“Брутальний Футбол” продовжує оглядати наших суперників у єврокубках. Сьогодні – “Буде-Ґлімт”.
Луганська “Зоря”, попри проліт над Лігою Європи, зберегла слот на міжнародній арені. Ліга конференцій — не те, на що ми розраховували, та все ж і тут луганчанам буде не просто. На команду Віктора Скрипника чекає перевірка у вигляді “Буде-Ґлімта”, “Роми” та софійського ЦСКА. Сьогодні “БФ” познайомить вас із найближчим суперником “Зорі”, до речі, чинним чемпіоном Норвегії.
Що за команда
“Буде-Ґлімт” — клуб із норвезького міста Буде заснований у 1916 році. Чинний чемпіон Елітсерії, дворазовий володар Кубка Норвегії. В поточному сезоні клуб вперше потрапив до групового раунду єврокубка: не впоравшись у кваліфікації Ліги чемпіонів із варшавською “Леґією”, норвежці зуміли справитись у Лізі конференцій, почергово розібравшись із ісландським “Валюром”, косовською “Приштиною” і литовським “Жальґірісом”.
Тренер
Командою керує 52-річний спеціаліст К‘єтіль Кнутсен, що зробив перші кроки на тренерській стежині в 1995-му на чолі провінційного клубу “Говдінґ”. З 2012-го по 2016-й працював із маловідомими колективами “Філлінґсдален” та “Осане”, поки в 2017-му не відгукнувся на пропозицію Осмунда Бйоркана, тодішнього керманича “Буде-Ґлімта”. Тандем виконав першочергове завдання — повернув “чорно-жовтих” до Елітсерії, а опісля на тренерському містку відбулося рокірування: Бйоркан став спортивним директором, а Кнутсену довірили футболістів.
Плідна робота принесла плоди: в 2019-му “Буде-Ґлімт” узяв срібні медалі чемпіонату, увірвався до Ліги Європи, де дістався до третього кваліфайраунду і зчепився з “Міланом”. “Россонері” пройшли далі, проте з боєм: норвежці не злякались “Сан-Сіро” і на три пропущені м’ячі відповіли двома влучними пострілами.
Втім, найгучніший успіх у кар’єрі Кнутсена — чемпіонство Норвегії, оформлене в грудні 2020-го. Досягнення, яке важко переоцінити — “Буде-Ґлімт” чотири рази фінішував другим і ось вперше за 114-річну історію існування відсвяткував національне золото.
Тактика
Кнутсен є адептом малюнку 4-3-3, але не боїться відійти від заданих шаблонів. Він звик діяти з позиції сили та прищеплює атакувальний футбол. Прикметно, що закордонна преса величає його “Буде-Ґлімт” скандинавською “Аталантою”: команда є достатньо гнучкою і, наприклад, за захисного сценарію матчу легко перебудовується в 4-1-4-1 — все заради компактності між лініями і більш інтенсивної взаємодії футболістів.
Головний стиль “чорно-жовтих” полягає в комбінаційності та зустрічному пресингу — К’єтіль хоче, щоб його підопічні якомога швидше вмикалися у гру, перехоплювали м’яч і створювали ситуацію, сприятливу для розвитку контратаки.
Якщо зустрічається суперник, чий клас не підлягає сумнівам, Кнутсен вдається до кроку на межі геніальності і авантюризму — захисники та опорники свідомо глибоко сідають “вниз”, притискаються до власного карного майданчику і віддають простір.
І це своєрідна пастка, адже за такої моделі “Буде-Ґлімт” робить все, щоб перехопити м’яч і за допомогою флангів оперативно доставити його нападникам, що піджидають за спинами конкурентів.
Тож не думайте, що якщо “Зоря” домінуватиме проти норвежців за мільйонами показників, справу зроблено: Кнутсен вміє терпіти і миттєво змінювати хід зустрічі. Головне, дочекатися.
Найдорожчі гравці, за версією Transfermarkt
Як свідчить Transfermarkt, склад норвезького клубу вартує 14 з половиною мільйонів євро. До речі, це не останній показник групи: болгарський ЦСКА дешевший на 850 тисяч євро. Для порівняння, “Зоря” оцінюється в 18,13 мільйонів євро.
П’ятірка найдорожчих футболістів “Буде-Ґлімта” виглядає так: хавбек Патрік Берґ (1,60 млн євро), лівий захисник Фредрік Андре Бйоркан (1,40 млн евро), центрхави Ульрік Сальтнес, Маріус Лоде (обидва — по 900 тисяч євро) та Гілберт Кумсон (800 тисяч євро).
Ключові гравці
Обов’язково слід звернути увагу на півзахист — Патрік Берґ та Ульрік Сальтнес не лише навантажують напад м’ячами, а й самі готові засмутити ворота суперника. Ця парочка на двох здійснила уже майже 30 результативних дій у цьому сезоні.
На вістрі атаки чатує центрфорвард Ерік Ботгейм — 21-річний хлопець відзначився більш ніж 15 результативними діями за системою “гол плюс пас”.
Чи грали з українськими командами
Ні. Але нашого цвіту по всьому світу: українці опинилися навіть у такій віддалині, як Буде. Йдеться про голкіпера Сергія Погорілого та центрхава Руслана Бабенка, який, між іншим, у подальшому приєднався до “Зорі”.