Приготуйтеся: якимсь обличчям ви, напевне, зрадієте, а хтось викличе відчуття “та це ж цей лошара”.
Вже скоро ковалівський “Колос”дебютує у єврокубках — у другому кваліфайраунді нашу команду протестує грецький “Аріс”. Чекайте-чекайте, “Арахіс”? Чи як там його?.. Можемо поставити останню двадцятку, що українське ком’юніті дещо недооцінює суперника, бо це ж не “Олімпіакос”, АЕК, ПАОК чи хоча б “Панатінаїкос”. Насправді “жовто-чорні” мають чималенький бекграунд, тричі тріумфували у чемпіонаті і можуть похизуватися бомбезними фанатами, під чиїми ногами дрижить земля.
Якщо ж це не переконує, то все одно простежується зв’язок, цікавий для України — гравці. Вашій увазі футболісти, які свого часу виступали в УПЛ та “Арісі”.
Крісті Вангелі
Національність: албанець
Позиція: центральний захисник
Період перебування в “Арісі”: 2004 — 2011 рр., сезон 2013/14
Статистика виступів: 145 матчів, 3 результативні передачі
Трофеї: —
Період перебування в УПЛ: “Чорноморець” (2011 — 2014 рр.)
Статистика виступів: 30 матчів, 2 результативні передачі
Трофеї: —
Крісті Вангелі досконало знає внутрішню кухню “Аріса”, оскільки виховувався у системі клубу. В 2004-му 19-річний албанець дебютував на професійному рівні та пройшов шлях, звичний для молоді — спочатку задовольнявся крихтами ігрової практики, з часом обріс м’язами і став не останньою людиною у роздягальні.
В сезоні 2010/11 Крісті довів, що пора на підвищення — універсал взяв участь у 31 поєдинку, особливо запам’ятавшись в Лізі Європи. Не без його допомоги “Бог війни” успішно подолав кваліфікацію та груповий бар’єр — позаду залишилися “Атлетико” Мадрид (чинний володар трофею) і “Русенборг”.
На хвилі хайпу “Чорноморець” виклав за фактурного оборонця 300 тисяч євро, проте не витиснув максимум — це читалося у постійній критиці Романа Григорчука. Албанець видав спірний перформанс, до того ж не був взірцем дисциплінованості — відповідно, з кожним роком віра у виконавця пропорційно зменшувалася.
Програна конкуренція Петру Ковальчуку і Пабло Фонтанельйо, помножена на травми, підсумувала перебування Вангелі у Одесі — у січні 2014-го він повернувся до “Аріса”, провів другу частину Суперліги 2013/14, після чого перебрався у “Скендербеу”. Сьогодні захищає кольори іншого албанського гранду — “Тирани”.
Сіто Рієра
Національність: іспанець
Позиція: атакуючий півзахисник
Період перебування в “Арісі”: сезон 2007/08
Статистика виступів: 2 матчі
Трофеї: —
Період перебування в УПЛ: “Чорноморець” (2012 — 2014 рр.)
Статистика виступів: 54 матчі, 4 голи, 12 результативних передач
Трофеї: —
Сіто складно назвати повноцінним гравцем “Арісу” — випускник “Ла Масії”, орендований греками у кампанії 2007/08, лише двічі вийшов на поле. Перші дійсно серйозні кроки були зроблені в “Пантракікосі” та “Паніоніосі” — власне кажучи, звідти іспанець і переїхав до України.
Треба визнати, що виступи молодшого брата Альберта Рієри (того самого, що представляв інтереси “Ліверпуля”, “Олімпіакосу” і “Галатасарая”) склали приємне враження. Серія асистів та голи, забиті, зокрема, у єврокубках (в кваліфікації ЛЄ 2013/14 постраждала “Црвена Звєзда”), продемонстрували небанальне бачення поля.
А от якщо говорити суто про людські якості, то Сіто — мішок з лайном. Плеймейкер не надто добре ладнав з Романом Григорчуком, а взимку 2013-го взагалі побив горщики. Тренер справедливо “пройшовся” по підопічному після того як той не відпрацював як слід у поєдинку з загребським “Динамо”. Ситуація погіршилася з червоною карткою, отриманою у боротьбі з “ПСВ”, та подальшою дискваліфікацією проти “Ліона”. Зрештою, конфлікт, приправлений невтішним політичним становищем, розв’язав Рієрі руки — на початку березня 2014-го він покинув стан “моряків” і влітку того ж року працевлаштувався у “Кайраті”.
З липня 2020-го Сіто “пилить” у кіпрському АЕЛі Лімасол, однак це не заважає йому періодично миготіти в нашому медіапросторі — наприклад, напередодні зустрічі “Еспаньолу” та “Зорі” (ЛЄ 2019/20) півзахисник дав іспанським ЗМІ “експертну” оцінку, назвавши Україну “зіпсованою країною, з лише двома містами, в яких можна жити добре”. Ну просто ідеальний експонат для російської пропаганди.
Нері Кастільо
Національність: мексиканець
Позиція: правий вінґер
Період перебування в УПЛ: “Шахтар” (2007 — 2011 рр.), Дніпро (сезон 2009/10, оренда)
Статистика виступів: “Шахтар” (18 матчів, 2 голи, 2 результативні передачі), “Дніпро” (3 матчі)
Трофеї: УПЛ (2007/08), Кубок України (2007/08), Кубок УЄФА (2008/09)
Період перебування в “Арісі”: сезон 2010/11 (оренда), 2011/12 (вільний агент)
Статистика виступів: 32 матчі, 9 голів, 1 результативна передача
Трофеї: —
Феєричний провал донецького “Шахтаря”, який завжди мулятиме очі Сергію Палкіну і Ко. Станом на 2007 рік Нері Кастільо був найдорожчим придбанням в історії УПЛ — “гірники” заплатили “Олімпіакосу” 15 млн євро. Новачок виявився талановитим, але норовливим — Нері, бачачи весь блєск і ніщєту тодішньої УПЛ, швидко захандрив. Інша справа — Ліга чемпіонів, однак там донеччани в нульових стабільно набирали повні штанці. Не дивно чому латиноамериканець остаточно скис — на нього не вплинули відрядження до “Манчестер Сіті”, “Дніпра”, “Чикаго Файр” і цікавлячого нас “Арісу”.
“Жовто-чорні” сподівалися, що Кастільо “вистрелить”, як це було в “Олімпіакосі”. Вищенаведена статистика викликає неоднозначний вердикт: тут точно не підходить “но не получилось” Олександра Севідова, швидше крилатий вислів про “Тоттенгем” із культової стрічки “Залягти на дно в Брюгге”. Єдиний момент, де “Аріс” стовідсотково виграв, то це статус Нері — мексиканець клубу дістався безкоштовно.
Факундо Бертольйо
Національність: аргентинець
Позиція: лівий вінґер
Період перебування в УПЛ: “Динамо” (2010 — 2016 рр.)
Статистика виступів: 6 матчів, 1 результативна передача
Трофеї: —
Період перебування в “Арісі”: 2020 — наш час
Статистика виступів: —
Трофеї: —
Шановні вболівальники “Шахтаря”, не спішіть підпалювати смолоскипи і оголошувати джихад нашій редакції — на черзі фіаско імені “Динамо”. В 2010-му Факундо Бертольйо вважався перспективним тінейджером, тусувався з Дієґо Марадоною і ледь не поїхав на чемпіонат світу в ПАР. Аж тут у житті аргентинця з’явилися кияни, які привабили вінґера потенційною ЛЧ, а “Колон” — 3,6 млн євро.
І чим все обернулося? Порожнє місце не настільки порожнє, як Факундо. З ним “біло-сині” схибили ще під час купівлі — аргентинська сторона приховала хронічну травму сухожилля і фактично “впарила” Суркісу неліквідний товар (Haha classic). Бертольйо зіграв 6 неповних зустрічей (373 хвилини), віддав асист проти “Таврії”, зламався і пішов по руках — орендувався “Греміо”, “Евіаном”, “Тігре” та “Астерасом”.
В 2016-му Факундо нарешті попрощався з “Динамо” і його кар’єра дещо налагодилася — футболіст приєднався до кіпрського АПОЕЛу, зафіксував непоганий відрізок (46 матчів, 6 м’ячів і аналогічна кількість передач) і двічі став чемпіоном. У майбутньому змінив декілька колективів (“Ордабаси”, “Ламія”, “Альдовісі”) і в середині серпня підписав контракт з “Арісом”. Поки не дебютував.
Браун Ідеє
Національність: нігерієць
Позиція: центральний нападник
Період перебування в УПЛ: “Динамо” (2011 — 2014 рр.)
Статистика виступів: 107 матчів, 45 голів, 12 результативних передач
Трофеї: Кубок України (2013/14)
Період перебування в “Арісі”: сезон 2019/20
Статистика виступів: 31 матч, 10 голів, 1 результативна передача
Трофеї: —
Багато хто скептично сприймає Ідеє, адже його персональні успіхи були затьмарені загальними, аж ніяк не втішними результатами “Динамо”. А між іншим, нігерієць претендував на звання найкращого бомбардира УПЛ — у розіграші 2011/12 він відзначився 12 влучними пострілами та увійшов до п’ятірки голеадорів. Через рік центрфорвард покращив показник до 18 м’ячів, завдяки чому посів другу сходинку рейтингу (всіх випередив неперевершений Генріх Мхітарян). Звичайно, вряди-годи Брауна підводила реалізація, але він був оптимальним варіантом на тлі Артема Кравця і абсолютно ніякого Марко Рубена.
В 2013-му Ідеє здав позиції — по-перше, посварився з Блохіним, по-друге, “перегорів” через тиск з боку Дьємерсі Мбокані. Ще взимку африканець наполіг на відході і домігся свого в липні 2014-го — “біло-сині” вигідно продали його в “Вест Бромвіч” за 12,6 млн євро.
Після нетривалого періоду на Туманному Альбіоні Браун побував у “Олімпіакосі”, “Тяньцзінь Теді” і Малазі”. В 2019-му доля занесла нігерійця в “Аріс”, де він не підвів очікування: 10 голів допомогли команді фінішувати на п’ятому місці Суперліги, а також продертися до півфіналу Кубка Греції. Втім, по завершенні кампанії 2019/20 Браун вирушив далі — в кінці серпня поповнив ряди “Гезтепе”.
Бруну Ґама
Національність: португалець
Позиція: лівий вінґер
Період перебування в УПЛ: “Дніпро” (2013 — 2016 рр.)
Статистика виступів: 97 матчів, 12 голів, 13 результативних передач
Трофеї: —
Період перебування в “Арісі”: 2018 — наш час
Статистика виступів: 55 матчів, 15 голів, 4 результативні передачі
Трофеї: —
Бруну Ґаму зустріли в Україні не без іронії: бентежило те, що “Дніпро” придбав футболіста передостаннього клубу Прімери 2012/13. “Депортиво” прикро вилетів з елітного дивізіону, проте особисто португалець не був котом в мішку — його 11 ефективних дій хоч якось пом’якшили агонію “біло-блакитних”. Тож інвестиція дніпрян мала сенс — Хуанде Рамос отримав у розпорядження різнобічного гравця лінії нападу, готового не лише відпрацювати на користь атаки, але й за потреби глибоко опуститися у півзахист. І це все за 3 млн євро?
Ґама не знайшов спільну мову з Рамосом, однак суттєво додав за керівництва Мирона Маркевича. Показово, що в сезоні 2014/15 вінґер з’явився у 45 матчах, оформив 5 голів і 7 асистів (так чи інакше перепало “Металісту”, “Шахтарю”, “Олімпіку”, “Карпатам” і “Чорноморцю”). Медаль фіналіста ЛЄ повністю заслужена — за працьовитість і адекватну позицію щодо безладу, вчиненого Ігорем Коломойським.
Як тільки стало очевидно, що “Дніпро” справді помре, Бруну відгукнувся на запрошення добре знайомого “Депортиво”, де затримався до січня 2018-го. Після шести місяців у “Алькороні” погодився на переїзд до “Арісу”, про що навряд чи шкодує — португальцю комфортно в Греції і його любить публіка. За підсумками минулого сезону Ґама став найкращим снайпером команди (13 голів) — його тандем з Брауном Ідеє приніс неабияку користь. Як не крути, востаннє “Бог війни” рубався у єврокубках 10 років тому — за часів згаданого нами Крісті Вангелі.
Педро Вітор
Національність: бразилець
Позиція: лівий вінґер
Період перебування в “Арісі”: сезон 2018/19
Статистика виступів: 1 матч
Трофеї: —
Період перебування в УПЛ: “Львів” (2019 — наш час)
Статистика виступів: 28 матчів, 3 голи, 1 результативна передача
Трофеї: —
По Педро Вітору коротко — бразилець переглядався в АЕКу, не підійшов і спробував зарекомендувати себе у менш статусному “Арісі”. 10 хвилин у Кубку Греції — це все, на що спромігся нападник. Зате у “Львові” з практикою пощастило — уродженець Алагоаса розжився 3 голами, засмутивши “Десну”, “Ворсклу” та “Олександрію”. Досі на балансі клубу, нині орендований фінським КУПСом (станом на 8 вересня 2020 року 3 місце у турнірній таблиці Вейккаусліги).