2014 рік. Саме у цей час, у кінці липня – на початку серпня, «Дніпро» довгоочікувано нарешті зіграв у третьому кваліфікаційному раунді Ліги Чемпіонів проти «Копенгагена». Дніпряни зіграли в нульову нічию у Києві і поступилися 2:0 на виїзді. А потім провели свій найкращій сезон у єврокубках та дійшли до фіналу Ліги Європи, подарувавши усім українським уболівальникам справжню футбольну казку.
Згадали? А тепер повернемося до суворих реалій сьогодення. Сезон 2017/2018 «Дніпро» провів у Другій Лізі, де за підсумками зайняв 8 місце. Протягом сезону з команди продовжували знімати очки за борги. Тож не дивно, що ще у квітні почались розмови про те, що найбільш ймовірно у сезоні 2018/2019 «Дніпро» буде позбавлений статусу професійного клубу.
Якщо ви думаєте, що це все, і клуб остаточно припинив існування, то ви помиляєтесь. «Дніпро» існує, але цього сезону таки буде виступати в аматорському чемпіонаті України. Хоча в це не вірять навіть працівники головного сайту, де досі висвічується турнірна таблиця Другої ліги.
Насправді ж суперниками «Дніпра» стануть такі команди як «ВПК-Агро», «Скорук», «Перемога» та «Кривий Ріг» з Дніпровської області; «Дружба», «Колос», «Таврія» та «Каховка» з Херсонської області; «Кобра» з Харкова; «Яруд» з Маріуполя та «Мотор» із Запоріжжя. Впевнена, що про більшість з них ви навіть не чули. Ну що ж, будемо вивчати їх разом.
Як змінився склад команди?
Дехто з гравців починає новий сезон у молодіжних командах клубів Прем’єр-ліги. Наприклад, Денис Тарадуда перейшов у «Ворсклу», Дмитро Семенов – в «Олександрію», а Максим Войтиховський та Іван Михайленко – у «Чорноморець». Одразу двоє гравців – Денис Костишин та Арсентій Дорошенко приєднались до ще одного екс-дніпрянина Олега Ільїна у «Колосі» з Ковалівки, який грає у Першій Лізі. Олександр Назаренко вирішив не їхати далеко і перейшов у СК «Дніпро-1». Вразив вибором нового клубу Дмитро Бондар, перейшовши до «Худжанду» з однойменного міста в Таджикистані.
Тим не менш, деякі гравці основного складу минулого сезону все ще залишились у «Дніпрі» – це Микита Нечистенко, Сергій Палюх, Дмитро Вергун, Олександр Андрушко, Володимир Кіричук. До них приєдналися випускники академії 2001 року народження, серед яких є гравці з доволі відомими прізвищами – сини відомих у минулому футболістів «Дніпра»: Горілий Тарас, Рикун Антон та Шелаєв Данило. Крім того, зовсім нещодавно несподівано було оголошено про те, що до «Дніпра» гравцем приєднається 38-річний Сергій Назаренко, який входив до тренерського штабу команди минулого року. Головним тренером поки залишається Олександр Поклонський.
Для чого такий «Дніпро» продовжує існувати?
Перш за все тому, що це вигідно для іншого, нещодавно створеного клубу з Дніпра, СК «Дніпро-1». З першої спроби команда зайняла перше місце у Другій Лізі та вже почала грати у Першій. Зрозуміло, що їх амбіція на цей сезон – вихід у Прем’єр-лігу. Але для того, аби пройти атестацію у наступному році, їм знадобляться команди U-21 та U-19. Власної футбольної академії у СК «Дніпро-1» немає, але у місті функціонує академія «Дніпра». Такий собі інкубатор футбольних талантів.
Таким чином гравці ФК «Дніпро», які виступатимуть в аматорському чемпіонаті і залишаться у команді, наступного року можуть перейти до СК «Дніпро-1» та сформувати команду U-21. А випуск академії 2002 року народження підсилить вже існуючу команду U-19, яка і так складається із найсильніших випускників академії «Дніпра». Далі академія «Дніпра» повноцінно перейде у володіння СК «Дніпро-1». Про це минулого сезону говорили навіть самі гравці академії.
По-друге, «Дніпро» все ще може отримувати гроші за трансфери попередніх гравців та вихованців. Яскравим прикладом є трансфер Андрія Луніна із «Зорі» до мадридського «Реалу». Повідомлялося, що мінімум половину суми від трансферу отримає дніпровська команда. Дуже малоймовірно, що ці гроші підуть на погашення боргів. Але ж можна почекати, може ще хтось із гравців вдало перейде в якийсь хороший клуб, а керівництво «Дніпра» отримає відсотки від трансферу у свою кишеню, чому б і ні.
По-третє, аби «Дніпро» повністю зник із футбольної мапи України, потрібно оголосити клуб банкрутом. А це не . так просто, як здається. Проводячи процедуру банкрутства, суд має право перевірити наявність у власності клубу оборотних коштів, до яких відносяться стадіон, тренувальна база, безпосередньо гравці тощо. Усе це за наказом суду розпродається, аби погасити борги клубу. Якщо ж суд визнає, що платоспроможність клубу може бути відновлена, то суд призначає реорганізаційні процедури, наприклад, зовнішнє управління. Вочевидь цей сценарій також не є вигідним для власника «Дніпра».
Чи залишилась у команди підтримка?
Звісно, що так. Ультрас «Дніпра» сприйняли появу СК «Дніпро-1» різко негативно і увесь сезон активно підтримували «Дніпро» як на рідній «Дніпро-Арені», так і багаточисленно їздили на виїзні матчі, незважаючи на те, в якому місті чи навіть селі доводилось грати команді. Пониження команди до рівня аматорів – це не привід відвернутися від «Дніпра», який все ще існує.
Учора фанати з’явились з новим банером «Допоки б’ється серце», влаштували невелике піро-шоу після забитого «Дніпром» гола та особливо гучно вітали з появою на полі Сергія Назаренка.
Однак, цього літа терпець урвався, і вболівальники, які утомилися відчувати приниження від майже недіючого керівництва «Дніпра», вирішили створити свій власний футбольний клуб «Дніпро-1918», який наразі готується до старту в чемпіонаті міста. Але про це буде в іншому репортажі.
Як пройшла перша гра сезону?
Дніпряни приймали вдома запорізький «Мотор», який наразі тренує відомий Анатолій Чанцев. «Синьо-біло-голубі» поступилися 1:2, як і минулого разу, коли команди зустрічалися у березні у Кубку Єдності.
З перших хвилин було зрозуміло, що оновленому складу «Дніпра» бракує досвіду, і воротарю частенько доводилось рятувати ворота. Гості відкрили рахунок вже на 35 хвилині, акурат перед появою на полі Назаренка. Сергій очікувано оживив гру та виконував великий об’єм роботи самостійно. Так, на 51 хвилині з його подачі забив Шинкаренко і «Дніпро» зрівняв рахунок.
Але утримати такий рахунок або забити ще господарі поля не змогли. У кінці другого тайму дніпряни пропустили другий гол, але якби не штанга трохи раніше, різниця м’ячів могла би бути ще більшою.
Чого очікувати далі?
На післяматчевій прес-конференції Олександр Поклонський сказав: «Зрозуміло, що роботи багато. Це взагалі діти. В принципі, нам не звикати. Я думаю, що з часом команда трохи зміниться. Будемо грати в той футбол, в який ми хочемо грати. Поки часу пройшло дуже мало, діти прийшли з академії. Важко їх переналаштувати. Важко одразу вступати у дорослий футбол так швидко. Подивимось, як команда зміниться, я вам обіцяю».
На питання, чи буде «Дніпро» жити, він сумно посміхнувся і сказав: «Я не знаю. Чесно, я раніше думав, що щось може змінитися, але… Поки що живе. Я думаю, найближчі півроку буде жити, а далі ніхто не знає». Дуже сумно, ілюзій не лишилось, але тренеру великий респект за відданість роботі і клубу. Відчуття, що ми пливемо на «Титаніку», але оркестр ще грає.
Майбутнє «Дніпра» зараз ще більш туманне, ніж раніше. Але точно одне – «допоки б’ється серце», справжні фанати будуть підтримувати улюблений клуб, а юні гравці будуть вдосконалювати свої навички, виходячи на поле у футболках клубу із сторічною історією. Нова сторінка історії почалася сьогодні, а далі буде.
Карина Шпорт, Дніпро, спеціально для «Брутального Футболу»