Гарантуємо, у вас зведе олдскули.
Продовжуємо досліджувати Другу лігу — цього разу розповідаємо про легендарних футболістів, частина яких ще не так давно світилася на просторах УПЛ. Що ж вітайте тих, кого ви можливо призабули або навіть не знали.
Адріан Пуканич, 37 років
Позиція: півзахисник
Клуб: “Ужгород”
Статистика у сезоні 2020/21: 8 матчів (630 хвилин), 6 голів
Адріан Пуканич — культовий персонаж закарпатського футболу. Володіючи неабияким талантом, уродженець Виноградова високо котирувався у “Шахтарі” Валерія Яремченка та вряди-годи залучався до основи за перших років тренерства Луческу. Втім, бразильсько-балканський вектор, взятий Містером на озброєння, розставив все на свої полички — в подальшому центрхав відверто визнав, що не мав особливих шансів:
“Якщо просто, то я програв конкуренцію. Елано, Жадсон, Матузалем, Вукіч… Ясно, що вони були сильніші, кращі й дорожчі за мене. Хочеш чи ні — мусиш йти в оренду”.
Оренди — тема, окрема для Пуканича та типова для “гірників”. Той же”Іллічівець”, де півзахисник згодом повноцінно возз’єднався з Яремченком та видав пристойний рівень — не найбажаніше місце для прогресу молодого і амбітного виконавця. I’m sorry. Водночас, претензії — мінімальні: за юнацтва хлопець старався і показово став срібним призером молодіжного ЧЄ-2006.
У 2015-му здалося, що Адріан назавжди зникнув із радарів вітчизняних ЗМІ — гравець перебрався до грузинської “Шукури”, після чого тривалий час виступав у аматорах. У 2019-му він поповнив лави “Ужгорода” та наразі переживає третю молодість — попри солідний вік, вважається лідером і мотором команди. Судіть самі: в семи турах Другої ліги Пуканич відзначився шістьма влучними пострілами, до того ж оформив два дублі — проти вишгородського “Діназу” та вінницької “Ниви“. Знімаємо капелюха, справжній бістяра!
Папа Ґує, 36 років
Позиція: захисник
Клуб: “Метал”
Статистика у сезоні 2020/21: 3 матчі (270 хвилин), 1 гол
Гадаємо, сенегалець не потребує додаткової реклами — за його плечима більше 250 зустрічей в УПЛ та ціла поличка бронзових медалей. Папа Ґує, відомий виступами у “Волині”, “Металісті”, “Карпатах”, “Дніпрі” і жалюгідній пародії Берези, в жовтні 2020-го відгукнувся на пропозицію Євгена Краснікова допомогти “Металу”.
Виходить класно — харків’яни очолюють групу “Б” (29 залікових балів), а персонально африканець радує добротним перформансом. Досвідчений центрбек з’явився у 3 матчах, відіграв від дзвінка до дзвінка, причому в одному з них відвантажив надважливий м’яч — заклав фундамент перемоги над “Балканами” (3:1).
Руслан Фомін, 34 роки
Позиція: нападник
Клуб: “Метал”
Статистика у сезоні 2020/21: 10 матчів (835 хвилин), 6 голів
Ще один представник “Металу” — Руслан Фомін. Нападник роками намагався зачепитися за місце в донецькому “Шахтарі” і частково повторив долю Пуканича. Ціла серія оренд, непереконлива гра в “Чорноморці” і за кордоном — чи є сенс для співчуття?
Тим не менш, з настанням тридцятиріччя Фомін “вистрелив” і впорався з місією лідера — спочатку вивів “Маріуполь” в УПЛ, після чого став головною ударною силою у розпорядженні Олександра Бабича. Як не крути, після 2017-го центрфорвард набив непогану стату — 56 матчів, 16 м’ячів і 3 асисти. Відчувалося, що міг дати значно більше, якби не травми — останнє серйозне пошкодження відбулося у серпні 2019-го і мучило виконавця майже весь подальший сезон.
На щастя, підступне коліно не зламало Руслана — він хоч і подався до Другої ліги, але все ще має порох у порохівницях. Підтвердження — 6 голів, забитих у боротьбі з черкаським “Дніпром”, “Реалом Фарма”, “Миколаєвом-2” і “Балканами”. Справжній ватажок, не інакше. Ефективність, помножена на хороший ігровий тонус, дає результат — як ми зазначили вище, “Метал” розриває всіх і все.
Володимир Польовий, 35 років
Позиція: захисник
Клуб: “Металург” Запоріжжя
Статистика у сезоні 2020/21: 7 матчів (554 хвилини)
Було б дивно, якби запорізький “Металург” був порожнім звуком для запоріжанина Володимира Польового. Фулбек напрацював на ювілейні 300 поєдинків у межах УПЛ і перебування у фактично рідній команді — чи не найяскравіший період його кар’єри. Звичайно, були симпатичний київський “Арсенал” Леоніда Кучука (“БФ” похвалив проєкт Вадіка Рабіновича, тепер ти бачив більше), “Волинь” та запрошення до “Дніпра” Мирона Маркевича, однак саме в Запоріжжі Польовий мав стабільну практику і цілком заслужено викликався до лав збірної України.
Тож мало для кого стало новиною, що Володимир таки повернувся у “Металург”. На презентації захисник наголосив, що “місто повинно мати команду найвищого рівня” і зараз в процесі того, щоби відповісти за слова — прикметно, що МФК (20 очок) переслідує “Таврію” і претендує на другу сходинку групи “Б”.
Олександр Воловик, 35 років
Позиція: захисник
Клуб: “Поділля”
Статистика у сезоні 2020/21: 8 матчів (720 хвилин)
У 2014-му Олександр Воловик став одним із найдорожчих українців, придбаних всередині УПЛ. Попри чудову пресу в донецькому “Металурзі”, об’єктивно змарнував шанс у “Шахтарі”. Ключова причина — насичена конкуренція з боку Ярослава Ракицького, Дмитра Чигринського, Сергія Кривцова і Олександра Кучера. Наступна оренда в Бельгію себе не виправдала, Сашко отримав статус вільного агента і кілька років мандрував Казахстаном.
У 2018-му Воловик вдався до неочевидного кроку — приїхав додому. Здавалося б, що робити у хмельницькому “Поділлі”, клубі, який у найкращому випадку балансував у середині турнірної таблиці? Цьогоріч картина інакша — подоляни лідирують в чемпіонаті (25 очок), але поступаються “Діназу” за різницею забитих та пропущених. Можна сказати, що Воловик — один із творців успіху (хмельничани відмінно долають дистанцію та ще жодного разу не програли) і улюбленець публіки. У його активі 95 появ (6 голів), з них — 8 цій кампанії.
Олександр Жданов, 36 років
Позиція: захисник
Клуб: “Поділля”
Статистика у сезоні 2020/21: 8 матчів (605 хвилин), 2 голи
Продовжуємо тему “Поділля”. Поряд з Воловиком розміщується Олександр Жданов — на перший погляд, не особливо примітний персонаж. Погодьтеся, 73 зустрічі в УПЛ не надто збуджують уяву. Втім, у рукаві оборонця є вагомі козирі — влучні періоди в “Кривбасі” Олега Тарана і “Львові” другої частини нульових. Що тут говорити, коли Жданов був учасником знаменитого обіграшу “Шахтаря” (0:2)? Були ж деньки — Мар’ян Марущак, Владислав Лупашко, Владислав Ващук, Валерій Федорчук, Павло Худзік і Олександр Мандзюк (про якого ми поговоримо трохи згодом). Любо-дорого згадати!
З початком війни Жданов покинув Україну — заради білоруського “Слуцька” (з паузою в аматорському зачепилівському “Колосі”), ізраїльських “Хапоеля” Бейт-Шеан, “Бней-Сахніна” і “Маккабі” з Нетаньї. З липня 2017-го по лютий 2020-го харків’янин “підіймав цілину” в “Металісті-1925”, міг працевлаштуватися у “Поліссі”, але натомість підписав контракт з “Поділлям”.
36-річний дядечко сформував гарне враження — дебютувавши проти львівських “Карпат” Смалійчука/Болотнікова/Копія та іншого зброду, Сашко забив м’яч; його ж пенальті ледь не гарантувало три очка у перестрілці з “Діназом” (3:3).
Олександр Мандзюк, 37 років
Позиція: нападник
Клуб: “Поділля”
Статистика у сезоні 2020/21:—
37-річний брат Віталія Мандзюка прекрасно знає, що таке “Поділля”, адже захищав кольори колективу ще тоді, коли долар був по п’ять (2004-2006 рр.). Найбільшу славу здобув у “Львові” та “Оболоні” — якщо порахувати, то сумарно нападник засмутив ворота суперників 25 разів. Що б там не говорили, а нап залишив автографи “Динамо” (пам’ятний дубль і асист весною 2010-го), “Металісту”, “Таврії”, “Кривбасу”, “Харкову”, “Зорі”, “Карпатам”, “Іллічівцю” та “Волині” — словом, набралася непогана компанія. Та і 113 матчів в УПЛ — це вам не жарти.
З 2016-го по 2019-й роки бігав за красилівський “Случ” (чемпіонат Хмельницької області), паралельно роблячи дебютні кроки на тренерській ниві. З 2019-го входить до тренерського штабу “Поділля”, в цьому сезоні на полі не з’являвся, але стабільно потрапляє до заявки (10 разів).
Анатолій Опря, 43 роки
Позиція: півзахисник
Клуб: “Балкани”
Статистика у сезоні 2020/21: 8 матчів (541 хвилина)
Охохох, які люди! Днями захисник відсвяткував 43-річчя, однак досі при справах — “пилить” за “Балкани”. Уяви, мій любий школярику, якби твій батя не смалив цигарку і не посилав тебе за пивчанським кожної півгодини, то міг би гідно катати м’яч у Другій лізі. Опря не здобув жодного серйозного трофею, проте його біографія куди цікавіша, ніж останній сезон “Ходячих мерців”.
Опря має феноменальний багаж: досвід у фарм-клубі покійного київського ЦСКА (олди, ви тут?), Росії, УПЛ (108 поєдинків за “Харків”, “Металіст”, “Чорноморець” та “Кривбас”), підвалах українського професійного футболу і аматорах. Вау! У 2013-му опорник осів у “Балканах” і, незважаючи, на пенсійний вік, все ще перебуває в тренді. Сьогодні “балканці” абсолютно не вражають (7 очок після 10 турів), але Анатолій паше, немов кінь. Наше увоженіє.
Андрій Корнєв, 42 роки
Позиція: півзахисник
Клуб: “Оболонь-2”
Статистика у сезоні 2020/21: 9 матчів (597 хвилин)
Who is? Як мінімум, володар кубку України-2010. Вихованець “Динамо” досяг успіху в “Таврії”, керованій Сергієм Пучковим — поряд з Максимом Старцевим, В’ячеславом Свідерським, Іллею Галюзою, Желько Любеновичем, Васілем Гігіадзе, Олександром Ковпаком, Лакі Ідахором, Максом Фещуком та запроданцем Денисом Голайдо. Що не ім’я, то прилив ностальгії (окрім, звісно, Голайдо — таким свиням ми не раді).
Проте головною командою Корнєва вважається “Оболонь” (до того ж хавбек не надто добре попрощався з сімферопольцями через Семена Альтмана). Універсал, здатний відпрацювати по всій лінії оборони і опорником, присвятив киянам тринадцять років, пройшовши з ними через Крим, Рим і мідні труби.
Не всі погодяться після УПЛ миритися зі зникненням команди, починати з нею в Другій лізі і сподіватися на підвищення у класі. Але ж ні — Андрій став таким собі Павелом Недведом та досі знаходиться з “пивоварами”. У серпні 2020-го промайнула звістка, що Корнєв завершив кар’єру і став помічником тренера “Оболоні-2”, але насправді півзахисник діє у режимі Юлія Цезаря — і навчає, і подає приклад безпосередньо у грі.
Микола Лиховидов, 54 роки
Позиція: півзахисник
Клуб: “Реал Фарма”
Статистика у сезоні 2020/21: 4 матчі (121 хвилина)
Коли тобі 54 роки, але ти — президент клубу, то що може завадити грати у футбол? Врешті-решт, тут немає нічого екстраординарного — практично у кожному райцентрі знайдеться такий же дядько, який закупить місцевій шпані м’ячі і форму, аби тільки вийти на поле. Водночас Микола Лиховидов — відома постать у Одеській області. Грубо кажучи, він і є уособленням “Реалу Фарма” — підприємець реорганізував команду, почав з аматорів, забезпечив професійний статус, опанував роль граючого тренера/президента/функціонера (необхідне підкреслити).
Видно, що мужик горить справою і не проти поштовхати м’яча — тримає себе у формі, тренується і біжить не гірше нинішнього Едена Азара. Між іншим, Лиховидову належить рекорд чемпіонатів України , який щороку ним же і оновлюється — півзахисник є найбільш віковим професійним футболістом країни. Можете крутити носом, але історію так просто не перепишеш. Тут хіба виникає крихта заздрості — всім би бавитись у реалістичну версію “Football Manager”, та ще й зі своїм сином, ясна річ, також гравцем. Де завантажити подібний патч?