Феєричне приниження “Барселони” мюнхенською “Баварією” не минуло безслідно — Кіке Сетьєн з ганьбою залишив “Камп Ноу” і, вочевидь, більше ніколи не працюватиме з топ-клубами. Однак вболівальники, затамувавши подих, чекають більш ґрунтовної роботи над помилками: особливий акцент зосереджений навколо ветеранів клубу. Аудиторія поділилася на два табори — хтось готовий дати шанс Мессі, Піке і Бускетсу, а хто любить покопатися у минулому, тисне: камон,”синьо-ґранатові” вже виганяли лідерів копняками і після цього ставали лише кращими. Як от, наприклад, з Роналдінью і Деку.
Минулої п’ятниці “Барселона” подавилася баварськими сосисками — бідолашний Кіке Сетьєн, не маючи особливого апетиту, з’їв аж цілих вісім штук. Занадто велика порція викликала розлад шлунку, й Хосеп Бартомеу зрозумів — пора призначеному ним тренеру на безстроковий лікарняний. Готові побитися об заклад, що ця іронічна аналогія — не найприкріше, що міг почути вже колишній очільник “блауґранас”.
Каталонці провели жалюгідний сезон — частково у цьому винен Ернесто Вальверде, проте всі “лаври” однозначно дістануться Сетьєну. Як виявилося, виліт із Кубка Короля (“Атлетіку” із Більбао 0:1) та програна гонка за чемпіонство — не найгірше, що може статися з клубом. Вболівальники, бачачи настільки феноменальні результати, готові братися за вила: їм не потрібен колишній свинопас, чиїм максимумом став “Бетіс” — аудиторія хоче тримати в руках скальп Бартомеу та цілої низки гравців. І не треба розмінюватися Еріком Абідалем (!) – спортивний директор добряче накосячив, але його звільнення не знімить ключових симптомів.
А список футболістів чималенький: окрім вічно зламаних Усмана Дембеле і Самюеля Умтіті фігурують прізвища Мартіна Брайтвайта, Артуро Відаля, Нету і Жан-Клера Тодібо. Не думайте, що ми забули про головних актрис вечора — є серйозні претензії, адресовані Луїсу Суаресу, Жерару Піке, Серхіо Бускетсу, Антуану Грізманну і, звичайно, Ліонелю Мессі. Сумнівно, що сьосос підуть проти “сонцесяйного”, але розмови не припиняються — Лео вкотре отримав гучного ляща в Лізі чемпіонів та тепер своїм виглядом нагадує Євгена Коноплянку після програшу України збірній Франції в плейоф ЧС-2014.
Вийде типовий сценарій — аргентинець зробить заяву, де натякне на ймовірний відхід, натисне на керівництво та таким чином залишиться на “Камп Ноу”. Адже Лео засмучувати не можна — це ж за його плечима купа трофеїв, титулів і медальок. Поки ви пишете коментарі, наповнені калом і школярською люттю, ми наголошуємо — ніхто не применшує заслуг шестиразового володаря “Золотого м’яча”. Однак слів з книги не викинеш: це Мессі, маніпулюючи власним становищем, лобіював кандидатуру Тата Мартіни та позбувся Златана Ібрагімовича. А ще ж був Давід Вілья, котрим теж пожертвували — як це хтось забиває та не одразу віддає м’яч? Легендарне гасло “синьо-ґранатових” “Більше, ніж клуб” давно апгрейднуте в “Лео більше, ніж клуб”.
Найцікавіше те, що дванадцять років тому менеджмент “Барселони” дістав і показав яйця (цитуємо велику людину, яка нині очолює одну закарпатську команду). Тодішній президент Жоан Лапорта, стоячи на порозі кризи, вдався до кардинальних і непопулярних кроків. Заради нових поглядів. Заради росту. Заради Мессі.
Причини вагомі — кампанія 2007/08 підсумувалася для “Барси” занадто болюче. Всюди тотальне фіаско: по-перше, каталонці фінішували третіми у Прімері, пропустивши вперед драйвовий “Вільярреал” Мануеля Пеллеґріні та мадридський “Реал” Бернда Шустера (цей же дядечко керував “Шахтарем” доциганської епохи). В Кубку Іспанії “кулес” дісталися до півфіналу, де були биті “Валенсією” (майбутнім тріумфатором змагання), а в ЛЧ зупинені “Манчестер Юнайтед” сера Алекса Ферґюсона. Культова “банка” у виконанні Пола Скоулза не просто розхитала стілець під Франком Райкардом, а вибила його з-під ніг і спопелила — було очевидно, що нідерландцю незабаром вкажуть на двері.
Потенційна відставка Райкарда кулуарно обговорювалася ще в грудні 2007-го — за два дні до католицького Різдва “Барселона” програла в Ель Класіко 0:1. “Подарунок”, піднесений Жуліо Баптістою, неабияк “порадував” трибуни “Камп Ноу” — вмить пішли заклики на рахунок звільнення Лапорта. Болюча поразка обійшлася дорого — каталонці відпустили непримиримого суперника на 7 очок, чим перекреслили амбіції стосовно Ла Ліги. Локальний біль оголив ключові проблеми — і невдалі трансфери (наприклад, Рікарду Куарежма вартістю в майже 25 млн євро), і промахи на адміністративному рівні (нічого не нагадує в 2K20-му?).
Лапорту звинуватили у пасивності, проте це враження було обманливим — на публіці функціонер всіляко підтримував Райкарда, проте в кабінетах складав подальший план дій. Суть наступна: оскільки Франк втратив контроль на роздягальнею і навряд чи вийде з крутого піке, то мають відбутися вагомі зміни. Ще взимку Ґвардіола знав, що стане біля керма першої команди — після травневого Ель Класіко, в якому “Реал” знищив “синьо-ґранатових” 4:1, Жоан знову запевнив Хосепа, кому довірить настільки важливу місію.
Лапорта дав чітко зрозуміти: він має намір втримати президентське крісло і готовий рубати з плеча. Тож Ґвардіола, наділений чималенькими повноваженнями, став його головною зброєю і щитом — новому обличчю, символу оновлення, легше вказувати на двері, розмовляти з пресою та доведеться першим прийняти удар у разі провалу.
Жоан окреслив першочергові завдання — Ґвардіола має залучити молодь та якнайшвидше виставити за поріг Роналдінью і Деку (ще Самюеля Ето’О, але африканець зумів відкласти неминуче на рік). Багато хто переконаний, що лисий шарлатан самотужки “карав” дует, однак питання щодо їхнього продажу було підняте якраз після грудневого вльоту “вершковим”.
Бразилець і португалець асоціювалися зі старими порядками, зловживали статусом і негативно впливали на Мессі — особливо Ронні, що тісно приятелював з аргентинцем і допомагав у всьому. Біда в тому, що його менторство не обмежувалося професійними обов’язками — поповзли слухи, що Ліонель, перебуваючи під впливом Роналдінью, прикладався до чарки і затримувався на вечірках. Одна популярна байка взагалі стверджує, що Лео присвятив свій 30-й номер Дінью (10-ка) і Деку (20-ка) — уявіть, що б могло трапитися далі, якби “кєнти” не були вигнані ґвардіолівським черевиком.
“Роналдінью і Деку приходили на тренування в нетверезому вигляді. Саме тому вони були продані, клуб боявся, що вони погано вплинуть на Мессі”, — розповів Алєксандр Глєб. Думаєте, що білорус, упереджено налаштований до Ґвардіоли, ніс нісенітницю?
Те, що Роналдінью і Деку систематично порушували режим — факт. Солодка парочка могла спокійнесенько взяти відпустку та не повернутися у зазначений термін. Інтернет рясніє провокаційними фото, де зображені гори шампанського і натовпи оголених панянок — чи думав Чарівник в ту мить про футбол? Він й так досягнув можливих висот: підняв над головою Кубок світу, тріумфував у Лізі чемпіонів та покрасувався перед фотокамерами з “Золотим м’ячем”. Це не Мессі, навколо якого мала будуватися інша “Барселона”.
Триґером для вищих фейсів “блауґранас” стало усвідомлення того, що через стару гвардію Ліонель дійсно грає гірше. В сезоні 2007/08 латиноамериканець пропустив 14 матчів; якщо підняти ранню статистику, то в вдвох попередніх розіграшах (2005/06, 2006/07) ситуація ще гірша — доплюсовуємо 36 поєдинків. В листопаді 2006-го нападник зламав плеснову кістку, інші ж травми пов’язані з м’язами та сухожиллями. Як це охарактеризувати? Та просто — хтось любить випити пива, прийти на тренування непідготовленим і потягнути м’яз. Що цікаво, як тільки Роналдінью і Деку здиміли, то Мессі набрав пікову форму і “вийшов з ладу” лише в вересні 2010-го (та й те на тиждень).
На дебютній пресконференції Ґвардіола взяв високий старт: “Ми бачимо команду без них. Саме так я думаю після аналізу нагальних питань щодо виступів команди в той час, поки ці гравці перебувають в ній. Це піде на благо клубу. Якщо вони в підсумку залишаться, то я зроблю все, щоб вони приєдналися до команди, будучи на правильному рівні”. Шок.
Самюель Ето’О впорався з випробуванням та відтермінував прощання, а от Роналдінью на зборах “поплив” — виглядав важко і змучено. “Ґвардіола не виганяв мене з “Барселони”. Ми навіть не встигли попрацювати разом, але я завжди був близький з ним, оскільки він брат мого друга. Коли він очолив каталонський клуб, то хотів залишити мене в команді, проте я вже прийняв рішення піти, оскільки хотів нових викликів” — заявив Ронні в 2017-му.
Насправді це брехня — Хосеп зустрівся з бразильцем і пояснив хто є хто. Розмова була короткою, але дохідливою — Роналдінью стенув плечима, звично посміхнувся і погодився з аргументами. Через лічені тижні він стояв поруч з Сільвіо Берлусконі на презентації в Мілані.
Що стосується Деку, то ми достеменно не знаємо, що він сказав Ґвардіолі. За великим рахунком, це не надто важливо — головне, що невдовзі півзахисник приєднався до лондонського “Челсі” за 10 мільйонів євро. Його хотів підписати Моурінью, але не встиг.
Як продемонстрував час, Лапорта і Ґвардіола виявилися правими — відсікши мертві гілки, вони дозволили дереву вдихнути на повну. Мессі зібрав колекцію нагород, “Барса” виграла шість трофеїв впродовж календарного року і започаткувала моду на мастурбацію з м’ячем — інакше тікі-таку й не назвеш.
Історія циклічна, й сьогодні каталонський гранд у схожому становищі. А от люди інші — на чолі безхребетний Бартомеу, що досі прикривається треблом п’ятирічної давнини і підстаркувата елітка, також звикла жити минулими звитягами. Мессі засунув руку настільки глибоко, що й ніхто не пискне — побачимо, як довго Рональд Куман втримає свій зад у недоторканності. Чи будь-який інший спеціаліст, запрошений на емоціях і нашвидкуруч.
Ми переконані: Хаві, якого так сильно хочуть бачити у Каталонії, не повернеться на “Камп Ноу” до того часу, поки Мессі і Ко не підуть на пенсію. Це буде нонсенс, якщо аргентинець покине “Барсу” вже цього літа.
У 2018-му мадридський “Реал” набрався сміливості та продав Кріштіану Роналду. Наступив очікуваний спад, проте вже сьогодні команда на ходу – Зінедін Зідан підняв підопічних на першу сходинку Прімери. Життя продовжується, кадри оновлюються. Тепер слово за “Барселоною”.