Парадокс Мазяра

23 Вер, 2019| автор:

Володимир Мазяр. Перспективний молодий керманич, який має далеко неоднозначне реноме серед української футбольної спільноти, схоже, зі скандалом очолив “Львів”.

Жилмар. Впевнений, що ви пам’ятаєте такого амбітного фахівця, який на старті минулого сезону повинен був привести львівський футбольний проєкт до вершин. Не склалось. Причому взагалі. Перш за все, причиною стала відсутність у наставника тренерської ліцензії категорії PRO. Здавалось, що це просто якийсь жарт. Проте ні. Такі реалії сучасного українського футболу.

Перевірка документів в УАФ? Дякую, ні, не чули. Проте, як би там не було, чотири тури командою УПЛ керував тренер, який цього робити, на законодавчому рівні, не мав жодного права. Мріям Жилмара про друге-третє місце “Львова” не судилось здійснитись. Принаймні одноосібно.

62a80

Далі говорилось про тандем Мазяр-Жилмар. Перший відвідуватиме пресконференції та флеш-інтерв’ю, а інший продовжить керувати командою. Тоді на чутки про призначення Володимира Івановича головним тренером відреагував кіпер “Львова” Олександр Бандура, заявивши, що одіозний – це мало сказано, проте тренера, як батьків – не вибирають.

Але у той момент все склалось за іншим сценарієм і доля команди опинилася у руках Юрія Бакалова. Як казав усім відомий класик, що це вже зовсім інша історія.

Знову скандал

Вже колишній тренер “містян” Богдан Блавацький відчував, що скоро позбудеться тренерського крісла. Шість очок за шість турів у команди, з якої хотіли/хочуть ліпити другий “Шахтар”, результат – не найкращий. Шкода лише, що віщі сни Блавацького, перепрошую за тавтологію, не навіщували як для коуча, так і команди в цілому якихось успішних результатів.

Володимир Мазяр все ж опинився у ролі головного тренера “Львова”. Проте й тут не без скандалу. Адже історія виглядає так, що контракт Володимира Івановича із “Гірником-Спорт” досі чинний. Принаймні про це заявила друга сторона – президент команди Петро Каплун (У програмі “Профутбол” було продемонстровано, що договір про розірвання контракту не підписано).

Що ж сталося? У першій своїй заяві на звільнення Мазяр посилався на власний стан здоров‘я. Ото довели людину у тих Горішніх Плавнях! Вже у наступній такій заяві про стан здоров’я не йшлося, а з’явилась поправка у вигляді бажання розірвати контракт за згодою двох сторін. Звернімо увагу ще раз, що ніхто з керівництва “Гірника-Спорт” свого підпису на цих документах не ставив. Це все показано у відеосюжеті “Профутболу”.

Знімок екрана  о 11.49.47

Підпису немає, проте прес-служба із Горішніх Плавнів все ж опублікувала матеріал на офіційному сайті клубу, що Володимир Мазяр більше не головний тренер “гірників”. “По согласию сторон и в связи с ухудшением здоровья 41-летнего специалиста”. Звичайно, що така публікація навіть на офіційному сайті “Гірника-Спорт” не має жодного юридичного значення. Проте це, як мінімум, дивно. А саме відсутність злагодженості у діях працівників і керівників клубу. Хтозна, але як би там не було, вирішальне слово тут повинні сказати відповідні футбольні органи.

Для отримання бодай якоїсь відповіді зануримося у футбольне законодавство нашої країни. Для цього беремо у руки “Регламент Федерації футболу України зі статусу і трансферу футболістів”. Видання 2018 року тому тут ще згадується Федерація футболу України. Переглядаємо зміст. Тут нас перш за все цікавить пункт 5.1, у якому мова ведеться про те, що “статус тренерів, лікарів та масажистів у частині контрактних взаємовідносин з клубом прирівнюється до статусу футболістів-професіоналів”. Це важливо встановити, аби надалі не виникало запитань: “Це ж про футболістів, а де про тренерів?”.

Тепер переходимо до підпункту 10.4. “Якщо сторони (клуб – футболіст) достроково розірвали контракт, клуб зобов’язаний протягом 15-ти днів письмово (використовуючи додаток до контракту або угоду про розірвання контракту) повідомити про це відповідну Лігу та ФФУ, зазначивши причини”. Схоже, що такі документи у ПФЛ та УАФ не надходили. Час ще є, якщо за відлік брати вищезгадане повідомлення на офсайті “гірників”, що було опубліковане дев’ятого вересня.

Рухаємось далі. Cтаття 11, підпункти 5 і 6. “Футболіст-професіонал має право вільно укладати контракт з іншим клубом тільки у випадках:

– якщо строк дії його контракту з його нинішнім клубом закінчився;

– протягом шести місяців до закінчення строку дії контракту (Якщо правильно розумію, то мова тут ведеться про попередній контракт)

За будь-яке порушення цього положення до футболіста і нового клубу застосовуються санкції”. Далі. “Якщо футболіст-професіонал має більше одного чинного контракту, до нього застосовуються санкції згідно з Дисциплінарними правилами ФФУ та чинним Регламентом”.

Прецедент, коли у відповідних футбольних органах не надто ретельно перевіряють документи, у нас вже був. Передаємо привіт Жилмару. Результат ми знаємо — звільнення керманича. Проте чи полетіли за той випадок голови у футбольних відомствах?

“Гірник-Спорт” вимагає у Львова виплатити компенсацію у розмірі 400-500 тисяч гривень. Проте “леви” на такий хід подій приставати не бажають – від слова зовсім. Львів’яни продовжують посилатися на повідомлення про звільнення Мазяра на офсайті “гірників”. Останній, до слова, ніби живе своїм окремим життям. “Владимир Мазяр покинул Горняк-Спорт”, “Владимир Мазяр поблагодарил Горняк-Спорт за сотрудничество”, “Будни Владимира Мазяра в Горняке-Спорт (видео)”. Ось такі новини можна відшукати на порталі першолігового колективу. Чому немає жодних цитат президента клубу і доказів порушень Мазярем умов контракту, а саме його нерозірвання і підписання трудового договору із іншою стороною? Загадка. 

Як би там не було, але, повторимось, що істину у цій історії повинні встановлювати відповідні інстанції.

Сам же ж Мазяр заявляє, що усе вийшло досить спонтанно і він тільки-но залишив “Гірник-Спорт” за згодою сторін, і йому майже одразу надійшла пропозиція працювати у “Львові”.

Галицький експіріенс

“Рух”. Ще тоді Винники. Три місяці. Шістнадцять ігор. Cаме стільки часу і поєдинків на пості головного тренера “жовто-чорних” провів  Володимир Мазяр. Де до свого активу і пасиву записав п’ять перемог та чотири поразки, ще сім матчів завершились внічию.

Тоді із Володимиром Івановичем, оцінивши його роботу зі знаком “плюс”, попрощались до зимової перерви. “Руху” залишалось зіграти ще один матч, вдома з “Авангардом”.

volodymyr-mazyar-436727-O6kce1rt

Якщо Володимир Мазяр проводив терапію щодо гравців свого колективу, то, своєю чергою, керівництво клубу проводило свою терапію щодо самого коуча. Прикладом цього є історія, яку Вікторові Вацку розповів Григорій Козловський:

“До мене приїжджала дружина Мазяра з дитиною, познайомилася зі мною і ми в конверті віддавали його зарплату. Він навіть на виїздах просив у футболістів, щоб йому хот-дог купували. У нього навіть гривні на дорогу не було, на водичку тільки. Чому дружина отримувала зарплату? Щоб Мазяр по дорозі не втратив всі ці гроші”

Проте, попри такі цікаві випадки, Мазярем залишились задоволені, назвавши його хорошим тренером і чудовим мотиватором.

Висновок

За правильного підходу Володимир Мазяр здатен принести результат. Це вже було доведено неодноразово. Однак зараз про інше. Не про футбол. А про чисто людське.

Можливо, хтось вирішив заробити грошей. Можливо, хтось вів переговори за спиною. Можливо, були якісь словесні домовленості, однак все зірвалось. Не знаємо.

Таких версій можна вибудувати безліч, проте факти (можливо, далеко не всі), як то кажуть, перед вами. І кожен сам може зробити висновок з того, що йому відомо у цій ситуації. А от чи він виявиться правильним – покаже лише час. Втім, пан Мазяр уже встиг програти зі “Львовом” доволі прохідні два матчі “Колосу” й “Олімпіку”, а попереду – складний календар. Тож не дивно, якщо Мазяр через незадовільні результати залишить команду швидше, ніж ця справа владнається в юридичній площині.