• BF Family
  • Фентезі-ліга
  • Подкасти
Брутальний футбол
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
За брутальний футбол!
  • Головна
  • Статті
  • Інтерв’ю
  • Репортажі
  • Блоґи
  • Новини
Брутальний футбол
Головна Статті

Українці, які грали у Бельгії до того, як це стало мейнстрімом

Павло Кушнєрук автор: Павло Кушнєрук
23.09.2020 09:37
в Статті
0 0
0
Українці, які грали у Бельгії до того, як це стало мейнстрімом
1.4k
Переглядів
ПоширитиТвітнути

Вже зовсім скоро “Гент” протестує київське “Динамо” в плейоф Ліги чемпіонів. Глядачу буде на що подивитися — окрім “біло-синіх” добрячий відсоток уваги присвячений Роману Яремчуку, Ігорю Пластуну та Роману Безусу. Взагалі в нас прискіпливо слідкують за чемпіонатом Бельгії — останнім часом тамтешні клуби радо приймають українців, сама ліга стала “прокладкою” для наших гравців перед стрибком на топ-рівень. Між іншим, зібрався чималенький список виконавців, який ви, напевне, й так вивчили назубок — ось днями Олександр Філіппов приєднався до “Сінт-Трейдену”. Ми ж ідемо проти системи і розкажемо про тих, хто також перебував у Про-лізі, але рідко вибивався в тренди.

Ще якихось десять років тому ми поглядали на бельгійську Про-лігу як на засохлі собачі кавелки — УПЛ жирувала, тож ніхто й гадки не мав, навіщо їхати за тридев’ять земель. Депресивна погода, як нинішній курс долара, готична архітектура, приваблююча хіба туристів-фетишистів, велике переселення мігрантів і чемпіонат, тринадцятий за знаковістю у Європі — хто б погодився проміняти олігархічну Прем’єр-лігу на всю ту сірому? Ми знали, що були Олег Ящук та Сергій Серебренніков — наші співвітчизники, які щось здобули, однак глобально не збуджували уяву. Перефразуємо слова одного пофарбованого кацапа: “Ну выиграли и выиграли, че бубнить-то?”.

Хоча й не варто згадувати дрімоту — он в 2016-му помічник Андрія Шевченка Рауль Ріанчо згенерував мем, коли завів розмову з Безусом. Цитуємо Романа, який на той момент “рубався” за Сінт-Трейден: “Ріанчо переплутав чемпіонат, де я грав. Каже, як там у тебе справи у Німеччині? Я кажу, нічого що я в Бельгії граю. Тоді я зрозумів, що можна збирати речі. Знаю, що Малиновський Ріанчо подобається. Може, коли він знову буде грати, то тренерський штаб на нас більше уваги буде звертати”. І сміх, і гріх.  

Це безпосередньо сьогодні ми схиляємо голову перед Про-лігою, куди ледь не з піснями проводжаємо виконавців. Ну нарешті рєбята познайомляться з дійсно здоровою конкуренцією і, дасть Бог, трампліном стрибнуть на щаблину вище — як от це зробив Руслан Маліновський. Роман Яремчук, Ігор Пластун, Богдан Михайліченко, Едуард Соболь, Євген Макаренко, Мар’ян Швед, Валерій Лучкевич, Єгор Назарина та інші українські легіонери останніх років змушували раз-по-раз моніторити першість Бельгії та клепати мемчики зі швидкістю світла (подякуймо за це Васі Максиміву).

Про-ліга об’єктивно перебуває в тренді та видає стільки контенту, що ним можна обмазуватися: якісна картинка, забиті стадіони, атакуючий стиль і український фактор приковують до екранів ґаджетів. Виявляється, що грати в Бельгії аж ніяк не соромно — кожний перехід цитується і виводиться в топ. Враховуючи це, ви, напевне, подумали, що ось зараз ми підготуємо якусь клікбейтну банальщину, але ні — “Брутальний футбол” ніколи не шукає легких шляхів. Замість переписування уже написаного про Безуса, Яремчука і решту добре відомих членів діаспори розповідаємо проти тих, кого ви призабули, мало або навряд чи знаєте.

Руслан Заневський

Позиція: півзахисник

Клуб: “Шарлеруа” (сезон 2006/07)

Статистика: 1 матч

Трофеї: —

Свого часу Руслан Заневський вважався перспективним півзахисником: виділявся у академії “Шахтаря” та їздив на ЧЄ-2004 U-17 (разом з Олександром Рибкою, Денисом Олійником і Олександром Гладким). Щоправда, хлопець виявився з характером — ще до підписання першого професійного контракту наголосив на тому, що має намір покинути донеччан. Ключові причини — бажання виступати в Європі та упереджене відношення до українців з боку тренерського штабу.

“Коли купували 17-річного Маріку, він тільки підйомних, наскільки мені відомо, отримав півмільйона! Я ж не прошу таких грошей, але оскільки одесит, в Донецьку мені необхідно було знімати квартиру. До того ж, пробитися в першу команду “Шахтаря” у більшості молодих хлопців практично немає шансів. Луческу неодноразово говорив: “Я літній тренер, і результат мені потрібен вже зараз”, — розповів Заневський.

“Гірники” не хотіли розлучатися з вихованцем, однак пішли назустріч — у 2005-му тодішній спортивний директор Віктор Прокопенко дав згоду та підписав відповідні документи (а що так можна було?). Руслан отримав вольну грамоту, але, вочевидь, переоцінив власні можливості — з нього не вийшов другий Зінченко.

Заневський дійсно побував у Європі — переглядався “Брешією”, “Інтером” та “Міланом”, завдяки чому тиражувався вітчизняною пресою як “новий Шевченко” (насправді дуже квола пародія). Ходили чутки, що уродженцю Одеси запропонують контракт, проте цього не сталося — “россонері” відправили виконавця у один із фарм-клубів і загалом не оцінили талант.

В 2006-му плеймейкер приєднався до латвійського “Діттона” (сучасна “Даугава”), а в січні 2007-го — до цікавлячого нас “Шарлеруа”. 19-річний юнак уклав угоду терміном на три сезони, після чого відправився до резерву; на вищому рівні йому виділили 4 хвилини — це сталося у травні 2007-го в матчі проти “Зюлте-Варегема”. Як ви зрозуміли, це була єдина гра в чемпіонаті Бельгії за участю Заневського — невдовзі він переїхав до Фінляндії. В 2011-му Руслан неочікувано вигулькнув у “Полтаві”, але і там себе не зарекомендував.  

Олександр Воловик

Как играют украинцы, уехавшие в Европу прошлым летом - О духе времени - Блоги - UA.Tribuna.com

Позиція: захисник

Клуб: “Ауд-Хеверле” (сезон 2015/16)

Статистика: 14 матчів

Трофеї: —

Не так давно ми писали про Олександра Воловика у контексті найдорожчих українських трансферів, здійснених в межах УПЛ. Не будемо повторюватися, тільки констатуємо: його поява в “Ауд-Хеверле” стала наслідком програної конкуренції  в “Шахтарі”. В серпні 2015-го центрбек був орендований левенцями — скромний клуб, який напередодні повернувся до вищого дивізіону, сподівався якомога довше затриматися в еліті. Не вийшло — за підсумками кампанії 2015/16 “Ауд-Хеверле” набрав 29 залікових балів та задовольнився 16 сходинкою турнірної таблиці.

Що стосується персонально Воловика, то його практика не була багатою: 14 поєдинків (16 результат команди) і 1207 хвилин не переконують.

Ігор Березовський

Lierse rekent niet meer op Berezovskyi (Lier) - Gazet van Antwerpen Mobile

Позиція: воротар

Клуби: “Льєрс” (2013 — 2015 рр.), “Сінт-Трейден” (сезон 2014/15, оренда)

Сумарна статистика: 30 матчів, 8 кліншитів, 48 пропущених голів

Трофеї: —

9 квітня 2011 року широкий загал познайомився з Ігорем Березовським — у зустрічі з “Шахтарем” голкіпер замінив травмованого Олександра Рибку, видав кілька потужних сейвів та допоміг “Оболоні” здолати донеччан 1:0 (протріть очі, це реально). Футбольна Україна оцінила звитяги гравця та тривалий період за ним слідкувала — інтерес підтримували коментарі експертів, навіть забугорних. 

Тож, коли “пивовари” “ріпнулися” у грудні 2012-го, вболівальники напружилися — де ж опиниться цей хлопчина?

Березовський переглядався в “Сток Сіті” та “Брюґґе”, але продовжив кар’єру у варшавській “Легії”. Ну як продовжив — намертво прикипів до лави запасних, сховавшись за спиною основного Душана Куцьяка.

І добре, що рятувальне коло кинув “Льєрс” — проєкт не претензійний, проте готовий давати шанси. “Жовто-чорні” сприймалися борцями за виживання (і зрештою були розформовані в 2018-му), тож кидали у бій всіх доступних виконавців. Березовський сперечався за місце у “рамці” з  Натаном Горісом і моментами випереджав суперника — показово, що українець був першим номером у другій частині сезону 2013/14 та залучався до поєдинків за потрапляння в Лігу Європи.

На жаль, у наступному розіграші Про-ліги Березовський допустив серйозні помилки (найболючіша — програш “Вестерло” 1:6), після чого втратив перевагу над Горісом і був відданий в оренду друголіговому “Сінт-Трейдену”. Де цифри не вражали: сумнівно, що 4 гри і 3 пропущені м’ячі є приводом для гордості.

По завершенні кампанії 2014/15 Ігор не залишився в “Льєрсі” — клуб звалився на дно таблиці і попрощався з “вишкою”. У подальшому перейшов до “Дармштадту”, де ненадовго пересікся з Артемом Федецьким і Денисом Олійником. З літа 2020-го знаходиться на вільних хлібах.  

Сергій Коваленко

Украинец провел три года в «Ювентусе»: работал с Гасперини, тренировался с Дель Пьеро, фотографировался с Зиданом - Апельсинова кава - Блоги - UA.Tribuna.com

Позиція: форвард

Клуби: “Стандард” (2004 — 2006 рр.) , “Локерен” (сезон 2006/07, оренда), “Руселаре” (сезон 2007/08)

Сумарна статистика: 61 матч, 8 голів

Трофеї: —

А тепер приготуйтеся збирати щелепу з підлоги — маловідомий Сергій Коваленко три роки (2001 — 2004 рр.) перебував у туринському “Ювентусі”, де зростав під наглядом Джан П’єро Ґасперіні. Центрфорвард не пішов далі прімавери, втім збагатився неоціненним досвідом і тиснув руку справжнім бістярам — Зінедіну Зідану, Алессандро Дель П’єро та Едґару Давідсу. Тут боїшся підійти до нібито найкращого футбольора на селі, який у перерві смалить цигарку і закидується “1715”, а там — Зізу!

Коваленку не пощастило переконати керівництво “старої синьйори” у подальшому співробітництві. Незважаючи на невдачу, на горизонті замайорів привабливий варіант — “Стандард”, очолюваний Домініком Д’Онофріо, з Огучі Оньєву, Россом Тернбуллом, Данте і п…здюком Маруаном Феллаїні.

Якщо відверто, то Сергій не був у перших лавах — в 55 поєдинках він відзначився 5 влучними пострілами (постраждали “Вестерло”, “Жерміналь Беєрсхот”, “Серкль Брюґґе”, “Льєрс” і Гент”). Матчі, які нападник провів від свистка до свистка, можна порахувати на пальцях однієї руки — переважно Д’Онофріо виділяв українцю 20-30 хвилин ігрової практики. Тим не менш, є позитивні моменти — Коваленко був душею колективу і, нехай зі скрипом, але допоміг льєжцям стати бронзовими призерами Про-ліги (2004/05) та дістатися до півфіналу національного кубку.

А от сезон 2006/07 ознаменувався катастрофою. Сергій мало того, що не сяяв, то ще й нашкодив — його автогол у зустрічі з “Локереном” підсумував прикру поразку 1:2. За іронією долі, в січні 2007-го Коваленко був орендований “трикольоровими”, де побив горщики зі Славолюбом Мусліним і раз вийшов на поле. Тож мало хто розчарувався, коли гравець розпочав кампанію 2007/08 у складі “Руселаре”. Там також глухо: 8 ігор і нуль результативних дій.

Після бельгійського етапу Коваленко то мандрував Білоруссю (“Торпедо” Жодіно, “Білшина”, “Нафтан”), то приїжджав до України (“Волинь”, “Полісся” Добрянка, “Суми” і “Полтава”). В 2013-му повісив бутси на цвях.

Сергій Омельянович

Омельяновича похоронят в Бельгии

Позиція: півзахисник

Клуби: “Шарлеруа” (1994 — 2001 рр.) , “Вестерло” (сезон 2001/02), “Вербрудерінг Гел” (2002 — 2005 рр.), “Тюбіз”, “Ронсе”, “Роял Льєж”, “Патураж”, “Роял Валлонія”, “Ла-Лув’єр”

Сумарна статистика: 91 матч, 1 гол, 1 асист на найвищому рівні

Трофеї: —

Певною мірою Сергій Омельянович — легенда. Не обов’язково бути топом, щоб напрацювати на цей статус — інколи достатньо опинитися у правильному місці в правильний час. В 1994-му уродженець Луганщини відвідав ЧЄ-1994 U-16 та доклав зусилля для забезпечення бронзових медалей. Якщо головна збірна тільки-тільки намацувала під ногами ґрунт, то молодіжка вже робила серйозні кроки: Україна впевнено подолала груповий раунд, в чвертьфіналі розібралася з Англією і лише в серії післяматчевих пенальті не впоралася Данією (все могло б піти іншим шляхом, якби не прикре вилучення Омельяновича на останніх хвилинах матчу).

Здолавши австрійців у боротьбі за третє місце, наші хлопці привернули увагу іноземних скаутів, зокрема, бельгійських. Найбільші аванси були видані Олегу Ящуку (у майбутньому не останній людині в історії “Андерлехта”) та Сергію Омельяновичу — його представники “Шарлеруа” ледь не одразу після закінчення турніру забрали до себе. Чим зробили універсала першопрохідцем бельгійського футболу — ось ці всі Пластуни, Безуси і Соболі частково мають завдячувати Омельяновичу, адже він відкрив наш ринок.

Не важко здогадатися, який культурний шок пережив 17-річний пацан. Адаптація була нелегкою — перші три роки Сергій виступав вкрай мало. Зате з літа 1997-го немов прорвало: півзахисник скористався травмами партнерів, забетонував місце у старті і, як мінімум, до 2000 року тримав солідну планку. Будучи вибуховим, не боязким (кажуть, що його підкати наводили жах) і націленим на атаку, Омельянович заслужив прихильність вболівальників.

В 2001-му гравець долучився до “Вестерло”, у рядах якого дебютував в Кубку УЄФА. Втім, закріпитися не вдалося — згодом українець покинув колектив і, як виявилося, провів останній сезон у Про-лізі. Ми не дарма вказали статистику, зафіксовану винятково на найвищому рівні — Омельянович змінив цілу низку команд різного ґатунку, де відслідкувати цифри майже нереально.

Попрощавшись з професійним футболом в 2011-му, надовго зник з радарів українських ЗМІ. І краще б не з’являвся, тому що наступна гучна новина, пов’язана з виконавцем, викликала смуток — у липні 2015-го півзахисник був знайдений мертвим у власній квартирі. Журналісти писали про затяжну депресію та алкоголізм (спростований рідними), однак ми не будемо танцювати на кістках і чіпати неприємну тему. Шкода, що людини немає — Сергію, який народився у серпні 1977-го, було 37 років.  

Хто ще?

Денис Причиненко

Denis Prychynenko, rots in defensie van Beerschot Wilrijk: “... - Gazet van Antwerpen Mobile

Позиція: захисник

Клуби: “Уайт Стар Брюссель” (сезон 2016/17), “Беєрсхот” (2017 — наш час)

Сумарна статистика: 136 матчів, 5 голів, 2 асисти

Трофеї: —

Денис Причиненко народився в Потсдамі, має німецький паспорт, але пов’язаний з історичною батьківщиною. Його батько Сергій за радянського періоду захищав кольори чернігівської “Десни” та сімферопольської “Таврії”, де став помітним персонажем. Сам Денис запрошувався до збірної U-17, переглядався Олександром Головком, але в 2010-му за зрозумілих причин відмовився від українського громадянства.

Півзахисник відомий тим, що виховувався у системі шотландського “Гарт оф Мідлотіан”. Подавав непогані надії , однак через травми поступово випав з поля зору керівництва “сердець”. В 2013-му німець знадобився “Севастополю” — грав мало, втім це не завадило йому залишити після себе відбиток. На жаль, неприємний — у 2016-му Причиненко дав інтерв’ю, в якому розповів, що “батьки вдячні Путіну  за те, що в Севастополі не було майдану”. Як це зручно — мати на руках забугорські документи, бути неосвіченим, ходити у футболках із зображенням Пуйла і дзявкати незрозуміло що.   

На момент скандальної розмови Причиненко знаходився у берлінському “Уніоні”, а через кілька місяців працевлаштувався у “Уайт Стар Брюссель” — клубі третього за знаковістю ешелону Бельгії. А чому тут дивуватися? Дніщу — дніщенська команда, яка в 2017-му ще й стала банкротом.

Опісля Причиненко поповнив склад “Беєрсхоту”, з яким з третьої спроби пробився до Про-ліги — в сезоні 2019/20 антверпенці  таки кваліфікувалися в еліту. Це, звичайно, круто  та й сам центрбек зіграв вагому роль, проте це не відміняє того факту, що він шматок калу вселенських розмірів.

Бека Вачіберадзе

Papa scoorde nog tegen Lommel” - Het Belang van Limburg Mobile

Позиція: півзахисник

Клуб: “Ломмел” (2019 — наш час)

Статистика: 15 матчів,1 гол

Трофеї: —

Пам’ятаєте такого хлопчика на ймення Бека Вачіберадзе? Фіналіст Юнацької ліги УЄФА довго-предовго скаржився на донецький “Шахтар” та ледь чи не з кожного кутка верещав про свій талант. Потім хлопчик став вільним агентом і поїхав в “Бетіс”, але кляті іспанці не повірили в його потенціал та взагалі прибрали з заявки. І що, ви думаєте, зробив хлопчик? Подався у Латвію, рознюнявся і змінив громадянство на грузинське, мотивуючи вчинок тим, що “в українському футболі з’явилося багато політики”. Цілком, втім у випадку Беки це твердження виглядало як жалюгідні потуги виправдати змарнований час та нереалізовані можливості.

І ось влітку 2019-го хлопчик докотився до другої ліги Бельгії, про що ми б ніколи не дізналися, якби не писали цей матеріал. В “Ломмелі” він не продемонстрував щось екстраординарне: 1 м’яч і 661 хвилина — статистика, гідна олімпійських богів! Побачимо, що буде далі, але зрозуміло одне: Вачіберадзе не виправдав очікування і нині справедливо вештається підвалами європейських чемпіонатів. Браво.

У 2020-му – переїхати в Бельгію для українського футболіста – це майже отримати путівку в національну збірну, це шанс поїхати у великі європейські чемпіонати. Цим матеріалом ми хотіли згадати і вшанувати тих, хто не боявся їхати в цю країну задовго до того, як це стало шалено хайповим заняттям.

ПоширитиТвітнути
Павло Кушнєрук

Павло Кушнєрук

Адміністратор, колишній Добряк/нинішній Хейтеряк "Брутального Футболу". Картонний фанат "Ноттінґем Форест", який дивиться максимум три матчі за участю "лісників" у рік. Любитель історії і олдскулу, коли трава була зеленішою, а твоя мамка молодою самицею  

Схожі Пости

Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде
Статті

Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде

Червень 26, 2022
Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд
Статті

Ярослава Ракицького “примазують” до збірної України. Він зайвий, причому не через російський бекґраунд

Квітень 6, 2022
Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович
Статті

Посередній у Києві, прославлений за океаном. Як поживає Мілош Нінкович

Лютий 21, 2022
Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою
Статті

Справжні дияволи. Мейсон Ґрінвуд та інші зірки МЮ, які вляпалися у скандали з перчинкою

Лютий 11, 2022
Наступне
З ними було складно навіть топовому “Металісту”. Хто така в біса “Рієка”?

З ними було складно навіть топовому "Металісту". Хто така в біса "Рієка"?

    Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде
    Статті

    Довбик і “Ноттінґем Форест”: що б українець отримав і чому його там вже не буде

    автор: Павло Кушнєрук
    Червень 26, 2022
    0

    Відповідаємо на низку важливих питань. Днями "Ноттінґем Форест" закрив опцію центрального нападника — придбав у берлінського "Уніона" Тайво Авоньї. Ми...

    Читати більше

    Останні коментарі

    powered by CACKLE
    Брутальний футбол

    Брутальний футбол - про футбол відверто і з гумором

    Ми в мережах

    Теґи

    "Аякс" Амстердам "Ворскла" Полтава "Десна" Чернігів "Динамо" Київ "Дніпро-1" "Зеніт" Санкт-Петербург "Леґія" Варшава "Манчестер Юнайтед" "Ноттінґем Форест" "Шахтар" Донецьк Іван Петряк Ігор Коломойський Ігор Харатін Андрій Борячук Андрій Тотовицький Артем Довбик Артем Мілевський Бернард Богдан Бутко В'ячеслав Чурко В Україні Валерій Бондаренко Владислав Кулач Владлен Юрченко Давід Нерес Едуард Соболь За бугром Ліга Європи Ліга чемпіонів Мілош Нінкович Олександр Алієв Олександр Воловик Олександр Зубков Олександр Караваєв Олексій Бєлік Пилип Будківський Руслан Маліновський Сергій Болбат Тайсон Ярослав Ракицький

    © Брутальний футбол

    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Головна
    • Статті
    • Інтерв’ю
    • Репортажі
    • Блоґи
    • Новини
    • Фентезі-ліга

    © Брутальний футбол

    Ввійдіть в свій аккаунт

    Забули пароль?

    Заповніть поля для реєстрації

    Всі поля обов'язкові Ввійти

    Відновити пароль

    Введіть ваш e-mail для відновлення паролю

    Ввійти