Сьогодні збірна Шевченка зійдеться у надважливому двобої з Німеччиною. Минулий спаринг з французами продемонстрував, настільки глибоким є українське дно. І добре, що не довелося торкатися теми суддівства — воно було кришталевим, немов удесяте проціджений самогон.
Гортаючи найсумніші сторінки вітчизняного футболу, ми гадали, де ж ще було так боляче, як минулої середи. І логічно натрапили на фігуру Віктора Кашшаї, який декілька разів відверто знущався над нашою національною командою і вітчизняними клубами. Все ж класно, що угорець завершив кар‘єру і вже точно нікому не нашкодить.
Водночас “Брутальний Футбол” готовий зробити камінг-аут — насправді ми в дечому вдячні Вітьку за його “роботу”. Ось так, презентуємо шок-контент.
Зізнаємося, спочатку ми думали за звичкою вилити на голову угорця добрячу порцію помиїв. Є за що — одразу на думку спадають фейли на ЧЄ-2012 та в Лізі чемпіонів 2018/19, де під руку Кашшаї потрапив донецький “Шахтар”. Це не пригадуючи інші, не менш резонансні помилки — наприклад, два офсайди у чвертьфіналі ЛЧ 2016/17, завдяки яким Кріштіану Роналду оформив нелегітимний дубль у ворота “Баварії” (4:2 на користь “вершкових”). Тоді пукани горіли таким заревом, що “Криворіжсталь” з нині невимовною назвою нервово курить у сторонці. Та й це не все — на закуску Віктор прибрав Артуро Відаля, чим ретранслював на обличчі Карло Анчелотті культовий відос “Це п…зда, це получається п…зда”.
Словом, Віктор — ще той дятел, якого немає сенсу знищувати. Життєва мудрість не дарма каже — хворих не ображають. Зрозуміло, що в наших очах він назавжди залишиться саме тим чуваком, який відібрав гол імені Мілевського — Девіча. Україна, нехай і невпевнено, вірила, що після перемоги над шведами (2:1) збірна, керована Олегом Блохіним, зробить неможливе та зачепиться за плейоф домашнього форуму.
Не вийшло через збіг факторів, серед яких, безумовно, не останню роль зіграла бригада Кашшаї — м’яч же пересік лінію, на сантиметрів двадцять-двадцять п’ять. “Так там же гол! Так там же гол!” ,— крик розпачу Віктора Вацка пронизав мільйони сердець. Джон Террі виніс м’яч, чим остаточно закріпив перевагу Англії — і за рахунком (постарався Вейн Руні), і за психологічним аспектом. Аж мурашки по шкірі, коли уява моделює той сумний вечір — як не крути, події 19 червня 2012-го наклали чималий рубець.
Втім, ми вкотре йдемо проти системи і переконані: в певних аспектах українці (та і всі європейські вболівальники) просто зобов’язані тиснути руку Кашшаї. І от чому.
Кашшаї консолідував українську громадськість
Сліпий кріт зробив те, що досі не вдається політикам і технологам. У 2012-му мадярський негідник об’єднав не лише фанатське ком‘юніті, але й кожного українця від Сяну до Дону. Як би часто на ТБ не “крутили” плашку “Єдина країна/Єдиная страна”, однак саме тоді Київ, Донецьк, Львів, Одеса, Дніпро та Чернігів мислили у одному руслі.
“От с…ка, п…дарас, г…ндон” та інші народні слівця лунали з каждого хутора, села, міста, канави, хатини, багатоповерхівки чи хмарочосу. Показово, що печальним суддівством цікавилися найрізноманітніші і найнеочікуваніші персонажі — від п’яних безхатченків, які обісцювали в унісон зі шведами столичну фанзону Євро-2012, до “білих комірців”, з кейсами, наповненими валютою. (Та тітка автора, далека до футболу, як Лукас Перес до Місяця, спеціально дзвонила, щоб сказати: “Ти бачив, що зробив отой арбітр?..”).
Це, мабуть, той випадок, коли закарпатська глухомань, де не знають “Добрий день” українською, вперше ху…сосила угорця.
Катаракта Кашшаї спровокувала технічний прогрес
Після того, як “скандинав” облажався, вищі інстанції підняли старе-нове питання — вочевидь, пора впроваджувати систему фіксації голу (Goal-line technology). За це, що дивно, виступив Зепп Блаттер — корупціонер натякав на технологію після незарахованого м’яча Френка Лемпарда на Мундіалі-2010 і вкотре заговорив у контексті інциденту Кашшаї.
“Після вчорашнього матчу стало очевидно, що GLT — не альтернатива, а необхідність”, — завив тодішній президент ФІФА.
Мішель Платіні довго відмахувався від ініціативи начальника, впирався та верещав, що це вплине на динаміку гри. Ну так, краще ж задіяти п’ятьох арбітрів, які можуть не скоординуватися у найвідповідальніший момент. Людський фактор, а отже, липкорукість судді ніхто не відміняв.
Як продемонструвала практика, інновації рулять. Як підсумок, GLT була використана вже на полях Бразилії — футбол ступив на нову сходинку розвитку.
Кашшаї першим випробував відеоповтори
Це сталося під час клубного чемпіонату світу-2016. Йшла півфінальна зустріч між колумбійським “Атлетіко Насьйоналем” та японською “Касімою Антлерс”, на табло 0:0.
На 33-й хвилині Вітя вгледів привід для пенальті — “напрацював” один із учасників південноамериканської сторони. Рефері засумнівався і вдався до “історічєскої х…йні” — сигналізував на потребу перегляду епізоду за допомою VAR.
Провівши відповідні маніпуляції, Кашшаї впевнено вказав на одинадцятиметрову позначку (хоч щось зробив правильно). Через декілька миттєвостей японський півзахисник Дой Шома реалізував удар — 1:0 (рахунок протримався до фінального свистка).
Нині треба говорити про користь VAR? Нехай це і гальмує темп в уяві всіляких експертиків, однак у правильних руках створює необхідну чистоту і нерідко знімає зайві питання.
Кашшаї хоча б на секунду змушував забувати про недоліки українського футболу
Принаймні, намагався це зробити. Повертаємося в листопад 2018-го, коли “Шахтар” був розбитий “Манчестер Сіті” на “Етіхаді” з непристойними 0:6. “Містяни” творили в карному майданчику “гірників”, все що заманеться — інколи здавалося, що господарям залишилося для цілісності картини заїхати туди на двохповерховому”Рутмастері” (гайда ґуґлити). Андрій Пятов виглядав безпорадним і знищеним — десь на рівні Жори Бущана, який минулої середи проковтнув сім голів від французів.
І добре, що Кашшаї хоча б трохи відвернув увагу від того дніща, яке коїлося на полі. На 24-й хвилині цей додік призначив фантомний пенальті — Рахім Стерлінґ заплутався у власних ногах, перечепився і впав, однак арбітр, не довго думаючи, повів жестом: одинадцять метрів. Мовляв, вінґер контактував з Миколою Матвієнком, тож вердикт зрозумілий — “точка”!
Ґабріел Жезус без проблем переграв Пятова, подвоїв гандикап і пришвидшив розгром. Так, ви правильно почули: не розпочав, а саме пришвидшив. Ну хто з адекватних людей сперечався б з потенціалом того “Ман Сіті”? Поразка британцям у Харкові (0:3) продемонструвала — “Сіті” використав мінімум реальних можливостей і стовідсотково б проїхався “катком” по нас вдома.
Фейл Кашшаї дозволив фанатам видихнути і сказати обнадійливе “але” (хоча Матвієнко не був вилучений, “помаранчево-чорні” в подальшому перебували у повному складі і все одно пропустили ще чотири “банки”). “Так, ми влетіли, але поєдинок частково зіпсував рефері”, — таке твердження рясніло просторами Інтернету. Який сенс детальніше придивлятися до неточностей виконавців “Шахтаря”, якщо Вітя перетягнув на себе дещицю причин розй…бу? Браво.
Між іншим, після цього УЄФА запровадила VAR на матчах плейоф ЛЧ — молодець, Кашшаї, твоя сліпота знову пішла на благо європейського футболу.
Постскриптум
Що слід сказати на завершення? У грудні 2019-го Кашшаї повісив свисток на цвях, віднедавна курує російським футболом, руйнує його з середини та прикидається дурником, коли доводиться торгувати пикою на федеральних телеканалах. Когось взагалі дивує, що цей недоумок знаходиться на території Московії? Впрочєм, нічєго нового!
Водночас ляпи угорського дурника дали невеликий, але позитивний фідбек, зробили нас сильнішими, змусили переступити труднощі і жити по-новому. Та і коли Кашшаї прощався з великим футболом, Александер Чеферін та Джанні Інфантіно змахнули скупу сльозу — втратили людину, яка своєю некомпетентністю зробила гру мільйонів кращою.