У минулому сезоні Арне Слот вчинив неймовірне: нав’язав амстердамцям здорову конкуренцію в Ередивізі, змусивши їх не раз змінити спідню білизну, та вперше за десять років вивів АЗ у Лігу чемпіонів. Непересічна подія і майбутня зустріч з “біло-синіми” спонукала нас розібратися — трясця, хто це там настільки майстерно диригує алкмарцями?
Хто б що не говорив, але вітчизняне футбольне ком’юніті дещо недооцінює суперника “Динамо” в третьому кваліфайраунді ЛЧ. Всі знають, що минулого сезону АЗ до останнього боровся за чемпіонство, безцеремонно присуджене чинушами амстердамському “Аяксу” (який АЗ, до слова, двічі обіграв), і безуспішно оббивав пороги інстанцій, апелюючи щодо розподілу єврокубкових путівок. А що глобально відомо, крім гучного кабінетного срачу? Готові побитися об заклад, що відеонарізки, переглянуті на YouTube, Рон Влар і матч з “Маріуполем”.
Звичайно, істинні олди, крехтячи і хапаючись за спину, пригадають зустрічі киян і алкмарців у розіграші ЛЄ 2010/11 — з дублем Мілевського на стадіоні імені Лобановського. Проте відкидаймо ностальгію — нинішня версія “сирних фермерів” є зовсім іншою бойовою одиницею.
Ми переконані, що АЗ виглядає найнебажанішим опонентом, особливо, якщо обирати серед решти можливих претендентів — ПАОКа та “Рапіда”. Команда видала крутезний перформанс та наповнена перспективною молоддю, через яку агенти б’ють одне одному мордяки. Однак знову ж таки: переважна більшість українців звисока сприймає нідерландців, бо “це не “Аякс”, “ПСВ”, чи хоча б “Феєнорд” та не здатна тверезо виокремити фронтменів (ну хто там із відомих грає?).
Так, є вчорашні школярі, яким треба пройти перевірку більш тривалою дистанцією (19-річний Майрон Боаду), і “збиті льотчики”, вижбурнуті з топових чемпіонатів (Йорді Класі). А ще вищезгаданий Рон Влар — поважний дядечко, але переслідуваний травмами (27 пропущених поєдинків за підсумками тогорічної кампанії).
З іншого боку, не слід дивитися безпосередньо на склад, адже головний герой цієї банди перебуває у технічній зоні — якби не Арне Слот, то “Алкмар” так би й далі задовольнявся Лігою Європи, у кращому випадку. Розповідаємо, хто це такий і чому “динамівцям” треба бути обережними.
АЗ — перший самостійний проєкт Слота
Перш ніж очолити “червоно-білих”, Слот подолав чималий шлях. В 2013-му атакуючий півзахисник повісив бутси на цвях та одразу став на тренерську стежину — рідний “Зволле” запропонував посаду керманича молодіжки. Цей досвід дав неабиякий поштовх для подальшого прогресу — працюючи з юними умами, Арне вбив у собі вчорашнього гравця, освоїв психологію та ази управління колективом.
Прикметно, що вже влітку 2014-го нідерландець приєднався до “Камбюра” як асистент Хенка де Йонга. Сформований тандем продемонстрував прийнятні результати — “жовто-блакитні” виконали першочергове завдання, зберігши прописку в еліті (12 місце, 41 очко).
А от кампанія 2015/16 завершилася капітальним провалом — “Камбюр” полетів сокирою на дно і набрав жалюгідні 18 пунктів. Керівництво клубу, гарячково хапаючись за соломинку, дало підсрачника де Йонгу, спробувало тимчасовий варіант із Сіпке Гюльсгоффом, а опісля довірилося Марселу Кейзеру — все дарма.
Незважаючи на виліт, експерти персонально відзначили Слота — його ідеї вплинули на команду та ледь не допомогли їй у наступному ж сезоні повторно кваліфікуватися до Ередивізі. Правда, за цими перипетіями Арне спостерігав зі штабу АЗ — у квітні 2017-го він відгукнувся на пропозицію “сирних фермерів” і пішов на підвищення.
“Камбюр” важко відреагував на кадрову втрату (аналогічний біль викликає “поцілунок” твого мізинця з тумбочкою) — ось як це прокоментував спортивний директор Джеральд ван ден Белт: “Завжди дратує, коли хтось із високоякісних фахівців покидає клуб. З іншого боку, ми повинні сприйняти це як комплімент. Це ще одна людина, яка тут еволюціонувала та проснулася сходами вгору”.
В Алкмарі Слот легко налагодив взаєморозуміння з досвідченим Джоном ван ден Бромом — одним із найкращих менеджерів “червоно-білих з часів Луї ван Гала. Будучи помічником, Арне займався аналітикою — ван ден Брома частенько критикували за слабку тактичну складову, й він потребував людину, готову вирішити конкретні нюанси. АЗ стабільно боровся за третю-четверту позиції, однак влітку 2019-го Джон неочікувано попрощався з клубом — як вважає нідерландська преса, коуч, націлений на будівництво і розвиток, досягнув максимуму і усвідомив, що не в силах дати більше. Що ж, така думка має право на життя — це тільки наші фізруки тримаються до останнього, бо знають, що нікому не потрібні.
Призначення Слота у ролі головного тренера спровокувало неоднозначну реакцію. “Велика туфта. Робота асистента — найлегша робота, тому що у вас немає ніякої відповідальності. Ван ден Бром дав людям простір, але це не значить, що вони вирішують щось самі. Головний тренер несе відповідальність і ніхто інший”, — цитували таблоїди слова шанованого спеціаліста Ада де Моса. Необізнана публіка схвально хитала головами і тицяла пальцями у Арне — як можна поставити біля керма якогось ноунейма? Ну-ну.
Слот втихомирив критиків філософією і принципами, що підійшли для АЗ
Підсумовуючи вищесказане, наголошуємо: думка, що Слот — х*й з гори є абсолютно хибною. Знаєте, як бісить, коли школярі роблять гордовиту міну і дають оцінку на кшталт “В тренерському аспекті Ґвардіола і Зідан були ніким, перш ніж прийняти “Барселону” і “Реал” відповідно”. А часом не Ґвардіола їздив світом, набираючись досвіду у Марсело Б’єлси? Не трудився з кантерою, не бачив кого залучає до основи у 2008-му? Зідан також вивчив “вершкових” вздовж і поперек — Жозе Моурінью та Карло Анчелотті начебто не пальцем роблені і явно не проводять тренування у стилі “Камон, плей! Шо такоє?”.
Здогадалися, до чого ми ведемо? Арне забезпечив бекграунд, який підходив для АЗ. Клуб акцентує увагу на вихованцях? Окей, Слот має необхідну практику, набуту в “Зволле”. Потрібно працювати у стресовій ситуації? Що ж, і тут можна ставити “пташку” — у “Камбюрі” під ним взагалі горіла земля.
Важливо розуміти те, що Слот — реаліст. Будучи доволі посереднім футболістом, він не хапав зірок з неба — кожна щаблинка підкорювалася у поті чола. Це ж правило простежується у тренерському амплуа — Арне знає, з чим має справу.
АЗ — це такий собі “Дніпро”, правда, без неадекватних олігархів з маніакальною жагою перетворити все в гівно. Колектив є претензійним, проте затиснутим у лещата більш конкурентоздатними опонентами. Ясна річ, що провідні футболісти поглядають у бік кращих можливостей — донедавна “червоно-білі” мали визначену стелю і, як будь-який донор для топів, вимушено продавали лідерів. Той же Гус Тіл приєднався до “Спартака” за 16 млн євро (і виявився українських кровей, адже “кинув” московитів на солідні бабки).
Слот прекрасно відчуває підопічних і спокійно сприймає ймовірні трансфери на вихід. Його сила, як представника нової нідерландської школи, полягає не в індивідуалізмі, а універсалізмі і колективізмі (Валерій Васильович Лобановський не обмежився б лайком). Наставник бачить різницю у класі між ним і “Аяксом” чи “ПСВ”, але нівелює недоліки завдяки груповій роботі — його хлопці прагнуть, насамперед, гарантувати результат, а не показати кілька фінтів на камеру і підписати контакт з розробником шампуню.
Вам може здатися, що Арне — комуніст і прищеплює комплекс меншовартості. Звичайно ж, ні — ця людина дає грати і навпаки спонукає до креативу. Просто АЗ об’єктивно не на тому етапі еволюції, щоб говорити про нього голосно — Слот зробив вагомий крок уперед, але повинен його ще закріпити.
Взаємодія з виконавцями і тактика — ключова зброя Слота
Арне дає шанси всім. АЗ має достатню глибину обойми, але не виблискує іменами навіть рівні Ередивізі — з огляду на це, було б вбивчим не використовувати доступний арсенал на сто відсотків. У розіграші 2019/20 всі гравці, за винятком двох резервних голкіперів, отримали час. Слот досконало вивчив функціональні задатки підопічних, правильно ними маніпулює і дозує — завдяки цьому “сирні фермери” не мали суттєвих перепадів впродовж минулого сезону.
Більше того, клуб надпереконливо стартував, чим побив рекорд ван Гала — у восьми турах домашнього чемпіонату “червоно-білі зафіксували шість перемог, одну нічию та одну безглузду поразку (свиню підклав “Вітесс” Лєоніда Слуцького — арнемці здобули 3 очка за допомогою пенальті, реалізованого на заключних хвилинах зустрічі).
Загалом же АЗ уникнув ексцесів і двічі кинув на лопатки “Аякс”. Як це вдалося? Слот не звертався до шаманів і не читерив — весь секрет прихований у тактиці.
Арне не зациклюється на якомусь із обраних шаблонів. Його улюблений малюнок — 4-2-3-1, який за потреби трансформується у 4-3-3 (атакуюча модель) та 4-4-2 (захисна версія). Команда постійно рухається та змінює структуру розвитку атаки, чим збиває суперника з пантелику. Слот любить домінуючий футбол, тож АЗ багато володіє м’ячем (у середньому більше 60%, продемонстрованих у кампанії 2019/20).
Тим не менш, це не типовий для Нідерландів стиль — “вимкни голову, забудь про оборону та штурмуй ворота” (ніколи не думали, чому умовні Вінсент Янссен та Гус Тіл клали голи “пачками” в Ередивізі, проте обісралися з переїздом у серйозніші ліги?). Слот не боїться йти вперед і діє на межі фолу — дозволяє фулбекам долучатися до фази нападу, чим залишає у захисті лише двох центрбеків. Ризиковано? На перший погляд. Як ми згадали вище, тренер виступає за універсалізм — у такому випадку один із опорних півзахисників страхує: опускається нижче і стає третім центральним захисником (цю фішку Арне запозичив у Ґвардіоли, коли побачив, як той перекваліфікував Філіппа Лама у хавбека). Круто? Ще й як.
Гнучкість малюнку і динаміка збентежують: нападник може враз опинитися у центральній лінії, а захисник розташуватися на позиції “десятки”. Це наркоманія, але наркоманія ефективна: з 25 польових гравців 15 відзначилися забитими голами. До того ж, Слот закликає не церемонитися — так, контролювати корисно, однак краще повести в рахунку. Спеціаліст наполягає на тому, щоб футболісти якомога швидше доставляли м’яч у карний майданчик і не займалися зайвою мастурбацією (привіт тікі-таці).
Що стосується захисного варіанту, то АЗ добре пресингує, агресивний і компактний: для гравців важливо дотриматися короткої відстані між лініями, щоб у разі відбору одразу вибігти у контратаку. Причому обороняється вся команда — нападники теж виконують зазначені функції, а не стовбичать відрізаними від загального виру подій.
Чи є слабкості? Звичайно. Слот звик бути першим номером і губиться, коли зустрічає терплячого опонента, готового віддати простір, але націленого на контратаки. Тому-то “Аякс” і програв — стилістично амстердамці підходять під модель Арне. А от в’язкий “Вітесс”, що не гребує брудними прийомчиками і збиває темп гри тактичними фолами, перемагає. Як там кажуть — на війні всі засоби хороші?
Постскриптум
“Динамо” вважається фаворитом, але лише на папері. Емоції, навіяні вдалим початком Мірчі Луческу, виграшем Суперкубка України та фактором домашнього поля, підтримують певну ілюзію — “ось зараз ми їм покажемо”. Нам хочеться вірити, що кияни пройдуть легкою ходою, однак пора знімати рожеві окуляри. АЗ — не той клуб, яким здається. Це організований проєкт, що видряпає очі, аби зачепитися за щось значуще. Нідерландцям конче потрібна Ліга чемпіонів — по-перше, для задоволення амбіцій, по-друге, для збереження гравців. Це саме той кіношний штамп, коли “сіра мишка”, лупцьована роками, у фіналі стрічки дає п*здаків тестостероновим старшокласникам.
І цим всім заправляє Арне Слот — тип, повернутий на тактиці, з ідеологією і тверезою головою. А от чи “Динамо” адекватно сприйме АЗ? Це ще питання.