“Колись у нього був увесь світ…”
У 30 років він міг ще грати на високому рівні, забивати красиві та важливі голи, рятувати команду на останніх хвилинах, бути кумиром дітей та улюбленцем вболівальників. Міг, але доля вирішила інакше. Окрім успіхів на футбольному полі, принесла з собою цілий вагон травм, які завадили Андре Шюррле стати найкращою версією себе як професіонала. А наприкінці шляху взагалі морально дотиснула гравця і той, не в силах зібратися, завершив свою кар’єру у 29 років. Сьогодні наш “скляний” іменник святкує ювілей – 30 років! За цей час він здійснив найзаповітнішу мрію кожного футболіста – став чемпіоном світу зі збірною Німеччини та грав у топових клубах, завойовуючи з ними трофеї. Це могла б бути казкова кар’єра, але не всі персонажі в кінці шляху залишаються на олімпі успіху. Про всі перемоги та поразки німецького футболіста розповідаємо у нашому матеріалі.
“Я хочу бути футболістом” або перші кроки у футболі
Людвіґсгафен-на-Рейні, 1990 рік. Через місяць після об’єднання Західної та Східної Німеччини у сім’ї Луїзи та Йоахіма з’явився син – Андре. Перед садом будинку, в якому жила родина, діти постійно грали у футбол. Одного разу до них приєднався малий представник сім’ї Шюррле і саме з цього моменту почався шлях майбутнього чемпіона. У 5 років він пішов у академію “Людвіґсгафена”, де тренери одразу побачили потенціал хлопця. Він зумів стати найкращим бомбардиром та пенальтистом клубу. Андре навіть пожертвував навчанням заради спорту:
“Я кинув школу, щоб грати у футбол і в той момент у мене навіть не було плану “Б”. Напевно, я б продовжив навчання, але не знаю, на якій спеціальності. Щасливий, що “план А” з футболом вдався”
Пізніше його заберуть у “Майнц 05”, де у 2008 році з дублем він виграє молодіжний чемпіонат Німеччини. Вперше за основну команду Андре Шюррле зіграв у 2009 році в поєдинку проти “Баєра”, який закінчився з рахунком 2:2. А от перший гол припав на матч з “Бохумом”. Юний футболіст зумів зробити дубль, завдяки якому команда перемогла – 3:2. До того ж став наймолодшим бомбардиром клубу. Оце так дебютні голи!
Після такого старту справи футболіста пішли лише вгору. Поступово стає не лише ключовим гравцем основи, а й лідером атак. Андре переростає рівень команди, тому логічно, що у сезоні 2011/12 вже захищав кольори “Баєра”, проти якого колись вперше дебютував. “Майнц” отримав за молодого футболіста 8 млн євро.
Футболіст лише набирав оберти. У “Баєрі” тренер частіше використовував нападника на лівому фланзі, хоча той любив навпаки з центру зміщуватися на обидва фланги. Все ж тренеру було видніше і завдяки цьому Андре Шюррле розкрив себе. Свій перший гол у ЛЧ забив 19 жовтня 2011 року проти “Валенсії”, допомігши отримати перемогу. Загалом за “Баєр” провів 79 матчів, забив 21 гол та віддав 12 гольових передач. Талановитого гравця помітив Жозе Моурінью.
У лавах “синіх”. Спроба підкорити Англію
Футболіст став першою покупкою тренера “Челсі”. У Андре розпочався англійський етап кар’єри. Почав виходити на футбольне поле ще з першого туру. У дебютному сезоні Шюррле був одним із найкращих бомбардирів клубу, забивав важливі голи, був одним із гравців основного складу та добре проявив себе у Лізі Чемпіонів. Навіть увійшов у історію, як третій німецький футболіст, що зумів у матчі АПЛ оформити хет-трик. Це сталося у поєдинку проти “Фулгема”.
Здавалося, все розвивається добре, але у Шюррле був один вагомий недолік – висока травматичність та часті проблеми зі здоров’ям. У “Чеслі” він підхопив кишкову бактерію, яка викликала отруєння. Як наслідок – втратив за короткий час 5 кілограмів та значно ослаб. Ось такі вимушені перерви збивають темп футболіста і в цьому випадку залишають мало шансів на потрапляння у стартовий склад через високу конкуренцію.
Андре було важко залишатися в “Челсі” під керівництвом Моурінью, який в свою чергу вирішив попрощатися з футболістом. Шюррле поділився враженнями від роботи з тренером:
“Він жорстокий хлопець. Я весь час думав: “Що він робить? Чому він так зі мною спілкується? Чому він так вчиняє з людьми?”. Повертаючись назад, я розумію, що він хотів і з якими ресурсами працював. Але в той момент я справді не міг справитися з цим через різкість і психологічний тиск. Було дуже важко. Після спілкування з ним я часто їхав додому і думав, що більше не витримаю цього. Іноді під час тренування мені здавалося, що він дивиться лише на мене. Але, ймовірно, це було навіть не так. Мені здавалося, що він спостерігає за мною і думає, що я відстій”
І справді від нього вимагали значно більшого, адже футболіст став чемпіоном світу!
“Це хлопець – герой”. Подвиги Шюррле у Бразилії
Турнір у Бразилії став найбільш пам’ятним моментом для Андре Шюррле. Мрія, яка колись здавалася недосяжною, стала реальністю. Збірна Німеччини прекрасно проявила себе на чемпіонаті світу. На шляху до свого Кубка Бундесмашина не програла жодного матчу.
Чого вартий лише півфінал з Бразилією, який завершився з рахунком 7:1! Це була фантастика. Андре у цьому поєдинку вийшов на поле на 58-й хвилині та вніс свій вклад у розгромний рахунок, забивши 6 та 7 голи.
“Це було неймовірно, ніби ми опинилися у кіно. Я почав гру на лаві, і тут ми почали забивати – перший, другий, третій, п’ятий. Всі дивилися одне на одного і не могли повірити, що це справді відбувається. Потім я подумав, що якщо вийду на поле, потрібно постаратися забити теж – і поклав два. Неймовірно. В роздягальні всі просто дивилися одне на одного і в очах читалося: “Що зараз було? Це неможливо”
Попереду фінал з Аргентиною. Тут вже або пан, або пропав. Німецький нападник не вийшов у основі та сидів на лаві запасних, переживаючи за команду. Головний тренер Йоахім Лев робить найправильніший вибір і випускає на заміну нашого іменника на 31 хвилині. Футболіст у екстратаймі робить ривок, проходить по лівому фланзі та віддає ідеальну передачу на Маріо Ґетце. Гол приносить Німеччині перемогу, а двом авторам забитого м’яча – славу.
“Пам’ятаю, як влітку 2014-го я повернувся у “Челсі” в статусі чемпіона світу і подумав: “Ну все, хлопці, тримайтеся! Прийшов мій час. Я відразу відчув, як змінилося ставлення до мене, починаючи від партнерів по команді і закінчуючи головним тренером. Моурінью побачив у мені переможця і пред’являв завищені вимоги. Я теж хотів перейти на наступний рівень і намагався відповідати цьому, але все пішло не по плану”
Через високу репутацію після ЧС від Андре Шюррле справді очікували більшого. З’явилося багато критики від ЗМІ та фанатів, якщо у футболіста щось не виходило, посилився тиск з усіх сторін, до цього додалися травми і у висновку гравця викинули на смітник “непотрібних Моурінью футболістів”. Чемпіонство певним чином зіграло з Шюррле злий жарт.
Велике повернення на Батьківщину
Йоахім Лев порадив нападнику перейти у “Вольсбурґ”. “Вовки” заплатили за чемпіона 24 млн фунтів. Так, команда не такого рівня, як “Челсі”, але він хоча б матиме шанс грати в основі. Це необхідно було для врівноваження морального стану Андре. Він любить читати про себе у пресі та соціальних мережах. Уявіть, чого там можна начитатися. Гейт, дуже багато гейту.
Тренер ставить Шюррле на правий фланг, де йому було некомфортно грати. Але незважаючи на це, він стає найкращим бомбардиром клубу у сезоні 2015/16. Цього було недостатньо і на гравця знову почали тиснути. Клуб віддав величезні кошти за футболіста і хотів отримати з того максимум. Андре не зумів завоювати любов вболівальників. Так, він не ідеальний, але точно не заслужив такого ставлення. До того ж знову завадили травми: плеча, ноги, розтягнення м’язів бедра та пошкодження привідного м’язу.
Наступним етапом у кар’єрі футболіста стає “Боруссія”. Ще одна спроба реабілітуватися. Сума трансферу – 30 млн євро. Загалом з усіма витратами перехід обійшовся у 93 млн євро, ставши найдорожчим в історії Німеччини. І знову ж від такого дорого гравця очікували гри на найвищому рівні. Можливо, Шюррле міг би задовольнити очікування керівництва, тренера та вболівальників, але знову завадили травми:
- Деформація колінного суглоба – 8 пропущених матчів
- Запалення ахіллового сухожилля – 12 пропущених матчів
- Проблеми зі спиною – 1 пропущений матч
- Травма м’язового волокна – 12 пропущених матчів
- Удар – 2 пропущених матчів
- Випіт – 1 пропущений матч
Загалом футболіст був травмований 176 днів, тобто майже 6 місяців. Не потрібно пояснювати, чому не вийшло з “Боруссією”.
Ще один удар – збірна. Футболіста після березня 2017 року так і не викликали до головної команди країни. Це рішення тренера йому було дуже важко перенести, адже він завжди грав на повну і віддавав всі сили. Загалом за Німеччину зіграв 57 матчів , забив 22 голи та віддав 7 гольових передач. Прекрасна результативність.
Далі була оренда в “Фулгемі”, де також нічого не вийшло і нарешті Андре потрапляє у московський “Спартак”.
“Hello, Moscow-city”. Крапка у кар’єрі
“Спартак” у липні 2019-го орендує гравця на один рік за 1 млн євро. Доволі ризикована угода, зважаючи на стан футболіста. Керівництво брало футболіста, як досвідченого гравця у склад команди, яка проходила етап омолодження. На Андре Шюррле знову робили високі ставки. Він став четвертим німцем в історії клубу.
Початок у “Спартаці” був яскравим та досить вдалим. Німець феєрив на полі, отримавши певну свободу дій. Але з часом футболіст “здувся”. Повпливало й те, що він готувався до сезону самостійно з фітнес-тренером. І як ви думаєте, що ще трапилося? Правильно – проблеми зі здоров’ям. Цього разу – бронхіт, який вибив з колії футболіста на 20 днів, а потім травма гомілкостопа, яка вкрала ще 71 день.
Багато хто думає, що причина таких частих травм – харчування Андре Шюррле. Чоловік майже не вживає м’яса. Є ймовірність, що організм не отримував достатньої кількості білка, зважаючи на важкі фізичні навантаження. Тіло за таких умов не встигає відновлюватися, звідси – висока травматичність м’язів. Спортсменам справді важко тримати баланс всіх необхідних речовин і при цьому не вживати м’яса. Але можливо. Чи зумів цього досягнути Шюррле – доводиться лише гадати. Можливо, незбалансоване харчування (якщо воно таким було) і справді стало фатальним.
Колишній лікар “Спартака” Михайло Бутовський говорив, що на його погяд професійний футболіст повинен вживати тваринні білки. Це необхідно, адже є основою для побудови м’язової тканини. На що Андре відповідав, що має свою теорію і його все влаштовує.
Тим не менш проблеми не завершилися і футболіст здав позиції у грі. Потім планам завадила пандемія. Спортсмен вирішив не повертатися в “Спартак”, а “Боррусія” розірвала контракт. Андре приймає важке рішення – закінчити кар’єру професійного футболіста:
“Я прийняв рішення піти з професійного футболу. Вдячний всім, хто підтримував мене всі ці роки. Зараз я готовий до нових викликів, що відкриваються переді мною. Останнім часом невдачі почали сприйматися гостріше, а успіхи не приносили задоволення. Це рішення зріло в мені давно. У цьому бізнесі треба грати якусь роль і не давати слабину, інакше нікому не будеш потрібен. Я більше не чекаю на оплески”
На жаль, кар’єра цього безперечно талановитого та якісного футболіста завершилася на такій сумній ноті. Він так і не зумів ще раз зібратися з силами та переступити через усі травми, критику, поразки, щоб зробити ще один крок. Андре Шюррле назавжди залишеться героєм фіналу ЧС-2014, чемпіоном Англії, дворазовим володарем кубку Німеччини та гордістю німецького футболу. Андре, можеш відпочивати, приділяти час красуні-дружині та маленькій донечці і на фоні слухати рок-н-рол, хіп-хоп та R`n`B. А в один прекрасний вечір приготувати картопляне пюре з овочами та соусом, згадати дитинство та передивитися всі шедевральні голи. Дякуємо за гру, “скляний” чемпіон світу!