“Ну просто хочеться, от хочеться”. ТВ-картинка на матчах РФПЛ і не тільки

15 Сер, 2015| автор:

Вчорашній день був багатим на дербі – поки “Дніпро” в черговий раз доводив непередбачуваність футболу у грі із “Шахтарем”, а “Атлетік” Більбао знищував мрії “Барселони” про “Секстет-2015”, у Росії відбувся свій суперматч: “Спартак” – “ЦСКА”. Літнє московське дербі мало зацікавити непоганою, хоча і бідною на очки, грою “червоно-білих” та неоднозначною формою “коней”. Проте головною фішкою матчу стала далеко не гра (хоча вона була “насправді якісною”).

2XQ9UDL5oAc

І навіть такий інтимний момент не став головною фішкою матчу

Так-так-так, я розумію, що писати про російський футбол – це зрада, ганьба і ознака проблем із психікою. Але суть не у ньому, а в тому, як матч “свинтака” вчора було висвітлено на телеканалі “НТВ”. Трансляція була просто космічною – все у тотальному HD-форматі, із безліччю ТВ-камер (зокрема – зі спайдер-камом), слоу-моушеном та вертольотами. Побачивши нарізку моментів московського дербі, мені реально захотілося подивитися цей матч. Цікаво, скільком людям у світі захочеться подивитися на ігри “Динамо” Київ після нарізки із трансляцій українських каналів? В цьому і проблема.

Цей матеріал підібрано не для пропаганди “руского міра”. Навпаки – хотілось би привернути увагу до такої серйозної проблеми в українському футболі, як телевізійна картинка. Мені часто доводиться працювати із відеоредакторами, і якщо я не знаходжу ніякого іншого торрента, крім як із трансляцією каналу “2+2” – в мене плаче серце, адже якість відео пробиває не просто дно, а ядро цією планети. На прикладі лайву з матчу “м’яса” та “коней” хотілось би показати, як мають працювати спортивні масс-медіа.

Гру відкривали цікаві репортажі, в яких камера була закріплена на футболісті, що давало можливість побачити залаштунки матчу – готель, в якому збирає речі Павло Яковлєв, стіл у роздягальні або автобус, у якому півзахисник “ЦСКА” Дмитро Єфрємов грається на телефоні. Круто ж!

А так транслювалося саме дербі.  Якість картинки у сотні разів краща, ніж ви бачите, але і тут не може виникнути жодних запитань із пенальті. Чи багато пенальті в УПЛ ми можемо поставити суто по телевізійній картинці? Я думаю, що жодного. Можливо, це така змова наших рефері, щоб можна було і далі відмазуватися від лівого судівства? Також класно виглядає слоумоушн, ну і, звісно ж, вертольоти

А це – красива графіка та просто цікаві моменти у трансляції навіть після гри. І вертольоти.

Можна сказати, що то просто топовий матч, а у всьому іншому РФПЛ нічим не краща від УПЛ. Я захотів це перевірити, і був дуже засмучений – наші телеканали просто на декілька порядків нижче від того, що є у наших східних сусідів. Наприклад, тут ми бачимо відео із Уфи та Пермі (де грає наш співвітчизник Богдан Бутко) – картинка в HD, а сама трансляція нагадує якщо не Лігу Чемпіонів, то матч-центр точно. Тут тобі і краєвиди міста (знову з вертольоту), і роздягальні, і люди, що йдуть на матч. І хоча стадіон майже пустий, все рівно є відчуття якогось свята.

Господи – українські телеканали у якості графіки зрівнюються із росіянами лише на рівні ФНЛ. Це зрада.

2XQ9UDLвавава5oAc

Графіка у ФНЛ. Погодьтеся – на це приємно дивитися

вава

Досить приємно, але ви бачили графіку Спартака. Виходить, у нас вона на рівні ФНЛ?

Це яскраво доводить, що нормальна картинка реальна для будь-якого села (грубо говорячи). Звісно, можна сказати, що у росіян просто багато дурних грошей, а наша країна зараз не може багато витрачати, та й показувати немає чого. Але ж у нас відчутна не просто проблема картинки, а проблема цілого жанру під назвою “футбольна трансляція”. Росіяни ж охоплюють все, що робиться навколо стадіону та в його середині, недоступній для простих людей.

Трансляції УПЛ високого рівня в нас уже були – перед Євро та деякий час після нього ми бачили спайдер-ками на наших аренах та HD-формат, який так тішив наші очі. Також були кадри із середини стадіону під час єврокубків, але – барабанний дріб – їх показували росіяни і не показували ми. Ви памятаєте ці картинки із 14-ї по 31-шу секунду відео під час трансляцій матчів з “Базелем” вдома та “Борусією” (не памятаю де)? Я от – ні. Чому росіяни знімали краще нас ще 2-3 роки назад? Тоді теж грошей не було? Але, якщо бути відвертим, то гроші в Україні є – і на реформи, і на солдатів, і особливо – на футбол. Але вони чомусь не йдуть у діло.

Все ж, не тільки у грошах справа, а в ідеях. Ось вам Шотландія – країна не дуже багата. Матч “Мазервел” – “Рейнджерс”. Тут немає ніяких понтів із вертольотами, але є класна картинка і просто шикарний вступ, після якого я обов’язково подивлюся цей матч. Нажаль, пропав звук, але і без того “насправді якісно”

Ми багато говоримо про те, як треба підіймати український футбол, думаємо над реформами, а відповідь зовсім поруч – у Росії. І хоча вона її вкриває понтами із килотоннами нафтового бабла, істина в них не втрачається – відео має зацікавлювати. Скільки класних матчів УПЛ ми пропустили просто через те, що не хотіли дивитися нулячі трансляції по наших каналах? А ПФЛ? Для нас просто сам факт прямого ефіру із стадіону рівня Першої ліги є чимось сильним та неординарним. А тепер порівняйте із тим, як в Україні показують АПЛ та Іспанію.

“Ну просто хочеться, от хочеться”, щоб і наш футбол вабив картинкою, а не трильйоном скандалів, помножених на мільярд проблем. Він у сотні разів кращий від російського чи шотландського – просто треба за нього взятися як слід.

Михайло Юхименко, спеціально для “Брутального Футболу”.

  • http://vk.com/id57482572 Петр Шутяк

    Неймовірно цікава стаття. Через названі проблеми я і не дивлюсь УПЛ. Побільше б таких статей! Респект!