Різноманітні сумнівні персонажі на просторах інтернету, що іменують себе каперами, частенько вигадують собі псевдонім з прізвищем відомої футбольної особи. Інколи в рекламі доходить аж до “позашлюбна донька *легендарний_футболіст_нейм*”. Та логічніше було б вказувати на спорідненість з нашим сьогоднішнім героєм.
Восьминіг Пауль. Хтось скаже: “Та він же безхребетний”. Ну і що, зате капер який: 12 правильних прогнозів з 14 (85,7%) – хто це, як не найкрутіший каппер, якого тільки знала планета Земля?
Народження оракула
Згідно найбільш популярної версії, народження Пауля було цілком собі тривіальним: вилупився з яйця в січні 2008-го в Центрі морського життя в англійському Веймуті. Але ж хіба могла ця історія обійтися без гайпожерів? Така собі Ферена Барч в інтерв’ю Bild запевняла, що це вона вполювала Пауля біля італійської Ельби і згодом його доставили в німецький Обергаузен, де він і прожив майже все життя.
Як Пауль почав грабувати каравани буків
Початок кар’єри Пауля в бетінгу припав на 2008-й. Щоб дізнатися прогноз восьминога, перед ним ставили дві коробки з їжею, на яких були нанесені прапори країн-учасниць матчів. Вважалося, що переможцем стане та країна, з чиєї коробки почне їсти Пауль.
Організатори на Євро-2008 підсунули Паулю “свиню”: він міг обирати лише переможця матчів збірної Німеччини на груповому етапі, хоча ж там не був виключений ще й третій результат – нічия. Втім, Пауль (а він тоді був ще молодий і зелений, не забувайте) як справжній бюргер, завжди ставив на Німеччину. За такої тактики зайшло 4 з 6-ти прогнозів – німці підкачали Пауля на груповому етапі з хорватами (1:2) та з іспанцями у фіналі (0:1).
Пауль: тотальний розй…б
Пройшло два роки, Пауль з молодого восьминога став вже поважним дядьком. І, звісно ж, прокачав свій футбольний скіл, аби завдати нищівний удар всім тим безбожникам, що поливали його брудом після того, як вірняковий прогноз на німців у фіналі Євро не зайшов.
В першому турі Пауль поставив на перемогу німців, які й розтрощили Австралію 4:0. Далі у німців була гра з сербами, що програли Ґані (0:1). На кого б ви поставили? Звісно, на німців. “Нє, пацани, у мене є тут інша інфа”, – напевне, подумав Пауль – і обрав Сербію. Результат – 1:0 на користь сербів.
Далі були правильно прогнозовані перемоги німців над Ґаною, Англією і Аргентиною (після цього черговий гайпожер в Аргентині пообіцяв своїми руками приготувати Пауля – та хтозна, що у підсумку плавало у нього в каструлі, але точно не наш герой).
І ось наступив матч з Іспанією. “Сорян, рєбят, Мюллєра немає”, – вирішив Пауль і поставив на “фурію роху”. Розлючені німецькі фанати закликали з’їсти цього прогнозиста – та хіба він був винен у тому, що правильно все передбачив? До фіналу пройшли іспанці. Німцям Пауль напророкував перемогу у грі за третє місце з Уругваєм, а іспанцям – перше в історії “золото” на мундіалях.
Це був останній матч в кар’єрі Пауля-прогнозиста.
Фоми невіруючі
Звісно ж, гейтери не вірили в талант якогось безхребетного давати прогнози краще, ніж Льоха з четвертого під’їзду. Тож висувалися найрізноманітніші гіпотези успішності Пауля – що годівницю з прапором Німеччини опускали трохи раніше чи трохи ближче до восьминога, або ж з одного конкретного боку, або ж що він обирав прапори з жовтим кольором чи що обравши першого разу “німецьку” коробку він запам’ятав свій вибір і щоразу просто повторював його.
Всі ці версії мають право на життя, але вони точно не ідеальні, бо бували випадки, коли Пауль обирав не німців, а іспанців або ж сербів, у яких на прапорі жовтого немає від слова “зовсім”. Та й на матчі Іспанія – Німеччина він давав різні прогнози.
Теорія ймовірності
Добре-добре, для тих, хто дочитав до цього місця, зізнаюся: я не вірю в те, що Пауль дійсно був футбольним аналітиком 80 левела, проте теорія ймовірності того, що він назвав всі прогнози правильно, вражає.
Якщо прирівняти вибір Пауля до підкидання монети, не зважаючи на всі інші чинники (його вподобання, сила команд і так далі), то ймовірність того, що його прогноз справдиться була рівна 0,33 для ігр групового етапу та 0,5 для плейоф.
Вгадати щось один раз з ймовірністю в 0,33 – можна. Проте для двох випадків це буде 0,33*0,33 – тобто, трохи більше 0,1. Ймовірність того, що Пауль назве вірно всі 8 матчів чемпіонату світу-2010 (не будемо заморочуватися з Євро) дорівнювала 0,0011 (або ж 0,11%, або ж 1/864). Вражає, чи не так?
Смерть, пам’ятник та нагорода
Рівно 10 років назад, 26 жовтня 2010 року, Пауля не стало. Всупереч всім ненависникам, Пауль пішов з життя природним шляхом, після того, як кілька днів був кволим та майже нічого не їв. У січні 2011-го в Центрі морського життя відкрили пам’ятник для найславнішого свого жителя – восьминога на футбольному м’ячеві, всередині якого зберігається прах Пауля.
Посмертно Пауль отримав премію DAFTAS (daft as – “ідіотський, як…”) у категорії “Найкумедніша історія, пов’язана з тваринами”, а серед конкурентів, між іншим, була горила, яка шпілила на консолі!
Не такі топові прогнозисти
Пауль не був піонером у сфері прогнозів тварин на футбольні матчі. І звісно ж, не став останнім у цій справі. Німецька слониха Неллі, український хряк Фунтик, що любив сьорбнути пива з фанатами, та тхір Фред, видра Гаррі, краб Петрович, черепаха Велика Голова, ще один восьминіг Пауло (кузен нашого героя), піранья Пеле, мопс Дуг, тамарин Антон, дикобраз Леон, карликовий бегемот Петті – всі вони пробували себе у цій сфері, проте особливих успіхів так і не досягли.
Словом, будьте добріші зі своїми домашніми тваринами та придивіться пильніше: може то наступна “велика риба” у сфері спортивних прогнозів?