Справжній фентезі-бум в Україні. Це має перевернути гру

3 Сер, 2019| автор:

Цього літа відбулися дві значущі події в житті українського футболу та спорту загалом. По-перше, нарешті зайшов потужний іноземний спортивний телевізійний мовник «Setanta Sports», який зобов’язаний нав’язати боротьбу зажертим «плюсам» і недомонополістам «футболам». По-друге, нарешті в Україні з’явився професійний фентезі. Як це вплине на футбольний ринок країни – поговоримо далі.

Писати довгих витягів про те, що таке фентезі-спорт не будемо – хвала Аллаху, для цього у вас є Ґуґл. Втім, коротка справка не завадить. Фентезі-спорт – це такий собі вид віртуального менеджменту. Ви збираєте команду зі справжніх гравців. Вони грають у реальних матчах і приносять вам очки за певні дії (голи, асисти, зароблені пенальті, гра «на нуль» – позитивні очки; жовті і червоні карточки, пропущені пенальті, автоголи – мінусові очки). Фентезі-спорт став суперпопулярним у Штатах після 1992 року, коли запрацював закон «Про захист професійних та любительських видів спорту». Цей закон забороняв робити ставки на спорт. До слова, минулого року цей закон скасували. Причина проста – нелегальний оборот ставок у Штатах на спорт перевищував суму в 150 мільярдів доларів у рік. Звісно, сенсу самим відгризати собі хвіст більше не було, тож Верховний суд США анулював вищезгаданий федеральний закон.

Fantasy-Infographic_image

Так ось, коли ставки заборонили, хитрі уми придумали фентезі. Спершу це була гра «по фану», а згодом на неї почали ставити гроші, придумавши різноманітну кількість фентезі-турнірів. Суд не визнав фентезі-спорт таким, що б підпадав під заборону грального бізнесу. Фентезі легалізували, визнавши по суті інтелектуальною грою.

Донині фентезі розвивається двома шляхами – професійним та любительським. Професійним в основному він був за океаном – там грають у фентезі-турнірах на реальні бабки. Відбувається це так: зібрав собі команду, зареєструвався у турнірі, де всі скинулись по баксу (ну або більше) і далі, хто вище фінішує, той забирає собі кусок з «общака» – бюджету, який формується зі ставок (бай-інів). Любительський фентезі створювали на великих сайтах, де хотіли чимось зайняти своїх читачів і розіграти призи. Популярні спортивні сайти і офіційні ресурси відомих ліг на Заході намагаються створювати свої фентезі-ліги. Це є показником високих стандартів, хорошої спортивної культури, правильного тону. І ось це все прийшло в Україну у новому сезоні. І на рівні фану, і на рівні профі. Вау!

Першою стала «Трибуна» із сезонною лігою для УПЛ. «Трибуна» вже і раніше проводила фентезі-турніри. Але в цьому сезоні вийшла на новий якісний рівень. Більш цікаві призи, функціонал хоч і на простому, але зрозумілому рівні. Адекватна скорінг-система нарахування очок, поки нормальна статистика. Дуже довго нараховують очки – це великий мінус. Потрібно очікувати аж до завершення туру.

Однак найбільше «зашевелила» ринок фентезі офіційна ліга від УПЛ, презентована під назвою «Real manager». Ця фентезі-ліга з елементами футбольного менеджера (присутня можливість ще й «прокачувати» фентезі-гравців, обраних в команду) доступна одразу на двох платформах – на сайті УПЛ і як додаток (поки що тільки в Google Play, однак скоро обіцяють і версію для iOS). Це гра від ізраїльського розробника Funatix. Цікаво, що на сайті компанії вказано, що в команді проекту присутній колишній головний тренер «Челсі» Авраам Ґрант, який є членом консультативної ради.

funatix

Власне, функціонал та інтерфейс справді дуже приємні, та і сама гра задумана так, аби більше «затягувати», аніж класичний фентезі. Адже є можливість наймати спонсора, збирати кошти і наймати тренерів, які збільшуватимуть скіли, обраних вами гравців. Додатково на матчі УПЛ можна робити ставки на віртуальну валюту – токени. Якщо ставка зіграє (ординар або експрес), то виграні токени можна обміняти на інший віртуальний “кеш” і відтренувати гравця так, що у разі його позитивних дій на полі, очки будуть примножуватись ще.

realmanager

Та на цьому позитив завершується, бо все, що стосується безпосередньо фентезі – позицій гравців, скорінгової системи і нарахування очок – жах на вулиці В’язів. Наприклад, перед першим туром «Real manager» оскандалився тим, що включив до складів команд гравців, яких уже нема клубах. Позиції були дані також неправильні (деякі захисники були оцінені як нападники і навпаки). Що стосується цін на гравців – теж жах. Супрягу оцінили в низькі 5.5 млн, в той час як львівський Бруно коштує аж 14.5 млн (це ціна майже таких топів, як Циганков, Мораєс, Марлос і Тайсон). Але це ще нічого у порівнянні з тим, з якими грубими статистичними помилками «Real manager» закрив 1 тур. Так, асист Ковальця віддали чомусь Лучкевичу, Супрязі не зарахували гольову передачу взагалі, а відбитий Паньківим пенальті і зовсім не помітили. Тому тут залишається сподіватись, що ізраїльтяни «розчехляться» по ходу сезону і все ж грамотно відпрацюють гроші УПЛ.

Зрештою, крім ігор «по приколу»,  відтепер в українців є ще змога грати в професійний фентезі. Найбільша європейська платформа для гри у фентезі-спорт «Fanteam», яка має мальтійську ліцензію, також «зайшла» в Україну. Насправді цей проект від норвезької компанії «Scout Gaming Group» уже давно в Україні, адже декілька департаментів цієї компанії, включно зі статистично-аналітичним відділом, розташувались у Львові. Але тільки цього року Українська прем’єр-ліга стартувала на продакшині «Fanteam». І варто сказати, початок видався дуже вдалим – турніри УПЛ одразу стали популярними.

2721ad

Якщо ви новачок у фентезі, то вам тут буде дещо складно, адже на «Фантімі» «всё-по настоящему». Тут уже турніри на гроші: внесок на один турнір від 1.10 євро до 3.30 і навіть 11 євро. Далі сума призових розігрується між учасниками турніру в заздалегідь зазначеній пропорції. Крім того, зараз можна зареєструватись у турнір з внеском 2.75 євро. Переможець, крім грошей, також виграє квиток у сезонний турнір АПЛ (а там вхід коштує 25 євро). А гарантія (сума обов’язкової виплати учасникам, навіть якщо не набереться достатня кількість учасників на призовий фонд) на сезонний турнір АПЛ, на хвилиночку – 250 тисяч євро. Тому вигравши невеликий турнір в УПЛ цього вікенду, ви отримаєте чудовий додатковий бонус.

fanteam2

Також на «Fanteam» постійно оновлюють ймовірні склади на матч, травмованих та дискваліфікованих гравців, вчасно забирають зайвих та додають нових заявлених футболістів. Так само тут присутня серйозна оцінка вартості футболістів, зважаючи на їхні статистичні дані, силу суперника, проти якого вони грають. Словом, «это уже совсем другой уровень», як говорив класик із Дніпра.

fanteam1

Що привнесе фентезі в Україну? Перш за все – це західна культура сприйняття спорту. Фентезі – це не просто ставки, це постійне стеження за новинами, формою гравців, аналітика даних. Фентезі втягує у гру і змушує постійно взаємодіяти з командами ліги. Однозначно це додасть популярності УПЛ, виведе розуміння футболу на щабель угору. Ну і звісно кількість експертів у коментарях тепер зросте в рази. І це дуже круто.

Северин Стецюк, художній керівник гуртка «Брутальний Футбол»