовський (у той час у НХЛ була міжсезоння).

Хокеїст НХЛ Міхаїл Грабовський у складі “Крумкачів.

Грають майже безплатно

Бюджет “Крумкачів” на нинішній сезон склав всього сто тисяч доларів. Команда взагалі не проходила передсезонні збори. Футболістам платили максимум 3 млн білоруських рублів на місяць і 1,5 мільйона за перемогу (170 і 85 доларів відповідно).

Але й за таких умов клуб пробрався на вершину турнірної таблиці. 15 листопада після перемоги над могильовським “Дніпром” напівлюбительський колектив сенсаційно вийшов у вищу лігу чемпіонату країни.

“Як бачите, продавці, будівельники зробили неможливе”, — так коротко описав подвиг “Крумкачів” Раман Гаєв, гравець команди.

Яким чином команда заявиться у вищу лігу, поки не ясно. Але за кількістю вболівальників “Крумкачам” позаздрить більшість клубів вищої ліги.

Унікальна футбольна команда не на жарт підігріває інтерес до всього білоруському футболу.

Джерело: euroradio.fm
Фото з сайтів Вконтакте і fcisloch.by. В тексті використано цитати з сайту svaboda.org та з програми телеканалу “Минск TV”.

  • http://twitter.com/nadya733 Nadya✨

    ого!

Menu Title