“Брутальний Футбол” розбирається в актуальній проблемі.
16 серпня 2021 року в Українській Прем’єр-лізі відбулася унікальна зустріч між “Маріуполем” та “Чорноморцем”, яку назвали “МініКласичним” або “малим дербі” “Шахтаря” і “Динамо”. Справа в тому, що у заявці “Маріуполя” перебуває 14 футболістів, орендованих у “Шахтаря”, а в заявці “Чорноморця” – 15 гравців, яких клуб орендував у “Динамо”. Якого біса це можливо і чому досі ця схема є легальною – розповідаємо у цьому матеріалі.
Скільки гравців дозволяє орендувати регламент УПЛ?
Регламент Української прем’єр-ліги продовжує бути документом, який може знадобитися тільки після того, як ви справили нужду. На ста сімдесяти сімох сторінках УПЛ жодним чином не регламентуються положення щодо обмежень чи особливих правил оренд футболістів між клубами ліги. Де-юре це дає можливість клубам орендувати і віддавати в оренду таку кількість футболістів, яку вони забажають, причому навіть з одного або лише в один клуб.
Якщо це законно, то що не так?
Спортивний принцип. В Україні заборонено, аби в межах однієї ліги грав основний клуб та його резервний склад. Адже в такому разі команда-дубль буде діяти в інтересах основної команди. До прикладу, “Маріуполь”, який орендує футболістів у “Шахтаря”, за свою історію зіграв понад сорок матчів з “гірниками”, але тільки чотири рази звів внічию. Крім того, клуби, які віддають своїх футболістів в оренду “клубу-сателіту”, часто забороняють виставляти орендованих гравців в очному матчі. Тому той же “Маріуполь” виходить в ослабленому складі на матчі з “Шахтарем”
Винятком була хіба що ужгородська “Говерла”, яка на заході свого існування, у 2015 році, прихистила 13 футболістів київського “Динамо”. У першому колі орендовані зіграли проти “Динамо”, бо інакше ужгородці не назбирали б гравців у заявку на матч. Загалом же “Говерла” використовували ту саму схему, що й підопічні Сергія Реброва – все задля того, аби гравцям “Динамо” було простіше влитися в склад київського клубу у разі повернення.
Що хорошого є в цій ситуації?
Головний зиск отримують клуби-орендодавці, зокрема “Динамо” і “Шахтар”, у яких найбільші академії в Україні. У 2021 році Українська прем’єр-ліга скасувала змагання молодіжних колективів, де грали футболісти віком до 21 року. Натомість клубам було запропоновано створити резервні команди у першій або другій лігах. Зрозуміло, що загравати своїх молодих футболістів одразу на рівні Прем’єр-ліги – набагато краща можливість. Тому “Динамо” запропонувало співпрацю “Чорноморцю”, якому віддали головного тренера молодіжної команди киян і 15 динамівців
Якщо говорити цифрами, то середній вік орендованих у “Шахтаря” гравців “Маріуполя” — 19 з половиною, а середній вік орендованих у “Динамо” гравців “Чорноморця” — 20 з половиною років.
Таким чином, констатуємо, що українська молодь “Динамо” і “Шахтаря” має змогу проходити бойове хрещення і прогресувати у найвищому дивізіоні.
Навіщо “Маріуполю” і “Чорноморцю” таке ярмо?
Зовсім навпаки – “Маріуполь” і “Чорноморець” паразитують на академіях “Динамо” і “Шахтаря”, маючи можливість безкоштовно брати футболістів, а у випадку “Маріуполя” – ще й боротися за місця у зоні Ліги Європи. Звісно, за такого підходу клуб не має можливості заробляти на трансферах футболістів, однак може цілком економити на зарплатній відомості гравців. А у випадку, якщо вдасться пробитися в єврокубки, можюна ще й вийти у “плюс”.
Великим мінусом “клубів-сателітів” є їхня повна залежність від клубу-донора. Наприклад, коли “Маріуполь” грав у кваліфікації Ліги Європи у 2018-му році, команда дуже залежала від “Шахтаря”: поки “гірники” вирішували, чи потрібен їм Андрій Борячук, гравець пропустив матчі проти “Юрґордена”.
Чи допомогли оренди розкритись молодим гравцям “Динамо” і “Шахтаря”
Гравцем, який став дійсно ключовим для “Динамо”, є Віталій Буяльський, що виступав на правах оренди за “Говерлу” в сезоні-2013/14. Інші футболісти так і не закріпилися в “Динамо”, хоча в різні сезони за “Говерлу” грали Максим Коваль, Артур Рудько, Дмитро Хльобас, Андрій Цуріков, Орест Кузик, Олексій Хобленко, Павло Полегенько та багато інших.
З нинішнього складу “Шахтаря” через маріупольську школу пройшли Данило Сікан, Артем Бондаренко та Віктор Корнієнко.
Як бачимо, вихлоп для самих клубів від подібної обкатки – не надто великий.
Що з цим робити далі?
Поки український регламент мовчить, у світі вводять обмеження. Наприклад, у 2020-му році ФІФА ввела нові правила, які поки що діють тільки у міжнародних турнірах. Так, одному клубу можна брати в оренду не більше восьми гравців із закордонних клубів, а з сезону-2022/23 – не більше шести. При цьому з одного й того ж клубу – не більше трьох. Такі ж самі цифри стосуються й оренди “на вихід”
Якщо брати до прикладу Англійську Прем’єр-лігу, то там все дуже строго. Клуби мають право орендувати не більше двох гравців у інших англійських клубів протягом одного трансферного вікна та не більше чотирьох за весь сезон. Максимальна кількість орендованих з одного клубу – один гравець.
Пишіть в коментарях – яка ваша думка про оренду футболістів і чи варто вводити в Україні ліміт на кількість оренд із одного клубу?