Вирвані коси, недоспані ночі — саме так готувався цей матеріал. Тепер каждий його має прочитати — одмени збирали корисні цифри, підбивали підсумки, попутно сивіючи і плачучи ностальгічними слізьми. Заридаєте й ви, коли вникнете у це пекло. Поки готуєте хустинки, ми наголошуємо: нищенаведені дані, взяті з аналітичного порталу Transfermarkt.
Трансферне вікно в Україні зачинилося і настав час збирати каміння. Спойлер: літньо-осінній період видався таким же млявим, як твоя говірка після дешевого пійла, наспіх поглинутого перед походом в нічний клуб. Який сенс переплачувати, коли є алкомаркети і забігайлівки, по дорозі до яких кількість безхатченків збільшується з геометричною прогресією?
Ось ця життєва алегорія якнайкраще ілюструє реалії нашого ринку — все за копійки і не завжди сердито. Інколи не зрозуміло, навіщо давати стільки часу, якщо вітчизняні команди все одно майже нічого не тратять. Так, були топові переходи (першим на думку спадає Денис Фаворов, який змінив “Десну” на “Зорю”), але 99% із них здійснені фактично на безкоштовних засадах. Ясна річ, що футболіст отримує підйомні, однак ми маємо на увазі, як би це не звучало, повноцінні трансфери.
В Україні давно сформувалася ніша вільних агентів — клуби неохоче платять (дехто взагалі помирає), тож ні для кого не є проблемою нашвидкуруч оформити іншу прописку. А от з угодами за гроші — біда. Показово, що цього літа всі чотирнадцять колективів виділили на придбання 450 тисяч євро (!) — власне кажучи, це зробив “Дніпро-1”, який запросив Артема Довбика з данського “Мідтьюлланна” .
Літнє вікно сезону 2020/21
Найдорожчі придбання: Артем Довбик (450 тис. євро, з “Мідтьюлланна” в “Дніпро-1”)
Найдорожчі продажі: Богдан Михайліченко (1,5 млн. євро, з “Зорі” в “Андерлехт”), Олександр Філіппов (1,5 млн. євро, з “Десни” в “Сінт-Трейден”), Олександр Зубков (1 млн. євро, з “Шахтаря” в “Ференцварош”), Євген Чеберко (300 тис. євро, з “Зорі” в ЛАСК)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Артем Кравець (500 тис. євро, з “Динамо” К в “Коньяспор”), Віталій Балашов (475 тис. євро, з “Олімпіка” в “Тамбов”), Дмитро Кльоц (400 тис. євро, з “Карпат” в “Кешлю”), Артем Габелок (400 тис. євро, з “Ворскли” в “Пюнік”), Ігор Гончар (325 тис. євро, з “Львова” в “Алашкерт”)
Ця скромність вкотре дає підстави для роздумів: трясця, куди ми котимося? Де відправна точка, після якої УПЛ стрімко втратила у платоспроможності та привабливості? Відповідь легка, ви її знаєте: все підкоригувала війна.
Ми постійно чуємо як деформувався чемпіонат з початком російської агресії, скрушно хитаємо головами, поглядаючи на порожні трибуни (хто не ознайомиться з матеріалом Олександра Бабенка про відвідуваність, автоматично йде в бан), і закидуємося пігулками ледве чи не за кожної гри наших представників в єврокубках. Про регрес говорять звикло і розмито — громадськість в глибині душі змирилася зі стривоженим станом і втомилася фокусувати увагу.
Проте не “Брутальний футбол” — редакція опрацювала не один терабайт даних для того, щоб відповісти на ряд конкретних питань: яким був і є трансферний ринок? Які відбулися тенденції? Що з легіонерами та українцями, які виїхали за кордон? Пригадуючи тих, хто виступав за бугром впродовж останніх шести років, ви сміливо загнете пальці руках та ногах. Але зачєм? Все вже й так пораховано.
***
Трансферний період сезону 2013/14
Продано: 286 футболістів (87,583 млн. євро)
- літнє вікно: 183 футболіста (79,7 млн. євро)
- зимове вікно: 103 футболіста (7,883 млн. євро)
Придбано: 222 футболісти (137,570 млн. євро)
- літнє вікно: 151 футболіст (137,5 млн. євро)
- зимове вікно: 76 (70 тис. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Фернандінью (40 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Ман Сіті”), Генріх Мхітарян (27,5 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Боруссію” Д), Рафаел (5 млн. євро, з “Динамо” К в “Герту”), Олександр Воловик (4 млн. євро, з “Металурга” Д в “Шахтар” Д), Данілу Авелар (1 млн. євро, з “Карпат” в “Кальярі”)
- зимове вікно: Марко Девіч (5 млн. євро, з “Металіста” в “Рубін” Казань), Хосе Соса (1,5 млн. євро, оренда, з “Металіста” в “Атлетіко” Мадрид), Бенуа Тремулінас (1 млн. євро, оренда, з “Динамо” К в “Сент-Етьєн”), Рафаель Сантос (383 тис. євро, з “Арсеналу” К в “Ґабалу”)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: Бернард (25 млн. євро, з “Атлетіко” Мінейро в “Шахтар” Д), Фред (15 млн. євро, з “Інтернасьйонала” в “Шахтар” Д), Юнес Беланда (10 млн. євро, з “Монпельє” в “Динамо” К), Алехандро Ґомес (7 млн. євро, з “Катанії” в “Металіст”), Дьємерсі Мбокані (11 млн. євро, з “Андерлехта” в “Динамо” К)
- зимове вікно: Давід Каядо (70 тис. євро, з “Бероє” в “Таврію”)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Тарас Михалик (3,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Локомотив”), Франк Джа Джедже (2 млн. євро, з “Чорноморця” в “Сарпсборг” ), Дерек Боатенґ (2 млн. євро, з “Дніпра” в “Фулгем”), Мілош Нінкович (2 млн. євро, з “Динамо К” в “Црвену Звезду”), Олексій Антонов (1,8 млн. євро, з “Чорноморця” в “Актобе”)
Повертаємося в літо 2013-го — час, коли автор цього матеріалу був звичайнісіньким студентом, бив байдики в гуртожитку та “сидів” у “Вконтактє” (тоді це не вважалося камінг-аутом), аби лишень погиготіти над мемасами на “БФ”. Славні деньки… Ніхто не здогадувався, що невдовзі настане п…здець і полетять кулі. Життя йшло своїм плином і в футболі — нещодавно відгриміло Євро-2012, чемпіонат збагатився якісними іноземцями та вийшов на солідний рівень. Тю, сьома ліга в клубному рейтингу асоціацій УЄФА, вище Росії!
Окрім “Шахтаря”/”Динамо” цвіли і пахли “Дніпро”, “Металіст”, “Чорноморець”, існували донецький та запорізький “Металурги” — словом, бабки текли рікою і їх було кому тринькати. Визнайте, 137,5 мільйонів євро — не жарти. Купівля Бернарда, Фреда, Дьємерсі Мбокані чи Алехандро Ґомеса — це як Михайлу Кополовцю сходити до церкви. Що стосується продаж, то ключові з них — статусні. В клубів немає крайньої необхідності розлучатися з виконавцями, вони торгуються і диктують умови. Хочете Фернандінью? Домовилися, тільки спочатку передайте ключі від вантажівки з євровалютою!
А от взимку — глухомань. Євромайдан, Донбас і анексія Криму злякали, відкривши двері у невідомість. Хто поїде в УПЛ, коли у повітрі витає нестабільність? Якийсь Давід Каядо за, вибачте, 70 “кусків”? Та дітлахи в академії “Динамо” більше заробляють, не те що коштує якийсь португало-люксембурзький ноунейм.
Вас, певне, цікавить, чи відбувся відтік гравців і настільки він був масовим. На перший погляд, не сталося нічого екстраординарного: якщо взимку 2013-го лігу покинув 101 футболіст, то в аналогічний період 2014-го — на дві людини більше. Тим не менш, є нюанс — Україну залишили цінні кадри (причому безкоштовно), які в своїх командах робили погоду. Найбільше постраждав “Чорноморець” — звідти практично водночас пішли Франк Джа Джедже, Маркус Бергер, Пабло Фонтанельйо, Сіто Рієра, Олексій Антонов та Еліс Бакай.
Трансферний період сезону 2014/15
Продано: 247 футболістів (64,452 млн. євро)
- літнє вікно: 157 футболістів (58,852 млн. євро)
- зимове вікно: 91 футболіст (5,6 млн. євро)
Придбано: 197 футболістів (24,375 млн. євро)
- літнє вікно: 107 футболістів (16,1 млн. євро)
- зимове вікно: 95 футболістів (8,275 млн. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Браун Ідеє (12,63 млн. євро, з “Динамо” К в “ВБА”), Марлос (8 млн. євро, з “Металіста” в “Шахтар” Д), Жуліано (6 млн. євро, з “Дніпра” в “Греміо”), Адмір Мехмеді (6 млн. євро, з “Динамо” К в “Фрайбурґ”), Алехандро Ґомес (4,47 млн. євро, з “Металіста” в “Аталанту”)
- зимове вікно: Дуду (3 млн. євро, з “Динамо” К в “Палмейрас”), Жажа (2 млн. євро, з “Металіста” в “Ліфан”), Роман Ємельянов (600 тис., з ШД в “Урал”)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: Марлос (8 млн. євро, з “Металіста” в Шахтар” Д), Асеведо (4 млн. євро, з “Металіста” в “Шахтар” Д ), Лукаш Теодорчик (4 млн. євро, з “Леху” Познань в “Динамо” К)
- зимове вікно: Віторіну Антунеш (6 млн. євро, з “Малаґи” в ДК), Ежидіо (2,25 млн. євро, з “Крузейро” в “Дніпро”), Емерсон (25 тис., з “Чорноморця” в “Карпати”), Нурудін Орелесі (100 тис., з “Скендербеу” в “Металург” З)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Іван Стрініч (6 млн. євро, з “Дніпра” в “Наполі”), Клейтон Шав’єр (6 млн. євро, з “Металіста” в “Палмейрас”), Ежидіо (4,5 млн. євро, з “Дніпра” в “Палмейрас”), Крістіан Вільяґра (4 млн. євро, з “Металіста” в “Росаріо”), Едуарду (4 млн. євро, з “Шахтаря” в “Фламенґо”)
У цьому випадку помітне разюче зниження покупок — в 5,5 разів! Відчуваєте різницю? Мова про багатомільйонні вливання не йде: основні кошти направлені на точкове підсилення.
“Шахтар” скористався плачевним станом “Металіста” і вихопив найцінніші імена — Марлоса та Марсіо Асеведо. Один із бразильців став легендою, вивчив “шнеля-шнеля” і кваліфікувався на Євро-2020/21 зі збірною України, інший переважно лікувався і згодом загубився десь на батьківщині. Харків’яни ж завершили чемп на сьомій сходинці (за Маркевича-Ярославського такої х…йні не було).
Клас багатьох виконавців явно не відповідав минулим стандартам, та і не всі проявили розуміння: той же Ежидіо швиденько зібрав валізи, варто було “Дніпру” накопичити перед ним борги. Втім, його критика не зовсім коректна — футболіст мав підстави розірвати контракт і зробив це.
Трансферний період сезону 2015/16
Продано: 258 футболістів (131,2 млн. євро)
- літнє вікно: 156 футболістів (73,4 млн. євро)
- зимове вікно: 103 футболіста (57,8 млн. євро)
Придбано: 209 футболістів (12,1 млн. євро)
- літнє вікно: 142 футболіста (11,4 млн. євро)
- зимове вікно: 70 футболістів (700 тис. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Дуґлас Коста (30 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Баварію”), Луїс Адріану (14 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Мілан”), Джермейн Ленс (11,4 млн. євро, з “Динамо” К в “Сандерленд”), Фернандо (8 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Сампдорію”), Нікола Калініч (5,5 млн. євро, з “Дніпра” в “Фіорентину”)
- зимове вікно: Алекс Тейшейра (50 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Цзянсу Сунін”), Денис Бойко (3,3 млн. євро, з “Дніпра” в “Бешикташ”), Марко Рубен (2,9 млн. євро, з “Динамо” К в “Росаріо”), Дієґо Соуза (600 тис., з “Металіста” в “Флуміненсе”), Артем Кравець (500 тис., оренда, з “Динамо” К в “Штутгарт”)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: Дерліс Ґонсалес (9,4 млн. євро, з “Базеля” в “Динамо” К), Іван Томечак (1 млн. євро, з “Рієки” в “Дніпро”), Андерсон Піко (1 млн. євро, оренда, з “Фламенґо” в “Дніпро”)
- зимове вікно: Нікіта Корзун (700 тис, з “Динамо” Мінськ в “Динамо” К)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Євген Коноплянка (20 млн. євро, з “Дніпра” в “Севілью”), Євген Селезньов (4,5 млн. євро, з “Дніпра” в “Кубань”), Ерік Бікфалві (2,5 млн. євро, з “Волині” в “Ляонін”), Огнєн Вукоєвич (2,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Аустрію”), Родріґо Моледо (2 млн. євро, з “Металіста” в “Інтернасьйонал”)
Успіх “Дніпра” в Лізі Європи не змотивував інвестувати, навпаки — скорочення продовжилося. Прикметно, що з 12 мільйонів євро більша частина (9,4 млн. євро) була спрямована на запрошення Дерліса Ґонсалеса. “Шахтар” вперше промовчав, чим склав компанію ще одинадцятьом клубам, в яких у графі “витрати” красувався нуль.
“Металіст” розвантажував відомість всіма доступними шляхами, агонізував і не отримав атестат на сезон 2016/17, ця ж процедура чекала на “Говерлу”. “Дніпро” і “Волинь” переслідували дисциплінарні комітети, а запорізький “Металург” вирішив не мучитися і зробив харакірі. В ту мить УПЛ нагадувала алкоголіка, якого жінка вигнала з дому і тепер він вимушено вештається по домівках братів по нещастю — наче й порядна людина, але з перегаром і принижена.
Трансферний період сезону 2016/17
Продано: 196 футболістів (28,1 млн. євро)
- літнє вікно: 115 футболістів (23,7 млн. євро)
- зимове вікно: 81 футболіст (4,4 млн. євро)
Придбано: 163 футболіста (2,9 млн. євро)
- літнє вікно: 101 футболіст (—)
- зимове вікно: 62 футболіста (2,9 млн. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Александар Драґович (21 млн. євро, з “Динамо” К в “Баєр”), Лукаш Теодорчик (1 млн. євро, оренда, з “Динамо” К в “Андерлехт”), Радослав Петрович (1 млн. євро, з “Динамо” К в “Спортінг” Лісабон), Ігор Пластун (500 тис., з “Карпат” в “Лудогорець”), Олексій Гуцуляк (200 тис., оренда, з “Карпат” в “Вільярреал”)
- зимове вікно: Жуніор Мораєс (2,1 млн. євро, оренда, з “Динамо” К в “Тяньцзінь”), Валерій Лучкевич (1,2 млн. євро, з “Дніпра” в “Стандард”), Ґуставо Бланко-Лещук (400 тис., з “Карпат” в “Шахтар” Д), Андрій Блізніченко (300 тис.,з “Дніпра” в “Карабюкспор”), Володимир Коствевич (300 тис., з “Карпат” в “Лех” Познань)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: —
- зимове вікно: Тамаш Кадар (2,5 млн. євро, з “Леха” Познань в “Динамо” К), Ґуставо Бланко-Лещук (400 тис., з “Карпат” в “Шахтар” Д)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Мігел Велозу (7,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Дженоа”), Дуґлас (5,5 млн. євро, з “Дніпра” в “Сан-Паулу”), Бруну Ґама (3,5 млн. євро, з “Дніпра” в “Депортиво”), Даніло Сілва (3 млн. євро, з “Динамо” К в “Інтернасьйонал”), Роман Зозуля (3 млн. євро, з “Дніпра” в “Бетіс”).
Якщо вірити порталу Transfermarkt, влітку 2016-го ми торкнулися дна — згідно статистики на трансферний вівтар не було покладено жодного євро. В лютому 2017-го ситуацію підправило “Динамо”, але краще б цього не робило — Тамаш Кадар запам’ятався понтовим стилягою і любителем “прописати” автогол. Чемний працівник ринку “Привоз”, не інакше. Коли угорець переїжджав до Китаю, за ним, мабуть, ридали всі одеські бабульки та валютчики. І Київ — зі щастя.
Забираємо саркастичну усмішку і знову робимо серйозну міну. Чергова зміна формату проведення УПЛ і загальної парадигми (приклад — “Олімпік” та “Олександрія” в єврокубках, а “Дніпро” та “Волинь” летять в тартари) продемонстрували, що можна битися за результат з порожніми кишенями. Команди поклалися на внутрішні ресурси, які й так танули на очах — саме тоді на перший план вийшли вільні агенти. Передсмертний хрип “Дніпра” дозволив підсилитися ті й же “Зорі” — влітку 2017-го туди відправилися Максим Луньов, Владислав Кочергін, Євген Чеберко, Олександр Сваток і Андрій Лунін.
Трансферний період сезону 2017/18
Продано: 249 футболістів (47,4 млн. євро)
- літнє вікно: 167 футболістів (46,75 млн. євро)
- зимове вікно: 83 футболіста (650 тис. євро)
Придбано: 221 футболіст (9,65 млн. євро)
- літнє вікно: 136 футболістів (3,65 млн. євро)
- зимове вікно: 89 футболістів (6 млн. євро)
Найдорожчі продажі:
- літнє вікно: Андрій Ярмоленко (25 млн. євро, з “Динамо” К в “Боруссію” Д), Юнес Беланда (10 млн. євро, з “Динамо” К в “Ґалатасарай”), Лукаш Теодорчик (4,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Андерлехт”), Руслан Маліновський (2 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Генк”), Роман Яремчук (2 млн. євро, з “Динамо” К в “Гент”)
- зимове вікно: Азеведо (400 тис, оренда, з “Шахтаря” Д в ПАОК), Моха (150 тис. євро, з “Олімпіка” в “Слована” Братиславу)
Найдорожчі придбання:
- літнє вікно: Йосип Пиварич (2 млн. євро, з “Динамо” З в “Динамо” К), Томаш Кендзьора (1,5 млн. євро, з “Леха” Познань в “Динамо” К), Владислав Кабаєв (150 тис., з “Чорноморця” в “Зорю”)
- зимове вікно: Беньямін Вербіч (4 млн. євро, з “Копенгагена” в “Динамо” К), Додо (2 млн. євро, з “Курітіби” в ШД)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Домаґой Віда (9 млн. євро, з “Динамо” К в “Бешикташ”), Артем Кравець (2 млн. євро, з “Динамо” К в “Кайсеріспор”), Антон Каніболоцький (1 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Карабах”), Олександр Гутор (900 тис. євро, з “Чорноморця” в “Динамо-Брест”), Андрій Богданов (800 тис. євро, з “Олімпіка” в “Арку” Ґдиня)
З настанням розіграшу 2018/19 УПЛ зробила перші спроби виборсатися з трясини. Фронтменом і ньюзмейкером виступило “Динамо”, яке все одно провернуло спірні “вхід” і “вихід”: поряд з Ярмоленком, проданим за непогані бабки, був прой…баний Домаґой Віда. З покупками те ж саме: Беньямін Вербіч виправдав сподівання, чого не скажеш про Пиварича (хоча тут не без вини “сердець” і шкільних вчителів фізкультури).
Трансферний період сезону 2018/19
Продано: 250 футболістів (92,235 млн. євро)
- літнє вікно: 166 футболістів (72,460 млн. євро)
- зимове вікно: 85 футболістів (19,775 млн. євро)
Придбано: 197 футболістів (67,025 млн. євро)
- літнє вікно: 159 футболістів (38,425 млн. євро)
- зимове вікно: 76 футболістів (28,6 млн. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Фред (59 млн. євро, з “Шахтаря” Д в МЮ), Андрій Лунін (8,5 млн. євро, з “Зорі” в “Реал” Мадрид), Віторіну Антунеш (2,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Хетафе”), Юрі (1,28 млн. євро, з “Зорі” в “Аль-Наср”), Себастьян Рібас (450 тис. євро, з “Карпат” в “Ланус”)
- зимове вікно: Ярослав Ракицький (10 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Зеніт”), Че Че (5 млн. євро, з “Динамо” К в “Сан-Паулу”), Мар’ян Швед (2 млн. євро, з “Карпат” в “Селтік”), Орест Лебеденко (700 тис. євро, з “Карпат” в “Луґо”), Ігор Харатін (600 тис. євро, з “Зорі” в “Ференцварош”)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: Майкон (6,6 млн. євро, з “Корінтіанса” в “Шахтар” Д), Владислав Супряга (6,5 млн. євро, з “Дніпра-1” в “Динамо” К), Фернандо (5,5 млн. євро, з “Палмейраса” в “Шахтар” Д), Сідклей (5 млн. євро, з “Атлетіко” Паранаенсе в “Динамо” Київ), Че Че (4,8 млн. євро, з “Палмейраса” в “Динамо” К)
- зимове вікно: Тете (15 млн. євро, з “Греміо” в “Шахтар” Д), Манор Соломон (6 млн. євро, з “Маккабі” П-Т в “Шахтар” Д), Фран Соль (3,5 млн. євро, з “Віллема II” в “Динамо” К), Маркос Антоніо (3,5 млн. євро, з “Ешторіла” в “Шахтар” Д), Валерій Бондаренко (600 тис., з “Олександрії” в “Шахтар” Д)
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Факундо Феррейра (9 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Бенфіку”), Дьємерсі Мбокані (4,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Антверпен”), Євген Хачеріді (з млн. євро, з “Динамо” К в ПАОК), Олександр Гладкий (1 млн. євро, з “Чорноморця” в “Різеспор”), Даріо Срна (1 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Кальярі”)
В кампанії 2018/19 Суркіс психанув та привіз Олександру Хацкевичу Сідклея, Че Че, Віктора Буено (за цих “свистків” безпосередньо відповідав Євген Красніков), Владислава Супрягу, Франа Соля і Міккеля Дуелунда. Президент розжився майже 24 мільйонами євро (за іронією долі, це не допомогло відібратися до групи ЛЧ, та і найбільший профіт приніс Карлос Де Пена, знайдений бозна-де Леонідом Буряком).
“Шахтар” теж не відставав, але підійшов до справи грамотно — в колективі давно назріла зміна поколінь, тож була привезена нова партія південноамериканських тінейджерів, на тлі яких Кайоде, Соломон і Бондаренко виглядали білими воронами. Чекайте…
Ми ж відзначаємо: вперше з 2013-го вималювалася приємна оку цифра — 67 млн. євро. Втім, вона дещо оманлива, оскільки, крім “біло-синіх”, “гірників” і … “Карпат” (Карраскаль ще не здогадувався, куди вліз), більше ніхто розкошелювався.
Трансферний період сезону 2019/20
Продано: 193 футболіста (20,540 млн. євро)
- літнє вікно: 117 футболістів (5,3 млн. євро)
- зимове вікно: 77 футболістів (15,24 млн. євро)
Придбано: 179 футболістів (12,55 млн. євро)
- літнє вікно: 113 футболістів (11,25 млн. євро)
- зимове вікно: 67 футболістів (1,3 млн. євро)
Найдорожчі продажі
- літнє вікно: Олександр Караваєв (2,5 млн. євро, з “Зорі” в “Динамо” К), Іван Петряк (1,2 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Фехервар”), Олег Данченко (1 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Рубін” Казань), Бруно Дуарте (600 тис. євро, з “Львова” в “Віторію” Гімарайнш)
- зимове вікно: Дерліс Ґонсалес (4,55 млн. євро, з “Динамо” К в “Олімпію” Асунсьйон), Тамаш Кадар (4 млн. євро, з “Динамо” К в “Шаньдун Лунен”), Хорхе Карраскаль (2,5 млн. євро, з “Карпат” в “Рівер Плейт”), Карлос Самбрано (1,5 млн. євро, з “Динамо” К в “Боку Хуніорс”), Сідклей (600 тис. євро, оренда, з “Динамо” К в “Корінтіанс”)
Найдорожчі придбання
- літнє вікно: Вітао (4 млн. євро, з “Палмейраса” в “Шахтар” Д), Олександр Караваєв (2,5 млн. євро, з “Зорі” в “Динамо” К), Жерсон Родрігес (2 млн. євро, з “Джубіло Івати” в “Динамо” К), Євген Коноплянка (1,5 млн. євро, з “Шальке” в “Шахтар” Д), Богдан Михайліченко (1 млн. євро, з “Динамо” К в “Зорю”)
- зимове вікно: Володимир Адамюк (350 тис. євро, з “Львова” в “Дніпро-1”), Олександр Сваток (350 тис. євро, з “Хайдука” в “Дніпро-1”), Франсіско Ді Франко (300 тис. євро, з “Карпат” в “Дніпро-1”), Олексій Гуцуляк (300 тис. євро, з “Карпат” в “Десну”).
Найдорожчі футболісти, які покинули УПЛ вільними агентами: Іван Ордець (1,5 млн. євро, з “Шахтаря” Д в “Динамо” Москва), Андрій Цуріков (800 тис. євро, з “Олександрії” в “Яблонець”), Сергій Мякушко (800 тис. євро, з “Карпат” в “Алькорон”), Бесір Демірі (700 тис. євро, з “Маріуполя” в “Жиліну”), Артем Гордієнко (600 тис. євро, з “Зорі” в “Шериф”)
У вересні 2019-го Олександр Хацкевич, сидячи перед Віктором Вацком, розпинався як міг — мовляв, ось “Аякс”, якому “біло-сині” поступилися у кваліфікації ЛЧ, на запрошення виділив 35 млн. євро, а “Брюґґе” напередодні очної зустрічі підписав лише одного Міньоле у “Ліверпуля” за 8 млн. євро. “Возможно, я попал в команду в не лучшие времена для президента, потому как у меня не было возможности приобрести игрока даже за 5 миллионов”, — зарядив білорус.
Після цього інтерв’ю пердак горів не тільки у Артема Франкова, але і в нас — таке враження, що Хацкевич прилетів з планети Нібіру. Хіба тренер не знав, де працює, і яка біднота в УПЛ? За все літнє вікно було витрачено трохи більше 11 мільйонів! До речі, цьогоріч Суркіс нікого не привіз Луческу, а румун взяв і вийшов до групового раунду ЛЧ. Надіємося, хтось надовго закрив писка і нескоро з’явиться в Києві.
Скільки українців виїхало з Прем’єр-ліги за кордон
- сезон 2013/14: 26 футболістів (9 країн)
- сезон 2014/15: 26 футболістів (11 країн)
- сезон 2015/16: 52 футболіста (22 країни)
- сезон 2016/17: 43 футболісти (19 країн)
- сезон 2017/18: 54 футболісти (21 країна)
- сезон 2018/19: 52 футболіста (24 країни)
- сезон 2019/20: 38 футболістів (17 країн)
- сезон 2020/21 (літо): 13 (8 країн)
Гадаємо, ніхто ж не здивований, що до буремних подій 2014-го українці не надто активно перебирали за бугор? А якщо й робили це, то переважно дивилися в бік найближчого зарубіжжя — Білорусі, Росії та Польщі. Що просто пояснити схожим менталітетом і відносно легкими грішми — чому б не пограти в півноги в умовному Казахстані?
Та і в Білорусі, з рівнем якої ми ближче познайомилися через безальтернативність (“спасибі” коронавірусу), цілком можуть рубатися інваліди третьої групи. Жарт на межі фолу, проте така дійсність — всі, хто котирується нище, й досі їдуть катати м’яч на городах Бульболяндії.
А от війна змусила рухатися і поступово розширити горизонти. Зникнення клубів, різке обмеження фінансування, незацікавленість князьків, себто олігархів, у своїх іграшках — здрастуйте!
В сезоні 2015/16 міграційний процес виріс вдвічі, до того ж з’явилася Іспанія (все завдяки Євгену Коноплянці, Дмитру Хомченовському, Мар’яну Шведу і Юрію Ткачуку). Відзначимо першу хвилю до Бельгії (Роман Яремчук, Руслан Маліновський і орендований “Ауд-Хеверле” Олександр Воловик). І добре, що ці хлопці там прижилися — сьогодні так села не випроводжають призовників, як вболівальники українців до Про-ліги.
Ще один тренд — угорський вектор. Заново Угорщину відкрив Дмитро Льопа (хто?) — вихованець “Дніпра” та легенда FIFA Manager у лютому 2016-го приєднався до “Академії Пушкаша”. Півзахисник абсолютно не вразив, але з кожним роком наших співвітчизників більшало; після того, як Сергій Ребров очолив “Ференцварош”, взагалі налагодилися поставки (нарешті мадяри цінують не лише карпатську деревину). Нині українська діаспора — друга в Національному чемпіонаті (15 футболістів). О, і ще з’явилася Австрія — дякуючи Євгену Чеберку, який поповнив ряди ЛАСКу.
Зачекалися солоденького на десерт? Ну що ж, коротко про Росію. Як бачите, туди регулярно від’їжджають “кормильці” — хтось менш хайповий (Олег Данченко), а хтось, здатний викликати інфаркт міокарда від срачів в Інтернеті (Ярослав Ракицький та Іван Ордець). Не будемо кланятися цим паскудам. Цьогоріч же на землю Мордору ступили Ахмед Алібеков (Суркіс, ти що крейзі?), Антон Шендрик та Віталій Балашов (мальчик хочет в Тамбов, чики-чики-чики-чикита).
Основні групи легіонерів до початку війни і їхня зміна впродовж війни
- сезон 2013/14: 207
- сезон 2014/15: 110
- сезон 2015/16: 88
- сезон 2016/17: 73
- сезон 2017/18: 92
- сезон 2018/19: 112
- сезон 2019/20: 99
- сезон 2020/21 (літо): 77
Не хочемо повторювати причини, чому заробітчани масово записалися на програму “пора валити з України”. В 2017-му-2018-му кількість іноземців суттєво підскочила, однак не обнадіюйтеся — у багатьох клас відповідав критерію “ні риба, ні м’ясо”. За це подякуймо “Карпатам” (Смалійчук і Ко зібрали всілякий збрід) і Копакабані “Львову”.
Як бачите, певні групи поступово зникли — представники Болгарії, Австрії,Кот-д’Івуару, Чехії, Греції та Словаччини (Вербіч — словенець) відсутні, як мінімум, четвертий сезон. Дехто повертався: чорногорці (Михайло Перович, “Зоря”), португальці (нині за них відповідає незаявлений “Олександрією” Жоау Тейшейра) чи французи (Максім Ду Коуту, “Олімпік”, Пап-Альюн Ндіайе, “Ворскла”). Ну і ставимо “пташку” навпроти Румунії — Тудор Белуце став першим румуном з розіграшу 2016/17
Відчуваємо, ви чекаєте, що ми скажемо по москалях. Ну, сталася прогнозована втеча щурів із судна, тільки не тонучого. Виїхали як “оригінальні”, так і “переписані” росіяни — українці, які швиденько змінили паспорт з тризубом на гнилу двоголову курку. Питаєте, хто був у останні роки? Ігор Калінін (“Іллічівець”, “Зоря”, “Зірка”, сьогодні — “Динамо” Москва), Олексій Курілов (знайома мордяка), Антон Голенков (“Севастополь”) та Ігор Нехаєв (дебютував у “Сталі”, також донедавна грав у Криму).
Останнім росіянином був Васілій Павлов, який з лютого по листопад 2019-го захищав кольори одеського “Чорноморця”. Треба визнати, що публіка досить стримано відреагувала на появу уродженця Самарської області, та і сам нападник не електризував обстановку. З вильотом “моряків” до Першої ліги питання на рахунок Павлова відпало, принаймні, він зник з широкого радару. А з часом і з України.
Постскриптум
Знаєте, складно робити якісь висновки. Ви самі спостерігали за перипетіями, що коїлися не те що в чемпіонаті, а країні загалом. Так, УПЛ втратила позиції, не така багата, не така цікава і не така перспективна. Але наша — є речі, які, як це не дико, продовжуєш любити, навіть зі стиснутими зубами. Ми болюче відреагували на зникнення цілісінької купи клубів, але ж якось живемо — неочікувано з’явилися “Колос”, “Минай”, “Інгулець” (так, “Дніпро-1”, волею, даною Мішею Юхименком, ми тебе ігноруємо), набралася досвіду “Зоря”, на щось претендують “Десна” і “Олександрія”. Ніхто й подумати не міг, що сезон 2019/20 буде динамічним, скандальним і … захопливим. Чуєте? Як співав “Mad Heads”, надія є.
Автор: Павло Кушнєрук
Робота над інфографіками: Павло Сидоренко