«Верес» – клуб, які викликає дуже різноманітні асоціації. Для всієї України у пам’яті залишився сезон «червоно-чорних» в УПЛ та відома усім рокіровка зі «Львовом». Ця сторінка вже давно перегорнута і клуб рухається далі. Деякі моменти не змінилися – любов вболівальників, скандальні ситуації, спроби бути народними, постійна зміна гравців, матчі не в Рівному, а у Млинові, експерименти з формою власності, завдання вийти у Першу лігу та своя особлива атмосфера. Амбіції традиційно великі, але клуб не завжди встигає за ними. Який «Верес» сьогодні? Я розповім вам про все з середини.
Рівненський «Верес» стартував у новому сезоні дуже впевнено і заявив про себе, як лідер групи А. В команді зібралися серйозні виконавці, якими можна і треба грати. До того ж, у клуб повернувся Юрій Вірт, який проявив себе за кермом «червоно-чорних» ще в УПЛ. Це рішення керівництва прийняли по-різному: хтось зрадів, а інші хотіли залишити тренером Олега Шандрука.
Здавалося, що є всі умови для того, щоб бути господарем групи. Та стабільність виявилася не притаманною цій команді. У сьомому турі все посипалося. Спочатку «Верес» мінімально програв тернопільській «Ниві», потім влетів «Діназу» 4:0, далі якось виграв у аутсайдерської «Буковини» і пропустив 2 голи без відповіді від «Полісся», а наостанок була нічия з «Калушем». Ситуація напружилася. Виникло питання – а чи здатен Вірт побудувати із наявних виконавців команду, яка приносить результат? Команда просто не грала, точніше щось там грала, але це не той футбол, який хочеться бачити. Навіть для Другої ліги то було паршиво.
«Верес» примудрився пропустити від новачка ліги 4 голи. Те, у що грали «червоно-чорні» не зрозумів ніхто. Вболівальники після такої безхарактерної гри, з купою дитячих помилок, були неприємно вражені. Саме після цього поєдинку критика полилася водограєм. До слова, заслужена. Всі не розуміли, як з таким складом можна так безхребетно втрачати очки. Отоді позиції Вірта в команді похитнулися.
На домашньому матчі з «Калушем» активні вболівальники весь перший тайм вирішили мовчати і тихенько спостерігати за грою, а у другому таймі вивісили банер зі словами «Час стати командою».
Він не був єдиним на стадіоні. Працівник фан-шопу, який до того ж був вірним вболівальником команди, не міг мовчати і вивісив банер англійською, що у перекладі означало «Дивлячись на дно». Сміливо! Та були наслідки – у перерві між таймами автора звільнили з роботи. Адже, на думку керівництва, працівник клубу не може себе так поводити.
Ця ситуація набула такого великого резонансу, що у Фейсбуці та Інстаграмі почався челендж у підтримку працівника фан-шопу. Вболівальники почали робити пости зі хештегом «#ВернітьЗабужка». Така активність пояснюється тим, що Забужка всі чудово знали. Ця людина живе «Вересом». Керівництво не проігнорувало ініціативу вболівальників, тому було запропоновано зустрітися у тому ж таки фан-шопі «Veres Place», щоб обговорити все і прийняти рішення. Ось тут народність справді проявилася. До речі, матч завершився нічиєю. «Верес» першим забив і просто почав грати на збереження результату. У висновку – пропустили. «Геніально»!
На зустріч прийшло керівництво, вболівальники та сам Забужко. Всі були раді один одного бачити, бо були навіть ті, хто не часто з’являється на матчах. Попереду була сімейна розмова, де кожна зі сторін мала можливість висловити свою думку. Загалом все пройшло спокійно, лише моментами хтось перебивав одне одного та давав волю емоціям. Це нормальна ситуація при вирішенні конфлікту. У підсумку – Забужко повернувся на роботу, учасники випили чаю та зробили фото на пам’ять.
У «Veres Place» знову покликали усіх на рандеву, але вже з тренером та декількома футболістами. Мета зустрічі – поговорити про гру команди, відсутність результату та послухати пояснення Юрія Вірта за «чорну смугу» у житті клубу. Однією з причин назвав – неякісні тренувальні поля.
І поле не те, і у умови не ті, а ще у Другій лізі багато боротьби, а він хоче грати у щось інше. Більше було води, ніж конкретики. Ну що ж, час показати своє щось інше. Екзаменом став матч із «Поділлям». Реабілітуватися було просто необхідно. Напевно, Вірт засинав із думкою про цей матч.
29.09.2019 – день, коли «Верес» нарешті показав свої зуби і розідрав «Поділля» на шматки. Друзі, 5:0! Нарешті ми побачили характер, тактику, цікаві атаки, видовищні голи. Як же смачно Соломка п’ятою після прострілу Мисика забиває у ворота суперника. Цей футболіст разом із Яременком оформили дублі, а перший гол забив Шестаков. Здається, «Верес» заштовхав усе, що не зміг у попередніх матчів. Прорвало! Цікаво, чи зуміють футболісти та тренер тримати планку. Важливо залишатися постійно на плаву, щоб боротися за Першу лігу. Та й з одного матчу не зрозуміло – чи Вірт молодець, чи команді набридло програвати, чи нарешті співпраця обох ланок дала результат. Час покаже, висновки робити ще точно рано.
Проте цю перемогу вони здобули без одного футболіста – Євгена Морозенка. Вранці клуб офіційно оголосив про завершення співпраці з гравцем «через різне бачення гравця і тренерського штабу тактики і організації гри на футбольному полі». Цікава причина, зате чесна. Коли Морозенко лише прийшов у команду, всі сподівалися, що він стане лідером та вестиме всіх за собою. Та цього разу у «Вересі» в Євгена не пішло. Помахали ручкою, вишмаркалися у платочок – рухаємося далі.
Як же раділи вболівальники цій перемозі. Це були емоції, які важко передати. Крики, сміх, радість, відчуття вдячності – все це було. Не відставали від них і футболісти. Разом вони зробили свою особливу «Ісландію».
Ейфорія тривала ще й дорогою у Рівне з Млинова. Вболівальники згадували все, хто що робив, як добирався, щоб визначити, які ритуали потрібно проводити перед наступним матчем, щоб знову здобути перемогу. Фартовість людей, речей та дій ще ніхто не відміняв. Багато говорили про наступні матчі, зокрема про виїзд у Тернопіль. Дорогою до файного міста «Верес» має фішку – ламати свій транспортний засіб. І як тільки про це згадали, на обочині ми помітили клубний автобус, задня частина якого диміла.
Таке трапляється часто, тому наш водій зупинив маршрутку і ми всі дружно пішли дізнаватися за ситуацію. Допоки хлопці вирішували проблему, ми забрали футболістів, які поспішали, разом з їх дружинами та посадили до себе у транспорт. Планувалося, що наступна вболівальницька маршрутка підбере решту. Та буквально через 7 хвилин нашої поїздки клубний автобус обганяє нас. Проблему вдалося вирішити. Футболістів довезли до бази, а потім порозвозили і вболівальників. Підбирати гравців на обочині стало цікавою фішкою. Надто часто автобус ламається, а вболівальникам лише у радість брати футболістів до себе. Спілкування в маршрутці – що може бути краще?
Рано чи пізно оці катання у Млинів закінчаться. У Рівному активно проводять реконструкцію стадіону «Авангард»… Поки активно. Уже провели комплекс демонтажних робіт по східній і західній трибунах, влаштували металоконструкції для навісу, перенесли каналізаційний колектор… Та що я вам тут розповідаю? Краще дивіться самі, як це все зараз виглядає.
Незважаючи на все, у Рівному роблять все можливе, щоб “Верес” жив, розвивався та процвітав. Наразі запланований бюджет “червоно-чорних” на сезон складає 13,4 млн гривень. Напевно, це один із найбільших бюджетів у Другій лізі. Футболістів постійно долучають до громадських проектів. Нещодавно гравці разом із вболівальниками пройшли курс домедичної підготовки. Адже на футбольному полі може статися будь-яка ситуація. Важливо, правильно та вчасно надати допомогу, щоб врятувати чиєсь життя. Також спільно з телеканалом “Рівне 1”, “червоно-чорні” запустили проєкт “народний коментатор”. Кожен має можливість стати голосом футбольних матчів “Вереса”. Потрібно лиш пройти співбесіду та прослуховування. Хороша ініціатива клубу, ловіть похвалу.
За “Вересом” цікаво спостерігати. Ніколи не знаєш, що вони утнуть в майбутньому. Можливо, у цьому і є вся особливість народної команди?
Софія Дорощук, спеціально для “Брутального Футболу”