Чим живе Шкодер у матчдей між Косовом та Україною – у репортажі “Брутального Футболу” із Албанії.
Напевно, неможливо уявити Шкодру (або Шкодер, кому як зручно) без дощу і велосипедів. Тому прибувши ввечері напередодні матчу, ми просто не впізнали місто: ні першого, ні другого ніде не було.
А вже зранку все стало на свої місця: короткий дощ, невнятне сонце і величезна кількість велосипедів. На них тут їздять майже всі, тому це все схоже на якийсь кумедний і хаотичний Амстердам (або Китай). Тільки не піддавайтесь узагальненню: в інших містах Албанії такого масового велоруху ви не побачите. Причина? Традиція.
Потішило, що місцеві питають “Ви з України?”, тоді як раніше першою версією була Німеччина (нерідко навіть німецькою мовою).
Окей, ну а що там у Шкодрі?
Місто одне з найдавніших і стратегічно найважливіших на Балканах, засноване іллірійцями (яких вважають предками албанців), грало особливо важливу роль під владою Венеції і в часи становлення албанської держави на початку 20 ст.
Симпатичний центр із типовою для Східної Адріатики слизькою плиткою, кілька нових помпезних храмів (як мечетей, так і церков, загалом цей регіон – центр албанського католицизму), величезний вибір пабів, кав’ярень і ресторанів.
Кожному гостю, що вже оглянув центр міста, порадять відвідати місцеву фортецю (здебільшого руїни). Звідси відкривається чудова панорама міста, річок . Бояна і Дрін, ну й Скадарського озера з чорногорським берегом вдалині.
Матч України випав на п’ятницю, тож конкуренцію нечисленним нашим фанатам склали численні албанські і косовські школярі (і школярки – нереальна кількість!), що приїхали в місто на екскурсію (ну й дунути трави в казематах фортеці).
Поза тим місто є п’ятим найбільшим у країні і, як і вся Албанія, переживає динамічні зміни в інфраструктурі. Зокрема й місцевий стадіон “Лоро Борічі” було перебудовано в 2015-16 роках, тож тепер це найсучасніша футбольна арена країни. На ньому виступає клуб “Влазнія”, 9-тиразовий чемпіон Албанії (більшість титулів здобув у часи комунізму), а через поточну реконструкцію стадіонів у Тірані та Пріштіні – також збірні Албанії та Косова.
Косово переїхало сюди торік, коли матчем з Фінляндією розпочало свою офіційну збірницьку історію. Факт, що ця збірна грає в Албанії, очікувано викликав обурення Сербії, де назвали це “скандалом”.
Сьогодні, 6 жовтня, косовари зустрінуться тут із українцями, а через три дні в гості вже до збірної Албанії приїде збірна Буффона Італії. Цікаво, що афіш із матчем Косова в місті нема, лише афіші гри Албанії.
До слова, Лоро Борічі – відомий албанський футболіст, що виступав у Шкодрі та Тірані, а також в італійському “Лаціо” в 1940-их і 1950-их. За комунізму місцевий стадіон носив ім’я партизана Войо Куші. Сподіваємося, після його сьогоднішніх відвідин у нас залишаться лише позитивні емоції, як і в цілому від цього міста.
Макс К. із Албанії, спеціально для “Брутального Футболу”