Ніколи такого не було і ось знову. Найбагатші клуби Європи вирішили докорінно змінити усталений порядок в футболі, ну або, як мінімум, виторгувати якомога більше плюшок від УЄФА.
“Суперліга”, “Суперліга”, “Європейська Суперліга”. Це лунає з кожного кутка і вже встигло набриднути. Давайте розбиратися, що воно таке і чому Суперліга – це погано.
Що, власне, трапилося?
Дванадцять багатих і популярних європейських клубів оголосили про створення Європейської Суперліги – турніру, в якому вони бачать заміну Лізі чемпіонів. Серед засновників проєкту – “Реал”, “Барселона”, “Атлетіко”, “Ліверпуль”, “Манчестер Юнайтед”, “Тоттенгем”, “Арсенал”, “Манчестер Сіті”, “Челсі”, “Ювентус”, “Інтер” і “Мілан”. “Баварія”, “Боруссія” Дортмунд, ПСЖ і “Разенбальшпорт” Лейпциг відмовилися від участі в турнірі. Поки що.
Планується, що в Суперлізі буде 15 постійних учасників-засновників ліги і ще п’ять команд-гостей. Критерії, за якими обиратимуть гостей, наразі не оголошували, але здогадатися не складно: комерційна привабливість.
Навіщо хочуть створити Суперлігу
Причина перша – це гроші. Засновники Суперліги вважають, що вона генеруватиме ще більший дохід, ніж Ліга чемпіонів, але при цьому гроші треба буде ділити не на 32 чи 36 клубів, а лише на 20. Та й доходи в день матчів, коли вболівальники повернуться на стадіони, будуть куди вищими в новому турнірі. Давайте відверто: далеко не всі матчі грандів у Лізі чемпіонів цікаві для їхніх уболівальників.
Причина друга – влада. Наразі УЄФА контролює всі важливі питання, у тому числі – схеми розподілу грошей. Клуби, які генерують левову частку доходу для турнірів УЄФА хочуть мати більший вплив.
Як відреагувала футбольна влада
УЄФА, а також національні асоціації й чемпіонати Англії, Іспанії та Італії висловилися проти створення нового турніру. Вони погрожують виключити клуби Суперліги з національних змагань і турнірів УЄФА, а також заборонити їхнім гравцям виступати за збірні.
Погроза, звісно, серйозна, але її реалізація призведе до катастрофічного падіння вартості телеконтрактів цих турнірів. Кому потрібна англійська Прем’єр-ліга, якщо максимально цікавий матч, який вона зможе запропонувати, буде “Лестер” – “Вест Гем”? Ліга чемпіонів же без цих клубів буде подібною до теперішньої Ліги Європи. А це зовсім інші гроші.
До речі, перелічити всі національні асоціації та чемпіонати, які вже виступили проти Суперліги, дуже важко. Німеччина, Туреччина, Нідерланди, Швеція, Данія, Чехія – це ті, хто згадуються відразу. А що УАФ і УПЛ? Вгадайте з однієї спроби. УАФ мовчить, УПЛ чекає позиції УАФ, все просто.
То що не так з Суперлігою?
Про це можна було б написати не один десяток сторінок, але постараємося максимально коротко виокремити чотири основних проблеми, пов’язані зі створенням цього турніру.
1. Суперліга докорінно змінює природу футболу
Футбол вже давно став у першу чергу бізнесом, але зараз у ньому, принаймні, залишається спортивний принцип. До єврокубків потрапляють найкращі команди своїх чемпіонатів. При створенні Суперліги буде зовсім не важливо, що “Арсенал” вже кілька сезонів плентається в середині таблиці у чемпіонаті Англії, чи що “Мілан” востаннє був у четвірці найкращих Серії А ще у 2013 році. Як би погано не виступали клуби-засновники Суперліги, вони все одно у ній гратимуть.
У новому турнірі не буде системи вильоту – максимум, змінюватимуться п’ять запрошених команд. Але спортивного принципу тут не буде – теоретично, “гість” може виграти Суперлігу, а потім покинути її, в той час, як клуб-засновник стане останнім, однак залишиться.
І так величезний розрив між багатими клубами та рештою стане ще більшим. Так, нова ліга обіцяє виплати солідарності тим, хто в ній не буде брати участь. Але ключове тут слово “обіцяє”. Суперліга – це про гроші, і просто так вона нічого нікому роздавати не буде.
Завжди цікаво подивитися жеребкування Ліги чемпіонів, які там будуть “групи смерті” чи хто на кого випаде в плей-оф. У новому турнірі будуть жеребкування, але які можуть бути емоції від них, якщо і так зрозуміло, що топклуби гратимуть з топклубами? Якщо вивіска матчів плей-оф буде такою ж самою за привабливістю, як і ігри групового етапу?
Матчі між грандами в Лізі чемпіонів – це футбольне свято, але з новим турніром вони стануть буденністю. Як можна смакувати умовну зустріч “Ліверпуля” і “Реала”, якщо таких матчів буде щотижня по 10 штук?
2. Суперліга вбиває інтерес до національних чемпіонатів
Зараз команди прагнуть потрапити до єврокубків і роблять все можливе, аби посісти якомога вище місце у турнірній таблиці. Але після запровадження нового турніру не матиме сенсу, хто став другим, третім чи четвертим у чемпіонаті Англії, наприклад – все одно в Суперлізі гратиме той же “Арсенал”, як би погано він не виступив у внутрішньому чемпіонаті.
Якщо зараз нові команди завдяки грамотному менеджменту та інвестиціям ще мають можливість стати частиною еліти у своїх чемпіонатах, як-от “Аталанта” чи “Лестер”, то в майбутньому цього не буде.
3. Ви не побачите топові команди в Україні, а УПЛ стане ще слабшою
У цьому сезоні до України приїжджали “Барселона” і “Ювентус”, “Реал” та “Інтер”, і якби не коронавірус – ви б могли зі стадіону спостерігати матчі проти цих команд. Очевидно, що ані “Шахтаря”, ані “Динамо” у новій лізі не буде – тож щоб побачити свій улюблений “Манчестер Юнайтед”, вам доведеться летіти до Манчестеру.
У цьому сезоні “Шахтар” і “Динамо” отримали близько 40 мільйонів євро призових за участь у Лізі чемпіонів. Якщо турнір і залишиться, то без топклубів вартість телеправ буде значно меншою, а отже і наші гранди отримуватимуть значно менше грошей і стануть слабкішими.
4. Збірні залишаться без найкращих гравців або зникнуть взагалі
Президент УЄФА Александер Чеферін вже пообіцяв, що футболісти з Суперліги не зможуть грати за свої збірні, що їм заборонять виступати на чемпіонатах світу та Європи. Просто уявіть, наскільки менш цікавими стануть турніри після цього.
Та навіть якщо УЄФА і передумає банити гравців з Суперліги, то навіщо збірні самим клубам? Відпускати багатомільйонних гравців до національних команд, де вони можуть отримати травму? Це зараз, коли вони залежать від УЄФА, доводиться погоджуватися, але після набуття самостійності клуби Суперліги не забажають ризикувати зайвий раз.
Просто зараз збірна України втратила б Олександра Зінченка та Андрія Луніна, а про умовну Францію і подумати страшно (хоча все одно французи залишилися б топами).
Що буде далі
Якщо клуби стоятимуть на своїх позиціях, нас чекатиме низка судових позовів, адже ніхто просто так не погодиться втрачати гроші. І позиції УЄФА, яка нещодавно програла у справах проти ПСЖ та “Манчестер Сіті”, точно не виглядають міцними.
УЄФА сьогодні затвердила новий формат Ліги чемпіонів, який набуде чинності у сезоні-2024/25. Кількість команд збільшиться до 36, вони гарантовано гратимуть по 10 матчів на груповому етапі і суперники підбиратимуться приблизно рівними за силою. Ще недавно одні з очільників Суперліги Ед Вудворд (виконавчий директор МЮ) та Андреа Аньєллі (президент “Ювентуса”) запевняли Чеферіна, що їм подобається ця ідея, але маємо те, що маємо.
Можливо, сторони все-таки досягнуть компромісу, як це було у попередні рази, коли велися розмови про створення Суперліги. Багаті клуби знову отримають більше грошей та повноважень від УЄФА, а через деякий час історія повториться. Скільки багатих не годуй, а вони все одно на Суперлігу дивляться.