• BF Family
  • Фентезі-ліга
  • Подкасти
Брутальний футбол
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
За брутальний футбол!
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
Брутальний футбол
Головна Статті

Косово — не Албанія

автор: mirko
03.10.2017 17:34
в Статті
0 0
0
Косово — не Албанія
2.5k
Переглядів
ПоширитиТвітнути

Напередодні матчу з Косовом редакція “Брутального Футболу” вирішила поколупатися в призабутій темі цього краю, аби краще зрозуміти, з ким нам доведеться зустрітись. З цією метою було орендовано найкращих закарпатських коней і складено хитромудрий маршрут. І от, не минуло й тижня, як адмінська нога переступила кордон невизнаної Україною держави.

Почнемо з простого – аби українцю потрапити в Косово, йому потрібна Шенґенська віза (ну, або карта поляка). Біометричні паспорти не проканають. Проблем у Сербії косовський штамп не створює (раніше його “скасовували” іншим штампом, а тепер, по ходу, просто ігнорять).

Далі будемо кидати кизяки на вентилятор.

Косово — не Албанія (де, як відомо, відбудеться наш із косоварами матч). Щоб відчути різницю, достатньо порівняти албанський Кукес і косовський Прізрен, які розділяє менше 40 км. Або будь-яке албанське місто із будь-яким містом у Косові. Орієнтальний хаос, який одразу кидається в очі,приховує великі відмінності. Найбільш очевидна – це знання мов. У Косові чи не кожен знає бодай одну іноземну мову (чи то вивчену за Югославії сербську, чи то засвоєну на еміграції німецьку, чи то все-таки англійську, яку, схоже, непогано вчать у місцевих школах). Немало людей знає по три і більше мов. Поліцейські і прикордонники будь-якого віку ввічливо і приязно дадуть вам відповідь англійською мовою. Натомість в Албанії знайти людину з елементарною англійською можна переважно в готелі або на узбережжі, куди найчастіше і їдуть туристи. Хоча серед молоді немало винятків, але на загальну статистику вони поки що мало впливають.

Друге, це інфраструктура. За останні 15 років ЄС і Швейцарія вклали у відбудову регіону немалі кошти, доклалася також Туреччина. Великі міста Косова здебільшого виглядають доглянуто і, тассказать, по-європейськи (правда, поки що не всі). Найкращі ілюстрації цього – Пріштіна, Печ (Пея) і Прізрен. Останній взагалі може претендувати на туристичну столицю регіону (якщо коротко, то це такий собі маленький орієнтальний Львів).

Вечірній Прізрен
Типові вузькі вулички старих міст Косова (Печ/Пея)
Головна туристична принада навколо міста Печ – гори
Старий базар у Джяковіці – найбільший та найстаріший у Косові

Картину вдало підкреслює величезна кількість молоді, що падає в око миттєво. В Албанії також відбуваються зміни, але згаданий вище хаос має тут міцніші позиції (наприклад, важко знайти вказівник із назвою вулиці чи зупинку міжміських маршруток).

Вечір п’ятниці в Пріштіні

. Різниця є і в поведінці. Косовське суспільство, перенасичене міжнародною увагою, доволі стримане щодо чужинців, тоді як в Албанії кожен, хто має за плечима великий рюкзак, може відчути себе білим в Африці. Тітовська Югославія була найбільш відкритою і прогресивною країною соцтабору, тоді як Албанія Енвера Ходжі була на одному рівні ізоляції із Північною Кореєю. Ці відмінності досі позначаються на поведінці людей.

А тепер кілька слів про сербів. Косово було політичним і культурним центром середньовічного Сербського королівства, яке на піку свого розвитку сягало теперішньої Греції. Тут досі стоять десятки сербських монастирів і церков. (Головна атракція Прізрена – руїни фортеці Стефана Душана, який переніс у місто свою столицю).

Руїни фортеці сербського князя Стефана Душана
Монастир у Ґрачаниці – символ сербської спадщини в Косові

Втім серби втратили Косово не 1999 року, і навіть не в 1940-ві, коли Тіто запровадив тут автономію. Це відбувалося поступово разом із розселенням тут албанців, аж поки вони не досягнули в регіоні критичної маси. Так, сучасний албанський національний рух почався 1878 року саме в Косові утворенням Прізренської ліги.

В теперішньому Косові серби живуть здебільшого в анклавах, найбільший і найбільш специфічний із них – Північне Косово (територія на північ від Митровиці). Тут фактично продовжує існувати Республіка Сербія: назви вулиць і вивіски на магазинах лише сербською, люди розплачуються паралельно і євро, і динарами, діють сербські державні установи (крім силових), автомобілі мають сербські номери (або взагалі їх не мають). Косовську Митровицю річка розділяє на албанську і сербську частини, а міст між ними цілодобово патрулюють поліцейські з обох боків. В албанській частині на кожному кроці червоно-чорні прапори Албанії, тоді як Північна Митровиця зустрічає алеєю сербсько-російської дружби – морем триколорів.

Північне Косово – по суті анклав Сербської Республіки, в якому майже нема албанців
Міст, що з’єднує дві половини Косовської Митровиці
Алея сербсько-російської дружби в Північній Митровиці
“Бойкот” – агітація не брати участь у косовських парламентських виборах. Серби мають три партії, дві з яких потрапили до парламенту, здобувши в сумі 10 місць зі 120.
Авта у Косовській Митровиці із сербськими номерами або без них взагалі
Проросійськість сербів легко зрозуміти – будучи прозахідною країною в часи Югославії, вони почуваються зрадженими усім світом (зокрема чорногорцями) в часи кризи 1990-их. Росія направду виглядає як єдиний союзник у безнадійній боротьбі за Косово, тому тонкощі кримського питання мало кого тут обходять
Сербська частина Митровиці не визнає влади косовської Пріштіни
Сербська Митровиця має свій автовокзал, збудований на кошти ЄС

Тут треба сказати про любов косовських албанців до США. Прапори США часто висять на одному рівні із косовським і албанським, а в багатьох містах є вулиця Біла Клінтона (саме за його часів НАТО умиротворяло Сербію бомбами, змушуючи Мілошевича зупинити військові дії проти албанців).

Пам’ятник Біллу Клінтону в Пріштіні

Втім основними героями косовських пам’ятників є бійці УЧК – Армії звільнення Косова, які крім благородної мети захисту мирного населення також були замішані в темних справах, як-от в антисербських погромах у березні 2004 року, коли було спалено багато середньовічних церков і просто сербських домівок.

Один із пам’ятників бійцям УЧК, які є, мабуть, в кожному косовському місті

Не важко здогадатися, що серби ігнорують збірну Косова, тому на футбольному рівні це дійсно ще одна албанська команда. При чому албанці схильні думати, що в майбутньому Косово буде успішнішим за албанську збірну. Пояснюють це міцнішою футбольною традицією в Югославії і меншою корупцією (відомий випадок, коли Шачірі висловив бажання представляти збірну Албанії, місцева федерація вимагала за це право хабар). До слова, топові албанські футболісти типу згаданого вище Шачірі і Джаки – з Косова.

Кумири косоварських дітей та підлітків (ринок міста Печ/Пея)

Це якщо коротко. Косовська експедиція закінчилася, а значить нам пора в Шкодру на футбол. Адже як відомо косовський стадіон перебуває на реконструкції. Ось в такому стані застали його ми:


П. С. Албанці переважно ґлорять за італійські клуби, тому всі респектують Шеву, а дехто і за “Мілан” почав уболівати через нього. Цікаво, як зустрінуть. 

Макс К., Косово-Албанія, для “Брутального Футболу”

ПоширитиТвітнути

mirko

Пишу тільки для того, щоб ви запитали: "Кому це взагалі цікаво?"

Схожі Пости

Впевнений боєць: три історії, завдяки яким “Штурм” прославився в Європі
Статті

Впевнений боєць: три історії, завдяки яким “Штурм” прославився в Європі

Серпень 3, 2022
Турецький Мессі, який став нефутболістом
Статті

Турецький Мессі, який став нефутболістом

Липень 20, 2022
Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде
Статті

Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде

Червень 26, 2022
Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд
Статті

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд

Квітень 6, 2022
Наступне
Куди не ступить нога українського збірника. Фоторепортаж із Косова

Куди не ступить нога українського збірника. Фоторепортаж із Косова

    Турецький Мессі, який став нефутболістом
    Статті

    Турецький Мессі, який став нефутболістом

    автор: Павло Кушнєрук
    Липень 20, 2022
    0

    Розповідаємо про хлопа, якому пророкували велике майбутнє, але історія пішла іншим шляхом.  Турецькі клуби люблять запрошувати усілякий непотріб, який втратив...

    Читати більше
    Впевнений боєць: три історії, завдяки яким “Штурм” прославився в Європі

    Впевнений боєць: три історії, завдяки яким “Штурм” прославився в Європі

    Серпень 3, 2022

    Останні коментарі

    powered by CACKLE
    Брутальний футбол

    Брутальний футбол - про футбол відверто і з гумором

    Ми в мережах

    Теґи

    "Аякс" Амстердам "Ворскла" Полтава "Десна" Чернігів "Динамо" Київ "Дніпро-1" "Зеніт" Санкт-Петербург "Леґія" Варшава "Манчестер Юнайтед" "Ноттінґем Форест" "Шахтар" Донецьк "Штурм" Ґрац Іван Петряк Ігор Коломойський Ігор Харатін Андрій Борячук Андрій Тотовицький Артем Довбик Артем Мілевський Бернард Богдан Бутко В'ячеслав Чурко В Україні Валерій Бондаренко Владислав Кулач Владлен Юрченко Давід Нерес Едуард Соболь За бугром Ліга Європи Ліга чемпіонів Мілош Нінкович Олександр Алієв Олександр Воловик Олександр Зубков Олександр Караваєв Олексій Бєлік Пилип Будківський Руслан Маліновський Сергій Болбат Тайсон Ярослав Ракицький

    © Брутальний футбол

    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Фентезі-ліга

    © Брутальний футбол

    Ввійдіть в свій аккаунт

    Забули пароль?

    Заповніть поля для реєстрації

    Всі поля обов'язкові Ввійти

    Відновити пароль

    Введіть ваш e-mail для відновлення паролю

    Ввійти