“Брутальний Футбол” не був би “Брутальним Футболом”, якби не пішов проти загальноприйнятої думки. Пояснюємо за Ліонеля Мессі і “Барселону” — так, союз розпався, але це не означає, що клуб опинився у винятково програшному становищі.
Відхід Мессі з “Барселони” — доконаний факт. Правда, мало хто підозрював, що він станеться саме таким чином і в такий час. Клуб та гравець узгодили деталі особистого контракту, проте цього виявилося недостатньо — завадила зарплатна стеля, її негнучкість та принциповість Ла Ліги. Про причини безпрецедентного дійства ми більш розгорнуто поговорили в одному минулих матеріалів, а також на брутальному YouTube-каналі.
Одразу виникає логічне питання: що робити далі? Вболівальники “синьо-гранатових” розчавлені, а експерти прогнозують невтішне майбутнє: мовляв, проєкт засуне власні амбіції у довгий ящик і нескоро складе адекватну конкуренцію. Словом, інформаційним простором активно розповсюджується похоронна риторика: тепер каталонцям точно капець.
Та невже? Ми виокремили для себе чотири причини, чому “Барса” не тільки залишиться на плаву, а ще й матиме зиск від розлучення з аргентинцем. Як не крути, Лео — не вічний та рано чи пізно б покинув Каталонію у якості гравця. Ймовірно, це було б менш неочікувано, але й зараз не слід посипати голову попелом.
Втрата Мессі частково розвантажить бюджет
Не секрет, що “Барселона” перебуває у надскладному фінансовому становищі. Борг давно перевалив за мільярд євро, кредит невпинно росте, а гроші з повітря не беруться. Передбачалося, що клуб розпродасть статистів на кшталт Самюеля Умтіті, впишеться у фейр-плей і збереже Лео.
Жуан Лапорта не впорався з невідкладним завданням і, на перший погляд, опинився біля розбитого корита. Ще б пак, у спортивному аспекті мало хто замінить латиноамериканця і дасть настільки колосальну різницю на полі. З іншого боку, президент повинен діяти в загальних інтересах, а не однієї людини: Мессі, чия зарплатня хоч і була суттєво скорочена, все одно вважався потенційним тягарем.
Чому? Не слід думати, що якби шестиразовий володар “Золото м’яча” таки узгодив трудовий договір, то стовідсотково б вирішив усі біди: по-перше, і за нього останні результати були не надто, по-друге, не забуваймо, що Ліонель не молодшає.
Як пишуть іспанські медіа, тепер “Барселона” заощадить близько 200 мільйонів євро. Якщо Лапорта зосередиться на кадровій чистці і оптимізує кошти, то швидше залатає діри і дивитиметься в майбутнє зі світлою головою.
Нарешті зникне мессізалежність
Після Хосепа Ґвардіоли кожен тренер “синьо-гранатових” опинявся у добровільних заручниках (можливо, окрім Луїса Енріке, але й йому, щоб виграти медійну війну та знайти компроміс, довелося крутитися, як вуж на сковорідці). Фактор Мессі роками тяжів над тренерським штабом, менеджментом, партнерами по команді: майже всі опускали голівоньки перед королем (десь у кутку тішиться забутий Жузеп Бартомеу, який не дав нападнику піти з “Камп Ноу” минулого літа; правда, це його не врятувало).
Лео хоче Тата Мартіно? Будь ласка! Лео почув критику з середини? Що ж, давайте звільнимо директора клубу Пере Гратакоса, який висловив відмінну думку (головне, що заява не мала жодних провокаційних ноток — функціонер наголосив, що перемагає не лише Мессі, а й уся команда). Що погано в колективізмі?
Лео не подобається роль Златана Ібрагімовича чи Давіда Вільї? О’кей, ми їх потихеньку “сплавимо”. Лео хоче бути примадонною, на яку працюють одноклубники? Тю, без проблем!
Ліонель Мессі забрав у “Барселони” найголовніше — альтернативу. Свита, яка обслуговувала його впродовж стількох сезонів, остаточно відійде на задній план: навряд чи Жерар Піке чи Серхіо Бускетс так настирливо диктуватимуть свої умови Рональду Куману, як це робив аргентинець. Ба більше, у нідерландського спеціаліста розв’язані руки: гіпотетично команда стоїть на порозі радикальних змін, майбутнього, де не треба перед кимось ставати навколішки.
З’явиться новий лідер
Або навіть когорта. Без сумніву, Лео гарантував трофеї, але водночас встановив культ особистості у роздягальні. Ми вже згадали Ібрагімовича та Вілью, впишемо сюди ж Тьєррі Анрі і Неймара — всі вони вимушено сиділи в тіні (дехто пробував з неї вийти і ви знаєте, чим все закінчилося). Зараз з’явилося вакантне місце вожака зграї, а значить, зросте здорова конкуренція.
Хіба це погано? Футболісти намагатимуться зарекомендувати себе якомога краще, до того ж є імена, чиє життя не крутилося навколо Мессі. Взяти того ж Мемфіса Депая чи всіма списаного Антуана Ґрізманна — ось ваші шанси, підкинуті самою долею! Є наочний приклад: Карім Бензема, який завдяки продажу Кріштіану Роналду в “Ювентус” нарешті вийшов на авансцену і докорінно змінив думку суспільства. Ми знаємо, на що здатен Ґрізманн, якщо йому довіряють на сто відсотків; пора брати удачу за хвіст і йти на таран.
“Барселона” отримала хороший урок і зосередиться на інших проблемах
Каталонці не врегулювали питання стосовно Мессі і ще довго згадуватимуться у негативному контексті. “Це ви відпустили Лео, лошки”, — подібний меседж заполонив соцмережі лавиною звалився на голови керманичів “Барси”. Добре, нехай так. Але хіба це не можна використати у якості уроку? Період Бартомеу запам’ятався фінансовою неумілістю (скільки “блауґранас” оформили печальних трансферів?), недалекоглядністю, неадекватністю та відсутністю планування. Фактично Лео став апогеєм некомпетентності правління “синьо-гранатових” і оголив ряд проблем, які треба вирішити. Не торгуватися цілий рік з одним виконавцем, не дивитися в одну точку, а працювати в різних напрямках.
Сподіваємося, Лапорта запустить процес реанімації: вижбурне ряд футболістів, перегляне політику щодо зарплат та бонусів, зрештою, поверне проєкт до витоків і сконцентрує увагу на молоді. Як би там не було, Мессі не повинен бути більшим, ніж клуб — на це натякає крилатий девіз “Барселони”.