“Брутальний Футбол” розібрався, чому культовий аргентинець змінив Барселону на Париж.
Ліонель Мессі покинув “Барселону” після двадцяти одного року перебування у клубі. Новина стала шокуючою та блискавкою заполонила медійний простір. Якщо торік шестиразовий володар “Золотого м’яча” мав усі підстави, щоб залишити Каталонію — через провальні результати та тривалу війну з президентом Жузепом Бартомеу — то зараз сторони, здавалося, дійшли до спільного знаменника.
Чому? По-перше, з’явилося світло в кінці тунелю. За підсумками минулого сезону “синьо-гранатові” виграли перший трофей за два роки — ним став Кубок Іспанії, здобутий у боротьбі з “Атлетиком” (матч завершився з рахунком 4:0, а сам Мессі відзначився дублем).
По-друге, президентське крісло отримав добре знайомий Жуан Лапорта — людина, за якої Лео зробив дебютні кроки та зрештою досягнув небачених висот. Не дивно, чому однин із пунктів передвиборчої програми, підготовленої функціонером, стосувався обов’язкового утримання аргентинця.
Як бачимо, умова не виконана: спочатку Ліонель став вільним агентом — контракт сплив 1 липня і вже тоді породив низку чуток, пов’язаних з майбутнім гравця. Втім, було переконання, що ситуація налагодиться: мовляв, Мессі хоче зосередитися на Кубку Америки, після закінчення якого зі світлою головою і сяде за стіл перемовин.
14 липня Фабріціо Романо, чий авторитет не підлягає сумнівам, відрапортував: процес запущений — “Барселона” запропонувала вихованцю п’ятирічну угоду і ось-ось врегулює останні деталі. Причому Мессі погодився на суттєве зменшення зарплатні — більш ніж 50 відсотків. Згідно нового договору він би отримав у перший сезон 20 мільйонів євро, після 2023 року розмір виплат поступово б знижувався — все заради того, щоб “Барселона” розгребла фінансовий завал.
На нещодавній пресконференції цю інформацію підтвердив Лапорта; він же розкрив тонкощі переговорів: розглядався варіант з дворічним терміном, який в подальшому справді “виріс” до літа 2026-го. В обох випадках футболіст йшов назустріч “блауґранас” і за великим рахунком залишилися формальності — поставити підпис. Ідеальна відповідь критикам, які гадали, що Лео маніпулює клубом, вибиває якомога більші гроші і тому затягує процес.
У підсумку сам Лео сказав наступне:
“Я знизив зарплату на 50%, а більше мене ні про що не просили. Чутки про те, що після цього мене попросили відмовитися від ще 30% зарплати, — брехня. Такого не було, це неправда. Ми зробили все можливе, але залишитися я не зміг. Я завжди був чесний з уболівальниками. Навколо багато чуток, часто вони помилкові. Найважливіше для мене — сказати людям, які дали мені так багато, правду”.
Тоді ж чому цього не трапилося? Виокремимо дві ключові причини:
Ла Ліга відмовилася змінювати зарплатну стелю
Якщо ви не знали, то вона встановлена з 2013 року і спрямована на фінансовий контроль клубів. Специфіка полягає в тому, що саме Ла Ліга визначає подібні моменти: опирається на звітності щодо формування бюджету, дотримання фінансового фейр-плей, рахує попередні витрати на зарплатню та трансфери і лише тоді виносить вердикт.
Наприклад, два роки тому “Барселона” оперувала лімітом у розмірі 671 мільйон євро, в сезоні 2020/21 сума зменшилася фактично вдвічі і склала 347 мільйонів. Головна причина такого падіння зумовлена недалекоглядністю, прогалинами у плануванні та, як не дивно, коронавірусом.
Нинішні цифри, доступні для каталонців, достеменно невідомі. Втім тут можна обійтися без прогнозів — якщо пішов Лео, значить “Барселона” вимушена рахуватися з крихтами (ЗМІ говорять про 150-180 мільйонів, ліміт на рівні “Вільярреала”). Лапорта спробував домовитися з президентом Ла Ліги Хав’єром Тебасом, але той рішуче відкинув прохання: мовляв, ми не будемо закривати очі на зарплатну стелю заради контракту Мессі.
Треба сказати, що частина вболівальників нещадно розкритикувала позицію очільника чемпіонату, проте він повторно відмахнувся — “синьо-гранатові” самі винні, що втратили настільки цінний актив. Словом, саме про ці “фінансові та структурні перешкоди” йшлося у заяві клубу, присвяченій остаточному розлученню із Лео.
Друга причина звучить так:
“Барселона” не продемонструвала гнучкість і досягла рекордних боргів
Окрім прощання з Мессі, Лапорта наголосив, що “в нас жахливе фінансове минуле”, “на зарплати йде 110 відсотків нашого доходу” та що “клуб вищий, ніж гравці, тренери, директори”. Загальний борг “Барселони” сягає 1 мільярд 173 мільйони євро, за прогнозами ж майбутньої кампанії “блауґранас” зафіксують збитки у розмірі 487 мільйонів євро.
“Щоб платити зарплатню в 25 мільйонів євро, ми повинні розвантажити відомість на 100 мільйонів. А це багато гравців. Спортивний менеджмент працює над скороченням загальної суми окладу. Є гравці, з якими ми досягли угоди, але з іншими все не так просто. Ми знаходимося в дуже небезпечній ситуації, що тягне за собою безліч ризиків для організації і вимагає часу. З огляду на ту зарплату, яка була запланована для Мессі, на зарплати пішло б 110 відсотків нашого доходу”,
підкреслив функціонер
З одного боку, Лапорту можна зрозуміти: Мессі хоч і зменшив апетит, але в перспективі ризикує потопити клуб. А так можна заощадити 200 мільйонів євро, якщо вірити різноманітним виданням. Грубо кажучи, президент обрав найменше зло, бо не встиг за об’єктивно короткий термін навести порядок: наприклад, скоротити відомість.
“Барселона” не могла відмовити собі у підсиленні складу, Серхіо Аґуеро, Мемфіс Депай та Ерік Ґарсія хоч і дісталися безкоштовно, все одно впливають на бюджет. Не забуваймо і про появу Емерсона Лейте, придбаного у “Бетіса” за 9 мільйонів євро — він теж вписаний у розділ “витрати”.
Лапорта не розчистив авгієві стайні, не скинув баласт у вигляді Нету, Самюеля Умтіті, Міралема П’янича, Філіппе Коутінью та Усмана Дембеле; можна було б з легкістю відмовитися від послуг Антуана Ґрізманна та Мартіна Брайтвайте , якби цього коштував Мессі.
Втім, ситуація склалася так, якою ми її бачимо безпосередньо зараз: Мессі — більше не захищає кольори рідної команди. Безумовно, це велика втрата для “Барселони” і від того дуже інтригуюче, як “синьо-гранатові” розплутають цей клубок.